سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 18148
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » استقبال گسترده اعراب از توافق هسته‌ای
Print This Post

توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 در ژنو با استقبال گسترده کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس همچون امارات ، قطر و بحرین و حتی مواضع مثبت کشورهایی نظیر مصر، الجزایر ، ترکیه و لبنان در سایه موضع منفی سعودیها روبرو شده است.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مهر، توافق تاریخی ایران و گروه 1+5 در ژنو که پس از پنج روز مذاکرات سخت و پیچیده درباره برنامه هسته ای صلح آمیز  ایران به دست آمد، با استقبال گسترده کشورهای عربی و بازیگران مهم صحنه بین المللی روبرو شده است. البته این توافق که پس از یک دهه از اختلافات بر سر برنامه هسته ای صلح آمیز ایران و اصرار تهران بر لزوم به رسمیت شناخته شدن حقوق هسته ای ملت ایران حاصل شد، به نظر می رسد به مذاق عربستان و رژیم صهیونیستی خوش نیامده که مخالفت خود را علنا ابراز داشته اند.

استقبال امارات، قطر و بحرین از توافق هسته ای با ایران

دولت امارات متحده عربی با صدور بیانیه ای از توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 استقبال کرد. به گزارش رویترز، در بیانیه دولت امارات آمده است: امارات این توافق را یک گام رو به جلو در راستای توافقی دائم برای حفظ ثبات در منطقه و مصون ماندن آن از تنش و اشاعه تسلیحات هسته ای می داند.

“خالد بن احمد آل خلیفه” وزیرخارجه بحرین نیز در کنفرانس مشترک خبری با همتای ترک خود با استقبال از این توافق هسته ای اظهار داشت: ما از توافق میان ایران و گروه 1+5 نگرانی نداریم و این توافق آغاز جدیدی برای بازگشت ثبات و آرامش به منطقه است.

از سوی دیگر، یک مقام وزارت خارجه قطر اعلام کرد: دوحه از توافق میان ایران و گروه ۱+۵ درباره برنامه هسته ای این کشور استقبال می کند. وی این توافق را ضامن ایجاد ثبات و آرامش در خاورمیانه دانست.

مصر و ترکیه هم به جمع استقبال کنندگان پیوستند

“عبدالله گل” رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی در واکنش به توافق ژنو، اظهار داشت: این توافق گام بزرگی رو به جلو محسوب می شود.

“احمد داود اوغلو” وزیرخارجه ترکیه نیز شب گذشته در کنفرانس مشترک خبری با همتای بحرینی خود تاکید کرد: ترکیه از نتایج مثبت در مذاکرات ژنو درباره برنامه هسته ای ایران که در پایان دور سوم این مذاکرات رخ داد، استقبال می کند. وی به مقامات ایران و گروه 1+5 بابت این توافق تبریک گفت.

“ایهاب بدوی” سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر نیز در کنفرانس خبری شب گذشته خود در قاهره از توافق هسته ای ایران استقبال کرد.

استقبال گسترده مقامات لبنان و الجزایر

مقامات لبنانی نیز در اظهاراتی به صورت گسترده از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 استقبال کردند. “عدنان منصور” وزیر خارجه لبنان طی اظهاراتی تاکید کرد: توافق هسته ای با ایران، به ضرر طرفهایی است که در نظر داشتند از اختلافات ایران و غرب سوء استفاده کنند.

وی این توافق را نقطه عطفی مهم در روابط ایران و غرب و تهران و واشنگتن پس از 33 سال قطع بودن روابط این دو کشور دانست. وزیرخارجه لبنان این توافق را پیروزی مهمی در زمینه به رسمیت شناختن حق ایران برای استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای و حق غنی سازی اورانیوم در خاک ایران دانست که همواره توسط غربیها انکار می شد.

“نبیه بری” رئیس پارلمان لبنان نیز در اظهاراتی با استقبال از این توافق تاریخی تاکید کرد: چه کسی می گوید که در جهان سیاست تولدی وجود ندارد؟! هم اکنون ما شاهد تولد سیاست از ایران و در واقع از تهران پس از توافق ایجاد شده درباره برنامه هسته ای این کشور هستیم.

وزارت خارجه الجزایر نیز با صدور بیانیه ای تاکید کرد: روح همکاری اجازه داد که توافق میان ایران و گروه 1+5 به دست آید و باید همواره گفتگو و مذاکره به عنوان بهترین راه حل برای حل اختلافات بین المللی باقی بماند.

نارضایتی شدید عربستان و رژیم صهیونیستی

مواضع مثبت کشورهای عربی همسایه ایران و دیگر کشورهای منطقه در حالی اتخاذ شده که به نظر می رسد عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی تنها مخالفان به ثمر نشستن این توافق تاریخی باشند. یک مقام سعودی روز گذشته ساعاتی پس از توافق ژنو مدعی شد که این توافق خواب را از چشمان منطقه ربوده است!

ابراز نارضایتی شدید مقامات رژیم صهیونیستی به ویژه “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر این رژیم باعث شده که “باراک اوباما” رئیس جمهور آمریکا شخصا مجبور به تماس تلفنی با وی شود. اوباما روز گذشته به نتانیاهو پیشنهاد داده که در موضوع توافق هسته ای با ایران نشستهای دوجانبه میان واشنگتن و تل آویو برگزار شود تا شاید کمی از نارضایتی صهیونیستها بکاهد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار