سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 21288
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » مکالمه با روحانی تنها پیروزی امسال اوباما
Print This Post

به گزارش سلام دلفان، کیهان در ویژه های خود نوشت:

اگر مکالمه با روحانی نبود اوباما 2013 را با شکست کامل تمام می‌کرد

دویچه وله در گزارشی نوشت: سال 2013 برای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، با دشواری‌های زیادی همراه بود. اجرای بسیاری از برنامه‌ها و قول‌های انتخاباتی او با شکست روبرو شد و محبوبیت چشمگیرش نزد شهروندان آمریکایی به گونه‌ای بارز رنگ باخت.دویچه وله می‌افزاید: هنگامی که باراک اوباما، برای دومین بار با اکثریت آرا به مقام ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا برگزیده شد، به هواداران خود نوید داد: «روزهای بهتری در انتظار آمریکا است.» اما کارنامه وی چندان درخشان نیست. هنوز چندی از انتخاب دوباره اوباما نگذشته بود که او ناگزیر نخستین شکست خود را، هنگام تصویب قانون «ممنوعیت حمل سلاح» تجربه کرد. وی پس از حمله فاجعه‌بار به دبستان سندی‌هوک در نیوتاون و کشته شدن شمار زیادی از دانش‌آموزان این مدرسه، لایحه‌ای با سه پیشنهاد مشخص برای محدود کردن حمل سلاح در آمریکا ارائه داد که هر سه ناکام ماندند.

رسوایی جاسوسی مسئله دیگری است که دویچه وله به عنوان دشواری بزرگ اوباما مورد بررسی قرار داده و می‌نویسد: مدتی بعد رسوایی فعالیت‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا که از سوی ادوارد اسنودن برملا شد، وجهه اوباما را در خارج از کشور نیز خدشه‌دار ساخت. ادوارد اسنودن، کارشناس کامپیوتر است که به صورت قراردادی برای آژانس امنیت ملی آمریکا کار می‌کرد. او در ماه مه سال 2013 (خرداد ماه) با 30 هزار سند محرمانه این سازمان، به هنگ‌کنگ گریخت. براساس این اسناد آشکار شد که آژانس امنیت ملی آمریکا، سال‌ها تلفن‌های همراه و وسایل ارتباط جمعی میلیون‌ها آمریکایی و اروپایی را شنود می‌کرده است. نام آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز در فهرست شنود این آژانس ثبت شده است.

رسانه آلمانی بدون اشاره به عقب‌نشینی بزرگ اوباما از تهدید حمله نظامی به سوریه- که پس از عقب‌نشینی دولت انگلیس و احتمال مخالفت کنگره صورت گرفت- «درباره موفقیت‌های اندک» اوباما نوشت: به نظر کارشناسان، ‌سالی که گذشت برای رئیس جمهور آمریکا خالی از موفقیت هم نبوده است. یکی از اقدامات مثبت وی در سال 2013، گفت‌وگوی تلفنی 15 دقیقه‌ای او با رئیس جمهور ایران، حسن روحانی در ماه سپتامبر بوده است که از سرگیری مذاکرات بین‌المللی بر سر پرونده هسته‌ای ایران را به همراه داشته است. کارشناسان همچنین، فشردن دست رائول کاسترو، رهبر کوبا در مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا را نیز در همین راستا ارزیابی می‌کنند. مخالفان باراک اوباما می‌گویند که وی «سخنران ماهری است، ولی توانایی به کرسی نشاندن حرف خود را ندارد.»

بازی افراطیون با مهره ناطق برای مدیریت عارف؟!

پشت پرده حمایت محمدرضا خاتمی از ناطق‌نوری احتمالاً در فشار به محمدرضا عارف نهفته است.نشریه پنجره با انتشار این تحلیل به اظهارات محمدرضا خاتمی در مصاحبه با ایلنا پرداخت که گفته بود «اصلاح‌طلبان حضور آقای ناطق‌نوری را در هر موقعیت و عرصه‌ای که حضور یابند بسیار مؤثر و مغتنم می‌دانند و فعالیت در هر حوزه‌ای که ایشان برای تلاش و فعالیت اراده کنند ما از آن استقبال خواهیم کرد.»عضو حزب منحله مشارکت گفته است: اصلاح‌طلبان در دو یا سه ماه اخیر جلسه‌ای درباره انتخابات مجلس آینده نداشته‌اند تا بحثی درباره سرلیست یا دیگر مباحث داشته باشند. اما این دلیل آن نیست که منکر شویم اصلاح‌طلبان در سال‌های اخیر با آقای ناطق‌نوری دوستی داشته‌اند و مواضعشان بسیار به هم نزدیک است. کسی نیست که از این امر که آقای ناطق‌نوری برای خروج کشور از بحران در عرصه حضور یابند استقبال نکند. با این وصف حتی اگر آقای ناطق در انتخابات ریاست جمهوری هم شرکت می‌کردند اصلاح‌طلبان با حفظ مواضع خود از ایشان حمایت می‌کردند. مواضع و ارتباط‌هایی که میان اصلاح‌طلبان و آقای ناطق‌ وجود داشته و همچنین سابقه یکساله اخیر باعث شده که ما از حضور آقای ناطق استقبال کنیم.

به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان بنا دارند با تداوم ائتلاف با اعتدال‌گرایان یا همان حامیان و نزدیکان حسن روحانی وارد انتخابات مجلس دهم شوند تا همانطور که سعید حجاریان گفته با چهره‌های یقه سفید کرسی‌هایی از پارلمان را به دست آورند.به گزارش پنجره، در همین حال علی‌اکبر ناطق‌نوری اگر چه سکوت پیشه کرده اما برخی خبرها حکایت از این دارد که از او دعوت‌هایی برای حضور در انتخابات مجلس دهم صورت گرفته و طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان و شخصیت‌هایی مانند اکبر هاشمی‌رفسنجانی ترجیح می‌دهند تا ناطق‌نوری سرلیست فهرست ائتلافی باشد. این مسئله آنجا اهمیت می‌یابد که فعالیت‌های محمدرضا عارف برای حضور در انتخابات مجلس دهم هم شدت یافته است. گویا این بار ناطق‌نوری مانعی در راه سرلیست شدن عارف خواهد شد. حال‌ آنکه او در انتخابات ریاست جمهوری نیز به درخواست سیدمحمد خاتمی و به نفع حسن روحانی کناره‌گیری کرد.

اوباما هم مزد می‌گیرد هم انعام!

مدیر شبکه ماهواره‌ای تعطیل شده هما از دوستان اصلاح‌طلب خود خواست سیاست‌ورزی را از دولت و کنگره آمریکا یاد بگیرند.داریوش سجادی همکار سابق نشریات زنجیره‌ای و مشاور کروبی در وبلاگ خود نوشت: تهدید استفاده از حق وتو توسط اوباما به منظور ممانعت کنگره از تصویب تحریم جدید علیه ایران هنرمندی و سیاست‌ورزی اوباما را نشان داد که از این طریق توانسته تهدید کنگره را مبدل به بازی تبدیل مخالفت به امتیاز کند و بنوعی از «آب کره گرفته» و اینک توپ را در زمین ایران انداخت تا حال با غرور و منت بطرف ایرانی آن را بفروشد که؛ من برای شما مجبور شده‌ام بامخالفان در داخل بجنگم و اکنون نوبت امتیاز دادن شماست!

وی ادامه می‌دهد: آقایان در داخل یاد بگیرند که تا هر گونه صدای نقد و نظر مخالف و اعتراضی بلند می‌شود از طریق پناه گرفتن در استراتژی «ننه من غریبم»!!! و «همسایه‌ها یاری کنید تا من شوهرداری کنم»!!! گله می‌کنند که اکنون نباید اعتراضی کرد و باید همه با یک صدا پشت سر مذاکره کنندگان اتمی یکدست از ایشان حمایت کنند! خیر شما هم می‌توانستید و هنوز هم می‌توانید بر موج و برآیند نظرات مختلف و بلکه معترض در داخل نشسته و آنها را مبدل به اهرم فشار بر طرف مقابل جهت کسب امتیاز نمایید. درست است که مذاکره، بیانیه خواندن نیست در عین حال فن تبدیل «تهدید» به «فرصت» از طریق ذکاوت و فرصت سنجی است.شایان ذکر است جریان آلوده سازش به همراه برخی مسئولان بدفهم از چند ماه پیش تحرکات گسترده‌ای را آغاز کردند تا هر نوع صدای انتقاد درباره حواشی سفر نیویورک و سپس مذاکرات ژنو را تخطئه و خاموش کنند. این طیف حتی نصب بیلبوردهای «صداقت آمریکایی» که بی‌صداقتی و خدعه‌گری دولت آمریکا را نشان می‌داد و پشتوانه هیئت مذاکره کننده ایرانی بود را برنتابیدند و خواستار جمع‌آوری تابلوها شدند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار