سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 24550
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » وزیر ارشاد باز هم به هنرمندان افتخار نداد
Print This Post

مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر درحالی برگزار شد که وزیر ارشاد در این مراسم حضور نیافت.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مهر- شب گذشته، دوشنبه چهاردهم بهمن ماه مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور علی مرادخانی، معاون هنری ارشاد، سیدعباس میرهاشمی، دبیرکل جشنواره ششم فجر، مسعود زنده‌روح کرمانی، دبیر هنری، و تعدادی از هنرمندان این عرصه و البته بدون حضور وزیر ارشاد در سالن ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.

علی مرادخانی، نخستین سخنران این مراسم کوتاه بود که گفت: هنرهای تجسمی ظرفیت‌های گسترده‌ای دارد بنابراین باید در عرصه بین‌الملل و جهانی مطرح شود.

وی ادامه داد: برخلاف جشنواره‌هایی مثل تئاتر و موسیقی که از نظر اجرایی با مشکلاتی مواجه است هنرهای تجسمی از موضوعاتی است که اگر بتوان فضای علمی و مباحث محتوایی این جشنواره‌ها را به گونه‌ای متفاوت‌تر برگزار کرد از نظر غنایی موثرتر خواهد بود.

وی افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر به هنرهای تجسمی بی‌توجهی شده است که امیدوارم در آینده با حضور پرشور هنرمندان جوان و همچنین همکاری مسئولان و متولیان این مشکلات و موانع از بین برود.

وی در پایان سخنان خود از استقبال گسترده هنرمندان به ویژه هنرمندان پیشکسوت از این جشنواره خبر داد و بیان کرد: این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور استادان تجسمی کشورمان رونق بیشتری یافته است.

در ادامه سید عباس میرهاشمی، دبیر کل ششمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر به روی سن رفت و ضمن ارائه آمار این جشنواره گفت: جشنواره بین‌المللی فجر امسال در سه بخش ملی، بین المللی و مکمل برگزار شده است.

وی تصریح کرد: بخش ملی این جشنواره در رشته های نقاشی خوشنویسی، مجسمه سازی، نگارگری و سرامیک هنری و در بخش بین الملل در زمینه عکس، پوستر، تصویرسازی و کاریکاتور و هم چنین در بخش مکمل هم شامل فیلم های مستند تجسمی است. امسال 9 رشته با 15 گرایش را در جشنواره شاهد هستیم.

وی درباره نمایش تمامی آثار فجر در یک فضای هنری نیز گفت: امسال برنامه ریزی برای نمایش تمامی آثار ششمین جشنوراه بین المللی هنرهای تجسمی فجر در یک فضای هنری صورت گرفته است بنابراین در این دوره تمامی رشته های رقابتی در گالری های موسسه فرهنگی و هنری صبا به نمایش گذاشته می‌شود.

این هنرمند عکاس با ذکر این جمله که جشنواره بین‌المللی فجر بزرگترین رویداد در حوزه هنرهای تجسمی محسوب می‌شود، گفت: امسال بخش هنرمندان انقلاب که با عنوان سیری در هنر معاصر ایران است با آثار ایرج اسکندری و کاظم چلیپا در موزه هنرهای معاصر تهران و نیز بخش رقابتی در موسسه فرهنگی هنری صبا برپا شده است و البته بخش جنبی نیز با عنوان بخش غیررقابتی که در برگیرنده آثار هنرمندان پیشکسوت است در فرهنگسرای نیاوران برپا می‌شود.

وی درباره آمار کلی این دوره از جشنواره هم گزارش داد و گفت: تعداد کل آثار رسیده به جشنواره ۴۸۸۳ اثر از ۲۶۹۰ شرکت کننده است که در بخش بین‌المللی نیز ۸۲ هنرمند از ۴۶ کشور دنیا در این دوره شرکت کرده‌اند.

در پایان این مراسم کامبیز درم‌بخش، پیشکسوت هنر کاریکاتور ایران و افشین شاهرودی عکاس و داور بخش عکس این جشنواره سخنرانی کردند و سپس درهای نمایشگاه ششمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر به روی بازدیدکنندگان گشوده شد.

امسال بخش رقابتی جشنواره در موسسه فرهنگی و هنری صبا برپا شده است و 991 اثر از 800 هنرمند ایرانی در بخش ملی و در رشته های نقاشی، خوشنویسی، نگارگری، مجسمه سازی و سرامیک هنری به نمایش درآمده و آثاری از هنرمندان 31 کشور خارجی نیز در بخش بین الملل و در رشته های  پوستر، عکاسی، کاریکاتور و تصویرسازی روی دیوار رفته است. در بخش ملی در رشته نقاشی با موضوع انسان معاصر 110 اثر، خوشنویسی در گرایش های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث 254 اثر، نگارگری 166 اثر، مجسمه سازی با موضوع «راه بی انتها» 30 اثر و سرامیک هنری 35 اثر برای بخش رقابتی ششمین جشنواره تجسمی فجر پذیرفته شده است.

در بخش بین‌الملل جشنواره در رشته عکاسی با موضوع «امید و شادی‌های زندگی» 64 اثر، تصویرسازی با موضوع «خانواده» 146 اثر، پوستر با موضوع «انرژی» 54 اثر و کاریکاتور با موضوع چهره «سیاستمداران مطرح جهان» و «هنر» 132 اثر در بخش رقابتی ششمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر به نمایش گذاشته می‌شود.

بخش غیر رقابتی ششمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر نیز شامل آثار 77 هنرمند پیشکسوت و فعال هنری در همه رشته های هنرهای تجسمی، هفته آینده در فرهنگسرای نیاوران آغاز می‌شود.

از نکات مهم این مراسم عدم حضور وزیر ارشاد در بزرگترین رویداد هنرهای تجسمی کشور در طول سال بود.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار