سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 20511
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » سوریه: ایران باید در ژنو 2 شرکت کند
Print This Post

نخست‌وزیر سوریه با بیان اینکه نشست ژنو 2 در موعد مقرر برگزار خواهد شد گفت: دمشق برای مشارکت ایران در ژنو 2 به خاطر نقش محوری‌اش در حل بحران سوریه اصرار دارد.

به گزارش سلام دلفان به نقل از ایسنا، وائل الحلقی، نخست‌وزیر سوریه در گفتگو با روزنامه “الاخبار” لبنان گفت: ما همیشه در سخنانمان از سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان به خوبی یاد کرده‌ایم و من می‌گویم که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از وی با عنوان “سیدالوفاء” یاد می‌کند، چرا که او چهره و نماد بارز وفاداری و بخشندگی است و همواره حامی مقاومت بوده و هست و این امر در رفتار و کردار وی کاملا نمودار است. هر زمان که ما بفهمیم او سخنرانی دارد سعی می‌کنیم که برای شنیدن اظهارات وی یک جا جمع شویم چرا که او با نهایت صداقت سخن می‌گوید.وی همچنین با اشاره به مساله مورد هدف قرار گرفتن اردوگاه‌های فلسطینی در سوریه گفت: هم اکنون اردوگاه‌های فلسطینی هدف حمله گروه‌های تروریستی و تکفیری قرار گرفته‌اند که این گروه‌ها هدفی جز آواره کردن فلسطینی‌های ساکن این اردوگاه‌ و ویرانی آن ندارند.

الحلقی عنوان داشت: آنچه که هم‌اکنون در سوریه اتفاق می‌افتد جنایاتی بی سابقه پس از جنگ جهانی دوم است. اگر به روزهای گذشته نگاه کنیم چیزی جز قتل و غارت و خونریزی نخواهیم دید. چیزی که هم‌اکنون نیز به شدیدترین وضع در مناطق مختلف سوریه از جمله در حال حاضر در شهر “عدرا” صورت می‌گیرد.

وی افزود: اتفاق جدیدی در خصوص ژنو 2 نیفتاده و این نشست در زمان مقرر و در تاریخ 22 ژانویه(دوم بهمن) در شهر مونترو سوئیس در سطح وزرای خارجه کشورهای دعوت شده برگزار خواهد شد و نماینده سوریه در این نشست ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه است.

نخست‌وزیر سوریه در ادامه تاکید کرد: هیات سوری برای مشارکت در نشست ژنو 2 آماده است و باید بگویم که ما هیچ مشکلی در این باره نداریم، دستور کار ما کاملا ‌آشکار است و ما هر روز راجع به آن صحبت می‌کنم. ما به ژنو می‌رویم تا آغازگر گفتگوهای شفاف و بی‌پرده‌ با تمامی کسانی باشیم که ادعا می‌شود مخالفان سوریه هستند. ما به ژنو می‌رویم تا به دیگران بگوییم که ما از مساله تعددگرایی در تشکیل دولت وحدت ملی استقبال می‌کنیم.

وی همچنین در خصوص مشارکت ایران در نشست ژنو 2 گفت: تا الان که هیچ دعوتی از ایران برای شرکت در مذاکرات صورت نگرفته و کارت‌های دعوت هنوز توزیع نشده اما باید بگویم ما اصرار داریم که ایران در مذاکرات حضور داشته باشد چرا که ایران نقشی اساسی در منطقه و مساله سوریه دارد و معتقدیم که حضور ایران سهم بسزایی در حل مشکل سوریه خواهد داشت.

الحلقی اظهار داشت: آنچه که اکنون در سوریه اتفاق می‌افتد نتیجه افزایش خونریزی‌ها و قتل‌عام جنون‌آمیز از سوی گروه‌های تروریستی و تکفیری و حامیان آنها است و باید بگویم که مساله مخالفان خارجی سوریه امری است که آمریکایی‌ها اهتمامی به آن ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که “برخی معتقدند برگزاری نشست ژنو 2 در حال حاضر به عنوان یک نیاز برای آمریکا و روسیه محسوب می‌شود تا سوریه تا چه حد این مساله درست است؟” گفت: تا حدودی این حرف درست است به لطف دستاوردها و موفقیت‌هایی که ارتش سوریه اخیرا توانسته بر آنها دست یابد و این کمی برای دیگران نگران‌کننده است چرا که اگر این موفقیت‌ها در چارچوب زمانی مشخص شده از سوی نیروهای مسلح کامل شود دیگر نیازی به رفتن به ژنو 2 برای حل بحران سوریه نخواهد بود و من فقط از سرکوب نظامی صحبت نمی‌کنم چرا که این تنها راهکار موجود نیست و ما مجبوریم که گفتگوهای داخل را میان طرف‌های درگیر و بدون دخالت خارجی را نیز در دستورکار خود داشته باشیم.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار