سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 26925
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » جنجال ممنوع‌شدن فعالیت حماس در مصر
Print This Post

جنبش مقاومت اسلامی “حماس” تلاش های وائل عطیه سفیر جدید مصر در فلسطین به منظور تحریک گروه های فلسطینی به اتخاذ موضع خصمانه علیه جنبش حماس در پی صدور حکم اخیر دادگاه مصر مبنی بر ممنوعیت فعالیت های این جنبش در مصر را محکوم کرد.

به گزارش سلام دلفان، ” سامی ابو زهری ” سخنگوی حماس با صدوربیانیه مطبوعاتی از سفیر مصر در فلسطین خواست با در نظر گرفتن موقعیت دیپلماتیک خود، از این تلاش ها دست بردارد و از مداخله در امور داخلی فلسطین خودداری کند.ابو زهری همچنین از موضع گروه های فلسطینی که در واکنشی قابل تقدیر در برابر این تلاش ها، به حمایت از جنبش حماس پرداخته و از اتخاذ هر گونه موضع علیه آن خودداری کردند، تمجید کرد.

سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی “حماس” تاکید کرد که جنبش متبوعش حکم دادگاه مصر را محکوم و آن را اقدامی سیاسی با هدف تخریب وجهه مقاومت فلسطین می داند.

ابو زهری خواستار بازنگری مقامات دولت موقت مصر در حکم صادره علیه حماس شد.

دادگاهی در قاهره روز سه شنبه ضمن اعلام ممنوعیت فعاليت های گروه حماس در مصر و تروریست نامیدن این گروه ، دستور بسته شدن دفاتر  و متوقف شدن معاملات با حماس  را صادر کرد.

از زمان برکناری محمد مرسی از رياست جمهوری مصر در تابستان سال گذشته مناسبات دولت جديد اين کشور و حماس رو به سردی گذاشته است.

حماس تصميم دادگاه قاهره را خدمت به اسراييل توصيف کرد و گفت که اين موضوع تصوير مصر و سياستش در قبال  فلسطين را خدشه دار خواهد کرد.

جریان ها و گروه های اسلامی و ملی فلسطینی در باریکه غزه نیز خواستار تجدید نظر مصر در حکم ممنوعیت فعالیت حماس در این کشور شده و تاکید کردند که مصر همواره حامی و مدافع ملت فلسطین بوده است.

گروه های فلسطینی به استثنای جنبش فتح روز چهارشنبه در نشستی در غزه تاکید کردند که حماس جزئی از جنبش ملی فلسطین است که همراه با دیگر گروه های فلسطینی از ملت فلسطین دفاع می کند.

” عبدالباری عطوان ” نویسنده برجسته جهان عرب هم گفت: تصمیم مقامات قاهره برای ممنوعیت فعالیت های جنبش مقاومت اسلامی “حماس” در مصر و بستن دفاتر آن در چارچوب رفتارهای خودکامه مصر صورت می گیرد. این تصمیم موجب تنزل جایگاه مصر در سطح منطقه و بین الملل می گردد.

عطوان افزود: امکان دارد این اقدام اینگونه تفسیر شود که یک چراغ سبز به “اسرائیل” جهت حمله به نوار غزه و از بین بردن حماس و قتل عام هزاران فرد بی گناه در نوار غزه می دهد، همان طوری که این جنایت در جریان جنگ سال 2008 صورت گرفت.

همچنین خالد البطش یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی نیز اظهار کرد که روابط و مناسبات مصر و فلسطین هرگز نباید به وضعیت کنونی گرفتار آید و ما به هر شیوه ممکن در تلاش برای تجدید روابط با مصر و کنار گذاشتن اختلافات کنونی خواهیم بود.

البطش اشاره کرد که ملت مصر همراه با مقاومت در غزه شهدای زیادی را در راه آزاد سازی مسجد الاقصی و مقدسات فلسطین تقدیم کرده است.

جنبش جوانان 6 آوریل نیز حکم دادگاه دولت کودتاگر مصر به ممنوعیت فعالیت حماس در این کشور را محکوم و آن را ضربه ای محکم به امنیت ملی مصر خواند.

محمد کمال سخنگوی این جنبش تصریح کرد که این حکم به هیچ وجه ناشی از اصول ملی مصر نیست و دادگاه صادر کننده صلاحیت صدور حکم در چنین موارد و موضوعاتی را ندارد و این حکم ضربه ای محکم به قلب امت عربی بود.

وی افزود: این حکم بر نقش مصر در نظارت بر پرونده آشتی ملی فلسطین تاثیر گذار بوده و به منزله جانبداری مصر از یکی از طرفین فلسطینی خواهد بود و ممکن است آشتی ملی را به بن بست بکشاند.

از سوی دیگر شخصیت های سیاسی و رسانه ای رژیم صهیونیستی از صدور حکم دادگاه مصری مبنی بر ممنوعیت فعالیت های جنبش مقاومت اسلامی “حماس” در مصر و تحت کنترل قرار گرفتن دفاتر آن در قاهره ابراز خوشحالی کردند.

شبکه 1 تلویزیون رژیم صهیونیستی، به نقل از یورام لیوین از نمایندگان حزب لیکود و رئیس فراکسیون ائتلاف حاکم در کنست صهیونیستی تاکید کرد که این حکم می تواند سند و پشتوانه ای برای رژیم صهیونیستی به منظور برخورد با طرفداران حماس در داخل اراضی اشغالی سال 48 فلسطین باشد.

لیوین خاطر نشان کرد که رژیم صهیونیستی باید قوانین و مقررات خود را تغییر دهد تا بتواند مانند مصر با “مخالفان” خود مقابله کند. وی در همین راستا تصریح کرد که نباید به نمایندگان فلسطینی کنست صهیونیستی اجازه اظهارنظر درباره آرزوهای قومیتی را داد.

لیوین با حمله به دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی و به ویژه دیوان عالی این رژیم که برخی قوانین صهیونیستی مرتبط با جنگ علیه شخصیت های سیاسی حاضر در اراضی اشغالی سال 48 را غیر قانونی و منافی “حقوق بشر” دانسته است، خواستار استفاده از تجربه قاهره برای ایجاد موانع قانونی و تنگ تر کردن عرصه در مقابل “گروه های مقاومت” (به تعبیر وی تروریست ها) شد.

اورشلیم پست نیز نوشت آویگدور لیبرمن وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه از طریق حزبش “اسرائیل خانه ما” با نمایندگان عرب کنست صهیونیستی مقابله خواهد کرد، مدعی شد که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین “حماس” نمایندگانی در داخل کنست دارد و باید آنها از کنست صهیونیستی اخراج شوند.

لیبرمن در اظهاراتی مدعی شد: «دادگاه مصر حماس را ممنوع الفعالیت کرد اما این جنبش هنوز نمایندگانی در کنست رژیم صهیونیستی دارد و ما در حزب اسرائیل خانه ما باید به هر شیوه ممکن با آن ها مقابله کرده و مانع از هرگونه فعالیتشان شویم.»

 

منبع: العالم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار