سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 24495
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۲۷ نظر
خانه » اخبار برتر » گزارش تصویری/ یک شانه تخم مرغ، بهای عزت مردم
Print This Post
اینجا خرم آباد لرستان؛(27 نظر)

میخواهیم مسئولان بدانند تصمیم هایی که میگیرند در این سر دنیا چگونه اعمال می شود و چه بر سر آدم ها می آورد. آدم های دولت قبل پول این یارانه را میریختند به حساب شخصی مردم و چون صدها عابر بانک و کارت خوان در شهر ماست صفها این قدر طولانی نمی شد و کسی خجالت نمی کشید از گرفتن پول یارانه اش. حتی می توانستی نگه داری برای روز مبادا.اگر هم میخواستی این پول را خرج کنی، میرفتی سراغ برنج فروش، بقالی…. اما حالا رفیق تخم مرغ فروش ما می گوید همین روز اول تاثیر روی بازارشان گذاشته است.

 1. نویسنده دیدگاه: بی تعارف
  بهمن ۱۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۱:۱۷

  این بود عزتی که روحانی از آن دم میزد؟
  چرا به یارانه ای که با کمال عزت و احترام و پرستیژ خاص توسط مردم از بانک ها دریافت میشد، گدا پروری گفته میشد؟
  پس این همه بی حرمتی در قبال یک شانه تخم مرغ و چند کیلو برنج گسترش که حتی به درد دان مرغ و خروس هم نمیخورد چه چیز نام دارد؟
  کاش همه منصفانه نظر میدادیم تازه این اول کار است
  خدا عاقبت ما را ختم به خیر کند!

  • نویسنده دیدگاه: نام شما...
   بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۴۳

   از این بدترهم که بشه بازهم الهی شکر که احمدی نژاد رفت

   • نویسنده دیدگاه: همشهری
    بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۶:۵۶

    خداوند متعال میفرماید ((هل جزائ الاحسان الالاحسان))
    نادیده گرفتن زحمات دیگران انشائ الله عذاب الیم الهی را بدنبال دارد
    هیزمهای تری که احمدی نژاد به تو فروخته ارزشش بیشتر از این فلاکت است. ای برادر یا خواهر بی هویت و نام و نشان

 2. نویسنده دیدگاه: معصومه محمدپور
  بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۰:۵۰

  “سبدکالا” و کسانی که 8 سال کرامت انسانی را ندیدند

  پرداخت سبد کالا به اقشاری از مردم در روزهای اخیر و شکل‌گیری برخی صف‌های طولانی و باقی حواشی آشنای مربوط به چنین مواردی، موجب شده تا بسیاری از منتقدان و مخالفان دولت، این شیوه را «خلاف کرامت انسانی» مردم قلمداد کنند و در مذمت آن، حتی به یادآوری شعارهای زمان انتخابات دکتر حسن روحانی ناظر بر انتقاد به شیوه دولت قبل در پرداخت یارانه و آنچه بعضا « گداپروری» خوانده می‌شد، بپردازند.

  البته هدف این نوشتار، تأیید همه اقدامات دولت یازدهم، بویژه شیوه پرداخت سبد کالا و تخصیص یارانه‌ها نیست که این فقره در جای خود جای بحث فراوان دارد. نوشتار زیر فقط درپی طرح چند واقعیت تلخ و چند پرسش از کسانی است که در طول سالیان پشت سر، تنها براساس گرایش‌های سیاسی و فکری خود و به‌منظور تخطئه گروه مقابل، کارشان پاک‌ کردن صورت‌ مسأله و پرهیز از علت‌یابی بوده و همچنان خواهد بود، همان‌هایی که مسوولیت‌شان در ایجاد وضعیت فعلی اگر به اندازه همان مجریان دیروز نباشد، کمتر نیست.

  این روزها برخی اهالی رسانه و افرادی در قبال وضعیت معیشتی اسف‌بار بخش بزرگی از اقشار جامعه فریاد «واکرامتا» سر داده‌اند که دست‌ کم در هشت سالی که عمدتا سیاست‌های اعمالی دولت وقت، شرایط را به این روز کشاند، نه‌تنها لب به انتقاد نگشودند، بلکه در جرگه هوراکشان و هلهله‌سردهندگان برای اجراکنندگان همان سیاست‌های غلط و غیرمدبرانه بودند و احدی را یارای عرض اندام مقابل آن‌ها نبود و اگر صدایی هم از گوشه‌ای برمی‌خاست، با «آتش تهیه» خود، آن را در نطفه خفه می‌کردند.

  روی سخن با کسانی است که «امروز» از کرامت سخن می‌گویند؛ اما منظورشان کدام کرامت است؟ آیا منظور «کرامتی» است که با پرداخت یارانه نقدی آن هم به شکلی کاملا ابتدایی که به‌زعم بسیاری، فقط مقاصد سیاسی را دنبال می‌کرد، سال‌ها پیش به مسلخ برده شد؟ یارانه‌ای که بسیاری گفتند و فریاد زدند به جای پرداخت نقدی، آن را به تأمین اجتماعی این مردم اختصاص دهید تا هم موجب تورم نشود و هم اگر پای کسی به مریض‌خانه رسید، از هستی ساقط نشود تا اتفاقا کرامتش حفظ شود.

  سخن‌ گفتن از کرامت آسان است، اما «آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت» چگونه برخی می‌توانند از کرامت سخن بگویند، در حالی که در بسیاری از شرکت‌ها، تولیدی‌ها و … در این کشور، کارگران عیال‌وار به معنای دقیق کلمه تحت «ستم» هستند و حتی آن سیلی معروف هم دیگر به کار سرخ‌ نگه داشتن صورت‌شان نمی‌آید.

  در چند روز گذشته به‌واسطه سفری به یکی از استان‌ها و وقوع پیشامدی ناگوار، بیشتر در بطن مردم قرار گرفتم و کارگرانی را دیدم که بعد از چند سال کار کردن در یکی از پردرآمدترین مجموعه‌های تفریحی کشور، با روزی 12 ساعت کار هنوز روزمزد‌ هستند و ماهی 450 هزار تومان حقوق می‌گیرند! یعنی حتی کمتر مبلغ مصوب وزارت کار، کارگرانی که می‌گویند اگر یارانه نقدی نگیرند کارشان تمام است.

  آیا همه «دلسوزان کرامت» فریادهای‌شان را در زمان لازم بر سر سیاست‌ها و روش‌هایی که کارگری را آویزان ماهی 45 هزارتومان می‌کند زده‌ا‌ند؟ یا از تشکیل انجمن‌های مستقل کارگری حمایت کرده‌اند تا اگر کارگر مظلومی عارض شود، آن هم در شهری با بالای 30 درصد بی‌کاری «کارفرمای دم‌کلفت وصل به هزار جا» خیلی راحت نگوید «نمی‌خواهی برو! دیگری می‌آید با 300 تومن، به اندازه تو هم پررو نیست» پس می‌سازند با همین آب‌باریکه و شیوه «غیرکریمانه».

  واقعیت این است که عده‌ای زودتر از این‌ها باید به صرافت کرامت می‌افتادند؛ زمانی که کرامت در صف‌های مقابل داروخانه‌ی «13 آبان» می‌میرد، وقتی بعد از ساعت‌ها از این در به آن در زدن، با جیب خالی، متصدی داروخانه می‌گوید داروی شما را نداریم یا قیمتش 10 برابر شده است. کرامت زمانی مُرد که دوستی پس از شنیدن خبر ابتلا به سرطان گفت، زندگی‌اش یک‌شبه از این رو به آن رو شد. او تا کنون همه پس‌اندازش را خرج کرده و فردایش معلوم نیست. او در یکی از شرکت‌های وابسته به بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی این کشور کار می‌کند، اما کارفرما از انجام تعهدات بیمه‌ی تکمیلی سر باز می‌زند.

  پس «دلسوزان مقطعی کرامت» کلاه‌ها را کمی بالاتر بگذارند و کرامت «کرامت» را با درست‌ خرج‌ کردنش که برای این عده همان سکوت است، حفظ کنند، چون کرامت را جای دیگری باید حفظ می‌کردند و رگ گردن‌شان را برای خاک و بوم و مردمی باید بیرون می‌دادند ‌که عادت‌شان دادند به هجوم و ایستادن در صف‌های طولانی و گرفتن صدقه‌سری، حتی برای دریافت سبد کالایی که مهلت کافی برای گرفتنش هست.

  آن‌ها زمانی باید فریاد می‌زدند که بسیاری، از تیشه‌ زدن به ریشه فرهنگ کرامت و مناعت طبع و عزت نفس می‌گفتند، اما آن‌ها سرمست پیروزی در یک انتخابات دیگر بودند و تا نوک دماغ‌شان را بیشتر نمی‌دیدید؛ رسالت مطبوعاتی‌ این عده آن روزها کجا رفته بود؟

  گرچه ایرادی ندارد که این رسالت اکنون گل کرده، اما بهتر است اول یک سوزن به خودشان بزنند که تا دیروز بر سر شاخ نشسته بودند و بُن می‌بریدند، بعد جوال‌دوزشان را فرو کنند در چشم مسوولی اگر بی‌تدبیری دیگری را رقم زده که تنها در این صورت حق مطلب را ادا کرده‌ا‌ند و می‌توان گفت «ناز شست‌تان»؛ چه، اگر ثوابی بر نوشتن‌های امروز برای مردم باشد، دست‌ کم مسوولیت چشم‌ فروبستن‌های بنیان‌کن دیروز را در حرف و گفتار پذیرفته‌اند؛ دیروزی که رسانه‌های به‌زعم خود، منتقد و مخالف را به‌دلیل ارسال چند عکس از صف‌های طویل دریافت یارانه مقابل ای‌تی‌ام‌ها، به تهیه خوراک برای دشمن متهم می‌کردند و شبانه، دستور حذف عکس‌ها و مطالب‌شان را می‌دادند ….

  و در پایان! دریغا که حافظه‌های یخ‌زده نیز همیشه یار ابن‌الوقت‌ها هستند!

  • نویسنده دیدگاه: تقی
   بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۱۷

   دست شما درد نکنه از کپی پیستتان از سایت عصر ایران

 3. نویسنده دیدگاه: فردین
  بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۹:۳۹

  لطفا دوستان از روی معده حرف نزنند.بی فرهنگی مردم ما رونزارید به حساب ای ن به قول شما چنددونه تخم مرغ
  خوددولت اعلام کرده که تا پایان سال مردممیتونن در کمنال آرامش کالاهاشون رو بگیرن
  در ضمن آقایان سلام دلفان به نظر شما اگه مردم در یک سف منظم میشستن و آروم یکی یکی کالاهاشون رو میگرفتن شما باز این حرفو میزدید
  ما باید فرهنگمون رو درست کنیم

  • نویسنده دیدگاه: نام شما...
   بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۹:۳۱

   بشین بابا
   منطقی نیستی دیگه.
   یارانه رو میتونی هر وقت که دلت خواست بری بگیری،اوا سبد کالای حسن آقای روحانی رو تا کی مهلت داده
   متاسفم واسه تدبیر و امید

   • نویسنده دیدگاه: نام شما...
    بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۱۶

    باید هم اینجورحرف بزنیددیگه
    امپراتوری 8 ساله ظالمانتون توی این مملکت تمام شده
    بابا بزارید مردم نفس بکشن
    که البته به امید خدا مردم نشان دادن که شما 5 درصد جامعه اید که با افراط مردمو به این وضع در آوردید
    به امید نابودی هرچه افراطیه:آمین

   • نویسنده دیدگاه: مهر
    بهمن ۱۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۱:۵۲

    واریز پول باعث تورممیشه. ولی این بی برنامگی از دولت آقای روحانی بعید بود

 4. نویسنده دیدگاه: arash
  بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۲۶

  فکر کنم تا پایان سال مردم وقت دارند برای گرفتن این بسته.به هر حال بهتر از واریز نقدیه که باعث تورم میشه. در ضمن شما هم از سیاه نمایی دست بر ندارید یه وقت…….. البته حق دارید. دولت که عوض شده مونده مجلس که اونم یواش یواش عمرش تموم میشه. و افراد شایسته سر جاشون میشینن

  • نویسنده دیدگاه: همشهری
   بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۶:۵۷

   خواب دیدی خیر باشه البته خواب شما بر عکسه

  • نویسنده دیدگاه: reza
   بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۲:۱۰

   اولا این روش ورود کالا از خارج و پرداخت به صورت یارانه بدترین نوع ضربه به اقتصاده و اگه یکم هوش داشته باشی دولت که این کالاها رو مفتی نیاورده پول داده، دوما اینکه بزرگترین دزدیها تو همین پرداخت به عده ای صورت میگیره چون اگه قرار بوده به دو میلیون نفر سبد بدن اگه به یه میلیون نفر سبد بدن کسی متوجه نمیشه چون من فکر میکنم حتما جزوش نبودم و سوما چرا کسی که سرمایه و ثروتش چند میلیارد سبد داره من کرایه نشین نه

   • نویسنده دیدگاه: نام شما...
    بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۳:۴۶

    پرفسور ! اگه بخوان بدزدن که دیگه چرا بیان با مردم قسمتش کنن خدایا ما رو با کیا کردی 75میلیون

    • نویسنده دیدگاه: reza
     بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۴:۰۳

     نابغه، مشکلت اینه که از فکرت استفاده نمیکنی. همینطوری که نمیشه از بودجه پول بردارن باید یه بهانه ای باشه. میگن که ما به دو میلیون نفر سبد میدیم حالا این دو میلیونفر مثل مردم یه شهر مشخص نیستن که اگه کسی نگرفت اعتراض کنه بگه چرا همه گرفتن بجز من هر کی به هر کیه، من نگیرم میگم خوب بمن تعلق نگرفته تمام، ولی شاید تو پرداخت منم تو آمار بحساب اومده باشم حالا متوجه شدی یا باید به زبون دیگه برات توضیح بدم

 5. نویسنده دیدگاه: دانشجو
  بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۵۹

  از ماست كه بر ماست

  • نویسنده دیدگاه: همشهری
   بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۶:۵۹

   دانشجوی .. شما میبایست الان بری بروجرد و یا چه میدانم شهر دیگه و پرسه بزنی تو خیابانها از بی جایی حالا در خونه بابات درس میخونی البته باید اینطور بلغور بفرمایی.اسم دانشجو را حرام نکن

 6. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۶:۴۶

  من با اینکه به شدت اصلاح طلبم با این کار دولت به شدت مخالفم همونطور که در دوره احمدی نژاد با گداپروری مخالف بودم اما باز هم میگم متاسفانه هم مردم و هم دولت مردان ایران عادت کرده ایم به این کارها

 7. نویسنده دیدگاه: مردم
  بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۰:۴۵

  این سبد کالا یعنی بی حرمتی به ارزش انسان وانسانیت یعنی برای مردم ارزش قائل نشدن یعنی……

 8. نویسنده دیدگاه: میـــــــثم
  بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۳:۳۸

  دوستان بحث کرامت واین چیزا نیست
  فقط آقایون بگن چرا از دید اینا(دولت تدبیر امید)

  _یارانه دادن توسط دولت قبل گدا پروری بود
  اما به خط کردن مردم توی این سرما
  گدا پروری حساب نمیشه

  _چرا همه گرانیها در دولت قبل زیر سر احمدی نزاد بود
  ولی الان زیر سر تحریم ها وآمریکاست

  _چرا مذاکره با غرب برای دولت قبل از دید آقایون خیانت بود
  اما معامله پشت پرده با شیطان بزرگ را دستاورد بزرگ نظام میدونن

  _چرا وقتی ورزقان آذربایجان زلزله اومد اون همه سیاهنمایی کردن ودستگاههای نظام رو متهم کردن به این که چون ورزقان محل تولد یکی از سران فتنه است کسی رسیدگی نمیکنه
  اما حالا که چند استان برف اومده و مردم گرفتار شدن اعلام میکنن وضعیت بحرانیه واین نارساییه طبیعیه

  باید توبه کنن از اون همه سیاه نمایی وبهتانی که به نظام بستن
  باید بگن به خاطر نفسشون بود به خاطر پست بود به خاطر شهوت قدرتی بود که داشتن
  باید بگن
  یا ابانا استغفر لنا…

 9. نویسنده دیدگاه: l
  بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۵:۲۶

  سیب زمینی پخش کردن احمدی نژاد کرامت بود!

 10. نویسنده دیدگاه: zaynab
  بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۱۱

  این سبدکالاکه حسن کلیدسازداره میده فقط فقط براانتخابات مجلسه
  بعدش یارانه که محمودمیدادخیلی شرفش بیشترازاین حرفابودهرچنداونم جابحث داره
  بعدش مسئولین استان مابی تدبیرهستن وهمه چیزروخیلی سطحی میبینن کرامت انسانی رونادیده میگیرن خودشون طمع گرسنگی نچشیدن نمیدونن چه خبره…
  دولت حسن داره بااین کارش توافق ژنوکم رنگ میکنه که ذهن مردم خودبه خودمشغول بشه
  پشت این کارش چندهدف مهم خوابیده

  • نویسنده دیدگاه: نام شما...
   بهمن ۱۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۹:۵۶

   انتخابات مجلس 2 سال دیگه است در ضمن استفاده ابزاری از سهام عدالت و سیب زمینی از حقه های معروف جناب … برای جمع آوری رای بود نمیدونی یا خودت رو به اون راه زدی

 11. نویسنده دیدگاه: بیطرف
  بهمن ۱۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۴:۳۵

  باسلام
  اولا درود بر خانم محمدپور بخاطر متن زیبا و رسایش ، ازهرمنبعی هم
  که استفاده کرده واقعا فوق العاده بود.
  دوم اگه شهروندان محترم کمی حوصله بخرج بدهند دیریازود به همه
  میرسه و این شلوغیها بوجودنمیاد. هرچند عده ای عادت کردن به –
  شلوغ بازی وعجله وایجاد صفهای طویل ! که آنهم ناشی از گذشته
  است . انتظارمیرودمردم فهیم مخصوصا دلفانیهای باکرامت کمی خویشتندار وصبورباشند، تا پایان سال وقت هست .یاعلی

 12. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  بهمن ۱۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۳:۲۱

  تهران بوديم با ديدن اين عكس ها پاك ضايع شديم
  سوژه اي شد براي مسخره كردن لرها
  البته ما از مظلوميت لرستاني ها دفاع كرديم
  حضور مخترعين لرستاني در جشنواره نو آوري و شكوفايي
  http://3lam.ir/?p=434

  • نویسنده دیدگاه: طغرل بیگ
   بهمن ۲۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۳۶

   من تو تهران بدتر از اینشو دیدم روزهای اول حتی طرفهای ولیعصر.تو کرمانشاه یه پیرمرد زیر دست و پا مرده. تو تهرانم یه پیرمرد سر صف مرده .باور ندارای سرچ کن.چرا انقد عقده حقارت و خود کم بینی دارن این استان ما.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار