سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 25255
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » 5 سناریوی آمریکا علیه نظام سوریه
Print This Post

همزمان با برگزاری کنفرانس ژنو ۲ درباره سوریه، آمریکایی‌ها ۵ سناریو را در قبال این کشور دنبال می‌کنند.

به گزارش سلام دلفان،امروز سومین دور نشست هیئت دولتی سوریه با ائتلاف مخالفان در ژنو است.

با توجه به شکست دور قبلی مذاکرات و بی نتیجه بودن آن، اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در دور دوم این مذکرات دو مسئله اساسی را در دستور کار دو طرف مذاکره قرار داد: توقف جنگ و مبارزه با تروریسم و تشکیل دولت انتقالی.

قرار بود در این دور از مذاکرات گروههای دیگری از مخالفان به تیم ائتلاف مخالفان سوریه اضافه شوند که این امر با مخالفات عربستان مواجه شد و تنها با اضافه شدن 7 مشاور نظامی در این دور از مذاکرات به ائتلاف مخالفان موافقت بعمل آمد.

دستور کار نشست ژنو در دور اول بحث روی مسائل عمومی بود که با چالش‌های چندانی مواجه نشد ولی صرفا به بگو و مگوهای سیاسی گذشت ولی در این دور از مذاکرات که دستور کار مشخص شده به نظر می رسد که با چالش های بیشتر مواجه شود و از دید کارشناسان این دور از مذاکرات نیز دستاورد چندانی نخواهد داشت امری که اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل بدان اشاره کرد و همان طور که ابراهیمی گفت انتظار می رود که طی چند هفته آینده وی گزارشی به شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل ارسال و در آن از کارشکنی دو طرف برای به نتیجه رسیدن مذاکرات انتقاد کند.

به نظر می رسد که آمریکایی نیز به نتیجه این مذاکرات چندان خوشبین نیستند و اصرار چندانی هم ندارند که این مذاکرات در نزدیک ترین زمان ممکن به نتیجه خاصی منتهی شود.

آمریکایی‌ها به موازات برگزاری این نشست 5 سناریو را در قبال تحولات سوریه دنبال می‌کنند.

1) تمرکز بر روی تشکیل دولت انتقالی در کنار وارد شدن به سایر موضوعات

2) تاکید بر موضوع انسانی و طرح قطعنامه در شورای امنیت که با تهدید وتوی روسیه مواجه شد

3) سناریوی موج سازی و طرح جنایت جنگی علیه بشار اسد و نظام سوریه

4) مقصر سازی نظام سوریه در روند خلع سلاح شیمیایی

5) فشار شدید علیه ایران و حزب الله برای کاهش اثرگذاری ایران و حزب الله در تحولات سوریه. این سناریو از سوی مخالفان و کشورهای عربی حامی آنها نیز دنبال می‌شود.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار