سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 26498
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » گورستان بیت‌المقدسی در کهکیلویه+تصاویر
Print This Post

قبرهای بیت‌المقدسی در باشت گورستانی است در روستای سرابیز که می‌تواند برای باستان‌شناسان سوژه‌ای جالب برای پی‌گیری باشد.

به گزارش سلام دلفان، بیت‌‏المقدس یا قدس شریف، سرزمینى است که در بین سه دین از ادیان بزرگ الهی یعنى اسلام، مسیحیت و یهودیت اهمیت بسیار زیادى دارد و مقدس شمرده مى‏شود.در روستای سرابیز از توابع شهرستان باشت از استان کهگیلویه و بویراحمد قبرهایی موجود است که شکل آن‌ها همانند سایر قبور در این روستا نبوده و بنا به گفته مردم این روستا این قبرها به گورستان بیت‌المقدسی مشهور است و با بنا به گفته همین مردم، بازگشت زمانی آن به تاریخی برمی‌گردد که بیت‌المقدس قبله اول مسلمین جهان بوده و این نشان می‌دهد که در آن زمان نیز انسان‌هایی در این خطه از سرزمین زندگی می‌کردند که معتقد به یگانگی خدا بودند.

گورستان فراموش شده بیت‌المقدسی+تصاویر

اهالی این روستا بر این اعتقادند که این گورستان واقع در پشت امامزاده سید محمد(ع) از جمله آثار نادری است که در این استان وجود دارد اما به علت کم توجهی و غفلت تاکنون شناسایی نشده و به دلیل حراست نشدن روز به روز به دلیل ساخت و سازهای مختلف در آن منطقه موجبات تخریب آن فراهم می‌شود.

سید حبیب خاتم یکی از اهالی این منطقه است که با اعتقادی راسخ بر گفته‌های خود اعلام می‌دارد این منطقه در گذشته میزبان مردمانی خداپرست بوده و این مطلب را قبرستان موجود در این منطقه گواهی می‌دهد.

خاتم افزود: این قبرها بر خلاف جهت قبرهای امروزی ما مسلمانان رو به بیت‌المقدس هستند اگر چه با بی‌توجهی و عدم پیگیری بسیاری از آنان تخریب شده اما هنوز هم تعداد زیادی از آنها قابل شناسایی است.

گورستان فراموش شده بیت‌المقدسی+تصاویر

سید فاخر مطهری دیگر فرد ساکن این روستا است که در ارتباط با این موضوع با یقین صحبت کرده و اظهار می‌‌دارد این قبرستان که بسیار وسیع است تا 10 سال گذشته به خوبی آشکار بوده اما به دلیل فرسایش خاک و ساخت و سازهای امامزاده سید محمد واقع در این روستا بسیاری از آنها در زیر خاک مدفون شده و با این وجود در صورت نیاز با یک کنده‌کاری کوچک به راحتی می‌توان این موضوع را اثبات کرد.

وی در ادامه گفت: نوع قرار گرفتن سنگ بر روی قبور نیز از دیگر نشانه‌های کهن بودن این قبرستان است.

اهالی این روستا معتقدند برخی از این قبرها بر اثر بی‌توجهی زیر ساختمان‌های تازه تأسیس قرار گرفته‌اند و در صورت پیگیری حتی حاضر به تخریب ساختمان‌ها هستند.

شهرستان باشت با قدمتی به پهنای تاریخ شهری است که تاج کهنی را بر سر دارد و حال باید سراغ دلایلی برای مخاطبان برویم که به اثبات برسانیم تاریخ باشت مربوط به هزاران سال پیش است زمانی که نه ما و نه اجداد ما نبوده و این را زمین گواهی می‌دهد چرا که علاوه بر این قبرها مکانی به نام آتشکده نیز در این روستا وجود داشته که بر اثر غفلت تنها نامی از آن باقی مانده است.

توجه مسئولان می‌تواند این مکان را از تخریب نجات دهد.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار