سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 25909
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تصویب قطعنامه جدید درباره سوریه
Print This Post

شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته قطعنامه ای را درباره ارسال کمکهای انسانی به سوریه تصویب کرد که با واکنشهای داخلی و بین المللی روبرو شد.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مهر، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نوشت: شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته با اجماع پیش نویس قطعنامه 2139 درباره سوریه را تصویب کرد. این پیش نویس بر رفع محاصره شهرهای سوری و توقف حملات علیه غیر نظامیان و تسهیل در ارسال کمکهای انسانی به مناطق آسیب دیده در سوریه تاکید دارد.

این قطعنامه از تمام طرفهای سوری می خواهد که به خشونت در سوریه پایان دهند چرا که برخی از خشونتها در این کشور جنایت جنگی و ضد بشری محسوب می شود.

اعضای شورای امنیت همچنین حملات تروریستی روزافزون گروه های مسلح مرتبط به القاعده در سوریه را محکوم کردند و از گروه های مخالف سوری خواستند که مانع نقض حقوق بشر و قوانین بین الملل توسط گروه های مسلح شوند به ویژه در مناطقی که افراد مسلح و تروریستها سیطره پیدا کرده اند.

همچنین از تمام طرفهای سوری خواسته شده است که به تیم امدادرسانی پزشکی و تجهیزات پزشکی آسیب نرسانند و از هر اقدامی برای حمایت از غیر نظامیان دریغ نکنند. شورای امنیت ضمن استقبال از برگزاری نشست ژنو 2 در شهر مونترو سوئیس که در ماه گذشته میلادی برگزار شد از تمام طرفهای سوری خواست که بیانیه ژنو 1 را به طور کامل اجرا کنند تا این امر به انتقال مسالمت آمیز قدرت و تحقق خواسته های ملت سوریه منجر شود.

تصویب این قطعنامه با واکنشهایی از سوی مقامات سوریه و سازمان ملل متحد مواجه بود. “بشار الجعفری” نماینده سوریه در سازمان ملل متحد در این باره اظهار داشت: دولت سوریه از آغاز بحران این کشور به بهبود اوضاع انسانی اهتمام می ورزید و درصدد برقراری امنیت در تمام مناطق کشور بوده و به همه تعهدات بین المللی پایبند بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تروریستها، زیر ساخت ها و منابع سوریه و همچنین کاروانهای حامل کمکهای انسانی را هدف قرار می دهند و مناطق مختلف را محاصره و مانع ارسال کمکهای انسانی به دست غیر نظامیان می شوند و در واقع ار غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

بشار الجعفری تصریح کرد: برخی کشورهای حامی تروریسم مسئول جلوگیری از کمک رسانی به شهروندان سوری هستند و کمک انسانی تنها زمانی محقق می شود که تروریسم به طور عملی متوقف شود.

از سوی دیگر “ویتالی چورکین” نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نیز اظهار داشت: هدف از تصویب این قطعنامه بهبود اوضاع انسانی در سوریه و تسهیل در ارسال کمک انسانی به نیازمندان است.

وی افزود: در رابطه با ارسال کمکهای انسانی به مناطق تحت سیطره تروریستها مشکلاتی وجود دارد و تروریستها به کاروانهای حامل کمکهای انسانی تیراندازی می کنند و از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در ادامه گفت: مناطق صعب الوصول همچون حلب، حماه، حمص و دیر الزور کمکهای 51 کاروان را دریافت کرده اند و این کمکها حتی به اردوگاه یرموک نیز رسیده است.

وی تاکید کرد که مخالفان سوری باید در این زمینه مسئولیت پذیر باشند و برای ارسال کمکهای انسانی به دست آوارگان و نیازمندان سوری با دولت سوریه همکاری کنند.

در همین حال “بان کی مون” دبیرکل سازمان ملل متحد پس از تصویب پیش نویس مذکور در سخنانی اعلام کرد: اجرای این قطعنامه مشکلات ملت سوریه را کاهش خواهد داد. وی از تمام طرفهای سوری خواست که در این زمینه به قوانین بین المللی و حقوق بشر پایبند باشند. بان کی مون از جامعه جهانی خواست که سطح کمکهای خود را به سوریه افزایش دهند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار