سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 23156
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اخبار ویژه روزنامه های سه شنبه
Print This Post

وزیر اطلاعات: پورمحمدی در جریان پرونده حصر است، ابراز اميدواري كري براي ديدار با روحاني و … ازجمله خبر ویژه های برخی روزنامه های سه شنبه هستند که میتوانید در این قسمت بخوانید.

به گزارش سلام دلفان به نقل از باشگاه خبرنگاران، تلخکامی روزنامه سعودی از مهارت و نقش‌آفرینی مقتدرانه ایران،يک وزير: برگزاري کلاس آموزشي و توجيهي در هتل ممنوع،وزیر اطلاعات: پورمحمدی در جریان پرونده حصر است،ابراز اميدواري كري براي ديدار با روحاني و … ازجمله خبر ویژه های برخی روزنامه های سه شنبه هستند که میتوانید در این قسمت بخوانید.

*کیهان

رفتار بولدوزری گماشته افراطیون در 23 دانشگاه

عضو حزب منحله مشارکت و از حامیان فتنه 88 تایید کرد که با وی برای مدیریت دانشگاه الزهرا(س) صحبت شده است.«ف.ر» در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت: در این باره با من صحبت شده اما حکم انتصاب هنوز به دستم نرسیده است.وی ادامه داد: تا زمانی که حکم را دریافت نکنم نمی‌توانم به طور قطع ریاست در دانشگاه الزهرا(س) را تایید کنم؛ تا لحظه آخر امکان تغییر همه چیز وجود دارد.هم‌اکنون دکتر انسیه خزعلی رئيس دانشگاه الزهرا می‌باشد.«ف-ر» از جمله نمایندگان افراطی متحصن در مجلس ششم بود که صلاحیت وی به خاطر همراهی با افراطیون در انتخابات مجلس هشتم و شورای شهر چهارم تهران رد شد.

در همین حال و در حالی که روز گذشته خبرگزاری فارس از برکناری سیدحسین حجازی رئيس حراست وزارت علوم توسط فرجی‌دانا (به خاطر جلوگیری از حضور افراد مسئله دار مرتبط با فتنه در این وزارتخانه) خبر می‌داد، خبرگزاری تسنیم گزارش داد که فرجی‌دانا با برکناری رؤسای 23 دانشگاه و پژوهشگاه، رکوردی بی‌سابقه در حجم تغییرات در سطح وزارت برجای گذاشته است.بر این اساس از جمله رؤسای دانشگاه‌های خواجه‌نصیر، پیام‌نور، اصفهان، گیلان، شیراز، یزد، تبریز، علم و صنعت، علامه طباطبایی، فردوسی مشهد، تفرش، جندی‌شاپور، ارومیه، باهنر کرمان، امام خمینی قزوین، اراک، علوم پزشکی و منابع طبیعی گرگان، و پژوهشگاه‌های علم و فناوری اطلاعات، تربیت‌بدنی، مهندسی ژنتیک، پلیمر و پتروشیمی، علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز از جمله مراکزی بوده‌اند که با کودتای خزنده افراطیون وزارت علوم مواجه شده‌اند.برخی معاونین فرجی‌دانا نیز از فعالان فتنه 88 هستند که از جمله دو تن از آنها نتوانستند از مجلس رای اعتماد بگیرند. فرجی‌دانا اخیراً از مجلس کارت زرد (تذکر) گرفت.

زیباکلام: روحانی پوپولیست است چون به میان مردم رفت(!)

دو تن از عناصر نزدیک به گروهک‌های نهضت آزادی و ملی- مذهبی، سفر استانی رئيس جمهور به خوزستان را پوپولیستی خواندند.مرتضی کاظمیان از اعضای متواری گروهک ملی- مذهبی به رادیو فردا گفت: متأسفانه احمدی‌نژاد پایه‌گذار یک روندی شد مبنی بر اینکه به اتفاق اعضای دولت به سفر استانی برود که 107 سفر بود. او بدین ترتیب یک تعاملی را با جامعه برقرار کرد و همین روش پوپولیستی در سفر روحانی نیز تعقیب شد.وی افزود: روحانی به هنگام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری‌اش این سفرهای استانی را نفی نکرد و حتی اعلام کرد که سفرها را ادامه خواهد داد اما در شکل، ترکیب و صورتی جدید. متأسفانه آن وجه سفرهای استانی احمدی‌نژاد که با گردش در خیابان‌ها و کشاندن توده مردم به دنبال خودش(!) و دریافت نامه‌ها توسط مردم توام بود، تغییر معنی‌داری رخ نداد. این امر متأسفانه باز در این سفر آقای روحانی هم رخ داد.

وی افزود: هر چند که تلاش شد که آن در واقع وجه پوپولیستی سفرهای آقای احمدی‌نژاد تقلیل پیدا بکند اما همچنان اعلام یکسری خبرهای خوش یا وعده یا قول‌های مختلف در این سفرهای استانی از طرف آقای روحانی هم به‌خصوص آن وجه این سفرهای خیابانی در سفر آقای روحانی هم تکرار شد. همچنین صادق زیباکلام که پیش از این نیز به روحانی به خاطر تأسی به احمدی‌نژاد حمله کرده بود، در مصاحبه با سایت صدای ایران اظهار داشت: با کمال تاسف با این نظر موافقم که رگه‌هایی از پوپولیسم احمدی‌نژاد در روحانی نیز وجود دارد که در سفر به خوزستان دیده شد. من امیدوار بودم در پاسخ به چنین سؤالی پاسخ منفی بدهم. اما متأسفانه باید بگویم بله، همینطور است تفاوت روحانی با خاتمی همین است که آقای خاتمی هیچگاه حاضر نشد تن به پوپولیسم بدهد و مطالبی بگوید که باعث تهییج افکار عمومی و مخاطبین ایشان شود. اما به نظر می‌رسد آقای روحانی متاسفانه هر از گاهی دمی به خمره می‌زند و ابایی از پوپولیسم ندارد که نمونه بارز و تاسف‌بار آن همین مطالبی بود که در خوزستان گفتند. به نظر من بیان این صحبت‌ها از سوی ایشان بسیار نامناسب بود و برای افراد تحصیل‌کرده و کتاب‌خوان جامعه فارغ از اینکه صحبت ایشان هیچ واقعیتی نداشت در عین حال تاسف‌آور هم بود.

زیباکلام این را هم گفته که «در عرصه داخلی تشابهات روحانی وخاتمی تا حدود زیادی کم است. آقای خاتمی روی آزادی مطبوعات، آزادی اندیشه و حاکمیت قانون خیلی تاکید داشتند، اما آقای روحانی روی این موضوعات خیلی تاکید و اصرار ندارند و از این موضوع می‌توان به عنوان تفاوت آقای خاتمی و روحانی یاد کرد. تفاوت دیگر اینکه آقای خاتمی نگران نبودند که اصولگرایان درباره ایشان و موضع‌گیری‌ها وگفتمان ایشان چه واکنشی نشان می‌دهند. اما آقای روحانی دقیقاً بر عکس هستند و به نظر می‌رسد دغدغه زیادی دارند که موضع‌گیری‌هایشان اگر به مذاق اصولگرایان خوشایند نباشد آنها چه واکنشی نشان خواهند داد.

دسترسی قسطی به 4/2 میلیارد دلار بدون امکان معامله و پرداخت؟!

اظهارات یک مقام آمریکایی درباره نحوه آزاد شدن قسطی 4 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران (طبق توافق ژنو) تردیدهایی را درباره مفید و موثر بودن این موضوع برانگیخته است.یک مقام آمریکایی در مصاحبه با رویتر اعلام کرد: ایران از حدود 100 میلیارد دلار دارایی که در خارج دارد، تنها می‌تواند 4/2 میلیارد دلار را برداشت کند. پرداخت این مبلغ ظرف نیم‌سال (6 ماه) آینده به صورت اقساط تسهیل خواهد شد.
آنچه در اظهارات مقام آمریکایی قابل توجه است، این بخش از اظهارات وی است که «کاهش تحریم‌ها به موجب توافق ژنو، محدود است. به موجب تحریم‌ها هنوز انجام معاملات با این کشور و دریافت و پرداخت پول، امری دشوار است».در واقع هر چند امکان دسترسی ایران به 4/2 میلیارد دلار از درآمدهای بلوکه شده خود- آن هم ظرف 6 ماه و به صورت اقساط 550 میلیون دلاری- فراهم خواهد شد.اما به اعتبار باقی بودن تحریم‌های مالی، ایران نمی‌تواند از مبلغ آزاد شده برای خرید و معامله استفاده کند؛ ضمن این که تدریجی بودن این پرداخت‌ها باعث می‌شود عملا مبلغ ناچیزی به دست ایران برسد و امکان انجام معاملات بزرگ سلب شود.

اوباما: بر اساس محاسبات استراتژیک احتمالاً مذاکرات هسته‌ای جواب نمی‌دهد

محافل سیاسی و رسانه‌ای غرب احتمال می‌دهند توافق هسته‌ای بلند مدت احتمالاً عملی نخواهد شد.باراک اوباما در مصاحبه با نشریه نیویورکر گفته است: ممکن است مذاکرات هسته‌ای براساس برخی از محاسبات استراتژیک جواب ندهد.وی با وجود اذعان به نقش آمریکا در سرنگونی دولت مصدق گفت: از نظر تاریخی نه تنها اعضای کنگره بلکه مردم آمریکا نیز نسبت به ایران دشمنی و بدگمانی دارند.اوباما پیش از این گفته که توافق ژنو پیشرفت هسته‌ای ایران را متوقف می‌کند ضمن اینکه ساختار اصلی تحریم‌ها سر جای خود باقی می‌ماند. او اذعان می‌کند اگر می‌توانستیم، پیچ و مهره برنامه هسته‌ای ایران را از هم باز می‌کردیم.همزمان هفته‌نامه اکونومیست در تحلیلی نوشت: احتمال توافق دایمی و بلندمدت هسته‌ای  میان ایران و غرب اندک است.

این نشریه با اشاره به شروع اجرای توافق ژنو و تعلیق برخی بخش‌های برنامه هسته‌ای ایران نوشت: حتی حامیان توافق موقت نیز احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات برای توافق بلند مدت را اندک ارزیابی می‌کنند. گری سیمور مشاور سابق اوباما در مسائل کنترل تسلیحات و عضو مرکز «بلفر» دانشگاه «هاروارد» می‌گوید پیچیده‌ترین مسائل درباره برنامه هسته‌ای ایران هنوز حل و فصل نشده است. البته با توجه به میزان بی‌اعتمادی میان طرفین این توافق، شنیدن این واقعیت‌ها جای تعجب ندارد اما این به آن معناست که مهم‌ترین بخش کار هنوز انجام نشده است. مخصوصاً این که توافقی که آمریکا با حمایت انگلیس، فرانسه و‌ آلمان بتواند امضایش کند، با آن چه حتی از سوی «حسن روحانی» رئيس جمهوری میانه‌رو ایران قابل قبول باشد، فاصله زیادی خواهد داشت.

اکونومیست نوشت: اوباما می‌گوید، ایران باید محدودیت در زمینه برنامه هسته‌ای‌اش را بپذیرد. در واقع هیچ توافقی به صورت دائمی نمی‌تواند توانایی ایران را از میان ببرد. زیرساخت‌ها را می‌توان نابود کرد اما دانش فنی را خیر. هدف واقعی اوباما دشوار کردن این گزینه برای ایران تا حد ممکن از طریق جلوگیری از تولید سریع مقادیر عظیم مواد شکافت‌پذیر و به تبع آن فرار از شناسایی شدن و اختلال در این روند توسط ایران است. بدین منظور آمریکا ضمن محدود کردن غنی‌سازی اورانیوم در ایران تاکید خواهد کرد که ایران تعداد کنونی سانتریفیوژهایش را از 19 هزار دستگاه به کم‌تر از 5 هزار دستگاه برساند.

در ادامه تحلیل اکونومیست خاطرنشان شده است: از جمله شروط دیگر آمریکا برای توافقی جامع تعطیلی تاسیسات غنی‌سازی فردو، اوراق کردن رآکتور آب سنگین اراک، ارائه گزارش قابل قبولی از سوی ایران درباره فعالیت‌های «تسلیحاتی»اش در گذشته و برقراری رویه بازرسی‌های به مراتب دقیق‌تر از آن چه به موجب امضای «پروتکل الحاقی» آژانس بر عهده ایران قرار می‌گیرد. برعکس، روحانی وعده داده است هیچ یک از تاسیسات هسته‌ای کنونی ایران نابود نخواهد شد؛ راکتور اراک، صرفاً برای تامین ایزوتوپ‌های پزشکی حفظ خواهد شد و ایران از حق آنچه وی غنی‌سازی «در مقیاس صنعتی» می‌نامد برخوردار خواهد بود. غنی‌سازی صنعتی به معنای فعالیت دست کم 50 هزار دستگاه سانتریفیوژ است.اکونومیست این را هم نوشت که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر عالی ایران می‌گوید در مذاکره با شیطان خیری نیست.

تلخکامی روزنامه سعودی از مهارت و نقش‌آفرینی مقتدرانه ایران

یک نشریه سعودی معتقد است سوریه برخلاف پیش‌بینی‌های آمریکا و عربستان، در مقابل جنگ بزرگ مقاومتی مثال‌زدنی‌ از خود نشان داد و هر چه جبهه مقابل رو به فروپاشی می‌رود، نظام سوریه سر جای خود ایستاده است و منسجم است.روزنامه الشرق الاوسط با بیان اینکه نظام سوریه مقاومتی بی‌نظیر در مقابل حملات بی‌امان خارجی و داخلی از خود نشان داده می‌نویسد: 3 سال پیش که آتش جنگ شعله‌ور شد تحلیل‌گران با اطمینان می‌گفتند نظام سوریه از هم خواهد پاشید و اما با همه مشکلات چه چیزی باعث شد نظامی که در معرض سرنگونی بوده، سه سال سخت را دوام بیاورد و این در حالی است که براساس پیش‌بینی‌ها، این نظام می‌بایست طی چند ماه اول کامل سرنگون می‌شد، چه چیزی باعث شده است هسته اصلی این نظام، سالم باقی بماند و اعضای اصلی آن، این هسته را ترک نکنند؟  پیش‌بینی می‌شد جریانی در داخل گروه علویان سوریه ظاهر شده و قدرت را از دست اسد بگیرد اما اینگونه نشد و سوال اینجاست که آن‌ها چگونه همچنان از بشار اسد طرفداری می‌کنند.

این روزنامه می‌افزاید نظام سوریه چگونه توانسته است همچنان ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی و نیروهای امنیتی را حامی خود نگه دارد، این درست است که در رأس این سازمان‌ها و نهادها، علوی‌ها قرار دارند اما باید اعتراف کرد که شمار بسیار زیادی از نیروهای ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی سوریه را اهل سنت تشکیل می‌دهند که همچنان به نظام وفادار مانده‌اند.روزنامه سعودی چاپ لندن خاطر نشان کرد: حمایت ایران و روسیه از نظام سوریه و در مقابل چنددستگی فزاینده در جبهه مخالفان باعث اقتدار نظام سوریه شد در حالی که غرب نیز از خود تردید نشان داد و نظام سوریه از غرب امتیاز و باج گرفت.در ادامه این تحلیل آمده است: مسئله مهم و درسی که ما از پرونده سوریه می‌گیریم، قدرت اتحاد و ائتلاف راهبردی ایران با نظام بشار اسد است، این دو بر مشترکات سیاسی و عقیدتی میان خود تمرکز کرده و از اختلاف‌نظرهای دیگر چشم‌پوشی کرده‌اند، اینگونه است که این ائتلاف از اواخر دهه هفتاد میلادی یعنی از زمان انقلاب خمینی تا این زمان ادامه پیدا کرده است و این در حالی است که همه می‌دانند مذهب شیعه دوازده امامی تفاوت‌های زیادی با مذهب نصیری (علوی) دارد.

روزنامه سعودی معتقد است: موسی‌صدر رهبر شیعه مذهب لبنانی، ضرورت کاهش اختلافات مذاهب شیعی را درک کرده بود و به همین دلیل در دهه 70 میلادی اعلام کرد مذهب علوی یک مذهب شیعی است و حافظ اسد نیز در آن زمان از وی خواست به تبلیغ مذهب شیعه 12 امامی در میان علوی‌ها بپردازد زیرا هر دو با دوراندیشی می‌دانستند که ائتلاف و هم‌پیمانی با انقلاب (امام) خمینی، باعث تقویت نظام اسد در قلب منطقه می‌شود و از سوی دیگر ایران نیز راهی برای افزایش نفوذ خود پیدا می‌کند و اینگونه دو نظام برای محقق کردن این  هدف مهم، اختلاف‌های عقیدتی خود را کنار گذاشتند و با حلقه وصل پولادین تشیع، همچنان ارتباط با هم را حفظ کردند و این در حالی بود  که طیف‌های مختلف سکولارها و همچنین اسلامگراهای معارض نتوانستند با خود صادق باشند و به همین دلیل نتوانستند هدفی مشترک با هم را دنبال کنند و شکست خوردند و این نتیجه فاجعه‌بار رقم خورد که می‌بینیم نظام سوریه همچنان استوار باقی مانده است.

الشرق الاوسط در تحلیل دیگری نوشت: ایرانیان و سپاه پاسداران آنها با مهارت و قدرت بسیار در عراق در حال ایفای نقش هستند که به هیچ‌وجه با نقش آمریکا قابل قیاس نیست. قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس با استفاده از شیوه خاص خود بسیاری از بازیگران سیاسی را در عراق همسو کرد و آنها توانستند به رغم آمریکا دولت تشکیل دهند. اکنون نیز گروه‌های عراقی مختلف نظیر گردان‌های حزب‌الله، لشکر یوم‌الموعود و گردانهای رابطه الحق در نبرد سوریه و در کنار بشار اسد می‌جنگند.

*خراسان

مجوز ويژه دولت به 13 ديپلمات ايراني بازگشته از کانادا

بر اساس مصوبه هيئت وزيران که در اوايل دي ماه تاييد و توسط اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهور به دستگاههاي مربوطه ابلاغ شده، ورود و ترخيص خودروهاي 13 ديپلمات ايراني که پس از کارشکني هاي دولت کانادا در فعاليت هاي سفارت ايران در اتاوا، چندي پيش از اين کشور به ايران بازگشته اند، با تاييد ليست ارسالي از سوي وزارت خارجه، مجاز اعلام شده است.

 

يک وزير: برگزاري کلاس آموزشي و توجيهي در هتل ممنوع

بر اساس دستور چندي پيش يکي از وزراي اقتصادي دولت به مديران زير مجموعه، برگزاري هرگونه کلاس آموزشي و توجيهي اداري براي کارمندان اين وزارتخانه در اماکن تفريحي و رفاهي و مکان هايي مانند هتل و پرداخت وجوهي مانند تشويقي و جايزه به برگزار کنندگان اين کلاس ها ممنوع شده است. وي در بخشنامه خود تاکيد کرده است که امر آموزشي موضوعي نيست که نيازمند مشوقهايي مانند مصاديق مذکور باشد.

*ایران

وزیر اطلاعات: پورمحمدی در جریان پرونده حصر است

خبر اول این که محمود علوی، وزیر اطلاعات با اعلام این‌که افرادی که از کشور رفته‌اند می‌توانند برگردند، گفت: اما اگر این افراد جرمی داشته باشند قوه قضائیه آن را پیگیری می‌کند. وی با اشاره به مسأله حصر نامزدهای مغلوب انتخابات 88 به هفته نامه آسمان گفته: «من درباره پرونده حصر، تاکنون اظهار نظری نکرده‌ام چون در جریان مسائل و جزئیات آن نیستم، اما پیگیری و بررسی‌هایی وجود دارد که آقای پورمحمدی وزیر دادگستری بیشتر در جریان است.» علوی همچنین گفته: «اینکه روزنامه‌ای چه بنویسد و چه ننویسد به وزارت اطلاعات ربطی ندارد؛ این کار مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. ما نمی‌خواهیم خلأ دستگاه‌های دیگر را پر کنیم و اگر آن‌ها به وظیفه خود عمل نکردند، چرخ پنجم دستگاه‌های دیگر نمی‌شویم.»

احضار مهدی خزعلی به دادسرا

خبر دیگر این که مهدی خزعلی با اعلام جرم دادستانی تهران به شعبه 12 دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد. به گزارش ایرنا، مهدی خزعلی گفت: با شکایت دادستان تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام به دادسرا احضار شدم. وی افزود: پیشتر توسط دادستانی تهران 10 پرونده برایم تشکیل شده بود که با این پرونده تعداد پرونده‌های تشکیل شده به 11 می‌رسد. خزعلی گفت: بنا بر اطلاعات رسیده قرار است طی هفته جاری احضاریه دیگری از سوی دادستانی برایم ارسال شود که در آن نیز عنوان اتهامی، فعالیت تبلیغی علیه نظام است.

صدور احکام متهمان پرونده بیمه ایران

شنیدیم که بالاخره پرونده بیمه ایران به مرحله نهایی خود رسید. سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران از صدور احکام متهمان پرونده اختلاس از شرکت بیمه ایران خبر داد. به گزارش ایران، محسن افتخاری اظهار داشت: احکام متهمان این پرونده توسط شعبه 79 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی کشکولی صادر شده است. دادگاه رسیدگی به اتهامات آن بخش از متهمان بیمه ایران که احکام شان توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود، در هشت جلسه از 18 آذر تا چهارم دی ماه امسال در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

حمایت شاهزاده آل سعود از توافق ژنو

با خبر شدیم که ترکی الفیصل بن عبدالعزیز آل‌سعود، از اعضای خانواده سلطنتی آل سعود در گفت‌و‌گو با یک نشریه آلمانی با بیان این‌که سران عربستان و ایران مرتب با یکدیگر دیدار می‌کنند، گفته: توافق ژنو موقتی است که باید به یک موافقتنامه نهایی منجر شود و پس از آن لازم است به برچیدن تمام سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه برسد. به گزارش انتخاب، وی که پیشتر ریاست سابق سازمان اطلاعاتی عربستان را بر عهده داشته، تأکید کرده: باید به توافقی رسید که در چارچوب آن نه تنها برنامه اتمی جمهوری اسلامی متوقف شود که سلاح‌های اتمی اسرائیل، زرادخانه شیمیایی این رژیم و تجهیزات مشابه احتمالی در کشورهایی چون مصر، ترکیه، عراق و عربستان سعودی نیز کنار گذاشته شوند.

دفاع و انتقاد برادران مطهری و احمدی‌نژاد

خبر رسیده که روز گذشته شاهد دو رویکرد متفاوت از دو برادر شناخته شده در عرصه سیاست بودیم. نخست حمایت محمد مطهری از برادرش «علی» و دوم انتقاد داوود احمدی‌نژاد از برادرش «محمود». به گزارش ایسنا، محمد با اشاره به نطق اخیر برادرش ضمن طرح انتقاداتی به برخی مواضع این نماینده تهران، تأکید کرد که نظام به علی مطهری‌ها نیاز دارد. به نوشته وی، خاموش شدن صدای علی مطهری به عنوان یک منتقد، خواست دو گروه متضاد است؛ یکی برخی دوستان نظام که به دنبال سکوت قبرستانی در جمهوری اسلامی هستند و دیگر دشمنان نظام که می‌خواهند بگویند که تحمل نظام از حداقل هم کمتر است. اما داوود احمدی‌نژاد در ادامه انتقاداتش به اطرافیان محمود احمدی‌نژاد گفته: مشکل اصلی برادرم، راه دادن به افراد ناصواب در اطراف خودش بود. او به «پنجره» گفته: من خانواده این افراد ناصواب را نبش قبر کرده‌ام. اینها اصلاً دین ندارند.

شکسته شدن پلمب دفتر حزب مشارکت

یک خبر دیگر این که خبرگزاری فارس از شکسته شدن پلمب ساختمان حزب مشارکت از سوی افراد ناشناس و انجام تردد‌های مشکوک به آن خبر داده است. این خبرگزاری نوشته: «پیگیری‌ها مبنی براینکه فک پلمب با حکم قضایی صورت گرفته است یا خیر، بی‌نتیجه مانده است.» پیش از این محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه گفته بود: «این حزب نباید تحت این عنوان فعالیتی داشته باشد در غیر این صورت با آن‌ها برخورد می‌شود.»

اطلاعیه سازمان بازرسی کل کشور برای یک انتخابات

مطلع شدیم که اگرچه هادی ساعی عضو شورای شهر گفته بود می‌خواهد در انتخابات کمیته ملی المپیک شرکت کند اما بر اساس اطلاعیه جدید سازمان بازرسی کل کشور، او قانوناً مجاز به چنین کاری نیست. البته پیش از این نیز این اخطار به او داده شده بود ولی ساعی گفته بود اگر نگذارند در این انتخابات نامزد شود، شکایت خواهد کرد. این در حالی است که بر اساس اطلاعیه سازمان بازرسی کل کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراهای اسلامی و افراد بازنشسته و بازخرید شده نمی‌توانند رئیس یا عضو هیأت رئیسه کمیته ملی المپیک شوند. به گزارش ایرنا، این سازمان بر ضرورت رعایت قوانین و مقررات و پیشگیری از هرگونه تخلف با توجه به در پیش بودن برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک تأکید کرده است.

خواهر مهدی کروبی درگذشت

دست آخر این که فاطمه کروبی همسر مرحوم حجت الاسلام ملکی و خواهر مهدی کروبی روز گذشته درگذشت. به گزارش پارسینه، آیت الله بیات زنجانی، سید محمد خاتمی و محمد رضا عارف نیز در پیام های جداگانه ای درگذشت فاطمه کروبی را تسلیت گفتند.

*جمهوری اسلامی

* تبليغات غيرمستقيم براي رياست جمهوري ژنرال عبدالفتاح السيسي، وزير دفاع رژيم كودتاي مصر در اين كشور آغاز شده است. در يكي از خيابان‌هاي قاهره يك تابلوي تبليغاتي نصب گرديده كه برروي آن نوشته شده است: “آقاي سيسي لطفاً براي انتخابات نامزد شو، خدا كند تو رئيس من باقي بماني”. در ذيل اين تابلو نيز امضايي رمزي “م. م” وجود دارد كه برخي به صورت طنز آن را محمد مرسي (رئيس جمهور بركنار شده مصر) مي‌خوانند!

* پايگاه اينترنتي “الاهرام الجديد الكندي” تصويري را به نقل از فعالان سياسي منتشر كرده كه در شرح آن چنين نوشته است: “تصويري كه مي‌بينيد، صحنه‌اي از يك فيلم سينمايي نيست بلكه بخشي از يك واقعيت تلخ است كه اين روزها در مناطقي از سوريه (تحت تصرف جبهه النصره و داعش) درحال وقوع است”. تصوير تعدادي از زنان چادري با صورت‌هاي پوشيده با تور سياه اما قابل تشخيص را نشان مي‌دهد درحالي كه به زنجير كشيده شده‌اند و مردي شمشير به دست آنان را در خيابان‌ها به قصد فروش – بعنوان كنيز – مي‌گرداند. بعضي مي‌گويند آنها زنان شيعه هستند كه پس از كشتن همسرانشان توسط القاعده، به بردگي گرفته شده‌اند.

*تهران امروز

ابراز اميدواري كري براي ديدار با روحاني

النهار به نقل از منابع آمريكايي نوشت: جان كري، وزير امور خارجه آمريكا اميدوار است كه در داووس با حسن روحاني ملاقات كند. اين روزنامه‌ چاپ لبنان به نقل از منابع ياد شده ادامه داد: كري كه بعد از حضور در مراسم افتتاحيه كنفرانس ژنو 2 در مونترو سوئيس براي شركت در نشست مجمع جهاني اقتصاد به شهر داووس خواهد رفت اميدوار است كه در آنجا با حسن روحاني، رئيس‌جمهور ايران ملاقات كند و با او درخصوص مسئله سوريه، برنامه‌ هسته‌‌اي ايران و ساير مسائل گفت‌وگو كند.

نشست انتخاباتي اصلاح‌طلبان در دارآباد

دانا نوشت: هفته گذشته جلسه‌اي با حضور برخي از وزيران دولت خاتمي و برخي مسئولين فعلي از جمله توفيقي مشاور وزير علوم و وزير نفت با حضور محمد خاتمي در سالن اجتماعات رايزن در منطقه دارآباد تهران برگزار شد. در اين جلسه حدود 40 نفر حضور داشتند و در پايان خاتمي با حاضران عكس يادگاري گرفت.خاتمي در اين جلسه در مورد عملكرد دولت گفته است: اصلا اين دولت بدبخت، با اين همه گرفتاري كه به سرش ريخته و خرابكاري‌هايي كه شده چه معجزه‌اي مي‌تواند بكند!حاضران در اين جلسه بعد از اتمام مراسم به منزل قائم‌مقام حزب اعتماد ملي رفتند تا درباره آنچه كه گفته مي‌شد انتخابات آينده مجلس است، به بحث و تبادل نظر بپردازند.

آخرين وضعيت دانشگاه احمدي‌نژاد

يك مقام مسئول اعلام كرد: شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي درحال بررسي و تصميم‌گيري درخصوص پرونده دانشگاه احمدي‌نژاد است و نتيجه آن به زودي اعلام خواهد شد.

*آرمان

 

سايت علي مطهري رفع فيلتر شد
شنیده شد که سايت شخصي دكتر علي مطهري، نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي كه پس از نطق 8 دی فيلتر شده بود، پس از حدود سه هفته رفع فيلتر شد. انصاف‌ نيوز نوشت؛ اين سايت فرداي نطق مطهري فيلتر شده بود اما هم‌اكنون در دسترس است. نطق‌ها و مصاحبه‌هاي مطهري تنها مطالبي است كه در اين سايت شخصي منتشر مي‌شود.
مهدي خزعلي به دادسرا نرفت
شنیده شد که مصطفي ترك همداني وكيل مدافع خزعلي گفت: ديروز (دوشنبه) به دادسرا مراجعه كردم كه بازپرس اعلام كرد حضور متهم الزامي است و بايد در دادسرا حاضر شود. ترك همداني اضافه كرد: در اين مراجعه، احضاريه جديدي با شكايت دادستاني تهران ابلاغ شد كه در اين احضاريه نيز عنوان اتهامي موكلم فعاليت تبليغي عليه نظام قيد شده است. خزعلي هفته گذشته از اعلام جرم دادستاني تهران و احضارش به شعبه 12 دادسراي فرهنگ و رسانه خبر داده بود.
۳ گزينه براي استانداري خراسان‌رضوي
شنیده شد که وزير كشور از بررسي ۳ گزينه براي انتخاب استاندار خراسان‌رضوي خبر داد و گفت: اميدوارم شايسته‌ترين فرد براي اين استان انتخاب شود. تسنيم نوشت؛ عبدالرضا رحماني‌فضلي درباره آخرين وضعيت انتخاب استاندار خراسان رضوی و مشخص شدن گزينه نهايي استاندار اين استان افزود: فعلا در حال بررسي گزينه نهايي هستيم و فعلا روي گزينه خاصي تمركز نشده است. وي در پاسخ به اين سوال كه چند گزينه روي ميز وزارت كشور براي انتخاب استاندار خراسان‌رضوي قرار دارد؟ اظهار داشت: 3 گزينه براي استانداري مطرح است و اميدوارم شايسته‌ترين فرد براي اين استان انتخاب شود. وزير كشور در اين باره كه آيا استاندار فعلي هم جزو گزينه‌هاست؟ گفت: بله، وي هم جزو گزينه‌هاست. پيش‌تر وزير كشور در جريان سفر استاني دولت يازدهم به خوزستان از انتخاب استاندار خراسان‌رضوي در هفته جاري خبر داده بود.
ابراز اميدواري كري براي ديدار با روحاني
شنیده شد که النهار به نقل از منابع آمريكايي نوشت؛ جان كري، وزير امور خارجه آمريكا اميدوار است كه در داووس با حسن روحاني ملاقات كند. اين روزنامه‌ چاپ لبنان به نقل از منابع ياد شده ادامه داد: كري كه بعد از حضور در مراسم افتتاحيه كنفرانس ژنو 2 در مونتروي سوئيس براي شركت در نشست مجمع جهاني اقتصاد به شهر داووس خواهد رفت اميدوار است كه در آنجا با حسن روحاني، رئيس‌جمهور ايران ملاقات كند و با او درباره مساله سوريه، برنامه‌ هسته‌اي ايران و ساير مسائل گفت‌وگو كند. كنفرانس ژنو 2 از روز چهارشنبه در مونترو آغاز خواهد شد.
اعتراض به ابقای فرماندار احمدي‌نژاد
شنیده شد که ابقای فرماندار دوران احمدي‌نژاد در شهر اصفهان با موجي از اعتراض فعالان سياسي و اعضاي ستاد انتخاباتي حسن روحاني در اين شهرستان روبه‌رو شد. سلام نو نوشت؛ ابقای كفيل در سمت فرمانداري اصفهان در حالي صورت گرفت كه شنيده شده است فعالان سياسي اعتدالگرا- اصلاح‌طلب اين شهر و همچنين برخي از اعضاي ستاد انتخاباتي حسن روحاني در اين شهرستان به‌شدت نسبت به اين اقدام استاندار اصفهان در ابقای فرماندار دوران احمدي‌نژاد اعتراض كردند. به اعتقاد آنها «كفيل» در دوران زمامداري‌اش مبادرت به حذف نيروهاي توانمند از بدنه فرمانداري اصفهان كرد.
ماموريت 3 بانك خارجي براي انتقال پول ايران
شنیده شد که يك مقام آگاه با اشاره به فرارسيدن روز اجراي توافقات ژنو و واريز 2/4 ميليارد دلار پول بلوكه‌شده ايران، گفت: سه بانك براي عامليت انتقال اين پول‌ها تعيين شده‌اند. فارس نوشت؛ يك مقام آگاه با اشاره به عامليت بانك خارجي براي انتقال 2/4 ميليارد دلاري به ايران، اظهار كرد: سه بانك براي انتقال اين پول مشخص شده‌اند. وي افزود: بانك‌هاي SOCIETE GENERALE و STANDARED CHARTERED و يك بانك ديگر، عامليت انتقال اين مبالغ به ايران را دارند. اين مقام آگاه با بيان اينكه در اين باره نبايد شتاب زده تحليل كرد، گفت: فضا به سمت خوش‌بيني و كاهش سطح محدوديت‌ها پيش مي‌رود، اميدواريم محدوديت‌ها بطور كامل از سيستم بانكي برداشته شود.
دستور برخي دستگاه‌ها درباره نامه‌نگاري
شنیده شد که خراسان نوشت؛ بر اساس بخشنامه‌هايي كه طي هفته‌هاي اخير توسط برخي ادارات و سازمان‌هاي اجرايي خطاب به كارمندان و مديران اين دستگاه‌ها ابلاغ شده، از آنها خواسته شده است بنا به ضرورت رعايت سياست‌هاي اجرايي و اداري، از هرگونه نامه‌نگاري مستقيم با هيات وزيران، معاونان رئيس‌جمهور و ساير مسئولان ارشد اجرايي خودداري شود و در صورت عدم توجه به اين موضوع، طبق ضوابط قانوني با فرد خاطي برخورد خواهد شد.
ادعاي يك نماينده درباره پيشنهاد غرب به جليلي!
شنیده شد که يك عضو كميسيون امنيت ملي گفت: در داخل ايران نه تنها از تحريم‌ها كاسبي صورت نمي‌گيرد بلكه اين خارجي‌ها هستند كه از اين تحريم‌ها سوءاستفاده مي‌كنند. احمد بخشايش اردستاني افزود: در مذاكرات آلماتي غربي‌ها به آقاي سعيد جليلي امتيازات بيشتري پيشنهاد كردند اما ايشان نپذيرفتند چراكه درآن زمان پيشنهاد غرب را كم مي‌دانستند بنابراين با مخالفت مي‌خواستند امتياز بيشتري بگيريم. عضو كميسيون امنيت ملي اظهارداشت: همين امتيازاتي كه به آقاي ظريف پيشنهاد داده شده به آقاي جليلي هم پيشنهاد دادند به اضافه اينكه درباره تعطيلي آب سنگين اراك با جليلي بحثي نشده بود اما آقاي ظريف اين شرط را پذيرفت كه اين موضوع قابل كتمان نيست.
ادامه پرواز 100 هزار توماني بر فراز تخت جمشيد!
شنیده شد که داستان پرواز برفراز تخت جمشيد همچنان ادامه دارد. از زماني كه آگهي چنين پروازي منتشر شد تا امروز كه مدير اجرايي مجموعه تخت جمشيد از ممنوعيت اين پرواز خبر داده است. در حالي كه كارشناسان ميراث فرهنگي از خطرات اين تفريح براي اين مجموعه بي‌نظير مي‌گويند، به نظر مي‌رسد اين پروازها همچنان ادامه دارد. صداي ايران نوشت؛ حدود دو هفته پيش يك سايت خبري از انجام 100 پرواز براي مشاهده تخت جمشيد از آسمان، خبر داد. يك آگهي تبليغاتي كه وعده 40 دقيقه پرواز با هواپيماي خصوصي برفراز تخت جمشيد را مي‌داد و مدير فرودگاه زرقان هم با قانوني اعلام كردن پروازهاي تفريحي براي مشاهده تحت جمشيد، تاييد كرد كه تاكنون حدود 100 پرواز براي بازديد از اين مكان تاريخي انجام شده است. اين درحالي بود كه طالبيان مدير پايگاه جهاني پاسارگاد، اطمينان داده بود كه هيچ پروازي روي اين اثر تاريخي با ارزش انجام نشده است! هزينه اين پرواز هم بيش از چيزي بود كه در آگهي‌هاي البته با تخفيف پرواز اعلام شده بود. هر يك ربع 100 هزار تومان!


*قدس

لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس

مهر: علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در جمع فرهنگیان دبیرستان دخترانه اعتصام از ارایه لایحه رتبه بندی معلمان در آینده‌ای نزدیک به مجلس شورای اسلامی خبر داد.

آرزوی کری برای دیدار با روحانی 

ایسنا: النهار به نقل از منابع آمریکایی نوشت: جان کری، وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که در اجلاس داووس با حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران ملاقات کند.

جریمه مدیرمسؤول سابق شهروند 

مهر: عبدالرضا داوری مدیر مسؤول سابق روزنامه شهروند با حکم دادگاه مطبوعات به یک میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد. اتهام داوری تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب عنوان شده است.

نشان دادن ساز در تلویزیون اشتباه بود

فارس: غلامرضا بختیاری تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی «صبح بخیر ایران» گفت: اینکه برای چند ثانیه سازهای گروه موسیقی «آوای پارسیان» در تلویزیون به نمایش درآمد، اشتباه من بود و هیچ ربطی به مسؤولان صدا وسیما ندارد. وی ادامه داد: تصویری که از سازها روی آنتن تلویزیون رفت، ربطی به تغییر و تحول در نگاه و یا عملکرد سازمان صداوسیما ندارد.

دستگیری عامل وبلاگهای مستهجن 

فرارو: سرهنگ امیری رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان زنجان از دستگیری یک مجرم اینترنتی به جرم تهیه و انتشار تصاویر غیراخلاقی در فضای مجازی خبر داد

اعلام موجودیت یک سایت جدید 

فرارو: پایگاه خبری- تحلیلی صدای ایران به صورت رسمی آغاز به کار کرد. مسؤولان این سایت می‌گویند: «این وبسایت خبری- تحلیلی با هدف گسترش جریان آزاد خبر رسانی و توسعه و ارتقای آگاهی عمومی در جامعۀ ایران طراحی شده و به هیچ ارگان و جناح سیاسی وابستگی ندارد.»

تلاش مخالفان سوریه علیه ایران 

تسنیم: ائتلاف معارضان سوریه تا ساعت 19 دیشب به وقت گرینویچ به سازمان ملل فرصت داده بود تا دعوت خود از ایران برای حضور در کنفرانس ژنو 2 را پس بگیرد. ائتلاف ملی معارضان سوریه تأکید کرده که تنها در صورتی به کنفرانس ژنو 2 خواهد رفت که ایران در این کنفرانس حضور نداشته باشد.

میرزاده:‌ دانشجوی ستاره‌دار نداریم

ایسنا: دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به دانشجویان ستاره‌دار و وضعیت آنان گفت: حکم دانشجویان ستاره‌دار این است که از ادامه تحصیل محروم باشند، اما بر اساس مطالعات من، محرومیت دانشجو از ادامه تحصیل یک محرومیت اجتماعی است و نیاز به حکم قاضی دارد و اگر قوه قضاییه حکم دهد که این دانشجو از حق تحصیل محروم است، دانشگاه نیز طبق آن حکم باید عمل کند. رئیس دانشگاه آزاد گفت: دانشجوی ستاره‌دار در دانشگاه آزاد نداریم.

دو تن از «مدافعان حرم» پرکشیدند 

مشرق: خبرها حاکیست که بیضایی و حسین نصرتی دو تن از مدافعان حرم حضرت زینب(س) در جهادِ برای دفاع از حریمِ این بارگاه ملکوتی، به مقام رفیع شهادت نایل شدند.

آماده‌باش رژیم صهیونیستی

قدس آنلاین: روزنامه معاریو رژیم صهیونیستی گزارش داد که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل از سازمانهای جاسوسی این رژیم خواسته است اجرای توافق هسته‌ای ایران را رصد کنند.

انتقاد مجری عربستانی از مبلغان وهابی

العالم: در رویدادی بی‌سابقه، داود الشریان مجری سرشناس عربستانی برخلاف رویکرد همیشگی رسانه‌های این کشور در یک برنامه زنده تلویزیونی بشدت از مبلغان وهابی به دلیل تشویق و اعزام جوانان سعودی برای جنگ در سوریه انتقاد کرد.

انحلال یک حزب عجیب در عراق

شبکه خبر: دبیرکل حزب سیاسی الاغ عراق اعلام کرد، به علت فرهنگ پایین مردمی که قدر الاغها را نمی‌دانند و فلسفه استفاده از نام این موجود سختکوش و مفید را درک نمی‌کنند، حزب را منحل می‌کند.

استقبال از سریال ایرانی در اتریش

قدس آنلاین: پخش سریال «یوسف پیامبر(ع)» به کارگردانی فرج ا… سلحشور از شبکه همراز اتریش با استقبال مخاطبهای این شبکه مواجه شده است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار