سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 2020
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » یادداشت » یک شهر و یک کتابخانه عمومی
Print This Post
صعود به قله های بلند کمال و ارزش های والای انسانی،تنها در صورتی ممکن است که "علم و دانش" جایگاه واقعی خود را در میان ما بیابد و تأثیر گذاری ...

صعود به قله های بلند کمال و ارزش های والای انسانی،تنها در صورتی ممکن است که “علم و دانش” جایگاه واقعی خود را در میان ما بیابد و تأثیر گذاری عظیم آن در رسیدن به این هدف برایمان روشن شود.

 در این صورت، کتاب و مطالعه نیز به عنوان ابزار انتقال علم ، جایگاه خویش را بدست خواهد آورد و گرایش جامعه به آن بیشتر می شود. و چنانچه کتاب و کتابخوانی جزء فرهنگ جامعه شود، حرکت  به سوی  تمدن و پیشرفت امری اجتناب نا پذیر خواهد بود.

برای پیشگیری  از مفسده های اخلاقی ، رهایی از پوچ گرایی ، بالا بردن سطح تحصیلی نوجوانان و جوانان و نیز پیشرفت وضعیت فرهنگی خانواده ها، باید آنان را به مطالعه  هر چه بیشتر تشویق کنیم، چرا که پرورش ذهن خلاق و مبتکر دانش پژوهان و تقویت روحیه علمی و دینی مردمان این مرز و بوم و باز شدن افق دید آینده سازان برای مشاهده شگفتی های جهان، همه و همه در گرو مطالعه است.

در این راستا، کتابخانه های عمومی، نقش بسزایی دارند. به تعبیری، عزم این نهاد ،کمک به بالندگی و شکوفایی استعدادهای فردی و در راستای تولید اندیشه ، علم و غنای فرهنگ جامعه می باشد. کتابخانه نهادی است که با در اختیار داشتن بخش قابل توجهی از دانش ، زمینه بهره گیری مناسب از اندوخته های بشری را فراهم می آورد، و با این فرصت های لازم امکان آموختن همیشگی را برای اعضای جامعه مهیا ساخته و بر پیشرفت حیات اجتماعی می افزاید .

 اکنون بایستی نگاهی به میزان مطالعه شهرستان دلفان داشته باشیم. متأسفانه آمار دقیقی از مطالعه و کتاب خوانی در شهرستان موجود نمی باشد ولی می توان با استفاده از آمارهای استانی، به نتایجی دست یافت.

 مطابق آنچه اعلام شده است آمار سرانه مطالعه کتابهای غیر درسی چاپی در استان 15 دقیقه و 30 ثانیه و سرانه مطالعه ادعیه در میان باسوادان 14 دقیقه و 20 ثانیه و همچنین سرانه مطالعه روزنامه برای افراد باسواد 46 دقیقه و 11 ثانیه گزارش شده است.( به نقل از خبرگزاری مهر25/8/1390)

اما سؤالی که مطرح می شود و باید مسئولین جوابگوی آن باشند این است که میزان سرانه مطالعه در شهرستان دلفان چگونه است؟ آیا زیر ساخت های موجود برای مطالعه و کتاب خوانی در شهرستان مناسب است؟

با وجود4 دانشگاه آزاد، پیام نور، علمی کاربردی و دانشگاه تک جنسیتی و با تعداد 8000 دانشجو و 3000 داوطلب کنکور و 7000 دانش آموز و …. آیا تنها کتابخانه شهرستان (نواب صفوی) جوابگوی نیاز تمامی قشار جامعه خصوصاً قشر علمی شهرستان می باشد؟

مسئولین محترم عنایت داشته باشند برای گسترش فرهنگ کتابخوانی و مطالعه و داشتن فرهنگ غنی ، در گام اول بایستی اقدام به گسترش  کتابخانه های عمومی با امکانات مناسب نمایند تا شاهد آغاز رشد فرهنگی باشیم .

 1. نویسنده دیدگاه: محمد
  بهمن ۱۴, ۱۳۹۰ در تاریخ ۰۱:۲۲

  ضرورت مطالعه در جوامع امروزي بر همه واضح و روشن است و نياز به كتابخانه و فضاي مناسب كه نويسنده اشاره كردند در درجه اول از اهميت است اما نكته مهمي كه در مورد آن غفلت شده اين است كه : اهل علم و اهل قلم و معلمان و مربيان عزيز بايستي پيشقراول تبليغ كتابخواني باشند به عنوان مثال اگر معلمي از روي كتاب غير درسي يك نكته و مطلب جذاب براي دانش آموزان بخواند آن وقت شاهد التماس دانش آموزان براي معرفي بيشتر كتاب و عنوان كتاب …خواهد بود .
  مثلاً قرآن كريم فرموده اگر كسي يك نفر را به ناحق بكشد ( مثلا قاتل او بشود يا ترور شخصيت بكند و مثلاً اورا معتاد كند) انگار همه انسانها را كشته و اگر يكنفر را زنده كنده ( مثلاً درمان كند و يا از انحراف؛ اعتياد و … برهاند) انگار همه انسانها را زنده كرده است.اين آيه از قرآن مورد استفاده همه اقشار است و همه مي خواهند بدانند قاتل كيست و منجي انسان كيست ؟ استاد و معلم خوب يا معلم بد ؟ پزشك خوب يا پزشك بد؟ دوست خوب يا دوست بد؟

 2. نویسنده دیدگاه: وحید
  بهمن ۱۷, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۲:۳۸

  انگار توی این شهر ارگان های مرتبط با این کار اصلا مسئولیت پذیر نیستند به هرکدام رجوع میکنی بهانه یا توجیهی دارند و فقط سرما ها بی کلاه میمونه انگار فقط وظیفه کتابخونه است که برای افراد مختلف سالن مطالعه داشته باشه نه ارشاد نه شهرداری نه دانشگاهها نه فرمانداری نه آموزش و ÷روش هیچکدوم به فکر نیستند متاسفم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار