سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 23976
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » 3دروغ غربی‌ها درباره مذاکرات سوریه
Print This Post

اینکه این دروغ، چنین آشکار، مطرح می‌شود ولی با تمسخر افکار عمومی مواجه نمی‌شود، نتیجه پروپاگاندای شبانه روزی رسانه‌های غربی است. رسانه‌های غربی این توهم را در مخاطبان خود دامن می‌زنند که گروه‌های مورد حمایت امریکا، شورشیان معتدلی هستند که هم با دولت سوریه می‌جنگند و هم با شورشیان افراطی القاعده. شورشیان «خوب» و شورشیان «بد» هر دو گروه‌هایی متعصب و متحجر هستند.

به گزارش سلام دلفان، مذاکرات صلح سوریه که این روز‌ها در ژنو در حال برگزاری است، هنوز به نتیجه قابل قبولی دست نیافته است. این مذاکرات در حالی برگزار می‌شود که تحولات می‌دانی در سوریه به نفع بشار اسد ادامه می‌یابد و همین موضوع سبب شده است که آمریکا و مخالفان حکومت سوریه برای تغییر معادلات در این کشور به نفع خود به حربه‌ها و سناریوهای دروغین متوسل شوند.

از این رو کشورهای غربی و مخالفان سعی کرده‌اند در قالب جنگ روانی دروغ‌هایی را به عملکرد ارتش سوریه و حکومت این کشور نسبت بدهند تا در مذاکرات با توجه به امپریالیسم رسانه‌ای از آن بهره برداری کنند. پایگاه «گلوبال ریسرچ» در مطلبی با عنوان دروغ‌های بزرگ رسانه‌ها علیه بشار اسد به این موضوع پرداخته است که در ادامه متن کامل این گزارش ارائه می‌شود.

همزمان با آغاز مذاکرات صلح سوریه، رسانه‌های غربی، شروع به جوسازی گسترده علیه دولت بشار اسد کرده‌اند. هدف اصلی پروپاگاندای رسانه‌ای، این است که اوباما دست بالا را در مذاکرات ژنو ۲ داشته باشد. بدیهی است که جوسازی رسانه‌ای به قصد به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح انجام نمی‌شود؛ بلکه، هدف، بسترسازی برای تحقق هدف اصلی اوباما در سوریه است: تغییر رژیم بشار اسد. در ادامه به سه دروغ بزرگی که رسانه‌های غربی درباره مذاکرات صلح سوریه مطرح می‌کنند، می‌پردازیم.

– پیش شرطی اصلی مذاکرات ژنو ۲، برکناری بشار اسد از قدرت است

این دروغ، پیوسته توسط رسانه‌ها و دولت‌ها تکرار می‌شود. اما هیچ مبنایی در واقعیت ندارد. دولت اوباما ادعا می‌کند که در جلساتی که پیش از آغاز مذاکرات برای ترسیم نقشه راه مذاکرات برگزار شد، این مسئله مورد قبول برخی از طرف‌های اصلی درگیر-من جمله روسیه-قرار گرفته است. موضوع محل بحث در این جلسات، مهیا سازی شرایط برای دولت انتقالی در سوریه بوده است. اما در هیچ یک از جلسات، بحثی درباره برکناری بشار اسد صورت نگرفته است. روسیه بار‌ها با پیش شرط برکناری بشار اسد از قدرت، آشکارا، مخالفت کرده است.

در واقع ماحصل اصلی آن جلسات، این بود که دولت انتقالی سوریه با حضور برخی از اعضای فعلی حاکمیت سوریه و برخی از اعضای اپوزیسیون تشکیل شود. مبنای این حضور، توافق طرفین است. چنان که دیده می‌شود در این میان، اساساً نامی از بشار اسد برده نشده است. اصرار دولت اوباما بر تکرار این دروغ، تنها باعث ناکامی مذاکرات صلح شده و شانس موفقیت آن را از بین می‌برد. اما چرا دولت اوباما بسیار بر پیش شرط رفتن اسد تاکید می‌کنند؟

چون آن‌ها بهتر از هر کسی می‌دانند که اگر همین فردا و در چهارچوب فرایند انتقال قدرت، انتخاباتی آزاد و منصفانه در سوریه برگزار شود، به احتمال بسیار زیاد بشار اسد پیروز خواهد شد. اقلیت‌های قومی و دینی، یکپارچه از بشار اسد حمایت می‌کنند. عملکرد شورشیان مسلح اکنون در برابر چشم همگان است. در میان پوزیسیون و اپوزیسیون، هیچ چهره‌ای که بتواند با اسد رقابت کند وجود ندارد. شورشیان مسلح سوریه-بی آنکه بخواهند و یا بدانند-موقعیت اسد را در سوریه تقویت کرده‌اند. علاوه بر این، خواست برکناری اسد، با واقعیت چیزی که در صحنه نبرد سوریه در جریان است، هم‌خوانی ندارد. مخالفان، تنها کنترل شهر رقه را به دست دارند. شهری که توسط شورشیان القاعده تصرف شد و با قوانینی مانند قوانین طالبان در افغانستان اداره می‌شود. بنابراین مخالفان اسد، از نظر نظامی هم در چنان شرایطی نیستند که خواستار برکناری اسد از قدرت باشند.

گروه‌های شورشی مورد حمایت آمریکا در سوریه، اسلام‌گرایان معتدل هستند

اینکه این دروغ، چنین آشکار، مطرح می‌شود ولی با تمسخر افکار عمومی مواجه نمی‌شود، نتیجه پروپاگاندای شبانه روزی رسانه‌های غربی است. رسانه‌های غربی این توهم را در مخاطبان خود دامن می‌زنند که گروه‌های مورد حمایت امریکا، شورشیان معتدلی هستند که هم با دولت سوریه می‌جنگند و هم با شورشیان افراطی القاعده. شورشیان «خوب» و شورشیان «بد» هر دو گروه‌هایی متعصب و متحجر هستند. گروه‌هایی که تا کنون هر جا دستشان به فردی از اقلیت سوریه (علوی، مسیحی، دروزی) رسیده، او را سلاخی کرده‌اند. البته این‌ها مسائلی نیست که رسانه‌های غربی مایل به پوشش خبری آن باشند.

آمریکا و رسانه‌های غربی تلاش می‌کردند تا گروه احرارالشام را به عنوان نماینده گروه‌های اسلامی معتدل و مخالف القاعده در سوریه جا بزنند. اما زمانی که رهبر این جنبش اعلام کرد که گروه احرارالشام تنها نماینده حقیقی القاعده در سوریه است، دروغ آمریکا درباره «شورشیان خوب» نقش بر آب شد. مدت‌هاست که واقعیت گروه احرارالشام بر ناظران اوضاع سوریه آشکار است. همه می‌دانند که این گروه افراطی نماینده القاعده است. اما مقامات آمریکا می‌خواهند به دروغ‌هایشان درباره شورشیان خوب ادامه بدهند.

شواهد تازه، حاکی از شکنجه سازمان یافته مخالفان، توسط دولت بشار اسد است

رسانه‌های غربی اکنون ساز دیگری کوک کرده‌اند اخبار فوری از پیدا شدن اسنادی تازه از شکنجه گسترده و وحشیانه مخالفان توسط دولت سوریه، بخش‌های مختلف خبری را پر کرده‌اند. اخباری که درست قبل از آغاز مذاکرات ژنو ۲ پخش شد. اما این شواهد چیستند؟ این اسناد، مجموعه‌ای از صد‌ها عکس از افرادی است که «منبعی معتبر» اعلام کرده، توسط دولت شکنجه شده‌اند. ادعا می‌شود اعتبار این تصاویر توسط دیوان بین‌المللی کیفری اثبات شده است. اما‌‌ همان طور که «دیان جان استون» در کتاب بی‌نظیرش-جنگ صلیبی احمقان- نشان داده است، این دادگاه بار‌ها و بار‌ها، توسط قدرت‌های غربی، به عنوان وسیله‌ای برای توجیه جنگ علیه سایر کشور‌ها، مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

شواهد کشف شده، با حمایت مالی دولت قطر جمع آوری شده‌اند.‌‌ همان کشوری که با دادن سلاح، پول و مهمات به مخالفان، از آتش بیارارن معرکه سوریه بوده است. بنابراین، ما نمی‌دانیم که این داستان درست است یا غلط. اما تحقیق درباره چنین مسئله‌ای باید توسط سازمان ملل یا دیگر نهاد‌های مستقل صورت بگیرد. قبلاً هم رسانه‌های غربی درباره حمله شیمیایی، تبلیغات دیگری راه انداخته بودند. در آن مورد هم هیچ شاهدی به نفع ادعای حمله شیمیایی دولت ارائه نشد.

رسانه‌های غربی مدام از «کار‌شناسان» نقل قول می‌کردند. کارشناسانی که هویتشان معلوم نیست. روزنامه گاردین در شماره گذشته خود به مسئله پوشش خبری اوضاع سوریه در رسانه‌های غربی پرداخت. بر اساس گزارش این روزنامه، رسانه‌های غربی، اصول و خط مشی‌های سیاسی خاصی دارند که منطبق با تصمیمات دستگاه سیاست خارجی آمریکا است. گزارش‌های یک جانبه درباره اوضاع سوریه از چنین منابعی منتشر می‌شود. چنین دروغ‌پردازی سیستماتیک و گسترده‌ای را در جنگ عراق، افغانستان و لیبی شاهد بوده‌ایم.

نتیجه این دروغ‌ها را می‌توان در سرنوشت سوریه دید؛ میلیون‌ها آواره و نزدیک به ۱۰۰ هزار کشته. گویا هدف اوباما از مذاکرات صلح ژنو، انداختن همه تقصیرات به گردن دولت سوریه است. حال که دولت اوباما در صحنه نبرد از بشار اسد شکست خورده است، می‌کوشد تا با پروپاگاندا به چیزی برسد که در میدان نبرد نتوانسته به آن برسد.

 

منبع: فردا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار