سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 22907
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
خانه » اخبار برتر » فرماندار دلفان خواستار تفکیک حوزه انتخابیه دلفان و سلسله شد
Print This Post
(10نظر)

ملکشاهی راد: دو تن از نمایندگان دوره قبل ، با اختصاص یک نماینده مستقل به شهرستان دلفان مخالفت داشتند/باقری: واقعأ توان یک نماینده مگر چقدر است؟ و چگونه می تواند به این دو حوزه با این همه جمعیت و روستاهای متفرق در وسعتی حدود ۳۵۰۰ کیلومتر و تقریبأ ۶۵۰ روستا رسیدگی کند

نسیم دلفان–  برابر قانون هر ده سال یکبار با توجه به شاخصه های جمعیتی کشور لایحه افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی توسط دولت و مجلس مورد بررسی قرار میگیرد و نهایتأ در صحن مجلس به رأی گذاشته می شود.

در دوره گذشته (مجلس هشتم) دولت دهم لایحه مربوط به بازنگری تعداد نمایندگان و افزایش آن را به مجلس تقدیم کرد و با وجود اینکه لایحه در کمیسیون های مربوطه مورد بررسی قرار گرفت ولی به دلایلی بررسی و تصویب این لایحه متوقف شد و کار به مجلس نهم و دولت یازدهم کشیده شد.

• دو تن از نمایندگان استان در دوره قبلی ، با اختصاص یک نماینده مستقل به شهرستان دلفان مخالفت داشتند.

در دوره گذشته که این بحث مورد توجه قرار گرفت حرف حدیث های فراوانی را به دنبال داشت ، آنچه که شنیده می شد این بود که قرار است یک نماینده به استان اضافه شود و این نماینده به مرکز استان و مجزا شدن شهرستان دلفان بیانجامد ، با توجه به اینکه شهرستان سلسله از نظر شاخصه های جمعیتی و جغرافیایی “وسعت سرزمینی” استحقاق یک نماینده مستقل را نداشت شنیده ها حاکی از این بود که قرار است یک نماینده به مرکز استان یعنی خرم آباد اضافه شود به این معنی که به جای دو نماینده ، سه نماینده داشته باشند اما الشتر نیز به آن حوزه اضافه شود و در مقابل شهرستان دلفان که استحقاق یک نماینده مجزا را دارد مستقل شود.

این موضوع بین نمایندگان استان در دوره قبل (مجلس هشتم) مخالف و موافق هایی را به دنبال داشت ، دو تن از نمایندگان به شدت با این موضوع مخالف بودند.

namayande8یکی از نمایندگان استان در مجلس هشتم در گفتگو با خبرنگار نسیم دلفان اذعان داشت : در دوره قبلی مجلس ، علی رغم بررسی های فراوانی که انجام گرفت ولی با توجه به بار مالی که داشت و در آن زمان موقعیت انجام کار فراهم نشد بررسی این لایحه متوقف شد اما آنچه که ما به آن رسیدیم این بود که در استان لرستان نیاز به افزایش دو نماینده احساس می شود ، ما در دو نقطه از استان دو گره کور داریم ، یکی از این نقاط شهرستان های سلسله و دلفان است و مورد بعدی شهرستان های درود و ازنا می باشد ، لذا افزایش دو نفر به تعداد نمایندگان استان مشکلات فراوانی را در این دو منطقه قابل حل می کند.

محمدرضا ملکشاهی راد نماینده دوره هشتم خرم آباد و چگنی در ادامه این گفتگو تایید کرد که دو تن از نمایندگان استان در دوره قبلی ، با اختصاص یک نماینده مستقل به شهرستان دلفان مخالفت داشتند.

• اکنون دولت تدبیر و امید ، این موضوع  را در دستور کار قرار داده و بزودی لایحه مورد بحث تقدیم مجلس نهم خواهد شد.

دراین باره خبرنگار ما گفتگوی مفصلی را با نماینده عالی دولت در شهرستان دلفان انجام داده که امیدواریم مورد توجه مردم و مسئولین قرار گیرد.

indexعلی باقری فرماندار دلفان در این گفتگو اظهار داشت : قانون در کشور ما درست نوشته شده و درست تصویب شده اما متاسفانه در اجرا اکثر مواقع قواعد به گونه ای طراحی می شود که چندان به نفع استانهای محروم تمام نمی شود ، استانهایی که نمایندگان بیشتری دارند با توجه به اینکه در بدنه دولت ها همیشه دارای افراد مؤثری بوده اند طبیعتأ قدرت چانه زنی بالاتری هم داشته و دارند لذا از مصوبات دولت و مجلس با توجه به نفوذی که دارند منفعت بیشتری برای استانهایشان کسب میکنند ، امیدوارم این بالا بودن قدرت چانه زنی و تاثیر گذاری استانهای بزرگ و توسعه یافته سبب نشود که در مورد لایحه و قانون افزایش تعداد نمایندگان باز هم استانهای کمتر توسعه یافته مانند لرستان نادیده گرفته شوند.

به گفته وی ، اکنون با توجه به اینکه حداقل تا ده سال آینده چنین موقعیتی فراهم نخواهد شد ، امیدواریم مجمع نمایندگان استان و همچنین مسئولینی که در بدنه دولت و مجلس دارای نفوذ کافی هستند بتوانند در خصوص مزید شدن تعداد نمایندگان استان تلاش کنند.

اگر فقط یک نماینده به استان اضافه شود به نظر شما بایستی در کدام یک از شهرستانهای لرستان بکارگیری شود؟

فرماندار دلفان در پاسخ به این سؤال گفت : نظر من این است که مسئولین و مجمع نمایندگان استان باید شاخص های مهمی از جمله جمعیت ، تعداد روستاهای دارای سکنه ، وسعت شهرستان ها و همچنین فاصله و پراکندگی بخش ها و روستاهای هر منطقه را در نظر بگیرند و اگر این آیتم هایی که بنده اشاره کردم را عادلانه بررسی کنند شک نکنید که شهرستان دلفان استحقاق یک نماینده مستقل را دارد.

وی در ادامه تصریح کرد، برابر آخرین سرشماری کشور که در سال ۹۰ انجام گرفت ، جمعیت دلفان حدود ۱۴۵ هزار نفر اعلام شد که پس از دو سال اکنون به بیش از ۱۵۰ هزار نفر رسیده است ، جدول آمار سال ۹۰ نشان می دهد این شهرستان از نظر مساحت و وسعت جغرافیایی جزء چند شهرستان اول استان و از نظر روستاهای دارای سکنه در بین استان پس از خرم آباد دومین شهرستان است.

• واقعأ توان یک نماینده مگر چقدر است؟

دکتر باقری با اشاره به تلاش های نماینده شهرستان در مجلس خاطر نشان کرد ، نماینده شهرستان دلفان و سلسله در واقع نماینده جمعیتی بالغ بر ۲۲۰ هزار نفر است و آنهم با چه وسعتی که در این دو حوزه خصوصأ دلفان وجود دارد و همچنین پراکندگی روستاهای شهرستان

وی اضافه کرد ، واقعأ توان یک نماینده مگر چقدر است؟ و چگونه می تواند به این دو حوزه با این همه جمعیت و روستاهای متفرق در وسعتی حدود ۳۵۰۰ کیلومتر و تقریبأ ۶۵۰ روستا رسیدگی کند ، سرکشی و پیگیری مشکلات مردم با این تعداد روستا در این دو حوزه کار ساده ای نیست ، همه این ها نشان می دهد که ضروری  است حوزه های دلفان و سلسله از هم تفکیک شوند.

نماینده عالی دولت در دلفان تاکید کرد ، برخی از نمایندگان مجلس در استان با رأی حدود ۱۱ هزار نفری راهی مجلس شدند و اگر این مقدار را با شهرستان دلفان مقایسه کنید می بینید که به یک سوم هم نمی رسد.

• هدایت ریل قطار توسعه به سمت استانهای کمتر توسعه یافته ، سبب امنیت و آسایش بیشتر برای مردم و شهرهای بزرگ خواهد شد.

این مسئول اشاره کرد ، اگر از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنیم باید گفت ، که نمایندگان و مدیران استانهای توسعه یافته و بزرگ کشور بایستی همت کنند تا امکانات و ابزار لازم برای توسعه را به سمت استانها و شهرستانهای محروم سوق دهند ، من برای این حرفم دلایل خاصی دارم ، اولأ عدالت اجتماعی که محور گفتمان انقلاب ماست بر مبنای همین حرف است و دوم اینکه محرومیت و پایین بودن امکانات رفاهی و شغلی در مناطق محروم باعث می شود که افراد زیادی از مردان و حتی زنان بی بضاعت این مناطق برای کسب درآمد و رفاه به سمت استانها و مناطق بهره مند و توسعه یافته مهاجرت کنند و گاهأ با توجه به اینکه از یافتن کاری مناسب و درآمدزا ناامید می شوند ناچارأ روی به سمت مشاغل کاذب و غیر قانونی می آورند البته این در خوش بینانه ترین حالت است و اکثر مواقع باعث افزایش جرائمی از قبیل فروش مواد مخدر ، قاچاق کالا و ارز ، سرقت خودرو ، جیب بری ، دزدی اموال مردم ، کلاه برداری و خیلی از تخلفات دیگر و نهایتأ ایجاد نابه هنجاری های اجتماعی می گردد ، من قصدم توهین به کسانی نیست که برای یافتن کار به استانهای دیگر می روند اما باید پذیرفت که چنین معضلاتی وجود دارد.

به گفته وی ، در استانهای بزرگ ، خیلی از متخلفین دستگیر شده مربوط به استانها و شهرستانهای محروم اند و این نشان می دهد که اگر ریل قطار توسعه را به سمت استانهای کمتر توسعه یافته هدایت کنیم کاری نابجا نبوده و چه بسا امنیت و آسایش بیشتر برای مردم و شهرهای بزرگ کشور را به دنبال دارد لذا می طلبد که مسئولین و نمایندگان استانهای بزرگ کشور نیز نگاه ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

• موقعیت استراتژیک دلفان/اگر از این موقعیت در راستای توسعه و پیشرفت استفاده نشود نتیجه معکوس خواهد داشت.

شهرستان دلفان با توجه به موقعیت استراتژیکی که در استان دارد و مرز بین سه استان همدان ، لرستان و کرمانشاه میدان آماده تری برای روی آوردن مردم به تخلفاتی همچون قاچاق کالا ، مواد مخدر و انواع و اقسام مشاغل کاذب و غیر قانونی دارد لذا با نگرش به جمعیت این شهرستان و نبود امکانات و ابزار لازم برای اشتغال زایی مردم ، از مسئولین امر خواستاریم توجه ویژه ای به این منطقه داشته باشند ، این موضوع بارها و بارها حتی از زبان امام جمعه محترم شهرستان نیز در خطبه های نماز جمعه بیان شده و ما نیز به شدت پیگیر هستیم تا خواسته های به حق مردم را به گوش مسئولین برسانیم.

در حال حاضر یکی از خواسته های مردم دلفان داشتن یک نماینده مستقل و مجزا می باشد که امیدواریم مورد توجه دولت و مجلس قرار گیرد.

 1. نویسنده دیدگاه: لک
  دی ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۴:۴۹

  خوشالمه ئه روژه.‏‎ ‎

 2. نویسنده دیدگاه: دوست
  دی ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۵:۴۱

  سلام کاش آقای ملک شاهی راد بفرمایند که در این زمینه در دور قبل چه تلاشی کردند زیرا ایشان در یکی از جلساتشان با مردم بیرانوند گفته بودند که من در این قضیه هیچ دخالتی نمی کنم نه موافقت و نه مخالفت. از طرفی دیگر در همان جلسه یکی از طوایف دو شهرستان را متهم کرده بود که بر علیه طوایف دیگر به دنبال تجزیه یکی از شهرستان هاست. صحبت امروز ایشان جای تامل دارد؟
  از فرماندار تشکر می کنم که این موضوع را دنبال کردند و امیدوارم امام جمعه ها و فرماندار سلسله با این حرکت ارزشمند بپیوندند

 3. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  دی ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۸:۵۷

  به جان خودم اگه این اتفاق بیفته از هر خانواده چند نفر کاندید میشن!

  • نویسنده دیدگاه: ناصر
   دی ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۴:۲۹

   سلام خب چه اشکالی داره؟اتفاقأخیلی هم خوب میشه دراون صورت اصلح ترین فردراهی مجلس میشه وانتخاباتمون ازشرقبیله گرایی رهامیشه
   اگه بشه چی میشه

 4. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  بهمن ۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۰:۵۶

  دانا :اگر این اتفاق بیفتد الشترپاریس میشود

 5. نویسنده دیدگاه: سیف
  بهمن ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۵۱

  براوا فرماندار خدایی فرماندار خوبی داریم هم باسواد ه هم دلسوز ولی بر خلاف خط فکریش که باید انتقاد پذیر باشه زود رنجه

 6. نویسنده دیدگاه: بهادر.الشتر
  بهمن ۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۰۰

  آقاي ملكشاهي راد زحمت زيادي كشيد واسه اين قضيه ولي متاسفانه نمايندگان خرم اباد از عاقبت اين كار ترسيدن كه ديگر هميشه حسنوندها حداقل دو نماينده از خرم اباد به مجلس ميفرستند.اگر اين قضيه حل بشه هم نوراباد هم الشتر پيشرفت زيادي ميكنن.
  اون اقا يا خانم هم كه نوشته ملكشاهي راد مخالف بوده الكي از زبان مخالفين ملكشاهي شنيده . مطمئنن آگاهي در اين زمينه نداره و نداشته

  • نویسنده دیدگاه: Alireza
   بهمن ۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۵۸

   دوست عزیز اگر اقای ملکشاهی در این زمینه کوچک ترین گامی برداشته بود مطمئن باشد الان در اون مورد حرف میزد و دیگر انکه ابزار هر نماینده زبان و قلم اونه حال اگر اقای ملکشاهی در این زمینه نطقی در مجلس داشته یا نامه ای مکتوب کرده ما همه مخلص اونیم فقط اونو با مشخصات رو سایت سلام دلفان بزاره تا همه از اون تشکر کنیم

 7. نویسنده دیدگاه: اخمو
  بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۲:۵۹

  1- چون خرم آبادی ها هیچ روی خوشی از مردم سلسله ندارندباید همیشه وبال گردن دلفان پر نعمت باشند 2- اگر هم آنها موافق تفکیک حوزه بودند با هزار روش ونفوذی که دارند کار را انجام میدادند
  3- الشتری ها می دانند به ضررشان است چون (بعضی ها ! بعضی ها !!!نه همه ) بی نام ونشان در این دیار نامی کسب کرده اند و کت وشلواری می پوشند اما اگراز دیار خودشان بپرسی می فهمی تنبک زن سر خرمن و …

  • نویسنده دیدگاه: آدم منطقی
   آذر ۱۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۴۹

   بهتره درباره الشتری ها زود قضاوت نکنی رفیق.من خودم خرم آبادی هستم ولی واقعا الشتری ها با ما و ما با الشتری ها هیچ مشکلی نداریم.بیشترین غیر بومی های خرم آباد هم الشتریا هستن .و چه ما بخواییم چه نخواییم تا حالا چند تا از نماینده های خرم آباد الشتری بودن.انصافا لیاقتشون از خیلیا بیشتره.

 8. نویسنده دیدگاه: س م ر فرهنگي
  بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۲۵

  از زحمات وتلاشهای شبانه روزی کلیه اعضا تعاونی مسکن فرهنگیان بالاخصبرادر محمودي وهمچنین فرماندار امام جمعه واستانداروکسانی که درخصوص آزاد سازی زمینهای فاز ۳و۴ از هیچ تلاشی دریغ نکردند تقدیر وتشکر می شود .دست مریزاد خسته نباشید
  …….

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار