سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 18061
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » هاشمی رفسنجانی:در توافقنامه ننوشته حق غنی‎سازی برای ایران محفوظ است
Print This Post
رجانیوز - گروه سیاسی: در حالیکه دقایقی پس از اعلام خبر حصول توافق میان ایران و 1+5 تفاسیر متفاوت ظریف و کری از این توافق و اظهارات متفاوت آنها نسبت به ...

رجانیوز – گروه سیاسی: در حالیکه دقایقی پس از اعلام خبر حصول توافق میان ایران و 1+5 تفاسیر متفاوت ظریف و کری از این توافق و اظهارات متفاوت آنها نسبت به پذیرش یا عدم پذیرش حق غنی سازی برای ایران در متن توافقنامه به سوژه رسانه‎های و بهانه‎ای برای جدال لفظی دیپلمات‎ها مبدل شده است، هاشمی رفسنجانی ساعاتی پس از انتشار متن این توافقنامه اعلام کرد که در این توافقنامه «ننوشته که حق غنی سازی برای ایران محفوظ است».

به گزارش رجانیوز، صبح امروز و پس از اعلام خبر توافق هسته‎ای ایران و 1+5 محمد جواد ظریف در پاسخ به خبرنگاری که درباره موضع متن توافق نسبت به حق غنی‌سازی ایران سوال کرده بود، گفت:‌ من اعتقاد دارم به جنگ نیازی نیست و باید تهدید به جنگ حذف شود. این گزینه حداقل 6 دهه پیش با ایجاد سازمان ملل از روی میز حذف شد و تهدید نظامی غیرقانونی است و شما نمی‌توانید از قدرت نظامی و زور استفاده کنید. ان‌پی‌تی می‌گوید:‌ هیچ‌کس نمی‌تواند حق غنی‌سازی را از اعضا بگیرد و لازم است که اعضا به رسمیت بشناسند حق مذکور را و سایر اعضای جامعه بین الملل باید بپذیرند که ایران صرفاً از حق خود استفاده می‌کرد و ما اعتقاد داریم که طبق متن ان‌پی‌تی غنی‌سازی حق مسلم ما است و باید به آن احترام بگذارند به حق مذکور و اکنون اعتقاد داریم توافق فعلی در دو موضع جداگانه به‌وضوح اشاره می‌کند که حق ایران به رسمیت شناخته شده است و بخشی از هر راه‌حلی است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: حق مسلم ما به‌وضوح در ان‌پی‌تی هست و این را می‌پذیرد که باید این حق پذیرفته شود. حداقل 2 بار در متن توافق به‌وضوح اشاره شده که ایران این حق را دارد و برنامه غنی‌سازی ایران ادامه خواهد یافت.

این در حالی بود که همزمان جان کری وزیر امور خارجه امریکا در جمع خبرنگاران خارجی در پاسخ به سوالی مشابه در زمینه پذیرش حق غنی‎سازی برای ایران اعلام کرد:  این گام اول نمی گوید که ایران حق غنی سازی دارد. در این سند هیچ حق غنی سازی نیامده و این حق در ان پی تی هم نیامده و در این توافقنامه هم این را نمی گوید بلکه اندازه غنی سازی ایران می گوید که برنامه صلح آمیز هسته ای ایران موضوع مذاکره دو طرف هست.

هاشمی رفسنجانی: حق غنی سازی برای ایران در متن توافقنامه نیامده است

اما ظاهرا علاوه بر جان کری، تفسیر رئیس مجمع تشخیص مصلح نظام هم مخالف با آنچیزی است که ظریف از متن این توافق اعلام کرد، چنانکه هاشمی رفسنجانی، ساعاتی پس از انتشار متن نهایی توافق ایران و 1+5 با اشاره به این که آقای ظریف و همکارانش از دست پروده‌های آقای ولایتی هستند که کار ایشان را در ژنو تکرار کردند، خاطرنشان کرد:‌در داخل هر روز حرف‌ها و گوشه‌ کنایه‌هایی مطرح می‌شد و اگر صحبت‌های آقا در حمایت از تیم مذاکره کننده نبود، تیم ما دچار لکنت زبان می‌شد پس رهبری پشتشان را محکم کردند و آن‌ها با خیال راحت رفتند.

وی که در مراسم معارفه علی اکبر ولایتی به عنوان رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص سخن می گفت، با اشاره به این که امروز بعد از مذاکرات در جواب نامه آقای روحانی که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد، تدبیر را بار دیگر دیدم، افزود: اگر مقام معظم رهبری این کار را نمی‌کردند اما و اگرها باقی می‌ماند، اما آقا با جمله تشکر از تیم مذاکره کننده مساله را ختم کردند و این کار بسیار مهمی بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که از شئون رهبری این است که در لحظات حساس به داد مردم و مسئولان برسد که رسیده‌اند، اظهار کرد: ما از این گردنه بسیار سخت عبور کردیم و الان آمریکا و اوباما برای تسلیت به اسرائیل قضیه را جور دیگر تفسیر می‌کنند. درست است که ننوشته حق غنی سازی برای ایران محفوظ است، اما این موضوع در قرارداد ایران با ان پی تی مورد اشاره قرار گرفته است و به طور طبیعی هر کشوری که حق دارد از صنعت صلح‌جویانه هسته‌یی استفاده کند می‌تواند غنی‌سازی هم بکند، اما آن‌ها از این کلمه ابا داشته‌اند، چون می‌خواستند چیزی در دست داشته باشند، به هر حال فرقی هم نداشت چون عملا گفتند شما می‌توانید ادامه دهید و اگر می‌گفتند حقتان است کشورهای دیگر هم وارد می‌شدند و می‌گفتند ما هم حق داریم.

با این تفسیر هاشمی رفسنجانی، این سوال جدی مطرح می شود که آیا آنچنان که رئیس جمهور در نامه خود به رهبر معظم انقلاب اعلام کرده بود، دستاوردهای قطعی این توافق اولیه، به رسمیت شناخته‌شدن حقوق هسته‌ای ایران و حراست از دستاوردهای هسته‌ای فرزندان این مرز و بوم بوده است، یا آنچنان که هاشمی رفسنجانی اعلام کرده است، سخنی از تثبیت حقوق هسته‎ای ایران در متن توافقنامه وجود نداشته است؟

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار