سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 19456
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نتانیاهو با غنی‌سازی ایران کنار آمده امابه یک شرط
Print This Post

اسراییل به دنبال کاهش چشمگیر تعداد سانتریفوژهای ایران از ۱۹ هزار سانتریفوژ کنونی به حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ است.

به گزارش سلام دلفان به نقل از ایران هسته ای،‌ یک روزنامه انگلیسی خبر داد رژیم صهیونیستی پذیرفته است که توافق نهایی با ایران باید در بر گیرنده یک برنامه غنی سازی باشد اما قصد دارد از طریق رایزنی با امریکا و بقیه اعضای ۱+۵ اندازه این برنامه را هر چه بیشتر کوچک کند.

جف دایر از واشنگتن و جان رید از بیت المقدس در مقاله ای برای روزنامه فایننشال تایمز که روز ۱۶ آذر ۱۳۹۲ (۷ دسامبر ۲۰۱۳) منتشر شده نوشتند: «مقامات آمریکایی،‌ اسرائیلی و غربی می گویند اسرائیل تاکتیک خود در برابر مذاکرات هسته ای ایران تغییر داده و از انتقاد شدید علنی از دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به فشار غیرعلنی درباره مرحله بعدی مذاکرات روی آورده است».

در ادامه این مقاله آمده است: «چند هفته پس از آنکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل علنی می کوشید افکار عمومی در آمریکا را علیه توافق هسته ای موقت ماه گذشته در ژنو تحریک کند، کابینه اسرائیل اکنون به فکر استفاده از نفوذ خود در واشنگتن برای تاثیر گذاشتن بر موضع دولت آمریکا در مذاکرات آینده است. یک گروه از مقامات اسرائیلی به سرپرستی یوسی کوهن، مشاور امنیت ملی اسرائیل، قرار است در روزهای آینده از واشنگتن دیدار و مذاکرات مفصل با دولت اوباما را آغاز کند».

یک مقام اسرائیلی در همین باره به فایننشال تایمز گفته است:«دیدگاه ما هنوز این است که توافق نخست حرکت در مسیری غلط بود. اما حالا دیگر نمی شود کاری کرد. ما حالا تمرکز خود را بر اینکه در ماههای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد متمرکز خواهیم کرد».

یک مقام ارشد غربی نیز درباره اسرائیلی ها می گوید :«تمرکز آنها حالا بر این است که بر توافق نهایی تاثیر بگذارند نه اینکه بخواهند توافق موقت را به شکست بکشانند».

توماس پیکرینگ، سفیر سابق آمریکا در اسرائیل و از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به فایننشال تایمز می گوید: «رویکرد اسرائیل یکباره از انتقاد از توافق ژنو به همکاری با ما در شناسایی و پالایش برخی از پرسش ها و مسائلی تغییر جهت داده است که اسرائیل مایل است در دور بعدی مذاکرات به آنها پرداخته شود. من نمی دانم این تغییر رویکرد اسرائیل چقدر دائمی است و تا چه زمانی دوام می آورد، اما از دید من جالب بود».

نویسندگان در ادامه با اشاره به پذیرش اصل وجود غنی سازی در توافق نهایی از سوی اسراییل، نوشته اند: «در میان آن دسته از مقامات غربی که در مذاکرات هسته ای ایران شرکت دارند، این باور روزافزون وجود دارد که نتانیاهو با این فکر که ایران در موافقت نامه نهایی از نوعی توانایی غنی سازی اورانیوم برخوردار خواهد بود، کنار آمده است؛ موضعی که وی تا حالا صریحا با آن مخالفت کرده است. یک مقام غربی گفت: «نتانیاهو در ملاء عام منکر این خواهد شد، اما به نظر می رسد که اسرائیلی ها به این تلقی رسیده اند که ماهیت توافق نهایی اینگونه خواهد بود».

فایننشال تایمز ادامه می دهد: «برخی مقامات می گویند اسرائیل حالا توجه خود را برای گنجانده شدن شروطی متفاوت به توافق نهایی،‌ از جمله تبدیل رئاکتور آب سنگین اراک به یک رئاکتور آب سبک و کاهش چشمگیر تعداد سانتریفوژهای ایران از ۱۹ هزار سانتریفوژ کنونی به حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ سانتریفوژ متمرکز کرده است».

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار