سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 21123
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » وضعیت‌حقوق‌بشر درعربستان‌چگونه است؟
Print This Post

عربستان سعودی در سال 2013 میلادی از جمله کشورهای شاهد بیشترین موارد نقض حقوق بشر و محدودیت برای فعالان حقوق بشر و دموکراسی بود.

 به گزارش سلام دلفان-مشرق به نقل از شبکه العالم، مسئولان سعودی در سال جاری، دست کم 9 نفر از فعالان اجتماعی را برای مدت‌های طولانی به اتهاماتی از جمله «عدم بیعت با پادشاه» به زندان محکوم کردند.همچنین یک وکیل عربستانی از بیم بازداشت شدن، مجبور به فرار از این کشور شد.

مهم ترین جمعیت مدافع حقوق بشر در عربستان یعنی «انجمن حقوق مدنی و سیاسی» (حسم) تعطیل شد و دولت سعودی اخیرا با قانونی شدید برای مبارزه با تروریسم موافقت کرد.

مسئولان سعودی بیش از 200 شهروند معترض را که اغلب آنان زن و کودک بودند در شهر «بریده» بازداشت کردند.

این شهروندان عربستانی خواهان آزادی فرزندان و یا اعضای خانواده بازداشت شده خود از زندان های آل سعود بودند.

همچنین یک شهروند عربستانی در هفته جاری به علت برگزاری تظاهرات درمناطق شیعه نشین در شرق این کشور، به 30 سال حبس محکوم شد.

تعدادی از زنان عربستانی نیز به علت رانندگی بازداشت شدند و طارق المبارک فعال حقوق بشر که با آن زنان اعلام همبستگی کرده بود، به مدت بیش از دو هفته بازداشت شد.

«عبدالعزیز الحصان» وکیل عربستانی که به آمریکا فرار کرد، هشدار داده است درصورتیکه رژیم سعودی به خواسته‌های مردم برای تغییر پاسخ مثبت نهد، این مساله به بی ثباتی کشور منجر خواهد شد.

وی افزود: چنانچه 7 یا 10 سال دیگر صبر کنیم با وضعیتی خطرناک تر از مصر مواجه خواهیم شد.

عربستان سعودی دارای یکی از معدود رژیم های مطلق پادشاهی در جهان است که همه تصمیم گیری ها درآن به عهده شاه این کشور است که 92 سال سن دارد.

مسئولان سعودی تلفن های همراه و ایمیل های شهروندان را کنترل می کنند و پایگاه های اجتماعی را که به مکانی برای انتشار لطیفه های بسیار درباره شاه کهنسال و نیز خشم مردم از فساد، فقر و بیکاری تبدیل شده است، زیر نظر دارند.

یکی از دختران فعال در پایگاه های اجتماعی که اخیرا به علت انتقاد از دولت سعودی، تحت اقامت اجباری قرار گرفت و از استفاده از این پایگاهها منع شد، گفت که عربستانی ها به شدت از شیوه سرکوبگرانه نیروهای امنیتی سعودی هراس دارند.

سازمان دیده بان حقوق بشر هفته گذشته با صدور گزارشی ، رژیم سعودی را به تشدید سرکوب فعالان از اوایل سال 2011 میلادی متهم و اعلام کرد که وزارت کشور عربستان حاضر به پاسخ به هیچ یک از سوالات این سازمان نشده است.

در عربستان فقط دو سازمان حقوق بشر وجود دارد که اجازه فعالیت دارند، اما اتحادیه های مشاغل یا سازمان های جامعه مدنی مستقل اجازه فعالیت ندارند.

انجمن حسم در سال 2009 میلادی و در چالشی برای بازداشت طولانی مدت و بدون محاکمه شهروندان عربستانی از سوی مسئولان این کشور، تشکیل شد، ولی مسئولان سعودی به این انجمن، مجوز رسمی برای فعالیت نمی دهند.

اکنون حدود 10 نفر از اعضای حسم در بازداشت هستند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار