سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 26469
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » حق ندارید بی‌دلیل حکم ارتداد بدهید
Print This Post

احمد طیب، شیخ الازهر با بیان اینکه تکفیر یک فرد حقی الهی است، نه حق بندگان خدا گفت: چنین حکمی تنها در اختیار ولی امر [قاضی و حاکم شرع] است که باید مطابق با شریعت اسلامی باشد.

گروه فرهنگی سلام دلفان– «تکفیر» کلمه‌ای است که جهان اسلام شاید قرن‌هاست با آن درگیر است اما در چند سال اخیر به‌ویژه این یکی دو ساله به‌صورت گسترده‌ای شاهد قدرت یافتن معتقدان به نظریه تکفیر هستیم.بخشی از این نظریه از جریان‌های سلفیه تندرو موسوم به سلفیه جهادی شکل گرفته است؛ جریان‌هایی که به تفکرات «محمد بن عبدالوهاب» موسس فرقه وهابیت و «ابن‌تیمیه» تعلق دارد.

بنابر این گزارش این تکفر که در سوریه، عراق، ایران، لبنان، نیجریه و دیگر کشورها موجب کشتارهای متعددی شده است در مصر نیز موجب اتفاقات وحشتناکی شده است.

الازهر به عنوان یکی از مهمترین قطب‌های جهان اهل‌سنت همیشه این تفکر را رد کرده است به گونه‌ای که بارها از زبان علمای برتر آن و از جمله شیخ الازهر شنیده شده که تفکر تکفیری، تفکری خوارجی و مردود است.

بنابر این گزارش، احمد الطیب در جدیدترین سخنان خود که در برنامه هفتگی‌اش در تلویزیون رسمی این کشور که به ارائه نظرات فقهی‌اش می‌پردازد، گفت: تکفیری‌ها باید متوجه عواقب اصرار بر صدور فتاوای تکفیری در حق دیگران آن هم بدون دلیل خاص باشند.

وی افزود: تکفیر یک فرد حقی الهی است و نه حق بندگان خدا و اگر کسی [مرتد] و کافر شود بدون شک باید دلایل آن قطعی باشد و تفسیربردار و تاویل‌بردار نباشد.

الطیب تصریح کرد: افراد عادی حق ندارند شخص معینی را کافر قلمداد کنند بلکه چنین حکمی تنها در اختیار ولی امر، [قاضی و حاکم شرع] است که باید مطابق با شریعت اسلامی باشد.

وی از علمای اسلامی خواستار وضع شروطی محکم و متقن در این باره شد و افزود: این شروط باید حتما محقق شود و مانع کسانی باشد که می‌خواهند از احکام مربوط به تکفیر افراد سوءاستفاده کنند.

شیخ الازهر در این باره تاکید کرد: کسی که حکم ارتداد و کفر فردی را می‌دهد باید به آنچه که حکم می‌کند عالم باشد و یقین داشته که فرد مورد نظر از اسلام خارج شده است مثل کسی که یکی از اصول [اساسی] اسلام را عامدانه و در حالت «غیرمضطر» منکر شده است.

به گزارش فارس این نخستین باری نیست که احمد الطیب، شیخ الازهر از ضرورت مقابله با تکفیری‌ها و تفکر تکفیری سخن می‌گوید و این مطلب مربوط به مقابله با اخوان الملسمین نیست چه اینکه پیش از این معاون و قائم مقائم الازهر در پی تلاش‌هایی برای تکفیر اخوان المسلمین عنوان کرده بود: ضوابط شرعی وجود ندارد که اخوان المسلمین را خوارج بنامیم و الازهر از فتاوایی مبنی بر تکفیر این جماعت بری است.

برپایه این گزارش، وی در ابتدای اردیبهشت سال جاری و چند ماه پیش از برکنار محمد مرسی در سفر به عربستان سعودی گفته بود: رهبران اسلامی باید در برابر دعاوی تفرقه و نزاع و افراطی‌گری و فتاوای تکفیر مخالفین که بدون شک به تفرقه و ضعف امت اسلامی می‌انجامد، مقاومت کنند.

این در حالی است که در الازهر تحت هدایت وی شبکه تلویزیونی «الازهر» در حال پخش برنامه است که بنابر اعلام این دانشگاه اسلامی این شبکه «برای نشر اندیشه میانه‌رو اسلامی و ارزش‌های آن و در میانه ده‌ها شبکه جریان‌های اسلامی که در نشر فتنه و تکفیر دیگران فعالیت می‌کنند»، راه‌اندازی شده است.

 

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار