سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 26350
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » کری: ایران به تعهداتش در قبال توافق «ژنو» پایبند بوده است
Print This Post

وزیر خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران تصریح کرد که ایران تاکنون به تمامی تعهداتش در قبال توافق اولیه «ژنو» پایبند بوده است و آمریکا موظف است قبل از بررسی گزینه نظامی، مذاکرات با ایران را دنبال کند.

آمریکا باید قبل از بررسی گزینه نظامی، مذاکرات با ایران را دنبال کند/ایران به تمامی تعهداتش در قبال توافق «ژنو» پایبند بوده است

به گزارش سلام دلفان به نقل از خبرگزاری رویترز، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه، به گروهی از خبرنگاران گفت که آمریکا تعهد دارد قبل از آنکه موضوع جنگ با ایران را بررسی کند، مذاکرات هسته‌ای با ایران را دنبال کند.وی تصریح کرد: ما ابتکار عمل را به دست گرفتیم و این تلاش را پیش بردیم تا به این مسئله پی ببریم که آیا قبل از آنکه بخواهیم به جنگ (با ایران) برویم، راه‌حل سیاسی وجود دارد یا خیر.

«باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا، همچون روسای جمهور پیشین آمریکا، اعلام کرده است که تمامی گزینه‌ها در خصوص برنامه هسته‌ای ایران روی میز قرار دارد و این گزینه‌ها دیپلماتیک و نظامی هستند.

کری ادامه داد: من معتقدم و از جنگ ویتنام فهمیدم که قبل از آنکه جوانان را به جنگ بفرستید، باید جایگزین‌های بهتر را پیدا کنید. این تعهدی است که ما بعنوان رهبران، تمامی راه‌حل‌های موجود را قبل از آنکه از افراد بخواهیم جان خود را از دست بدهند، بررسی کنیم و این چیزی است که ما در قبال ایران انجام می‌دهیم.

در حالیکه مذاکرات ایران و 1+5 (آمریکا،انگلیس،فرانسه،روسیه،چین بعلاوه آلمان) درباره برنامه هسته‌ای و رسیدن به راه‌حل جامع در جریان است، نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره به دولت اوباما اعمال فشار می‌آورند تا لایحه تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کند اما کاخ سفید هشدار داده است که این اقدام مذاکرات جامع را تضعیف می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد که ایران تاکنون به تعهداتش در قبال توافق اولیه 24 نوامبر 2013 با 1+5 پایبند بوده است که در میان برخی موارد دیگر، کاهش ذخایر اورانیوم با درصد غنای 20، عدم غنی‌سازی بالای 5 درصد و عدم نصب سانتریفیوژ‌های بیشتر بوده است.

وی به خبرنگاران گفت: به طور کلی، فکر می‌کنم، آنها تمامی آنچه را که لازم بوده درباره کاهش‌ها انجام دهند، صورت داده‌اند. هیچ چالش سانتریفیوژ نداشته‌اند. آنها هیچ چیز اضافه نکرده‌اند. آنها اورانیوم 5 درصد را کاهش داده‌اند. آنها اورانیوم 20 درصد را کاهش داده‌اند. آنها در میانه انجام تمامی آن چیزهایی هستند که باید انجام دهند.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار