سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 26859
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » آرژانتین تفاهم‌نامه “آمیا” را لغو می‌کند
Print This Post

آرژانتین تحت فشار صهیونیست‌ها در نظر دارد تفاهم‌نامه با ایران را برای تحقیق درباره حادثه بمب‌گذاری در مرکز یهودیان «بوینس‌آیرس» لغو کند.

به گزارش سلام دلفان، کریستینا فرناندز کرشنر، رئیس‌جمهوری آرژانتین در حین سخنرانی در این کشور، تصریح کرد که آمادگی دارد تفاهم‌نامه کشورش با ایران را برای تحقیق مشترک درباره بمب‌گذاری مرکز یهودیان در سال 1994 لغو کند.

او نهادهای یهودی و احزاب سیاسی مخالف را که این توافق امضا شده میان ایران و آرژانتین را رد کرده بودند و خواستار یک پروژه جایگزین شده بودند روز شنبه به چالش کشید.

رئیس‌جمهور آرژانتین در سخنرانی ماه دسامبر خود به قانون‌گذاران گفته بود که به همراه هکتور تیمرمن، وزیر خارجه آرژانتین در دفترش با رهبران مرکز یهودی آمیا دیدار کرده بود و از آنها خواسته بود تا یک پیشنهاد جایگزین ارائه دهند، پیشنهادی که با یادداشت تفاهم کنونی متفاوت باشد، اما درعین‌حال در چارچوب قانون بین‌الملل و فرآیند مقرر باشد که اجازه پیشروی تحقیق را بدهد.

کرشنر گفت: «به عنوان رئیس‌جمهوری، من متعهد می‌شوم که به این توافق پایان دهم و آنچه را آنها پیشنهاد دادند بپذیرم. خاطره، حقیقت و عدالت نباید فقط یک شعار باشد.»

والد ولف، معاون رئیس انجمن آرژانتین اسرائیل (DAIA) به جی تی‌ای گفت: «ما در تلاش هستیم تا یک جایگزین پیدا کنیم، اما ابتدا لازم است که یادداشت تفاهم با ایران را از بین ببریم. ما یک کمپین ملی گسترده برای لغو یادداشت تفاهم به‌عنوان اولین گام برای تقویت و پیشبرد راه‌های دیگر ایجاد می‌کنیم.»

آرژانتین در حالی می‌خواهد از این توافق کنار بکشد که اوایل سال گذشته میلادی، ایران و آرژانتین توافق کردند که برای تحقیق مشترک در مورد انفجار سال 1994 مرکز یهودیان در «بوینس‌آیرس» کمیسیونی تشکیل دهند. قرار بود این کمیسیون از پنج قاضی مستقل تشکیل شود که هیچ‌یک از آنها ایرانی یا آرژانتینی نباشند. محاکم قضایی آرژانتین حکومت ایران را مسوول حمله مذکور می‌دانند که به کشته شدن 85 نفر منتهی شد، اما ایران همواره داشتن هر گونه نقشی در این انفجار را رد کرده است.

کریستینا فرناندز کرشنر پیش‌تر توافق به دست آمده را تاریخی توصیف کرده و گفته بود: «روند قضایی مقتضی را بر اساس اصل بنیادین حقوق جزایی بین‌المللی تضمین می‌کنم.» اما رژیم صهیونیستی از این توافق اظهار ناخشنودی کرده بود.

 

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار