سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 18269
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » هاشمی: توافق ژنو یخ را شکست
Print This Post

شبکه ایران / آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی توافق هسته ای ایران و اعضای گروه 1+5 را گام بزرگی دانست که می تواند یخ رابطه ایران با غرب و آمریکا را بشکند.

آیت الله هاشمی توافق اولیه ایران و 1+5 را سخت تر دانست چرا که به گفته او این گام نخست بر خلاف دهه ها روابط سخت و پرتنش بین ایران و آمریکا پس از انقلاب اسلامی حاصل شده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره گفت:” توافق ژنو یخ راشکست و مراحل بعدی آسان تر خواهد بود.”

وی درباره امتیازهای مبادله شده بین ایران و 1+5 و تعهداتی که ایران در توافق ژنو به قدرت های جهانی داده است نیز گفت:”محدودیت های اعمال شده توسط قوانین بین المللی و معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را می توانیم بپذیریم، اما هر چیزی بیش از آن، تحمیل تلقی خواهد شد.”

هاشمی با تاکید بر اینکه ایران نیازی به تسلیح اتمی ندارد، درباره تهدیدهای اسراییل نیز تاکید کرد ؛ اسراییل کوچک تر از آن است که می گوید و یک ماهی کوچک نمی تواند یک ماهی بزرگ را بخورد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این گفت و گو نسبت به احیای اقتصاد ایران در دو سال آینده در صورت بهبود روابط ایران با جهان و نیز بازگشت سرمایه های بین المللی ابراز خوش بینی کرد و افزود دولت روحانی در این صورت قادر خواهد بود در دو سال آینده اقتصاد ایران را بهبود بخشد.

آیت الله هاشمی همچنین در این گفت و گو نسبت به سفر به عربستان به منظور بهبود روابط تهران – ریاض اعلام آمادگی کرد و افزود که ملک عبدالله پادشاه عربستان ماه گذشته از او برای سفر به عربستان برای مراسم حج دعوت کرده بود.

با این حال آیت الله هاشمی افزود که چنین سفری نیازمند زمینه چینی در داخل ایران و رسیدن به تصمیم واحد در مورد سیاست تنش زدایی و چگونگی تعامل با عربستان سعودی بر اساس سیاست برد- برد است.

هاشمی افزود : باید به مقامات عربستان اطمینان داد که دوستی با ایران به نفع دو کشور و منطقه است.//26

منبع عصر ایران

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار