سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 26243
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تخت روانچی: ما هوشیار هستیم
Print This Post

معاون وزیر امورخارجه گفت:ما در مذاکرات وین تاکید کردیم که نه می پذیریم چیزی بر توافق ژنو اضافه شود نه چیزی از آن کم شود.

به گزارش سلام دلفان، در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما، مجید تخت روانچی، عضو تیم مذاکره کننده هسته ای، با تاکید بر تاکید زیاد جمهوری اسلامی بر تعامل با دنیا و نیز تاکید رئیس جمهور در دوران تبلیغات انتخاباتی در این زمینه تصریح کرد: پس از توافق ژنو شاهد ایجاد فضایی جدید بوده ایم.

وی به چارچوب مذاکره با امریکا هم اشاره کرد و افزود: مسائل دو کشور پیچیدگی های خاص خود را دارد و ما نه مجازیم و نه در پی آن هستیم که این مسائل دو جانبه را حل کنیم.

وی با بیان این که در حال حاضر فقط موضوع هسته ای مورد مذاکره قرار دارد افزود: امریکایی ها باید صداقت خود را نشان دهند که می خواهند موضوع هسته ای را بدون زیاده خواهی حل کنند.

تخت روانچی مبنای مذاکره با 1+5 را توافق ژنو ابراز کرد و گفت:درگام نهایی مجموعه ای از مطالب هستند که مبنای کارماست.

وی افزود: در مذاکراتی که دور اول آن در وین آغاز شد، غنی سازی، محدوده و میزان ظرفیت آن، رآکتور تحقیقاتی اراک و موضوع رفع تحریم ها و همچنین همکاری در زمینه تجاری و انرژی و هسته ای پرداخته شد.

معاون وزیر خارجه تصریح کرد: ما در مذاکرات وین تاکید کردیم که نه می پذیریم چیزی بر توافق ژنو اضافه شود نه چیزی از آن کم شود.

وی گفت: به صراحت و روشنی گفتیم که مسائل دفاعی به هیچ وجه ارتباطی با مذاکرات وین ندارد و دستور کار بحث هسته ای است و ما نمی توانیم هیچ بحث دیگری را بپذیریم.

تحت روانچی افزود: ما براساس توافق ژنو باید به قطعنامه ها بپردازیم، قطعنامه هایی که آنها را ظالمانه می دانیم و قبول نداریم، تحریم را هم به هر صورت آن از دید مردم و دولت ایران مردود می دانیم و در مذاکرات خصوصی هم این موضوع را بیان کردیم.

وی در ادامه گفت: ما به عنوان دیپلمات باید با خوشبینی به جلو برویم، البته ما با حسن نیت و جدیت وارد شدیم ولی نه تحت هر شرایطی، گفتیم اگر طرف مقابل بخواهد زیاده خواهی کرده و موضوع های جدیدی اضافه کند، این امر از نظر ما مردود است و کار به مشکل برمی خورد.

معاون وزیر خارجه افزود: اگر ملاک دور اول مذاکرات وین باشد، در این دوره در مجموع برداشت منفی نداشتیم و این علاقه را در آنها هم دیدیدم ولی از جنبه چگونگی عملکرد، امریکایی ها به علت نوع برخوردشان مقداری باعث ناامیدی شد از این رو این که در 5 ماه آینده به توافق برسیم مقداری مشکل به نظر می رسد ولی ما از طرف خودمان مطمئن هستیم.

وی گفت:‌ ما خطوط قرمز خود از جمله این که به هیچ وجه اجازه نمی دهیم سایتی بسته شود و مواد غنی شده از ایران خارج نخواهد شد،‌به طرف مقابل به روشنی اعلام کرده ایم.

تخت روانچی تحقیق و توسعه را نیز از موضوعات حساس و پیچیده دانست و افزود: ما به هیچ وجه درباره تحقیق و توسعه و فناوری هسته ای کوتاه نخواهیم آمد چرا که به آینده کشور ربط دارد و در زمینه هایی که می تواند به پیشرفت کشور منجر شود، به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد.

وی درباره نوع عملکرد طرف مقابل گفت: باید کاملا دقیق و هوشیار باشیم، آنها در مورد توافق ژنو یک بد اخلاقی کردند به این شکل که وقتی در ساعت 5 صبح به وقت محلی توافق نهایی شد، نیم ساعت بعد در سایت کاخ سفید مطلبی تغییر یافته منتشر شد که غنی سازی از آن حذف شده بود، لذا ما هوشیار هستیم که جلوی چنین سوء‌استفاده هایی را بگیریم و ملاک هم توافق انجام شده است.

وی افزود: براساس توافق پس از اتمام گام های برداشته شده، تحریم ها همه برداشته می شوند و پرونده ایران مانند دیگر کشورهای عضو ان پی تی از جمله ژاپن عادی خواهد شد، در آن زمان ما هیچ محدودیتی را نخواهیم پذیرفت.

تخت روانچی تصریح کرد: کمیته ای در وزارت خارجه به ریاست آقای بعیدی نژاد با برگزاری جلسات منظم بر روند درستی کار طرف مقابل نظارت دارد تا کنون هم مورد جدی که بخواهد توافق را دچار مخاطره کند دیده نشده است.

وی درباره سفر کاترین اشتون به ایران هم گفت: زمان اولیه 19 و 20 اسفند تعیین شده است که منتظریم تا این تاریخ مورد تایید مجدد قرار بگیرد، ما فکر می کنیم این سفر حرکت مهمی خواهد بود که مقدمات آن در حال فراهم شدن است.

 

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار