سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 18027
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » افخم: تحریم‌ها در سراشیبی قرار گرفتند
Print This Post

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان لحظاتی پیش در مصاحبه با واحد مرکزی خبر اعلام کرد که تحریم‌ها در سراشیبی قرار گرفتند و افزایش نخواهند یافت.

به گزارش سلام دلفان ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان لحظاتی پیش در مصاحبه با واحد مرکزی خبر اعلام کرد که تحریم‌ها در سراشیبی قرار گرفتند و افزایش نخواهند یافت.

در ادامه متن کامل مصاحبه افخم در اختیار خوانندگان قرار می‌گیرد:

 

*چه زمانی قرار است متن اولیه سند توافق ایران و گروه 1+5 امضا شود؟

 

افخم: قبل از پایان سال جاری میلادی و احتمالا تا یک هفته و یا دو هفته آینده ابن سند امضا خواهد شد و به سازمان ملل خواهد رفت.

 

* گام‌هایی که طرفین این توافق باید بردارند آیا همزمان خواهد بود و یا یک تقدم و تاخری وجود دارد؟

 

افخم: همگی شاهد بودند که فعالیت فشرده دیپلماسی در این باره صورت گرفت و تیم ایرانی هوشمندانه عمل کرد. ایران یک توافق برد-برد را مد نظر داشت که در شکل و فرایند مذاکرات مورد توجه قرار بگیرد. گام اول برداشته شده است اما مسیر زیادی در پیش داریم. ایران گام‌های متوازنی بر می‌دارد که به درستی در آن پیش رفته است و امیدواریم تا لغو کامل تحریم‌ها همینطور ادامه یابد.

 

*از همین ساعات اولیه برخی اظهار نظرات غربی با اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان، درباره این توافق مغایرت دارد و برخی شیطنت‌های رسانه‌ای وجود دارد، آیا سرکار عالی و وزارت خارجه پاسخگوی این اظهار نظرات هستید یا خیر؟

 

افخم: ما به رسانه‌ها توصیه می‌کنیم که هوشمندانه فضا را رصد کنند و تحت تأثیر فضاسازی رسانه‌ای غرب قرار نگیرند و به درایت تیم ایرانی برای بازی برد-برد اطمینان حاصل کنند. مهمترین نکته این است که حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شده است و تحریم‌ها در سراشیبی قرار خواهد گرفت و افزایش نخواهد یافت. آنچه حاصل شده است موفقیت برای تیم ایرانی است که درپی مقاومت و ایستادگی مردم ایران به دست آمده است. هنوز راه طولانی در پیش داریم و ممکن است تا رسیدن به سند نهایی یکسال زمان لازم باشد.

 

*: جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته است که در این توافق امنیت اسرائیل حفظ خواهد شد این اظهارات ناظر به چه موضوعی است؟

 

افخم: برخی گرو‌ها و جریان‌ها شکل گرفتند که مانع از رسیدن به توافق بشوند، جان کری نیز به نظر می‌رسد برای کاهش این فشارها چنین اظهارنظری داشته است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار