سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 20243
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » مهمترین کار نظام اسلامی به روایت آیت‌الله جوادی
Print This Post

یکی از مراجع تقلید قم با بیان اینکه تدوین نقشه جامع علمی جهان مهم ترین کار کنونی نظام اسلامی است، بیان کرد: آنچه که قبلاً شورای عالی محترم انقلاب فرهنگی به صورت نقشه جامع علمی کشور تدوین کردند، هر چند لازم بود ولی کافی نیست.

به گزارش سلام دلفان به نقل از روابط عمومی بنیاد اسرا، آیت الله عبدالله جوادی آملی در «همایش ویژه هفته پژوهش با محوریت علم دینی» با بیان اینکه امکان ندارد کسی درباره نقشه علمی کشور خودش تنها سخن بگوید، ادامه داد: علم اصولا بومی نیست، نه شرقی است و نه غربی، ممکن نیست کسی درباره نقشه علمی کشور خودش سخنی بگوید مگر اینکه درباره نقشه علمی جهان فکر بکند.

این مرجع تقلید بیان داشت: مسئله نقشه جامع علمی، نظیر نقشه جامع اقتصادی یا عمرانی نیست که برای یک کشور باشد، بلکه باید علم را در جهان بررسی کرد چرا که اگر درباره نقشه علمی جهان فکر نکردیم و فقط ایرانی فکر کردیم، هرگز نقشه جامع ایرانی هم نخواهیم داشت.

آیت الله جوادی آملی در بخش دیگر از سخنان خود فلسفه را متولی تعیین و تمییز علم دینی از علم غیر دینی دانست و اظهار داشت: هیچ علمی در جهان نیست که این مسئله را به او بسپاریم بگوییم آیا علم دینی است یا غیر دینی؟ حقیقت علم دینی است یا نه؟ هیچ چیزی متولّی این مسئله نیست مگر فلسفه، زیرا فلسفه هست که درباره جهان فکر می‌کند و آن علمی که درباره جهان فکر می‌کند، می‌تواند بگوید که علم دینی است یا غیر دینی.

وی با تاکید بر اینکه از منظر فلسفه الهی تمامی علوم دینی هستند، بیان داشت: وقتی ما در علم اصول، بحث درباره قول امام، فعل امام و تقریر امام را دینی می‌دانیم، چگونه می‌توانیم بگوییم که بحث درباره فعل خدا دینی نیست؟! ما که در حوزه می‌گوییم خدا چنین گفت، علم دینی است اما آن وقت که استاد دانشگاه می‌گوید خدا چنین کرد، علم دینی نیست؟! محال است ما علم غیر دینی داشته باشیم. چرا که هیچ چیزی در آسمان و زمین نیست مگر فعل خدا، قول خدا، حکم خدا، اثر خدا؛ بنابراین ما علم غیر دینی نخواهیم داشت چون در جهان چیزی غیر از فعل خدا نیست.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه بین علم و عالِم تفاوت وجود دارد گفت: رابطه موضوع و محمول، بیان فعل خداست خدا این‌چنین کرد، ولو خدا را قبول نداشته باشد چه اینکه اگر معلّم و استاد، موحّد بودند، به هیچ عنوان موحّد بودن و دینی بودنِ او علم را دینی نمی‌کند.

وی ادامه داد: اینکه اخیر شما می‌بینید تمام تلاش و کوشش حوزه و دانشگاه این است که تحول در علوم انسانی پیدا بشود برای این است که برایشان روشن نشده، علم غیر انسانی هم دینی است! اینها باور نکردند که برای مثال ما کشاورزی غیر دینی نداریم ویا زمین‌شناسی غیر دینی نداریم.

آیت الله جوادی آملی با تاکید بر اینکه عقل در مقابل نقل است نه در مقابل وحی اظهار داشت: عقل و نقل هیچ کدام در برابر وحی نیست. مگر می‌شود فلسفه را ـ معاذ الله ـ در برابر وحی قرار داد؟! مگر می‌توان فیلسوف را در برابر انبیا قرار داد؟! فیلسوف و حکیم همه تلمیذ محض پیغمبر (ص) هستند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار