سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 25199
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » شایع‌ترین سرطان‌های كودكان اعلام شد
Print This Post

موسسه محک به مناسبت روز جهانی سرطان كودك، شایع‌ترین سرطان‌های کودکان در ایران را اعلام کرد.

به گزارش سلام دلفان، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک اعلام کرد، تشخیص سرطان در مراحل اولیه ابتلا می‌تواند به درمان‌های کم هزینه‌ و موثر‌تر منجر شود.

برای این کار مهم است که مردم علائم عمومی این بیماری را بشناسند تا بتوانند به موقع به پزشک مراجعه کنند.

بر این اساس برخی از شایع‌ترین سرطان‌های کودکان در ایران عبارتند از:

ALL لوکمی لنفو بلاستیک حاد

شایع‌ترین سرطان طب اطفال است و در مواقعی که بیماران در ریسک استاندارد باشند، پاسخ به درمان بالا‌تر از ۸۷درصد است. در این بیماری گلبول‌های سفید و سلول‌های خونی رشد غیر طبیعی دارند و به صورت نارس از مغز استخوان‌‌ رها شده و کیفیت طبیعی سلول‌های خونی طبیعی مغز استخوان را ندارند. در این سرطان سلول‌های دفاعی (لنفوسیت‌ها) رشد و تمایز غیر طبیعی پیدا می‌کنند.

علائم

تب- کم خونی- خون‌ریزی از لثه و بینی – خون‌ریزی‌های زیر جلدی – درد و گاهی تورم مفاصل – بزرگی کبد، طحال و غدد لنفاوی از علائم شایع این بیماری است. اکثر بیماران با علائم اولیه مشابه سرماخوردگی و عفونت‌های معمول مراجعه می‌کنند و گاهی بیمار تنها علائم بی‌حالی و خستگی زودرس دارد. بنابراین اگر علائم با درمان‌های اولیه بهبود نیافت، می‌بایست بررسی‌های تکمیلی زیر نظر متخصص انجام شود.

درمان

روش‌های درمانی این بیماران شامل شیمی درمانی و در موارد خاص رادیوتراپی است.

تومور مغزی

معرفی:

تومورهای مغزی دومین تومور شایع طب اطفال است و در صورتی که در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، امکان کنترل و درمان موثر با درصد بالا وجود دارد. شایع‌ترین آن‌ها مدولوبلاستوم، اپاندیموم، گلیوم و آستروسیتوم است.

علائم:

سردرد (به خصوص سردرد صبحگاهی) – استفراغ، اختلال در تعادل و راه رفتن- اختلالات رفتاری – تشنج (به خصوص تشنج مقاوم به درمان) از علائم شایع این بیماری است. این علائم به عوامل متعددی از جمله محل تومور و سرعت رشد تومور بستگی دارد.

درمان:

روش‌های درمانی این بیماران جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی است. جراحی جهت نمونه برداری وتشخیص نوع تومور و همچنین برای کاهش حجم تومور انجام می‌شود.

رتینوبلاستوم

معرفی:

رتینوبلاستوم‌‌ همان تومور چشم است که تا قبل از یک سالگی بیشترین سن ابتلا به این نوع سرطان است. احتمال ابتلا کودکانی که سابقه خانوادگی رتینوبلاستوم در والدین یا فرزندان دیگر خانواده وجود داشته، بیشتر است.

با توجه به اینکه تشخیص در مراحل ابتدایی بیماری نتایج درمانی بهتری دارد، پیشنهاد می‌شود در خانواده‌هایی که سابقه این بیماری وجود دارد، از تولد نوزاد تا یک سالگی، معاینه کودک توسط پزشک متخصص چشم که به این بیماری آشنا باشد انجام پذیرد.

علائم:

شایع‌ترین علائم بیماری لک سفید در مردمک است که باعث می‌شود چشم درخشندگی بیشتری نسبت به حالت عادی داشته باشد. (مثل انعکاس نور فلاش دوربین در مردمک) که تشخیص این لک سفید به راحتی توسط والدین امکان پذیر است. از علائم دیگر این بیماری می‌توان به انحراف چشم، قرمزی چشم و اختلال بینایی اشاره کرد.

درمان:

روش‌های درمانی این بیماران شیمی درمانی وریدی، تزریق داروی شیمی درمانی موضعی در چشم و گاهی رادیوتراپی موضعی است. در موارد پیشرفته برای نجات جان بیمار در مواردی نیاز به تخلیه چشم وجود دارد و در برخی بیماران از پیوند سلول‌های بنیادی استفاده شده که موثر واقع شده است.

تومور ویلمز

معرفی:

تومور ویلمز شایع‌ترین تومور کلیه است که به طور معمول کودکان در ۵ سال اول تولد به آن مبتلا می‌شوند و امکان کنترل و درمان موثر در این نوع تومور با درصد بالایی وجود دارد.

علائم:

وجود توده در شکم – مشاهده خون در ادرار – افزایش فشار خون و درد شکم از علائم شایع این بیماری است. بنا‌براین توجه به هرگونه تغییر در وضعیت ادرار یا درد مبهم در شکم و توده می‌بایست جدی گرفته شود، زیرا تشخیص زود هنگام بیماری باعث موففیت بیشتری در دوره درمان خواهد داشت.

درمان:

روش‌های درمانی این بیماران جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی است. اولین مرحله درمان این نوع بیماری، جراحی است که در تشخیص بیماری (بررسی آسیب‌شناسی) می‌تواند یاری رسان باشد.

نروبلاستوم

معرفی:

یکی از شایع‌ترین انواع سرطان کودکان در یک سال اول تولد است. منشاء این سرطان سلول‌های عصبی بوده و از تومورهای شایع توپور است.

علائم:

توده شکمی (که باعث بزرگی شکم می‌شود) – توده در قفسه سینه (که باعث تنگی نفس و سرفه مزمن می‌شود) – توده مغزی – توده در لگن – توده در ستون فقرات (که باعث اختلال حرکتی می‌شود) از علائم شایع این بیماری است. سایر علائم این نوع سرطان، به محل اولیه شروع بیماری بستگی دارد.

درمان:

روش‌های درمانی این بیماران شامل شیمی درمانی و در موارد خاص رادیوتراپی است.

رابدومیوسارکوم

معرفی:

سومین سرطان تومورهای توپور در کودکان است و منشاء این بیماری از سلول‌های بافت نرم (مانند سلول عضلات) می‌باشد.

علائم:

علائم اولیه این نوع سرطان، متفاوت بوده و به محل اولیه شروع بیماری بستگی دارد و معمولاً با نشانه‌های توده در محل شروع بیماری و یا فشارهای ناشی از آن بر اعضا اطراف نمایان می‌شود.

توده شکم و اختلال در ادرار نشانه درگیری مثانه – جلو آمدن چشم و انحراف نشانه درگیری ناحیه چشم، نمونه‌هایی از علائم شایع در این نوع بیماری است.

درمان:

روش‌های درمانی این بیماران شامل شیمی درمانی و در موارد خاص رادیوتراپی است. با توجه به اینکه در صورت تشخیص بیماری در مراحل ابتدایی امید به بهبودی بالایی وجودی دارد، توصیه می‌شود پس از مشاهده علائم اولیه در کوتاه‌ترین زمان ممکن مراجعه به پزشک متخصص و پیگیری انجام شود.

موسسه محک اعلام کرد: تمام این سرطان‌ها در مراحل اولیه ابتلا با موفقیت بالایی قابل درمان هستند. بسیاری از کودکان بهبود یافته از سرطان محک، مبتلا به انواع این سرطان‌ها بوده‌اند که با همراهی و مشارکت انسان‌های نیک اندیش و دانش و تخصص پزشکان بیمارستان فوق تخصصی محک، امروز در بهبودی کامل به سر می‌برند.

از ابتدای تاسیس موسسه محک در سال ۱۳۷۰تا کنون بیش از ۲۱هزار کودک تحت حمایت همه جانبه درمانی و رفاهی قرار گرفته‌اند و از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا کنون خدمات درمانی و حمایتی محک به۵۲۷۳ کوک مبتلا به سرطان ارائه شده است.

از این تعداد، ۱۷۴۱ کودک مراجعان جدید را شامل می‌شوند که از ابتدای سال ۹۲ به محک مراجعه کرده است و تشکیل پرونده داده‌اند و مورد حمایت‌های همه جانبه محک قرار گرفته‌اند.

موسسه محک اعلام کرد: ‌اگر این کودکان بیمه نباشند، بیمه می‌شوند و بعد از آن در تامین هزینه‌های درمان، تشخیص، تامین دارو، خدمات روان‌شناسی و ایاب و ذهاب از آن‌ها حمایت می‌شود. حتی وقتی به تهران می‌آیند اسکان آن‌ها در تهران، کمک‌هزینه تحصیلی، کمک‌هزینه زندگی، کمک‌هزینه عید و بسیاری دیگر از هزینه‌های آن‌ها را عهده‌دار می‌شود.

منبع: ایلنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار