سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 23692
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اعتماد:اشتباه کردیم آمریکا قابل اعتماد نبود
Print This Post

به گزارش سلام دلفان، روزنامه کیهان در اخبار ویژه های امروز خود نوشت:

روی رزم‌آرا را سفید کردی آقای اسمیت!

مشاور پیشین کروبی با طعنه به زیاده‌گویی‌های صادق زیباکلام در تعیین‌تکلیف برای رئیس‌جمهور به نمایندگی از مردم، از دکتر روحانی خواست خود را با زیباکلام هماهنگ کند.

زیباکلام که در فیلم تبلیغاتی روحانی حضور داشته، مدتی است به سیم آخر زده و حرف‌های بی‌چارچوبی می‌زند که بیشتر بوی شهرت‌طلبی و مطرح کردن خود به هر قیمت می‌دهد. او اخیرا ضمن نوشته‌ای خطاب به یکی از نمایندگان مجلس، خواستار برچیدن و تعطیلی برنامه هسته‌ای و غنی‌سازی شده بود.

داریوش سجادی در نقد این مواضع، ضمن مقایسه اظهارات زیباکلام به موضع سپهبد رزم‌آرا نخست‌وزیر رژیم پهلوی که به مردم قیام کرده برای ملی‌کردن صنعت نفت می‌گفت: «شماها عرضه ساختن آفتابه ندارید»، به طنز خطاب به دکتر روحانی نوشت: یعنی چه که در مصاحبه با سی‌ان‌ان می‌فرمایید «جمهوری اسلامی ایران تنها به دنبال فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای بوده و بر این حق خود کاملا مصر است و تبعیض در این زمینه را نمی‌پذیرد… ملت ایران در موضوع فناوری هسته‌ای بسیار حساس بوده و ما این موضوع را جزء غرور ملی خود می‌دانیم. امروز فناوری هسته‌ای در ایران بومی شده و اخیرا نیز پیشرفت‌های بسیار قابل ملاحظه و جدیدی در زمینه ساخت سانتریفیوژ به دست آمده است، بنابراین در مسیر فناوری هسته‌ای بویژه در زمینه تحقیق و توسعه به هیچ عنوان محدودیت را نخواهیم پذیرفت… بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی ایران در آینده نیاز به 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای دارد و مصمم هستیم که سوخت هسته‌ای نیروگاه‌های اتمی را در داخل کشور و به دست دانشمندان خودمان تهیه کنیم و این راه را ادامه خواهیم داد».

مشاور کروبی و همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب افزوده است؛ آقای روحانی ظاهرا متوجه نیستید که از درک گوشزد و تذکر جناب آقای زیباکلام عاجز مانده‌اید که به شیوائی و با زبان سلیس فارسی انذارتان داده‌اند!!!؟ جناب آقای روحانی لطفا و با دقت اظهارات ایشان را مطالعه و آویزه گوش‌تان فرمایید تا هم پیام انتخابات 24 خرداد را فهمیده باشید(!!!) هم‌چنان که در مصاحبه‌های‌تان با رسانه‌های خارجی من بعد اشتباه نفرمایید!!!

آمریکا از توافق نهایی هسته‌ای با ایران چه می‌خواهد

«دستیاران اعضای کنگره آمریکا می‌گویند دولت می‌خواهد زودتر به توافق نهایی با ایران درباره پرونده هسته‌ای دست یابد اما دستیابی به توافق جامع، بسیار سخت‌تر از توافق موقت خواهد بود.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار این خبر نوشت: دولت اوباما انتظار دارد مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی میان 1+5 و ایران، از نیمه ماه فوریه (اواخر بهمن) آغاز شود. به گفته دستیاران اعضای کنگره- که به شرط فاش نشدن نامشان با این خبرگزاری گفت‌وگو کرده‌اند- آمریکا و شریکانش در حال حاضر مشغول مذاکره و رایزنی در میان خودشان برای برداشتن گام‌های بعدی در مذاکرات هسته‌ای با ایران هستند.

آسوشیتدپرس خاطرنشان کرد: «آمریکا و شرکایش (در 1+5) در دور بعدی مذاکرات اتمی با رژيم ایران ممکن است با تصمیم سختی برای انتخاب یکی از این دو شق مواجه شوند یا امضای یک توافقنامه موقت دیگر، یا عدم پذیرش هیچ چیزی کمتر از توافقی برای تحقق آرزوی چند ساله اوراق کردن برنامه اتمی ایران».

این گزارش می‌افزاید: برای منتقدان اوباما در خاورمیانه و کنگره هر چیزی کمتر از توافقنامه‌ای کامل ممکن است دادن اجازه وقت‌کشی به رژیم ایران تلقی شود. گری سیمور که تا سال گذشته مشاور ارشد کنترل تسلیحات اوباما بود، می‌گوید «من فکر می‌کنم بسیار غیرمحتمل است که در 6 ماه آینده بتوان به یک توافقنامه جامع دست یافت.»

دیوید آلبرایت بازرس پیشین سازمان ملل کسی که به دولت اوباما مشورت می‌دهد، در گزارشی گفته است، ایران باید حدود 15 هزار از 20 هزار سانتریفیوژ خود را برای توافق نهایی قابل قبول آمریکا، از بین ببرد.

رومین ندال سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه گفت، اولویت ائتلاف، رسیدن به یک توافق بزرگ و انجام سریع این کار می‌باشد. ما نمی‌خواهیم وارد توافقات موقتی که جایگزین می‌شوند، شویم.»

از سوی دیگر جی‌کارنی سخنگوی کاخ سفید در واکنش با اظهارات آقایان روحانی و ظریف در اجلاس داووس مبنی بر حفظ حق غنی‌سازی ایران، مدعی شد: ایران توافق ژنو را به دلخواه خود تفسیر می‌کند. این سخنان مصرف داخلی دارد و آن‌چه اهمیت دارد اقدامات ایران است و نه سخنانی که مقامات آن می‌گویند.

دکتر ظریف در مصاحبه با سی.ان.ان تاکیدکرد: واژگانی که کاخ سفید برای تعریف توافق ژنو استفاده می‌کند با متنی که ایران و دیگر کشورها بر سر آن توافق کردند، فرق دارد. دکتر روحانی نیز گفت که ایران تحت هیچ شرایطی سانتریفیوژها را از بین نمی‌برد.

اما جی‌کارنی سخنگوی کاخ سفید می‌گوید بحث درباره ابعاد «برچیده شدن» برنامه هسته‌ای ایران بیشتر معطوف به توافق‌نامه نهایی جامعی خواهد بود که ایالات متحده و قدرت‌های غربی امیدوارند جایگزین توافق‌نامه موقت کنونی شود.

در همین حال یوکیا آمانو مدیر کل آژانس، توافق شش ماهه ایران با قدرت‌های جهانی را «یک گام مهم رو به جلو برای دستیابی به راه‌حلی جامع» با هدف پایان دادن به بحران هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و جامعه جهانی توصیف کرد و در عین حال به رویترگفت «هنوز راهی طولانی در پیش است.»!

شیمون پرز رئيس رژيم‌صهیونیستی نیز قبل  از شرکت در نشست داووس به رادیو اسرائيل گفت:‌«آغاز اجرای توافق موقت هسته‌ای و تعلیق غنی‌سازی اورانیوم در سطح 20 درصد از سوی ایران کافی نیست، بلکه باید برنامه موشک‌های دوربرد ایران و حمایت این کشور از تروریسم جهانی را نیز هرچه بیشتر در دنیا مطرح کرد.»

اعتماد: اشتباه کردیم آمریکا قابل اعتماد نبود

مدیر مسئول روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد می‌گوید تحلیلگرانی که طی چند ماه آخر به آمریکا خوش‌بینی نشان دادند، تصویر و تصور اشتباهی از رویکرد آمریکا داشتند.

روزنامه اعتماد از جمله روزنامه‌های زنجیره‌ای است که طی چند ماه گذشته با ذوق‌زدگی و دستپاچگی، خوش‌گمانی به شیطان بزرگ را ترویج کرده و مسائلی نظیر لزوم مذاکره با آمریکا  و حذف شعار مرگ بر آمریکا را پیش کشیدند. این روزنامه هماهنگ با برخی نشریات زنجیره‌ای دیگر نظیر شرق و…، دروغ بزرگ موافقت امام(ره) با حذف شعار مرگ بر آمریکا را تیتر صفحه اول کرد و در ایام مختلف «از چرخش غیر منتظره واشنگتن در برابر تهران» خبر داد. اعتماد در تیتر اول  4 آذر خود، عکس دست دادن دکتر ظریف با جان کری را منتشر کرده و تیتر زده بود «دستان بن‌بست‌شکن ظریف – کری» و «اینجا ایران؛ همه خوشحالند»(!)

با وجود این زیاده‌روی به دور از واقعیات، روز گذشته الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنامه اعتماد اذعان کرد که این قبیل خوش‌گمانی‌ها فاقد مبنا و پایه بوده است. او می‌نویسد: با درایتی که  ایران در مذاکرات 5+1 از خود نشان داد اکثر تحلیلگران بر این باور شدند که این رویکرد مثبت و سازنده بهانه را برای ادامه ادبیات بی‌ادبانه، توهین‌آمیز و تهدید‌آمیز از سیاستمداران آمریکایی خواهد گرفت. پیش‌بینی می‌شد آنان هم مثل وزیر مودب و توانمند امور خارجه ایران جناب آقای ظریف و رئیس‌جمهور محترم دکتر روحانی محترمانه با طرف مقابل صحبت خواهند کرد. متاسفانه سخنان تهدیدآمیز سیاستمداران آمریکایی که هر از چندگاهی بیان می‌شود، نشان می‌دهد که تحلیلگران سیاسی تصور و تصویر اشتباهی از اوضاع و احوال و رویکرد آمریکاییان داشته و دارند.

وی می‌افزاید: سیاستمداران آمریکایی در طول سال‌‌های گذشته از تمامی امکانات و توانایی‌های خود در هر زمینه‌ای علیه جمهوری اسلامی استفاده کردند و در مسیر براندازی این جمهوری و در جهت مهار انقلاب اسلامی گام برداشتند و از به کار گرفتن هیچ ابزار و امکانی دریغ نکردند. آنان در تحریک و سازماندهی گروه‌ها و گروهک‌های مختلف و ایجاد بحران درگیری قومیتی از ابتدای انقلاب گرفته تا در تحریک و پشتیبانی صدام در طول هشت سال جنگ علیه ایران هر کار می‌توانستند کردند و چون موفق نشدند، در زمینه فشارهای اقتصادی و ایجاد تحریم‌های مختلف و راه‌اندازی یک جنگ بزرگ اقتصادی علیه ایران گام برداشتند و می‌توان گفت که تا حالا همه راه‌ها را آزموده‌اند. متاسفانه باز آقای جان کری با زبان تهدید با ایران صحبت می‌کند و بنابر گزارش‌ها اعلام کرده است که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد اقدام نظامی می‌کنیم.

حضرتی می‌افزاید: جان کری باید این واقعیت را بداند که اگر اسرائیلی‌ها در نبرد 33 روزه با حزب‌الله توانستند به کوچک‌ترین توفیقی برسند آمریکا هم در برخورد با جمهوری اسلامی توفیق پیدا خواهد کرد. ملت ایران ملت جنگ‌طلبی نیست و در طول تاریخ همیشه ضمن احترام به حقوق سایر ملل، پرچم با کرامت احترام و صلح‌طلبی را بر دوش کشیده است ولی اگر کسانی حرف کریمانه و محترمانه او را نفهمند و دست به ماجراجویی و دیوانگی بزنند فرزندان این مرز و بوم که در طول 34 سال گذشته با عوامل و ایادی و واسطه‌های آمریکا دست و پنجه نرم کردند، آمادگی دارند امروز مستقیما درس رشادت و قهرمانی را به خود آمریکایی‌ها نشان دهند. سخن آخر اینکه ما دنبال جنگ نیستیم ولی اگر میدانی باز شود از آن استقبال می‌کنیم. آقای کری می‌تواند آزمایش کند.

یادآور می‌شود برخی همکاران روزنامه اعتماد چه در گذشته و چه امروز با گروهک‌های ضدانقلاب نظیر نهضت آزادی و ملی – مذهبی  در ارتباطند و برخی از آنان پس از نقش‌آفرینی در فتنه‌انگیزی‌های گوناگون از کشور گریخته و در خدمت رسانه‌های بیگانه و ضد انقلاب قرار دارند.

روایت آمریکایی از شیر بی‌یال و اشکم توافق ژنو

تحلیلگر شبکه سی‌ان‌ان می‌گوید: قطار مذاکرات هسته‌ای آمریکا و ایران روی ریل شکسته حرکت می‌کند.

فرید زکریا که مقارن با سفر رئیس‌جمهور کشورمان به داووس با وی مصاحبه کرد، در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: «هم رئیس‌جمهور و هم وزیر خارجه ایران در مصاحبه با سی‌ان‌ان بر عدم توقف برنامه هسته‌ای تأکید داشتند. این دقیقا همان چیزی بود که  من در مورد آن نگرانی داشتم و میان ایران و آمریکا بحث مورد اختلاف نیز همین مسئله است. روحانی در مصاحبه با من گفت که ایران قصد دارد تا به برنامه هسته‌ای خود برای مصارف صلح‌آمیز ادامه دهد. او گفت ما می‌توانیم هر تعداد بازرسی را که خواستیم به ایران بفرستیم اما برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز آن کشور بازگشت‌ناپذیر است. در واقع  او اشاره کرد که ایران خواستار گسترش برنامه هسته‌ای است. این موضوع در تضاد با دیدگاه ایالات متحده است.

وی می‌افزاید:  آمریکا خواستار عقب‌نشینی قابل توجه ایران در  موضوع برنامه هسته‌ای است. آنان از لزوم توقف کار برخی از سانتریفیوژها و  توقف کار راکتور آب سنگین اراک سخن گفته‌اند. اما روحانی واضح  و صریح مشخص کرد که هیچ یک از  این خواسته‌ها عملی نخواهند شد. در نتیجه، من فکر می‌کنم که این قطار (مذاکرات هسته‌ای) بر روی ریل شکسته‌ای حرکت می‌کند.»

زکریا با شگفت‌آور خواندن فاصله انتظارات و برداشت‌های ایران و آمریکا گفت: ایران می‌گوید تحت هیچ شرایطی سانتریفیوژهایش را از بین نخواهد برد. به نظر من برداشت ایران و آمریکا از این توافق، کیلومترها با هم فاصله دارد.

از سوی دیگر الیوت آبرامز مدیر بخش خاورمیانه شورای امنیت ملی کاخ ‌سفید گفت: یک قرارداد محصول اشتراک نظر طرفین در برخی زمینه‌ها است و این اختلاف‌نظر شدید بر سر موارد توافق شده در قرارداد موقت هسته‌ای ایران این سوال را به ذهن می‌آورد که آیا اساسا توافقی صورت گرفته است؟

آبرامز در تحلیل اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی، نوشت: براساس نظر دیوید آلبرایت فعالیت‌های ایران در زمینه توسعه غنی‌سازی اورانیوم باید صرفا در تاسیسات نطنز انجام، تاسیسات زیرزمینی نزدیک قم نیز به منظور تضمین نظارت بهتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید تعطیل شود و شمار سانتریفیوژهای فعال ایران نیز باید از 20 هزار دستگاه فعلی به 4 هزار دستگاه کاهش یابد و 16 هزار سانتریفیوژ را از بین ببرد.

آبرامز با مرور مصاحبه ظریف با سی‌ان‌ان و تأکید وی بر این مطلب که «ما در توافق ژنو درباره برچیدن هیچ‌چیز توافق نکرده‌ایم و چنین واژگانی در متن وجود ندارد»، نوشت: توافق قواعد سنتی امضای یک پیمان، یک معاهده تنها وقتی حاصل می‌شود که طرفین درباره ایده‌ها و نظرات و شرایط آن توافق داشته باشند. اما اگر طرفین در آنچه که توافق کردند، اختلاف نظر دارند، پس آیا واقعا در ژنو بر سر چیزی توافق شده است.
وبسایت سی‌ان‌ان نیز در گزارشی نوشت: توافق موقت ژنو هرگز توسط نمایندگانی از سوی 6 کشور و ایران امضا نشده است. یکی از رهبران جمهوریخواه کنگره که تنها به شرط عدم افشای نامش سخن می‌گفت، بیان داشت: نبود امضا بر روی این توافق راهی برای ایران در جهت نادیده گرفتن تبصره‌های تفاهمنامه باز گذاشته است.

وی اضافه کرد: معتقدم که کاخ‌ سفید فقط به دنبال به دست آوردن یک توافق بوده است. یک مقام ارشد دولت اوباما نیز در گفتگو با سی‌ان‌ان تایید کرد که روی توافق هیچ امضایی وجود ندارد. وی افزود: توافق فعلی توافقی مقدماتی است و هنوز پیمانی بین‌المللی نیست.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار