سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 22448
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » واکنش آمریکا و اروپا به اجرای توافقنامه
Print This Post

معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه از موافقت گروه 1 + 5 با راه حل ها و پیشنهادهای مطرح شده خبر داد و گفت که طرفین به یک برداشت واحد از چگونگی اجرای توافق ژنو رسیدند و گام نخست از 20 ژانویه (30 دی) اجرایی می شود.

به گزارش سلام دلفانبه نقل از ایرنا، بعد از این اظهارات، مسوولان آمریکا و غرب در واکنش های مختلف به استقبال نهایی شدن گامی مهم برای اجرای «برنامه اقدام مشترک» رفتند.

در این رابطه باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه ای، اجرای توافق نامه ژنو را ˈگامی مهم و رو به جلوˈ ارزیابی کرد و گفت: اکنون نوبت به یافتن راه حلی مدون و دائم فرا رسیده است.

باراک اوباما بار دیگر با وضع تحریم های جدید علیه ایران در زمان مذاکرات مخالفت و تاکید کرد: تلاش بیشتری برای دستیابی به توافق درازمدت (با ایران) مورد نیاز است.

وی همچنین تاکید کرد که علیه هرگونه تحریم جدید از سوی کنگره در جریان مذاکرات برای دستیابی به توافقنامه بلندمدت با ایران از حق وتو استفاده خواهد کرد، از این رو از نمایندگان کنگره خواسته است از تصویب تحریم های تازه دست بردارند.

کاترین اشتون هماهنگ کننده ارشد سیاست خارجی اروپا نیز دیروز پس از توافق های ایران و 1+5 با انتشار بیانیه ای از اجرایی شدن توافق ژنو از بیستم ژانویه (30 دی) خبر داد و اعلام کرد که دو طرف درباره شروع اجرای توافقنامه هسته ای ژنو در تاریخ اعلام شده، به توافق رسیده اند.

وی همچنین موفقیت طرفین را در اجرای برنامه اقدام مشترک ستود و تاکید کرد که پایه های اجرای منسجم، نیرومند و هماهنگ این توافق از قبل گذاشته شده است.

خبرگزاری آلمان نیز شامگاه یکشنبه به نقل از اشتون نوشت: ˈبرای حفظ امنیت ملی ما و صلح و امنیت جهانی اکنون زمان آن است که به دیپلماسی فرصت پیروزی بدهیمˈ.

همچنین بر اساس بیانیه ای که وزارت خارجه آلمان شامگاه یکشنبه منتشر کرد، فرانک والتر اشتاین مایر گفت: ˈپس از سال ها و پس از مذاکرات نفسگیر موفق شدیم برای اولین بار به توافقی قابل اتکا با گام های مشخص، روشن و قابل کنترل برای تهدید برنامه اتمی ایران برسیمˈ.

اشتاین مایر آغاز اجرای توافق نامه ژنو را ˈگام مهم رو به جلوˈ خواند که می تواند مقدمه ادامه کار باشد.

وی گفت: ˈاین موضوع نشان می دهد که ارزش دارد با سختکوشی مذاکره کرد و موضع مشخصی اتخاذ نمود. بر پایه این گام، به سرعت به سوی مرحله مهم و بعدی گفت وگوها با ایران برای رسیدن به توافقی نهایی پیش می رویمˈ.

اشتاین مایر همچنین خاطرنشان کرد: توافق ژنو نتیجه انجام مذاکرات هسته ای با صبر و حوصله و اتخاذ مواضعی شفاف بود و بر مبنای اجرای مفاد این توافق می خواهیم هر چه سریع تر مرحله بعدی و تعیین کننده گفت وگو ها با ایران را در مورد دستیابی به توافق نهایی آغاز کنیم.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم پس از انتشار خبر مربوط به زمان اجرایی شدن توافق گروه 1+5 با دولت ایران در بیانیه ای اعلام کرد ما برای رسیدن به یک راه حل قابل تایید، گام های مهم و قاطعی برداشته ایم.

وی افزود: تا بیستم ژانویه تنها چند روز دیگر باقیمانده و ما شاهد اجرای برنامه مشترکی هستیم که شرکای ما 2 ماه پیش در ژنو با دولت ایران به توافق رسیدند.

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از این بیانیه اعلام کرده است که آمریکا و شرکایش کار تعدیل تحریم های اقتصادی موجود در ایران را آغاز می کنند که آزاد کردن 4 میلیارد و 200 میلیون دلار از دارایی های مسدود شده ایران در اقساط و در یک دوره شش ماهه، بخشی از این اقدامات خواهد بود.

وی تاکید کرد که مذاکرات بهترین فرصت برای ماست تا این موضوع مرتبط با امنیت ملی را به صورت صلح آمیز و در روندی پایدار حل و فصل کنیم.

وزیر خارجه انگلیس نیز یکشنبه شب با استقبال از تعیین تاریخ اجرای توافق ژنو، گفت: ˈپیشرفتˈ حاصل شده در زمینه اجرای توافقنامه موقت ژنو، یک گام اولیه و مهم است.ˈ

«ویلیام هیگ» با انتشار بیانیه ای گفت: من از این که گروه (1+5) و ایران در مورد اجرایی شدن ˈبرنامه اقدام مشترکˈ که در 24 نوامبر سال 2013 (سوم آذر) در ژنو امضاء شد، به توافق رسیده اند، استقبال می کنم.

وی با بیان اینکه این اولین مرحله برای اجرایی شدن ˈبرنامه اقدام مشترکˈ از روز 20 ژانویه (30 دی) محسوب می شود، اظهار داشت: این مرحله در واقع یک گام مهم به سمت حل و فصل مسالمت آمیز موضوع هسته ای ایران و آغاز مذاکرات جامع و فراگیر خواهد بود.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار