سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 21775
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » “ماجد الماجد” که بود و ماموریت گردان های “عبدالله عَزّام” چیست؟ + تصاویر
Print This Post

اوایل ماه گذشته سایت گروه‌های تکفیری مسلح پیام صوتی “ماجد الماجد” را منتشر کرد که در بخشی از آن آمده بود “حزب ایران و منافعش در لبنان، اهداف مشروعی برای ما و انقلابیون به حساب می آیند و آنچه تا حالا بر سر مناطق شما [شیعیان] آمده از موشک باران بقاع و هرمل و ضاحیه و غیره، فقط دست گرمی بوده است.»

به گزارش سلام دلفان به نقل از مشرق- گردان های «شهید عبدالله عَزّام» سازمانی مسلح است که فعالیت نظامی خود را از سال 2004 با سه انفجار در مرکز گردشگری طابا و ساحل تویبع (هر دو در مصر) آغاز کرد. این گروه نام خود را از فرمانده فلسطینی الاصل، عبدالله عزام که در سال 1989 در پیشاور ترور شد گرفته است. سازمان جهانی القاعده شاخه ای فرعی دارد با نام «القاعده در سرزمین شام و کنانه [مصر]» که گروه عبدالله عزام، فرع این شاخه محسوب می شود. انتشار بیانیه ها [و متون و مواد صوتی و تصویری] این گروه را هم «مرکز رسانه ای فجر» به عهده دارد.

این سازمان در مناطق ساحلی فعالیت زیادی دارد، کما اینکه مسئولیت هدف قرار دادن دو ناوچه آمریکایی در بندر عقبة در سال 2005 را هم به عهده گرفته است. این گروه همچنین در دوم جولای 2010 اقدام به شلیک موشک گراد به دو شهرک صهیونیستی ایلات و العقبة نمود. درست همان روز دسته ی یوسف العبیری [ذیل گردان های عبدالله عزام] مسئولیت حمله انتحاری «ایوب الطیشان» به یک نفتکش ژاپنی در مقابل سواحل امارات را به عهده گرفت.

دولت ایالات متحده در 24 می 2014، این گروه را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد و بر اساس آن، تمامی حساب ها و دارایی های این گروه در ایالات متحده را مسدود نمود.

اما در لبنان، این گروه از همان ابتدای تأسیسش، اردوگاه آوارگان فلسطینی عین الحلوة را [که گروه های مختلف تندرو در آن حضور دارند] به عنوان پناهگاه امن خود برگزید و شروع کرد به کار کردن بر روی جوان هایی که عضو سابق گروه های اسلام گرای منحل شده بودند. در کنار تلاش برای جذب این جوانان، اقدام به جذب افراد غیر لبنانی ای کرد که از خارج لبنان به این اردوگاه می آمدند. بدین ترتیب هسته های اولیه این گروه تشکیل شد.


حضور پیروزمندانه ارتش لبنان در اردوگاه نهرالبارد

برخی اعضای این گروه سابقه ی نبرد در افغانستان و عراق را داشتند و برخی شان هم توانایی و اطلاعات بالایی در ساختن بمب و مین و کارگذاشتن آنها داشتند. هدف اساسی این گروه در زمان تشکیل، جهاد ضد «نیروهای صلیبی» موجود در جنوب لبنان یعنی نیروهای صلح بان یونیفل بود.

چند حمله انفجاری به نیروهای یونیفل و شلیک چند موشک به شمال فلسطین اشغالی در سال 2013، نشان دهنده جدیت «گردان های عبدالله عزام- دسته زیاد الجراح» در اجرای طرح هایش بود. [زیاد الجراح یکی از 19 نفر انتحاری مسئول حملات یازده سبتامبر بود و اصلیت لبنانی داشت.]


زیاد الجراح با لباس سفید در کنار محمد عطا که رهبر حملات یازده سبتامبر بود

ضمنا بد نیست یادآور شویم که «گردان های عبدالله عزام- دسته زیاد الجراح» در سال 2011 پیش از سفر رئیس جمهور وقت ایران محمود احمدی نژاد به لبنان، طی بیانیه ای به او حمله ور شده و گفته بود: «سفراحمدی نژاد به آن بخش دیار شام که لبنان خوانده می شود، یک گام بسیار خطرناک است و به مبارزه طلبیدن همه سنی های موجود در آن به حساب می آید.» این بیانیه حتی از این هم پیشتر رفته و با تهدید مستقیم رئیس جمهور ایران نوشته بود: «ما هر کاری (حتی اگر محال باشد) را برای جلوگیری از این توطئه انجام می دهیم و اگر او این سفر را انجام دهد، وعده می دهیم که همانطور که آمده بازنگردد.» در آن بیانیه همچنین حزب الله را متهم کرده بود که احمدی نژاد را به سرزمین شام می آورد تا از رژیمی که می خواهد بنا کند حمایت نماید و از بذل و بخشش احمدی نژاد به دلیل موفقیت [حزب] در عملی کردن نقشه ی «[امپراتوری] فارسی» برخوردار شود، نقشه ی تبدیل کردن سرزمین شام به کشوری که پیرو کامل ایران باشد.»


زیاد الجراح

از بارزترین چهره های گردان های عبدالله عزام می توان به شیخ سراج الدین زریقات اشاره کرد، کسی که چندی پیش در صفحه ی شخصی اش در توئیتر از طرف گردان های عبدالله عزام، مسئولیت انفجارهای مقابل سفارت ایران در بیروت را بر عهده گرفت. زریقات در صفحه اش نوشته بود: «عملیات ها به اذن خدا در لبنان ادامه خواهد یافت تا دو امر محقق شود: عقب نشینی نیروهای حزب الله از سوریه و آزادی اسرایمان از زندانهای ظلم لبنان.»


تصاویر دو انتحاری حمله کننده به سفارت ایران در بیروت

سراج الدین زریقات همان کسی است که حدود یک سال و نیم پیش در 8 آگوست 2012 ویدئویی از سخنان خود در یوتیوب منتشر کرد که در آن به حزب الله و نظام سوریه و ایران حمله کرده بود.

صالح القرعاوی مؤسس گردان های عبدالله عزام که پس از مجروحیت توسط عربستان دستگیر شد

در ششم آوریل 2012 مرکز رسانه ای فجر، برای اولین بار صحبت های مؤسس و فرمانده وقت این گروه به نام صالح القرعاوی را منتشر نمود که می گفت: «اولویت گردان های عبدالله عزام جنگیدن با اسرائیل است ولی هم حزب الله و هم نیروهای یونیفل مانع ما می شوند[!]»

سراج الدین زریقات

اوایل ماه گذشته هم سایت های «جهادی» [سایت های و انجمن های اینترنتی وابسته به گروه های تکفیری مسلح] پیام صوتی «امیر گردان های عبدالله عزام در سرزمین شام، ماجد الماجد» را منتشر کردند که در بخشی از آن آمده بود: «حزب ایران و منافعش در لبنان، اهداف مشروعی برای ما و انقلابیون به حساب می آیند» و افزوده بود: «آنچه تا حالا بر سر مناطق شما [شیعیان] آمده از موشک باران بقاع و هرمل و ضاحیه و غیره، فقط دست گرمی بوده است.»


شاکر العبسی امیر گروه فتح الاسلام

ماجد الماجد کیست؟

لبنانی ها از خیلی وقت پیش اسم ماجد الماجد را می شناختند، رهبر گردان های عبدالله عزام، همان گروهی که سفارت ایران در کشور آنان را منفجر نمود. ماجد الماجد جزو خطرناک ترین افراد تحت تعقیب بود که چند روز پیش ارتش لبنان توانست او را بازداشت نماید، ولی مرگ، پیش از بازجوها به سراغ او آمد و بدین ترتیب فرصت کشف توطئه های بسیاری که ثبات امنیتی لبنان را هدف گرفته بود، از دست رفت. ماجد الماجد کیست که لبنانی ها از دستگیری او خوشحال شدند و مدت کوتاهی بعد از شنیدن خبر مرگ او به دلیل بیماری کلیوی [و از دست رفتن فرصت بازجویی از او] ناراحت گشتند؟

ماجد الماجد، متولد سال 1973 در عربستان است که در فهرست 85 نفری افراد تحت تعقیب دولت سعودی (که سال 2009 منتشر شد) ردیف 70 را به خود اختصاص داده است.

گردان های عبدالله عزام پس از آنکه امیرشان صالح القرعاوی (که در همان فهرست، در ردیف 34 قرار داشت و به دست نیروهای عربستانی دستگیر شده بود) دچار معلولیت دائم شد، در ژوئن 2012 با ماجد الماجد به عنوان امیر بیعت نمودند.

صالح القرعاوی مؤسس گردان های عبدالله عزام

منابع مطلع به روزنامه الحیات اطلاع داده اند که قرعاوی به دلیل انفجار بمب دچار معلولیت شده بود و گردان های عبدالله عزام از کمک و معالجه ی او کنار کشیدند و در پیام های صوتی و تصویری هم که منتشر نمودند دلیل انتخاب ماجد الماجد را به عنوان جایگزین او بیان نمی کردند، با وجود آنکه می دانیم قرعاوی شخص مهم تری بود و حتی آمریکا هم او را در فهرست تروریست های بین المللی قرار داده بود.

گفتنی است که قرعاوی، گردان های عبدالله عزام را به عنوان شاخه القاعده در سال 2004 تأسیس نمود و برای آن، مأوریت هدف قرار دادن اهدافی در شرق و خاورمیانه به طور عام را تعریف نمود.

صالح القرعاوی مؤسس گردان های عبدالله عزام که پس از مجروحیت توسط عربستان دستگیر شد

باید گفت که ماجد الماجد سومین سعودی ای است که در گردان های عبدالله عزام منصبی بالا داشته است، چراکه صالح القرعاوی رهبر نظامی [و امیر] این گروه و سلیمان حمد الحبلین مسئول مواد منفجره در گروه هم سعودی بودند.

عبدالله عزام که نام گروه از او گرفته شده

ماجد الماجد متهم بود که با سازمان القاعده مرتبط بوده است، با حمایت مالی و تلاش برای تسهیل ورود افراد فرار کرده از زندان سیاسی یمن [به کشورهای دیگر] و هماهنگی خروج برخی اشخاص برای رفتن به عراق. کما اینکه خود ماجد هم برای رفتن به عراق، به صورت غیر قانونی به یمن رفته بود ولی قبل از رفتن به عراق، با یک گذرنامه ی جعلی به لبنان بازگشت تا به سازمان «دسته ی انصار»[عصبة الانصار] بپیوندد.

بعد از نبردهای سنگین ارتش لبنان با گروه [تکفیری] «فتح الاسلام» در اردوگاه آوارگان فلسطینی نهرالبارد در شمال لبنان در سال 2007 که سه ماه طول کشید و با نابودی این گروه خاتمه یافت، دستگاه قضائی لبنان در سال 2009 حکم بازداشت ماجد الماجد را به اتهام وابستگی به گره فتح الاسلام صادر نمود. چندی بعد هم ماجد الماجد در دادگاه غیابی در لبنان به جرم «وابستگی به سازمانی مسلح به قصد ارتکاب جنایت علیه مردم و نابود کردن قدرت حکومت و ابهت آن و همچنین نگهداری مواد منفجره و استفاده از آن ها در کارهای تروریستی» به حبس ابد محکوم شد.

عبدالله عزام- که نام گروه از او گرفته شده

در هر حال، چهارشنبه ی گذشته ارتش لبنان ماجد الماجد را دستگیر کرد و این خبر را دو روز بعد وقتی که آزمایش های دی ان ای هویت او را ثابت کرد، اعلام نمود. در همان وقت هم یک منبع پزشکی که از پرونده ی او اطلاع داشت اعلام کرد که وخامت وضعیت سلامتی او، بازجویی و تحقیق را عقب خواهد انداخت.

شنبه هم به صورت رسمی فوت ماجد الماجد پس از وخامت وضعیت سلامتی اش اعلام شد. و بدین ترتیب با مرگ او اسرار و معلوماتی به گور رفت که دیگر فرصتی به این خوبی برای کشفشان در آینده نزدیک به دست نخواهد آمد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار