سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 24968
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » انگیزه دولت براي چینش مجري‌ها چیست؟
Print This Post

نجابت: نماینده دولت در جلسه شورای نظارت بر سازمان صداوسیما برای بررسی موضوع پوشش تلویزیونی گفت‌و‌‌گوهای سران قوا شرکت نکرد

به گزارش سلام دلفان، دومين حضور تلويزيوني حسن روحاني به عنوان رئيس‌جمهور ايران با حاشيه بزرگي همراه شد كه همچنان پس‌لرزه‌هاي آن ادامه دارد. ماجرا از آنجا آغاز شد كه رئيس‌جمهوري در اقدامي غير معمول خواستار حضور مجري خاصي در گفت‌وگوي تلويزيوني مي‌شود و همين موضوع سبب كشمكش يكساعته صداو سيما و رياست‌جمهوري مي‌شود.

اگرچه مصاحبه تلويزيوني رئيس‌جمهوري با تاخيري يكساعته به روي دوربين رفت اما عزت‌الله ضرغامي رئيس سازمان صداوسيما همان شب در نامه‌اي به رئيس شوراي نظارت بر سازمان صداوسيما خواستار تعيين تكليف اين موضوع شد كه حق تعيين مجري در مصاحبه سران قوا با صداوسيماست يا با رئيس قوا؟صبح روز پنج شنبه نايب‌رئيس شوراي نظارت بر عملكرد صداوسيما در اظهارنظر غير رسمي در خبرگزاري تسنيم انتخاب مجري را حق صداوسيما دانست.

نكته اينجاست كه به گفته حسين نجابت نماينده مردم تهران شوراي نظارت بر سازمان صداوسيما پيرو نامه عزت‌الله ضرغامي روز پنج‌شنبه تشكيل شد اما نماينده دولت حاضر به شركت در اين جلسه نشد و قرار بر برگزاري جلسه در زمان ديگري شد. اين اولين باري است كه در انتخاب مجري يك مصاحبه مرجعي غير از صداوسيما خواستار دخالت مستقيم مي‌شود. هنوز از انگيزه دولت در اصرار براي تعيين يك مجري خاص براي مصاحبه خبري در دست نيست اما تاكنون روال بر اين بوده كه مرجع تعيين مصاحبه رئيس‌جمهور در سال‌هاي گذشته صداوسيما بوده است. صداوسيما اغلب مجرياني را براي اينگونه مصاحبه‌ها به نهاد رياست‌جمهوري معرفي مي‌كند كه داراي سابقه طولاني خدمت، آشنا به موضوعات روز و تسلط به فن اجرا هستند.

ضرغامي در نامه‌اش چه نوشت؟

ضرغامي در نامه خود خطاب به حجت‌الاسلام سيدابراهيم رئيسي، رئيس شوراي نظارت بر سازمان صداوسيما نوشت: «احتراما با توجه به اهميت تاخيري كه در شروع مصاحبه زنده تلويزيوني رئيس‌جمهور محترم پيش آمد، خواهشمند است در مورد انتخاب مجري توسط روساي محترم قوا و امتناع از پذيرش وظيفه قانوني و حرفه‌اي رسانه ملي اظهارنظر نماييد.»اين در حالي است كه شبكه اول سيما به هنگام پخش سريال «عصر پاييزي» كه به‌جاي گفت‌وگوي تلويزيوني رئيس‌جمهور روي آنتن رفته بود، در قالب زيرنويس‌هايي ضمن عذرخواهي از مخاطبان،‌علت تاخير در پخش سخنان روحاني را نقص فني اعلام كرده و گفته بود به محض دريافت تصاوير از دفتر رياست‌جمهوري، سريال را قطع و گفت‌وگوي زنده رئيس‌جمهور با مردم را پخش خواهد كرد.

واكنش اوليه دولت به اقدام صداوسيما

جنجال بر سر انتخاب مجري بين صداوسيما و رياست‌جمهوري براي نخستين بار از سوي خبرگزاري جمهوري اسلامي دامن زده شد. اين خبرگزاري قبل از آغاز برنامه زنده تلويزيوني رئيس‌جمهور با انتشار خبري كه بعدها از خروجي خود حذف كرد،‌مدعي شد رئيس صداوسيما مانع پخش گفت‌و‌گوي تلويزيوني رئيس‌جمهوري شده است.البته روحاني نيز بارها در خلال سخنانش به علت تاخير در پخش گفت‌وگوي تلويزيوني‌اش اشاره كرد.

او در ابتداي گفت‌وگوي شامگاه چهارشنبه از مردم به خاطر اينكه مدت مديدي كه پاي تلويزيون منتظر اين برنامه مانده بودند، تشكر كرد. رئيس‌جمهور همچنين در بخش ديگري از آغاز اين برنامه خطاب به مجري خانم گفت: «خوشحالم كه با اين تاخير شما را امشب در اين برنامه داريم.» وي همچنين در پايان گفت‌وگويش بار ديگر به تاخير در پخش اين برنامه اشاره كرد و گفت: «يك مقدار در انجام اين مصاحبه به دلايلي كه نمي‌خواهم باز كنم تاخير ايجاد شد و مردم منتظر ماندند. ان‌شاءالله در فرصت‌هاي بعدي در وقت مناسب با مردم صحبت مي‌كنيم.»

جلسه شوراي نظارت بر صداوسيما

با ارسال نامه ضرغامي خطاب به شوراي نظارت بر صداوسيما،‌اين شورا وارد بررسي اين موضوع شد. بر همين اساس قرار بود روز پنج شنبه جلسه‌اي ويژه با حضور اعضاي شوراي نظارت بر صداوسيما برگزار شود. اما بر اساس اظهارات اعضاي شوراي نظارت بر صداوسيما اين نشست به خاطر عدم حضور عبدالرضا رحماني‌فضلي نماينده دولت در اين شورا،لغو و به امروز موكول شد.رمضانعلي شجاعي‌كياسري نايب‌رئيس شوراي نظارت بر عملكرد صداوسيما نيز اعلام كرده كه نامه اخير رئيس سازمان صداوسيما به شوراي نظارت بر عملكرد اين سازمان مبني بر استقلال رسانه ملي در انتخاب مجري برنامه‌هايي كه روساي قوا در آن حضور دارند، در اولين جلسه اين شورا كه عصر امروز(شنبه) برگزار مي‌شود،‌بررسي مي‌شود.

در عين حال شجاعي‌كياسري با اشاره به جنجال اخير بر سر انتخاب مجري براي برنامه زنده تلويزيوني رئيس‌جمهور،‌ حق انتخاب مجري در برنامه‌هاي گفت‌وگو محور روساي قوا را از آن رسانه ملي دانست. وي در اين زمينه گفت: هيچ‌كدام از روساي قوا براي گفت‌وگوهاي زنده با مردم نمي‌توانند در انتخاب مجري برنامه دخل و تصرفي داشته باشند، بلكه اين حق قانوني و اختيار رسانه ملي است.البته رسانه ملي نيز بايد در انتخاب مجريان به تخصص و حرفه آنها توجه بيشتري داشته باشد.

نايب‌رئيس شوراي نظارت بر عملكرد صداوسيما كه با تسنيم گفت‌وگو مي‌كرد،‌همچنين به‌دليل به كار نگرفتن مجريان تخصصي و حرفه‌اي در گفت‌وگوي زنده اخير رئيس‌جمهور با مردم از صداوسيما انتقاد كرد و گفت: رسانه ملي و بخصوص سيما مجريان توانمند، متخصص و حرفه‌اي در حوزه كاري‌شان دارند كه بنده معتقدم در گفت‌وگوي زنده رئيس‌جمهور با مردم مي‌بايست از آنها استفاده مي‌شد، اما شاهد بوديم كه آقاي روحاني‌نژاد و خانم پوريامين اجراي اين برنامه را به‌عهده داشتند.

رفتار نامناسب برخی مشاوران رئیس‌جمهور، کار دست روحانی می دهد

درخصوص حاشيه اخير گفت‌و‌گوي زنده تلويزيوني رئيس‌جمهور برخي منابع به نقش مشاورين رسانه‌اي روحاني اشاره داشته‌اند. سايت الف در اين باره نوشت: در حالی که در دولت قبل، منتقدان و از جمله مشاوران رسانه‌ای فعلی رئیس‌جمهور، انتقاد می کردند که چرا سوالات گفت‌وگوهای تلویزیونی رئیس‌جمهور چالشی نیست و خواستار اصلاح رویه رسانه ملی می شدند، در دولت جدید، همین مشاوران، روی دست اطرافیان رئیس‌جمهور قبلی بلند شده و نه‌تنها خواستار تعیین سوالات، که خواستار تعیین مجری هم شده اند. طنز ماجرا در آنجاست که اساسا گفت‌وگوهای تلویزیونی روسای‌جمهور، از دولت‌های گذشته تاکنون، امکان چالش شدید را به تلویزیون نمی دهد و صداوسیما ناچار به رعایت شأن رئیس جمهور است. اما مشاوران روحانی، ظاهرا به «چالشی نبودن» نیز راضی نیستند و عملا به کمتر از شوی تلویزیونی رضایت نمی دهند.

البته تعیین مجری یا حتی سوالات گفت‌وگوهای تلویزیونی رئیس‌جمهور اهمیت چندانی ندارد و مخاطب باهوش، خود به فراست، برداشت‌های مناسب را از حرف های رئیس‌جمهور می‌کند، همانطور که در دوره احمدی نژاد نیز چنین می‌نمود. به‌هر صورت، آنچه که در ذوق می‌زند، رفتار آماتور و نابلدی مشاورین رسانه ای رئیس‌جمهور است که با «بلدم بلدم» کردن‌های بی حد و حصر، در گفت‌وگوهای پیشین با انتخاب مجریان و تعیین سوالات – در مصاحبه دوم به قرنطینه بردن آنها از اواسط روز – مسیر مصاحبه را به جایی رساندند که گاه تملق‌گویی بیش از حد و اندازه مجریان دل هر بیننده‌ای را می زد.

در ناموثر بودن و برعکس، تاثیر منفی داشتن این رفتارهای مشاوران رئیس‌جمهور همین بس که در هر گفت‌وگو مجبور به تعویض مجری شده اند. رفتارهای دیگری همانند تشکیل کنفرانس‌های خبری صرفا با حضور رسانه‌های دولتی و … از دیگر نابلدی‌های مشاوران کاربلدنمای رئیس‌جمهور است.

در حالی که بسیاری از خبرنگاران رسانه‌های حامی دولت در دولت جدید به مناصبی در ارگان‌های دولتی رسیده‌اند، کمترین کاری که مشاوران کاربلد رئیس‌جمهور می‌توانند انجام دهند، استفاده از پتانسیل این افراد است.

بیم آن می‌رود که با ادامه این روند، رئیس‌جمهور، بیش از گذشته در حاشیه فرو رود و نه‌تنها تدابیر و تلاش های دولت دیده نشود که بی تدبیری‌های آن بر سایر ابعاد عملکرد مجموعه دولت سایه افکند.

تهران امروز

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار