سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 2665
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۰
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
خانه » اخبار برتر » متن کامل گفتگوی سلام دلفان با علی چراغیان و مراد مرادی
Print This Post
پیش به سوی انتخابی آگاهانه/ بخش سوم گفتگو با نامزدها؛
سلام دلفان- همانگونه که در مطالب پیشین آمد، سلام دلفان در زمان ثبت نام داوطلبان مجلس نهم گفتگوهای یکسانی را با همه این افراد انجام داده است که قبلاً متن ...

سلام دلفان- همانگونه که در مطالب پیشین آمد، سلام دلفان در زمان ثبت نام داوطلبان مجلس نهم گفتگوهای یکسانی را با همه این افراد انجام داده است که قبلاً متن کامل گفتگو با 8 تن از این افراد (محمدی،دولتشاهی نژاد،سوری، حسینی فرد،عبداللهی، توحیدی، کریمی راد، احمدی) در سلام دلفان منتشر شد که در آرشیو سایت وجود دارد. در این قسمت متن گفتگو با علی چراغیان و مراد مرادی تقدیم می گردد.

لازم بذکر است که متن کامل گفتگو با علی رستمیان نیز به زودی منتشر می شود.

سلام دلفان در راستای رسالت روشنگرانه خود و نیز شعار انتخابی آگاهانه، در حال انجام سری دوم گفتگوی خود با نامزدها است که در صورت مساعدت و همکاری این عزیزان، در روزهای آینده در سایت منتشر خواهد شد. گفتنی است این گفتگو، سؤالات اساسی و مهمّی که در شناخت هرچه بیشتر نامزدها به مردم کمک می کند را شامل می شود. اینی گفتگو تا کنون با چند تن از نامزدها انجام گفته است.

نکته: ترتیب قرار گرفتن گفتگوهای زیر، بر اساس زمان ثبت نام نامزدها بوده است.

سلام دلفان از آقایان چراغیان و مرادی که گفتگوهای آنان دیرتر از سایر نامزدها در سایت منتشر می شود پوزش می طلبد.

علی چراغیان:

فوق لیسانس علوم سیاسی و اصولگرا هستم/ برای قرار گرفتن در لیست ها رایزنی نمی کنم/ در سطوح مختلف مدیریت کرده ام و به مسائل حوزه انتخابیه آشنایی دارم

سلام دلفان: لطفاً خودتان را معرفی کنید (بیوگرافی مختصری از خودتان شامل سوابق علمی، اجرایی و مدیریتی که تا کنون داشته اید).

 بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین. علی چراغیان هستم فوق لیسانس علوم سیاسی. مربی عقیدتی سیاسی در سپاه، مدرس دانشگاه. تحریر مقالاتی در زمینه های سیاسی ،اجتماعی و فرهنگی و نیز جلسات سخنرانی پرسش و پاسخ در رابطه با مسائل سیاسی، اجتماعی در مراکز علمی وآموزشی و همکاری با صدا و سیمای استان به عنوان کارشناس مسائل سیاسی در طول دهه ی گذشته در سوابق بنده وجود دارد.

 در بُعد مدیریتی هم سال 61 به سپاه ورود پیدا کردم، علاوه بر حضور در جبهه های جنگ، در مسائل مدیریتی “سرپرست نماینده ولی فقیه درسپاه ناحیه دلفان”، “معاون سیاسی سپاه منطقه لرستان” و “معاون فرهنگی وتبلیغات” و همچنین مدتی هم در وزارت کشورمأموریت داشتم در قسمت های مختلف مدیر کل سیاسی انتظامی، مدیر کل سیاسی انتخابات و معاون سیاسی امنیتی.

سلام دلفان: شما را داوطلب اصولگرا بدانیم یا اصلاح طلب؟

من اصولگرا هستم.

سلام دلفان: آیا برای قرار گرفتن در لیست آنها تا کنون رایزنی داشته اید؟

فکر می کنم برای این کارها رایزنی لازم نیست. آنها باید بگردند و در بین کاندیداها آن کسی که متناسب با سلایق خودشان برنامه های مناسب دارد در لیست خود قرار دهند. نیازی نمی بینم که رایزنی بکنم و اگر خودشان صلاح دیدند من را در لیستشان قرار می دهند.

سلام دلفان: از دو طیفی که در جریان اصولگرایی وجود دارد (جبهه پایداری و جبهه متحد) کدام یک را بیشتر می پسندید؟

وارد این مباحث نمی شوم؛ ما همه برادریم و تابع ولی فقیه. با استفاده از رهنمودهای ایشان همه باید در کنارهم  و در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی ومردم عزیزمان باشیم، حالا این جبهه و آن جبهه می گذرد و مهم نیست، مهمّ آن افکار،اندیشه ها،تلاش ،پشتکار،ونهایتا خدمت گذاری به جامعه است.

سلام دلفان: بالاخره از لحاظ همان افکار، اندیشه ها و… که می فرمایید، کدام یک را بیشتر می پسندید؟

این سوال جنابعالی بسیار کلی است؛ ما باید بیاییم اندیشه های اینها را در بخش های مختلف فرازبندی بکنیم. از نظر اندیشه راجع به اسلام اصلا مشکلی ندارند. ببینید وقتی شما می گویید اندیشه، یعنی جهان بینی وایدئولوژی پایبندی به اسلام ،ولایت و قانون. اینها (پایداری و جبهه متحد) همه پایبند به این مسائل هستند؛ اما به لحاظ راهبردها، به لحاظ سلائق اجرایی ممکن است اختلافاتی داشته باشند و این چیزی نیست که ما در اون مداون یا اون چیزی که شما فرمودید اون سطحی که شما فرمودید قرار بگیرند.

از فرصت ها کم تر استفاده شده، در همه زمینه ها جای کار وجود دارد/ باید از امکاناتی که نظام در اختیار مناطق مختلف کشور قرار می دهد استفاده کنیم/ برای نمایندگی مجلس توشه مناسبی در اختیار دارم/دغدغه ما این است که تغییر و تحولی را در سطح منطقه بوجود آوریم

سلام دلفان: چه ارتباطی بین «تخصص و رشته تحصیلی شما» با وظایفی که نمایندگی مجلس به شما محول خواهد نمود وجود دارد؟

ببینید وظیفه مجلس و نماینده مجلس مشخص است؛ دو وظیفه اصلی دارد؛ اولی قانونگذاری و دومی نظارت.

 من به لحاظ سوابق، مطالعات و رشته تحصیلی آشنایی به مسائل سیاسی اجتماعی تدریس سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران،حقوق اساسی نظام سیاسی دولت در اسلام در دانشگاه کاملا تحصیلاتم و فعالیتهایم مرتبط با این مسائل سیاسی، اجتماعی و حقوقی است لذا یک ارتباط مستقیمی وجود دارد و بُعد مدیریتی و شناختی که نسبت به برنامه ریزی، کارگروه ها و شوراهای مختلف دارم نیز می تواند مکمل این قضیه باشد.

سلام دلفان: چه توانایی را در خودتان دیده اید که داوطلب شده اید؟ و فکر می کنید در صورت راه یافتن شما به مجلس چه تحولی در دلفان و سلسله ایجاد خواهد شد؟

من به لحاظ مسائل نظری و علمی و مقطع تحصیلی که لازم است این شرایط را دارم و مرتبط با کار نمایندگی نیز هست. به لحاظ مدیریتی هم به خاطر اینکه سطوح مدیریتی ام را از پایین آغاز کرده ام (معاون فرماندار،دراستانداری مدیرکل معاون سیاسی امنیتی و درسپاه هم مسائل فرهنگی  و سیاسی) در این حوزه ها کار کرده ام و آشنایی به استعداد ها و توانمندی های حوزه ی انتخابیه و کل استان ارتباط با دستگاه های مختلف و برنامه ریزی هایی که در این زمینه ها وجود داشته و فعالیت داشتم قطعا برای انجام وظایف نمایندگی توشه مناسبی می تواند باشد.

دغدغه ما این است که با ارائه برنامه های کاربردی و  استفاده از تجربیات سالهای گذشته بتوانیم یک تحول و تغییری را در عرصه های مختلف فعالیتی در سطح شهرستان به وجود بیاوریم و خروجی آن حل مشکلات جامعه بشود که مهمترین آن اشتغال است و مسائل مرتبط با آن تغییر سطح زندگی مردم در عرصه ی مادی و معنوی.

سلام دلفان: لطفاً تحلیلی را از وضع موجود دلفان و سلسله ارائه بدهید. (ارزیابی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی)

ببینید هر محیطی ویژگی های خاص خودش را دارد. به لحاظ محیطی اگر حساب بکنیم  در دلفان و سلسله تفاوت هایی وجود دارد، اما در مجموع باید عرض بکنم مردم این سرزمین یک مردم یک دست شیعه هستند. الحمدا… تابع اسلام، ائمه(علیهم السلام) وعلاقمند به ولایت ونظام؛ لذا برای نظام جمهوری اسلامی مردمی پا در رکاب بوده اند.

 به لحاظ سیاسی- اجتماعی هم سابقه ی خوبی دارند و در طول تاریخ با ظلم و ستم و خیانت حاکمان طاغوتی مبارزه کرده اند، در انقلاب از ابتدا تا  الان حامی نظام بوده اند. در بعد فرهنگی هم کارهای خوبی انجام گرفته اما در همه جای کشورجای کار وجود دارد چون مسائل فرهنگی موضوعاتی نیستند که ما در یک جایی خودمان را متوقف کنیم. هر جا باشیم جای کار وجود دارد. در این زمینه، در شهرستان دلفان و سلسله هم جای کار وجود دارد. در مسائل عمرانی و اقتصادی هم که اشاره فرمودید باید بیشتر کار بشود. از فرصت ها، ازسرمایه ها کمتر استفاده شده.

 به نظر من، ما هم باید بتوانیم از امکاناتی که نظام در اختیار همه جای کشور عزیزمان قرار داده با ارائه برنامه مناسب بهره ی لازم را ببریم و سهم خودمان را بگیریم. اگر برنامه مفید و مؤثر وجود داشته باشد یقین دارم که نظام جمهوری اسلامی ایران آماده است که خدمات و تسهیلات ارائه بدهد و ما می توانیم جایگاه خودمان را در این زمینه در قانون بودجه و در برنامه ریزی های کلان پیدا کنیم.

مردم به برنامه ها، سوابق و کارآمدی کاندیداها توجه داشته باشند/ فتنه سال 88 خیانتی بزرگ به منافع ملّی بود.

سلام دلفان: رقیب اصلی خودتان را کدام یک از داوطلبان می دانید؟ فکر می کنید در انتخابات ۱۲ اسفند چه میزان رأی را کسب خواهید کرد؟

من وارد این جزئیات نمی شوم؛ اینها دردی را درمان نمیکنند. به هر حال همه دارند تبلیغ می کنند. نهایتا مردم با بررسی هایی که انجام می دهند و ارزیابی برنامه ها، کسی را که مورد نظرشان باشد انتخاب می کنند. فقط تقاضای من از همشهریان عزیز در حوزه انتخابیه دلفان و سلسله فقط این است که برای اینکه بتوانیم یک تحول و تغییری ایجاد بکنیم، به برنامه ها، سوابق و کارآمدی افراد توجه بکنند. به میزان توانمندی و اینکه این فرد در خدمت جامعه و در جهت حل مشکلات وحرکت از وضع موجود به سمت وضع مطلوب واقعا پویایی لازم را در سیستم اداری و در عرصه ی جامعه ایجاد بکند.

سلام دلفان: لطفاً تحلیل مختصری هم از فتنه ۸۸ ارائه بدهید.

خب من در فتنه سال 88 موضع گیری داشته ام و در خبرگزاری ها و سایت ها  هم ثبت است. اما باید عرض بکنم که (این فتنه) یک خیانت بزرگی به منافع ملّی بود به لحاظ اینکه ملّت ما با هدایت مقام معظم رهبری یک حماسه بزرگی را خلق کرد که دنیا را تحت تاثیر خودش قرار داد. به لحاظ کمی و کیفی حضور در عرصه ی انتخابات بسیار بسیار چشمگیر بود و واقعا می توانست در عرصه ی بین المللی و در تعامل با کشورهای بزرگ دنیا مورد استفاده ما قرار بگیرد. ولی متاسفانه با این شورش و فتنه که با حمایت قدرت های خارجی شکل گرفت، این مسئله کمرنگ شد و یک خیانتی به این دستاورد بزرگ و این حماسه ملّی بود که البته با درایت و هوشیاری مردم همیشه بیدار ایران الحمدا… خنثی شد.

با رهنمودهای مقام معظم رهبری ما توانستیم حماسه 9 دی را ایجاد کنیم و امروز که در آستانه ی آن روز هستیم باز باید یادآور این عزت آفرینی که مردم در دفاع ازآرمان های انقلاب از فرهنگ ناب شیعی، از دستاوردهای انقلاب اسلامی به جای گذاشتند باشیم و به تعبیر مقام معظم رهبری 9دی هم ماندگار شد چون مردم ما آگاه بودند و واقعا این خیانت را برنتافتند و پاسخ دندان شکن و نهایی را باز مردم دادن و ما خدا را شاکریم که انقلاب را حفظ کرده و مردم همیشه در مسیر انقلاب حافظ ونگهبان و صیانت کننده ی دستاوردهای انقلاب بوده اند.

***

مراد مرادی:

سابقه مدیریت در عرصه های مختلف را دارم/ همه می دانند که در سپاه دلفان کارهای مهمّ و قابل توجهی را انجام دادیم/ جبهه پایداری را بهتر می دانم

سلام دلفان: لطفاً خودتان را معرفی کنید (بیوگرافی مختصری از خودتان شامل سوابق علمی، اجرایی و مدیریتی که تا کنون داشته اید).

بسم الله الرحمن الرحیم. اینجانب مراد مرادی فرزند ابراهیم، متولد 1340 روستای اشرف آباد. تحصیلاتم کارشناس ارشد روانشناسی است از دانشگاه آزاد کرج قبل از آن هم در رشته روانشناسی بالینی در دانشگاه شهید چمران اهواز تحصیل کرده ام.

در طی این مدت در حدود 5 تا از دانشگاه های ملّی و کاربردی و غیرانتقاعی بخصوص در دانشگاه پیام نور شهرستان الشتر به عنوان مدیر گروه روانشناسی تدریس کرده ام. کلاً حدود ده دوازده سال سابقه تدریس در دانشگاه های لرستان دارم. در رابطه  با مباحث علمی مقالات زیادی را با کمک دانشجویان در زمینه های آسیب شناسی های فرهنگی، امور اجتماعی، مسائل تربیت و خانواده و معضلات و مسائل استان لرستان  تهیه کردیم.

از لحاظ مدیریت های اجرایی خدمتتان عرض کنم؛ بنده از بدو انقلاب ضمن حضور در عرصه های اجتماعی و فرهنگی به عنوان “مسئول کمیته فرهنگی جهاد سازندگی” و “جانشین سپاه ناحیه دلفان” کار خودم را آغاز کردم. در طول 26 ماه حضور داوطلبانه ام در جبهه های حق علیه باطل به عنوان فرمانده گروهان و جانشین گردان و سرپرست گردان رزمی خدمت کردم.

در ارتباط با مدیریت؛ چه در زمینیه های فرهنگی چه در زمینه های سازندگی  و در زمینه های مختلف فرماندهی من مسئولیت داشته ام. اولین مسئولیت های من در ارتباط با جنگ بوده که خدمتتان توضیح دادم، بعد از آن، در مرکز آموزش حمزه سیدالشهدا(ع) به عنوان تنها مرکز آموزشی سپاه استان لرستان فرماندهی کردم و مدیریت داشتم. معاون آموزشی سپاه استان و معاون فرهنگی سپاه استان که در حدود 7 سال معاون فرهنگی سپاه استان بودم و در زمینه های مختلف فرهنگی صاحب سبک و سلیقه های خاص بودم و کارهای اجرایی متفاوتی را از جمله مسابقات و جشنواره های مختلف و کارهای هنری و تبلیغاتی انجام دادیم که گاهی هم زمینه های مختلف درسطح کشور به عنوان نمونه مقام کسب کرده ایم.

به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی استان لرستان کار کرده ام و علی رغم مشکلات زیادی که در بدو راه اندازی این قرارگاه در سطح استان لرستان داشتیم به عنوان فرمانده نمونه کشور معرفی شدم.

عمده مسئولیت هایم بعد از آن، جانشینی سپاه ناحیه خرم آباد بوده که خدمت عزیزانم در شهرستان خرم آباد در عرصه های بسیج کار و تلاش مضاعفی را داشتم و آخرین مسئولیتم فرمانده سپاه ناحیه دلفان بوده که در طول این مدت کارهای بسیار خوبی را با همکاری همکاران عزیزم و بسیجیان عزیز و مردم غیور و شرافتمند شهرستان دلفان انجام دادیم که بسیار قابل توجه و مهمّ هستند و همه هم این را می دانند.

سلام دلفان: شما را داوطلب اصولگرا بدانیم یا اصلاح طلب؟ و اینکه آیا حزب و گروه خاصی شما را در لیست خود قرار می دهد؟

اینکه چه حزبی بنده را کمک می کند، خیلی توقع خاصی ندارم. نظر خودم، حمایت از اصولگراهاست؛ پایبندی به یک اصول ناب که بر پایه آن، نظام جمهوری اسلامی توسط امام راحل و بخصوص با منویات مقام معظم رهبری پایه ریزی شده. بنده در این راستا حرکت می کنم و حمایت خودم را از همه مسئولینی که در این راستا کار و تلاش می کنند بخصوص در ارتباط با خط رهبری و آن خطی که نظام باید در آن حرکت کند تا از همه انحرافات و کج روی ها جلوگیری بشود اعلام می دارم.

سلام دلفان: از دو طیفی که در جریان اصولگرایی وجود دارد (جبهه پایداری و جبهه متحد) کدام یک را بیشتر می پسندید؟

ببینید جبهه پایداری (بخصوص شخصیت هایی که اینها را هدایت می کنند) یک سری از افراد شاخص و مطرح کشور هستند که با این نظام بزرگ شده اند و پایبند به اصول آن هستند، من اینها را قبول دارم و از خدا می خواهم که اینها را کمک کند. من هر دو طیف را مثبت می دانم و آرزویم این است که اینها با هم وحدت داشته باشند.

سلام دلفان: پس شما بیشتر پایداری را قبول دارید؟

هر دو طیف شاخصه های خوبی دارند، امّا به نظرم، پایداری خیلی بهتر است.

مدیریت بدون علم، یعنی اشغال کردن مسئولیت ها/ مهمّ ترین ضعف ما در طول این مدت، عدم استفاده از متخصصان و کارشناسان بوده/ باید کارشناسان خبره و متخصص هر دو شهر را جمع کنیم/ باید خودمان را به کشور معرفی کنیم

سلام دلفان: چه ارتباطی بین «تخصص و رشته تحصیلی شما» با وظایفی که نمایندگی مجلس به شما محول خواهد نمود وجود دارد؟

ببینید من (فقط) در یک عرصه  کار نکرده ام و در عرصه های مختلف کار کرده ام؛ چه در بحث سازندگی و عمرانی که در سطح استان مسئولیت داشته ام چه در بحث فرهنگی که مسئولیت داشته ام و در مسائل اجتماعی که شخصاً وارد شده ام و در مسائل تربیتی و مسائل مختلفی که با آسیب ها و مشکلات مردم دارد بخصوص در بحث جوانان (که بنده تخصص دارم) کار کردم و دوره های مختلف جوانان را دیده ام و بایستی همه کمک کنیم در این عرصه به مشکلات جوانان بپردازیم.

 سلام دلفان: چه توانایی را در خودتان دیده اید که داوطلب شده اید؟ و فکر می کنید در صورت راه یافتن شما به مجلس چه تحولی در دلفان و سلسله ایجاد خواهد شد؟

من درعرصه علمی و با دانشجویان و در دانشگاه های مختلف کار کرده ام، تحقیقات دانشجویان را از زبان مردم گرفته ام، آسیب ها را گرفته ام آسیب شناسی کرده ام. شاید 11 تحقیق مجزا در ارتباط با آسیب های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مردم را انجام داده ایم و معتقدم که علم می تواند کمک کند به یک مدیر و می تواند کمک کند به موفقیت هایی که در آینده باید داشته باشد و خط و مشی آینده اش. این خط و مشی اگر با علم ارتباط نداشته باشد موفق نخواهد بود و جز اشغال کردن مدیریت ها، چیز دیگری نخواهد بود.

 مهمّ ترین ضعف ما در طول این مدت هم همین بوده که از توان علمی و تخصصی کارشناسان استفاده نشده. واقعاً ما اگر کارشناسان خبره و واقعاً زبده هر دو شهرستان، چه سلسله- که واقعاً تحصیلکرده های بسیار خوبی دارد- و چه شهرستان دلفان، را جمع کنیم و یک وحدت رویه بین اینها شکل بدهیم، به راحتی می توانیم بر تمام مشکلات فائق بیایم.

سلام دلفان: لطفاً تحلیلی را از وضع موجود دلفان و سلسله ارائه بدهید. (ارزیابی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی)

ما نیاز داریم خودمان را به تمام کشور معرفی بکنیم و این میسر نمی شود مگر اینکه فردی که به عنوان نماینده  انتخاب می شود “شاخص” باشد، چیزی برای گفتن داشته باشد، تحصیلات عالیه داشته باشد و زبانی برای گفتگو داشته باشد. اگر اینطور بشود، می توان توانمندی های زیادی که داریم (شخصیت های علمی، قهرمانان و نخبگان)  که معرفی نشده اند و مورد استفاده قرار نگرفته اند  و تابلو نشده اند را به همه نشان داد و معرفی کرد. ما بیشتر ضعف ها را تابلو کرده ایم و مردممان را به عنوان یک مردم به هم خورده و ضعیف جلوه داده ایم و این مشکلی است که باید به آن توجه شود.

مشکل بعدی بحث مسائل اقتصادی است. زیربناهای اقتصادی بسیار ضعیف است؛ ما حدود 750 کیلومتر جاده  خاکی در این شهرستان داریم که هنوز نتوانسته ایم کاری بکنیم. نه اینکه خدای ناکرده بخواهم کار مسئولین را زیر سؤال ببرم؛ من می گویم تلاش شده، امّا تلاش کمی صورت گرفته، کاش بیشتر برای این زیرساخت ها تلاش می شد.

بحث بیکاری است که ما الان درصد بالایی بیکاری داریم حدود ده پانزده اتوبوس ما روزانه کارگر برای کارگری به شهرستانها اعزام می کنیم. گرچه کارگری یک افتخار است اما اینها از خانواده هایشان دور می شوند، مسائل تربیتی زیر سؤال می ورد خانواده ها زیر سؤال می روند و مشکلات خاصی برای جامعه بوجود می آورد. باید با ایجاد زمینه های اشتغال، کاری بکنیم که مردم به شهر خودمان بیایند و در شهرستان خودمان کار بکنند. در روستاهای خودشان زمینه اشتغال ایجاد بشود که این کمرنگ است.

 از لحاظ کشاورزی شما نگاه کنید ما کشاورزی سنتی و بسیار قدیمی داریم و از تکنولوژی های برتراستفاده نمی شود. باید کارشناسان را بیاوریم و برویم به کمک روستاییان تا بتوانند هزینه خانواده هایشان را تأمین بکنند. این مشکل را ما داریم؛ علی رغم همه تلاشی که یک کشاورز انجام می دهد نمی تواند هزینه های خودش را دربیاورد. باید ازمنابع زیرزمینی و آب سطحی استفاده بکنیم و اینها را مهار بکنیم، به آبخیزداری اهمیّت بدهیم. استفاده از منابع و امکانات مختلف در جهت توسعه کشاورزی. در رابطه با بحث سدسازی که آرزوی همه نورآبادی ها این بود که بالاخره چندتا سد در اطراف نورآباد وجود داشته باشد تا بتوانیم از آب خوب بهره بگیریم، تلاش هایی هم شده و ما تشکر می کنیم ولی بهره برداری نشده و کار نشده و ما فقط شعارش را می دهیم. یک سد هم هست که به کوهدشت تعلق دارد که ثمرات کشوری دارد امّا ما ثمره خیلی کمی از آن خواهیم داشت.

در زمینه مسائل صنعتی هم ما یکی کارخانه در شهرستان نورآباد نداریم و مصرف کننده بسیاری از اقلام مصرفی خودمان هستیم همین ها را می توانیم با ساده ترین تکنولوژی ها به صورت کارگاه های کوچک راه اندازی کنیم. آنچه که مصرف می کنیم را خودمان تولید کنیم. گاهی اوقات تولیدات خودمان به جاهای دیگر می رود و بسته بندی می کنند و به خودمان می فروشند. همین کالاهای خودمان را بتوانیم بسته بندی بکنیم و صادر کنیم به کشورهای مختلف، به استان های مختلف کشور. همین نخود که  در نورآباد تولید بسیار زیادی دارد به استان های همجوار می رود و در آنجا بسته بندی می شود و اینجا از آن استفاده نمی شود و خیلی از حبوبات و خوراکی ها که ما به این شکل می توانیم به آنها بپردازیم. آسیب ها زیاد است و الان نمی توان به همه آنها پرداخت…

سلام دلفان: رقیب اصلی خودتان را کدام یک از داوطلبان می دانید؟ فکر می کنید در انتخابات ۱۲ اسفند چه میزان رأی را کسب خواهید کرد؟

ببینید همه اینها دست خداست. خدا به کسی کمک می کند که نیتش سالم است، مسیرش خدا است و از این موقعیتی که بدست می آورد بهره برداری شخصی و خانوادگی نکند. من احساس می کنم همه دوستانی که وارد این عرصه شده اند ان شاء الله آدم های خوبی هستند، همه نیتشان ان شاء الله خیر است، به غیر از این هم باشد اصلاً  نیامدنشان خیلی بهتر بود. خب اگر کسی هم در این قضیه دچار مشکل است و چیزی غیر خدا را در ذهن دارد خودش را اصلاح کند و مردم دقیق تشخیص بدهند که چه کسی نیتش خداست؛ به گذشته هایشان، کارهایی که تا الان انجام داده اند، به خانواده شان و به موضع گیری هایشان توجه بکنند.

اینها می تواند در انتخاب اصلح به مردم کمک بکند و بنده احساس می کنم که هیچ حسادتی ان شاء الله در مسیر نخواهد بود. رقابت رقابت مثبتی باید باشد همه همکاری بکنیم؛ از همدیگر بد نگوییم، جوسازی نکنیم و کمک کنیم که ان شاء الله فضای انتخابات دور از تقلب و گرفتاری های جانبی و از درگیری ها و قبیله بازی ها و تعصبات باشد.

من از خدا همین را می خواهم و واقعاً هم احساس می کنم که مردم بنده را می خواهند؛ بنده حدود سه سال فرمانده بودم و با مردم ارتباط داشتم بارها و بارها این درخواست را از من داشته اند؛ جوانان، تحصیلکرده ها و دانشجویان از بنده درخواست داشتند و بنده را متقاعد کردند که وارد این عرصه بشوم و آسیب هایی راهم که می دیدم احساس می کردم کسی باید به حل این معضلات کمک بکند و بر این اساس یک نیت کاملاً خدایی را انتخاب کردم و در سفری هم که به مکه مکرمه داشتم با خدای خودم عهد بستم که مسیری غیر از خدا و پیامبر گرامی اسلام و به غیر از تفکر ولایی رهبر معظم انقلاب نداشته باشم.

از خداوند متعال خواستارم که بنده را در این مسیر موفق بکند و کمک بکند تلاشی که در جهت این موقعیت بخصوص در این موقعیت  حساس … می دانید که انتخابات امسال از حساس ترین انتخابات است چون جریان انحراف و فتنه و تحریم ها و تهدیدهایی که برعلیه کشور است دست به دست هم داده اند که انتخابات را کمرنگ بکنند. از خدا می خواهم که بنده را موفق بکند که بتوانم مردم را با شور و نشاط به پای صندوق های رأی هدایت بکنم تا ان شاء الله انتخابات پر خیر و برکتی داشته باشیم.

سلام دلفان: لطفاً تحلیل مختصری هم از فتنه ۸۸ ارائه بدهید.

جمهوری اسلامی از آغاز تا کنون فتنه های مختلفی را پشت سر گذاشته. از فتنه بنی صدر گرفته تا پان عربیسم و پان ترکیسم و فتنه های مربوط به منتظری و شریعتمداری و فتنه هایی که در زمان اصلاحات داشتیم. و فتنه ای که در سال 88 انجام گرفت با همکاری تمامی گروهک هایی که با این نظام مشکل داشتند و با هدایت و رهبری استکبار جهانی و انگلیس این پیر کثیف ایجاد شد و ما آنچه که می توانیم اشاره بکنیم عمل و باور به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که می تواند همه ما را از این فتنه ها نجات دهد. و شما در سال 88 موضع گیری و توان بنده را در این قضیه مشاهده کردید و نیازی به تعریف و تمجید هم نیست و تلاش کردیم تا مردم را توجیه کنیم تا اسیر این جریانات، انحرافات و فتنه ها نشوند و این را بنده عملاً نشان دادم.

 1. نویسنده دیدگاه: رضا
  اسفند ۴, ۱۳۹۰ در تاریخ ۲۰:۱۱

  با سلام و درود بر همه مردم شریف سلسله و دلفان
  بنده به صورت کامل متن گفتگوهای آقایان مرادی و چراغی رو مطالعه نمودم، بسیار خوب هست که نامزدهای عزیز برای کسب رضایت خدا و مردم تلاش می کنند و هرکدام سعی دارند که وفاداری خود را هر چه بیشتر در جهت اهداف رهبری نشان دهند، ولی این نکته وجود دارد که مردم عزیز باید دقت کنند چه کسی حرف هایش را صریح و بدون لفافه بیان و چه کسی محافظه کار است. افرادی که برای رسیدن به قدرت سعی می کتتد از بیان نمودن افکار صریح خود حتی در انتخاب جبهه پایداری و متحد نیز طفره رفته و خط محافظه کاری را پیش می گیرند…

 2. نویسنده دیدگاه: محمد
  اسفند ۴, ۱۳۹۰ در تاریخ ۲۱:۴۶

  به نظرم هیچکدومش تخصص نمایندگی ندارند بیشتر کار فرهنگی کرده اند تا اقتصادی مشکل جامه بله فرهنگی هم هست ولی فقط این نیست اقتصادی ومسائل دیگری هم هست بیکار جوانان فقر مردم عدم مدیریت صحیح در شهر وچهر شهر وهزران مشکل دیگه برنامه این عزیزان چی ایا نوراباد عرضه مستقل شدن داره یا باید حالا حالاها زیرر سلطه الشتر باشیم شماها باهم لج کنید بگذارید الشترها برند مجلس وسال اینده باید حق عوارض پرداخت کنید به الشترتابخواهید به خرم اباد بیائید تورا به خدا دلتان به حال شهر ومردم بسوزه

 3. نویسنده دیدگاه: مرادی
  اسفند ۵, ۱۳۹۰ در تاریخ ۰۱:۱۳

  این دو بزرگوار خیلی محافظه کار هستند هرکدام در لفافه سخن گفته اند به خاطر اینکه مبادا احدی از کسانی که به آنان قول مساعد داده اند را ازدست بدهند پس تکلیف اصلاح طلبان طرفدار دکتر کاظمی چه می شود به اصول گرایان رأی بدهند یا نه واقعاً سر در گم هستند کاش آل کاظمی کنار نمی رفت تا درصد بیشتری ازمردم به پای صندوق بیایند
  کاش نامزدها شجاعت وصراحت بیان داشته باشند تا اصلاحطلبان هم تکلیف خود را بداند من که چیزی از ایده وروش این دو بزرگ عایدم نشد

 4. نویسنده دیدگاه: کامران
  اسفند ۵, ۱۳۹۰ در تاریخ ۰۱:۴۹

  کاش بدانیم که ارتباط نمایندگی مجلس با بسته بندی حبوبات چیست ؟ و یا ارتباط اصوالگرایی با افرادی که هنوز چماق اصلاح طلبی را بر سر اصولگرایان می کوبند و پیشانی بند سبز حمایت از فتنه گران 88 را هنوزاز پیشانی خود باز نکرده اند ، و اکنون با با همان پیشانی بند در اردوگاه ( اصولگرا یان ) ! نمایش کمدی حمایت از آنان را بازی می کنند ؛ چیست؟

 5. نویسنده دیدگاه: يكي
  اسفند ۵, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۰:۴۶

  آقايان بزرگوار
  اگر براي و ملت كانديدا شده ايد و تنها دغدغه ي شما همان دردهاي بزرگي است كه گلوي اين ديار را فشرده است و چون بختك بر تمام لحظات عمر ما سايه افكنده است و از خراش چنگ پليد آنهاست كه گلوي احساساتمان پاره شده است…………. كه بعيد مي دانم بياييد و بزرگواريتان را بيشتر اثبات كنيد و متحد شويد تا همچنان بزرگ خانه و كاشانه ي خودمان باشيم .

 6. نویسنده دیدگاه: فرهاد
  اسفند ۵, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۴:۰۶

  سلام دلفان نظرات من چون واقعیت داشت باید پاکش کنیید

 7. نویسنده دیدگاه: رضا
  اسفند ۵, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۷:۰۱

  متأسفانه یک تئوری قوی در حال شکل گیری هست که کسی که نماینده مجلس می گردد نیازی به داشتن کار اجرایی ندارد زیرا کار مجلس فقط تصویب قانون و نظارت بر اجرای صحیح قانون هست، تا اینجای مسئله مشکلی نیست ولی نکته مهم این است، آیا کسی که کار اجرایی نکرده چگونه می تواند مشکات یک شهرستان را بشناسد؟آیا برای تصویب هر قانونی نیاز نیست که قبلش به مشکلات و ظرفیت ها و کمبودهای موجود آشنا بود که بتوان در مورد تصویب 1 قانون تصمیم گیری نمود یا نه؟اگر شما با محیط شهرستان و مشکلات مردم آشنا نباشید چگونه می توانید آسیب شناسی و در نتیجه قانون تصویب و بر اجرای قوانین نظارت کنید؟؟کسی می تواند قانون گذار خوبی باشد که سلسله مراتب رو بدرستی طی کرده باشد و حتما در بطن مردم قرار داشته باشد… البته همانطور که در هر اظهار نظری داشتم، گفتم تا کار برای خدا و بعد از ان مردم نباشد در هر صورت خواهد محک.م به فنا هست، کسی رو انتخاب کنید که اطرافیانش ثروتمندان نباشند….

  شیعه یعنی شرح منظوم طلب از حجاز و کوفه تا شام وطلب
  شیعه یعنی یک بیابان بی کسی غربت صد ساله بی د لواپسی
  شیعه یعنی صد بیابان جستجو شیعه یعنی هجرت از من تا به او
  شیعه یعنی دست بیعت با غدیر بار ش ابر کرامت بر کویر
  شیعه یعنی عدل و احسان و وقار شیعه یعنی انحنای ذوالفقار
  از عدالت گر تو می خواهی دلیل یاد کن از آتش و دست عقیل
  جان مولا حرف حق را گوش کن شمع بیت المال را خاموش کن
  این تجمل ها که بر خوان شماست زنگ مرگ و قاتل جان شماست
  می سزد کز خشم حق پرواکنیم در مسیر چشم حق پرواکنیم
  این دو روز عمر مولایی شویم مرغ اما مرغ دریایی شویم
  مرغ دریایی به بالا می رود موج بر خیزد به بالا می رود
  مرغ دریای به دریا می رود موج بر خیزد به بالا میرئد
  آسمان را نور باران می کند خاک را غرق بهاران می کند
  لیک مرغ خانگی در خانه است روز و شب در بند مشتی دانه است
  تا به کی در بند آب و دانه اید غافل از قصاب صاحب خانه اید
  شیعه یعنی وعده ای با نان جو کشت صد آیینه تا فصل درو
  شیعه یعنی قسمت یک کاسه شیر بین نان خشک خود با یک اسیر
  شیعه یعنی عشق بازی با خدا یک نیستان تک نوازی با خدا
  شیعه یعنی هفت خطی درجنون
  شیعه طوفان می کند می کند در کا کنون
  شیعه یعنی تندر آتش فروز شیعه یعنی زاهد شب شیر روز
  شیعه یعنی شیر یعنی شیرمرد شیعه یعنی تیغ عریان در نبرد
  شیعه یعنی تیغ تیغ مو شکاف شیعه یعنی ذوالفقار بی غلاف
  شیعه یعنی سابققون السابقون شیعه یعنی یک تپش عصیان و خون
  شیعه باید آب ها را گل کند خط سوم را به خون کامل کند
  شیعه یعنی بازتاب آسمان بر سر نی جلوه رنگین کمان
  شیعه یعنی انتزاج نار و نور شیعه یعنی راس خونین در تنور
  شیعه یعنی هفت وادی اظطراب شیعه یعنی تشنگی در شط آب
  شیعه یعنی دعبل چشم انتظار می کشد بر دوش خود چهل سال دار
  شیعه باید همچو اشعار کمیل سر نهد برخاک پای اهل بیت
  شیعه یعنی تیغ بیرون از نیام شیعه یعنی تیغ بیرون از نیام

 8. نویسنده دیدگاه: محمد
  اسفند ۵, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۸:۳۸

  واقعاشرم اوره سایت پیرو ولایت نظرات حذف میکنه بزار نظرات بمونه تا مردم قضاوت کنند گفتن انحراف در حلقه نامزدها دیگه احتیاج به حذف کردن نداره

 9. نویسنده دیدگاه: محمد
  اسفند ۵, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۸:۴۰

  چه میتوان گفت که واقعاشرم اوره سایت پیرو ولایت نظرات حذف میکنه بزار نظرات بمونه تا مردم قضاوت کنند گفتن انحراف در حلقه نامزدها دیگه احتیاج به حذف کردن نداره

 10. نویسنده دیدگاه: رضايي
  اسفند ۶, ۱۳۹۰ در تاریخ ۰۹:۲۱

  واقعا جاي تاسف دارد همه ده نفر كانديدا در ظاهر ادعاي اصولگرايي دارند اولا مگر دولت بر آمده از اصولگرايي در اين شش سال چه گلي به سر نظام زده جز …؟
  دوما تكليف حداقل 25 هزار راي اصلاح طلبان در حوزه سلسله و دلفان چه ميشود ؟ اين در حالي است كه رهبر معظم انقلاب هر دو جناح را به رسميت ميشناسد و هميشه از حضور 40 ميليوني تمجيد كرده است و حساب تعدادي فتنه گر محدود را از مجموعه اصلاح طلبان جدا دانسته اند ؟
  از سايت محترم بابت انعكاس نظرات كانديداها متشكرم كه باعث شناخت بهتر گرديد

 11. نویسنده دیدگاه: داريوش
  اسفند ۶, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۶:۰۲

  ببينيد اين بزرگوار ان كه همش از اصولگرا تعريف وتمجيد مي كنند كارنامه اين حزب را مطالعه نموده اند از لحاظ قيمت ها ي سكه .ساختمان .بنزين اجاره مسكن ووووووووووووووووووووووووووووووو
  وهركي كه ميخواد نقدي داشته باشد برچسب … به پيشاني طرف ميزنيد پس بياييد يه كم با حوصله تر باشيد .

 12. نویسنده دیدگاه: فرهاد
  اسفند ۷, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۱:۰۷

  سلام جناب اقای چراغی برای خدمت کردن به شهرمحروم دلفان حتما نباید نماینده باشی جنابعالی مدت زیادی در استانداری لرستان خدمت کردید … چه خدمتی برای مردم نورباد انجام داده اید الان همه خود را اصولگرا میخوانید در دوره ای اصولگرا چه خدمتی به مردم ایران شد گرانی مشکل مسکن بیکاری بیدادمیکند اختلاس بیش از هر زمان دیگر است تخلافات اداری سر به فلک کشیده جناب اقای چراغی اگر هدف شما خدمت به شهر نوراباد است ایا بهتر نیست وقتی از یک بچه هم سوال کنی میگوید به علت کثرت نامزدهای نوراباد پیروزی نامزد الشتر قطعی است باهم اتحاد کنید من بودن ها راکنار بگزاریدتا یک نفر انسان دلسوز پس از سالها به این مردم خدمت کند وبه شما اعلام میکنم مردم نوراباد دست کمی از مردم کوفه ندارند رو ی حرف انها حساب نکن الان شما میروی به شما قول رای میدهند پشت سر شما فلانی میرود میگویند فقط شما به نامزدهای الشتر هم قول میدهند نمونه بارز فرهنگی که برای اقای رستمی همایش برگزار میکند فردا شب در همایش اقای سوری شرکت میکند خود شما الان میدانید پیروز نخواهی شد ولی میخواهی ثابت کنید که رای شما بیشتر از اقای مرادی و رستمی است این خدمت به خلق نیست مطمعن باش اگر اقای سوری برنده شوند شما ودیگر کاندیدا باید جوابگوی ظلم چهار سال ایشان به نوراباد باشید به خاطر اینکه خود شما میدانید در دوره های که نماینده مجلس از الشتر بوذه هیچ خدمتی به نوراباد نکرده ونمیکند پس بهتر بر نفس خودخواهی و قدرت طلبی خود غلبه کنید و فکر بهتری بیندیشید جناب اقای مرادی این حرفها برای شما هم صدق میکند غرور را کنار بگزارید ودرست بیاندیشید وبه اینده این مردم محروم که فقر اعتیاد بیکاری بیداد میکند بیندایشید نگزارید بار دیگر بازیچه ای دست الشتر شویم یا اینکه اقای محمدی که توان … ندارد و فقط برای کارکردن برای ….به مجلس میرود واقعا نماینده بودن ا…

 13. نویسنده دیدگاه: عباسی
  اسفند ۷, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۵:۰۱

  اقایان چراغی وسوری وبعضی کاندیداها لیاقت نمایندگی در مجلس را دارند چو سابقه درخشانی دارند و مردم سلسله ودلفان از شعور بالایی برای انتخاب نامزدهای خود دارند پس به امید موفقیت کسانی که به فکر مردم وبرای مردم گام بر می دارند

 14. نویسنده دیدگاه: هاتف از خرم آباد
  اسفند ۸, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۱:۱۳

  با سلام و عرض ادب
  خدمت هم استانیهای گرامی بخصوص نورآبادی های باصفا
  بنده دانشجوی ارشد دانشگاه تهران هستم و افتخار شاگردی استاد بزرگوار جناب اقای مرادی را داشته ام. ایشان فردی دلسوز و خستگی ناپذیر هستند. خدمات فرهنگی که برای استان و شهرستان خرم آباد ارائه داده اند جای تشکر دارد.
  دوستان عزیز بیایید با انتخاب فردی توانمند غبار فقر و محرومیت را از چهره استانمان بزداییم

 15. نویسنده دیدگاه: داوود از خرم آباد
  اسفند ۹, ۱۳۹۰ در تاریخ ۰۸:۱۲

  با سلام خدمت عزیزان
  ما از مقامات محترم سیاسی استان و شهرستانی عاجزانه تقاضامندیم تکلیف ما خوانندگان پروپاقرص رو مشخص کنند .
  در مقالات و پیامها به کرار دیده می شود که (سلسله و دلفان) یا (دلفان و سلسله) آخرش ما نفهمیدیم که کدام درست است .
  بیطرفانه اگر نظر بدیم اینه که قطعا بلحاظ وسعت و جمعیت دلفان بزرگتره ولی از دیر باز در ورد لسان و همه جا ما عنوان (سلسله و دلفان) را بیشتر شنیده ایم . عزیزان فرقی نمی کنه . خواهشمندیم بیشتر به اعتلای خواسته های به نفع همشهریان این دو شهرستان در جهت پیشبرد اهداف بیاندیشید .
  موفق باشید …

 16. نویسنده دیدگاه: یکی
  اسفند ۹, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۵:۰۷

  رضایم به رضای خدا هر کسی بهتره ببره .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار