سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 27059
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » علت لزوم مرزبندي شفاف با دشمن
Print This Post

تحليل كارشناسان از تذكر مقام معظم رهبري درباره ضرورت مرزبندي با دشمن را در ادامه ملاحظه می کنید.

به گزارش سلام دلفان، مقام معظم رهبري در جمع خبرگان ملت با تاكيد بر اينكه «مسئولان بايد با جبهه دشمن مرزبندي صريح و شفاف داشته باشند» فرمودند: «برخي در اين خصوص مغالطه مي‌كنند و اينگونه القا مي‌كنند كه مرزبندي به معناي قطع رابطه با دنياست در حالي‌كه مرزبندي با جبهه دشمن، همانند مرزهاي جغرافيايي، نسبت ما و دشمن را مشخص مي‌كند.»

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با انتقاد از برخي افراد كه تلاش دارند به بهانه جهاني شدن، موضوع استقلال را كمرنگ كنند، افزودند: استقلال يك مرز است و كساني كه سعي مي‌كنند مرزهاي ديني و عقيدتي و مرزهاي سياسي را كمرنگ يا محو كنند، به مردم و كشور خدمت نمي‌كنند.

ايشان خاطرنشان كردند: كسي مخالف ارتباط با جهان نيست اما بايد مشخص شود كه با چه كشورهايي ارتباط داشته باشيم و اين ارتباط چگونه باشد. تاكيد مقام معظم رهبري بر ضرورت مرزبندي صريح و شفاف مسئولان با جبهه دشمن از آن جهت حائز اهميت است كه چندي است تلاش مي‌شود تضادهايي كه در جامعه با دشمنان وجود دارد، كمرنگ شده و از بين برود.

استراتژي جديد؛‌بزك كردن دشمن

حميدرضا ترقي عضو شوراي مركزي حزب موتلفه با بيان اينكه آمريكا به‌دنبال تنفرزدايي در منطقه است،‌گفت: يكي از استراتژي‌هايي كه آمريكا طي يك سال گذشته خصوصا بعد از بيداري اسلامي در منطقه دنبال مي‌كند، تنفرزدايي نسبت به آمريكا از طريق عوامل و ستون پنجم است. اين استراتژي پس از آن اتخاذ شد كه مشخص شد ريشه بيداري اسلامي در منطقه تنفر پديد آمده در ملت‌هاي اسلامي نسبت به آمريكا و جنايت‌هاي آنان در منطقه و جهان است.

وي ادامه داد: البته در كنار تنفر از آمريكا، تنفر نسبت به رژيم اشغالگر قدس و صهيونيست‌ها،‌جريان‌هايي كه در منطقه از آمريكا و اسرائيل حمايت كرده و خود را نوكران بي‌جيره و مواجب آمريكا در منطقه مي‌دانند،‌ در شعارها و موضع‌گيري‌هاي ملت‌هاي منطقه مشهود بود. به همين خاطر سياست تنفرزدايي در منطقه دنبال شد.

معاون بين‌الملل موتلفه افزود: براي اين كار يكي از روش‌ها ارائه يك چهره مطلوب و مناسب از آمريكا در افكار عمومي و بزك كردن اين چهره براي نسل جوان اين كشورها بود كه در كشور ما نيز دنبال شد. آمريكايي‌ها و غربي‌ها براي پياده كردن اين سياست از رسانه‌ها و عواملي كه عمدتا در كشورهاي غربي تحصيل‌كرده‌اند نهايت استفاده را بردند. وي افزود: وقتي جملاتي مثل به رسميت شناختن اسرائيل به خاطر آنكه از سوي سازمان ملل متحد به رسميت شناخته شده در مطبوعات رسمي مطرح مي‌شود يا اينكه امام با شعار مرگ بر آمريكا مخالف بوده يا اينكه شعار و موضع‌گيري عليه آمريكا و مرگ گفتن‌ها ترويج رفتار خشونت و خارج از اعتدال است يا ناديده گرفتن نقش انگليس در فتنه 88 و فراهم آوردن زمينه دوستي مجدد از طريق عناصري كه مقداري چهره معتدل‌تري در انگليس دارند و… همه نوعي تلاش براي تنفرزدايي از دشمن است.

ترقي خاطرنشان كرد: همچنين اينكه مسئولان رسمي كشور سعي كنند در سخنراني‌ها و گفتارهاي ديپلماتيك خود به هيچ‌وجه پاسخ حرف‌هاي بي‌ادبانه، خشن و توهين‌آميز سران غرب و آمريكا را ندهند و به شكلي برخورد كنند كه ما هيچ دعوايي با غرب نداريم، اينها نشانه‌هايي از تلاش براي از بين بردن مرزهاي پر رنگ بين ما و دشمن است و مي‌خواهند از اين طريق مرزهايي كه بايد پر رنگ باشد و بين ما و دشمن را از هم تفكيك كند و مشخص كند آمريكا، اسرائيل و انگليس با ما دشمن هستند را در ادبيات سياسي و تعاملات سياسي كمرنگ كنند. اعتراض مقام معظم رهبري به اين موضع‌گيري‌هاست كه نرمش قهرمانانه تلقي نمي‌شوند.

وي گفت: مفهوم نرمش قهرمانانه اين نيست كه دشمن را به دوست تلقي كرده يا نسبت به جنايات آنان سرپوشي كرده و حاضر نباشيم جنايات آنان را مشخصا اعلام كنيم. لذا به نظر مي‌رسد اگر اين سياست را برخي مسئولان كشور و نخبگان سياسي در كشور دنبال كرده و دنبال بزك كردن دشمنان باشند،‌دنبال ترحم تلقي كردن دشمني‌ها عليه جمهوري اسلامي ايران باشند يا به‌دنبال تنفرزدايي در افكار عمومي باشند،‌در خط آمريكا و عمال شان است.

لزوم واقع‌بيني مسئولان در برابر دشمني‌ها

محمدحسن آصفري عضو كميسيون امينت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت‌وگو با تهران امروز با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در جمع خبرگان رهبري گفت: حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در جمع خبرگان رهبري، بر ايستادگي مقابل دشمن و مرزبندي مسئولان با دشمن واقعي اين ملت تاكيد داشتند.

وي ادامه داد: نكته‌اي كه بايد مد نظر داشت اين است كه مقام معظم رهبري مخالف ارتباط با كشورهاي ديگر نيستند. اما اين ارتباط بايد طوري باشد كه امر براي كسي مشتبه نشود كه كشورهايي كه تا ديروز دشمن ملت، انقلاب و نظام بودند امروز از دشمني دست برداشته و در رويكرد خود تغييري ايجاد كرده‌اند تا بخواهيم آنان را در خط دوستان خود قلمداد كنيم.

نماينده مردم اراك در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: تا زماني كه غرب رويكرد خصومت‌طلبي، تجاوزطلبي و تحريم‌ها را عليه ملت ما دارند مسئولان بايد در سياست خارجي، ارتباطات تجاري و اقتصادي به اين موضوع توجه داشته باشند و نسبت به دشمن واقع‌بين باشند. چرا كه دشمن همواره درصدد آن است كه مانع پيشرفت انقلاب و مردم ايران شود.

آصفري با اشاره به مخرب بودن غفلت از دشمني دشمنان گفت: اينكه اراده‌اي وجود داشته باشد تا چهره‌اي زيبا از دشمنان ديرينه ملت ارائه داده شود،‌بسيار خطرناك است. وي با بيان اينكه برخي دنبال آن هستند تحت هر شرايطي با كشورهايي كه هنوز در دايره دشمن دسته‌بندي مي‌شوند،‌ارتباط برقرار كنيم،‌گفت: اين افراد دو گروه هستند. دسته‌اي منافع‌شان به حضور دشمنان در كشور رقم مي‌خورد و حيات و ممات آنان با حضور دشمنان در كشور است. عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس افزود: گروهي نيز از روي ناداني و احساس خوشبينانه به دشمن متمايل هستند. اين دسته فكر مي‌كنند دشمني دشمن عليه ملت ايران تمام شده است و حل مشكلات داخلي كشور صرفا با ارتباط با برخي از اين كشورها ميسر است. اين در حالي است كه هر دو گروه اشتباه مي‌كنند. دسته اول كه به خاطر منافع شخصي و گروهي خواستار ارتباط با دشمن هستند، ملت ايران را نشناخته و نمي‌دانند كه مرزبندي ملت ايران با دشمنان كاملا مشخص است. آنان كه خواستار ارتباط با دشمن هستند تا مشكلات كشور حل شوند نيز بايد بدانند،‌اگر براي اين كشورها منفعتي وجود نداشته باشد،‌آنان هيچ‌گاه با ما ارتباط برقرار نمي‌كنند.

آصفري خاطرنشان كرد: مسئولان بايد توجه داشته باشند كه كشور با توجه به منابع غني كه دارد نيازي به اين ندارد كه تحت هر شرايطي و با پشت پا زدن به آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي با كساني كه دشمني آنان براي نظام و انقلاب و مردم اثبات شده ارتباط برقرار كنيم تا بر مشكلات اقتصادي فائق آييم.

تغيير نظر برخي مسئولان در مواجهه با دشمن

صفر نعيمي‌رز، عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به توصيه مقام معظم رهبري به مسئولان درباره موضع‌گيري شفاف درباره جبهه دشمن گفت: بين كشورهاي مختلف چند نوع مرزبندي وجود دارد. مرزبندي ديني عقيدتي و سياسي از انواع آن است. از نظر ديني مرزبندي با كشورهاي اسلامي كه هم‌كيش ما هستند،‌با مرزبندي با كشورهاي غيراسلامي متفاوت است.وي با بيان اينكه سياست خارجي ما طبق اين مرزبندي‌ها تعريف مي‌شود،‌گفت: درخصوص رابطه با كشورهايي كه از سوي برخي در داخل ابرقدرت پنداشته مي‌شوند، ما بايد خطوط قرمز را رعايت كنيم. چرا كه آنان به هيچ‌وجه با اسلام و انقلاب سر سازگاري نخواهند داشت و از هر فرصتي براي ضربه به ما استفاده خواهند كرد.

نماينده مردم آستارا در مجلس با انتقاد از طرح شعارهاي احساسي براي برقراري رابطه با قدرت‌هاي برتر دنيا گفت: برخي به خاطر منافع شخصي، مصالح عموم و اسلام را به خطر انداخته و مسائلي را طرح مي‌كنند كه در آن به هيچ‌وجه منافع عمومي در نظر گرفته نمي‌شود. اينكه به هر نحو ممكن، ولو زير سوال بردن استقلال كشور، خواستار رابطه با كشورهاي قدرتمند باشيم آيا به مصلحت است؟!

وي افزود: متاسفانه برخي نان را به نرخ روز و چه بسا نان به نرخ لحظه خور هستند و هر چند تا ديروز كشورهاي قدرتمند را در زمره استكبار جهاني مي‌پنداشتند،‌امروز مسير حل مشكلات را تنها ارتباط با اين كشورها عنوان مي‌كنند تا از طريق برانگيختن موج احساسات، به منافع شخصي و جناحي خود برسند.

نعيمي رز خاطرنشان كرد: در برابر غرب ما بايد بر اصول خود پافشاري كرده و ذره‌اي از اصول كوتاه نياييم. اينكه دانش هسته‌اي خود را فدا كنيم تا جهان براي ما كف بزند،‌به هيچ‌وجه با منافع ملي سازگاري ندارد و خواسته عموم ملت ايران اين نيست.

نمي توانيم به بهانه جهاني شدن استقلال خود را كمرنگ كنيم

منصور حقيقت‌پور عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت وگو با تهران امروز با اشاره به اينكه تاكيد مقام معظم رهبري درباره مرزبندي شفاف با جبهه دشمن حفظ استقلال كشور است،‌گفت: جمهوري اسلامي ايران روي مدار استقلال شعار داده و انقلاب خود را بر اين پايه پي ريزي كرده است. بنابراين نمي‌توانيم به بهانه‌هايي همچون جهاني شدن كه سرمايه‌داران و قدرت‌هاي جهاني در پي اين موضوع هستند تا يك انديشه ليبراليسم را در بعد اقتصادي به همه دنيا قالب كنند،‌مرزهاي استقلال خود را كمرنگ كنيم.

وي تاكيد كرد: ما روي مدار استقلال، داشته‌هاي فرهنگي، سياسي و اجتماعي خود را پاس مي‌داريم و اگر در جهان نيز امر مباركي اتفاق بيفتد پذيرا بوده و اگر امر نامباركي اتفاق بيفتد،‌مقابله و مقاومت خواهيم كرد؛ اعم از مقاومت فرهنگي،‌سياسي و اقتصادي.

ساده‌انگاري دوستي با دشمن

ناظران سياسي معتقدند تذكر مقام معظم رهبري درباره ضرورت شفاف‌سازي مرزبندي مسئولان با دشمنان ممانعت از تقويت جرياني است كه چندي در كشور تلاش دارد با طرح سخنان فريبنده از چهره كشورهايي كه دشمني ديرينه شان عليه ملت ايران ثابت شده، غبار‌زدايي كرده و اينگونه وانمود كنند كه اين كشورها ديگر با ما دشمن نيستند و ما بايد در مقابل «جهاني شدن» سر تعظيم و تسليم فرود بياوريم. البته همان طور كه گفته شد،‌برخي از روي جهالت و برخي از روي عمد به اين جريان دامن مي‌زنند كه نمونه آن در مطبوعات و چهره‌هاي يك جريان خاص ديده مي‌شود.

اما نكته نگران‌كننده تكرار اين ادعاها بين برخي مسئولان است كه موضوع باعث نگراني شده است. انتظار است مسئولان بصير ضمن تشريح و شفاف‌سازي مرزبندي خود با جبهه دشمن،‌از منافع ملي كشور دفاع و اجازه ندهند دشمن با تبرئه گذشته خود مقدمات فريب‌مان را فراهم كند.

منبع: تهران امروز

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار