سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 2732
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۰
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » متن کامل گفتگوی سلام دلفان با علی رستمیان
Print This Post
پیش به سوی انتخابی آگاهانه/ بخش چهارم گفتگو با نامزدها؛
سرویس تا انتخابات سلام دلفان- متن کامل گفتگو با علی رستمیان؛ یکی از نامزدهای حوزه انتخابیه دلفان و سلسله که در زمان ثبت نام انجام شده، تقدیم مخاطبان گرامی سلام ...

سرویس تا انتخابات سلام دلفان- متن کامل گفتگو با علی رستمیان؛ یکی از نامزدهای حوزه انتخابیه دلفان و سلسله که در زمان ثبت نام انجام شده، تقدیم مخاطبان گرامی سلام دلفان می شود:

به عنوان یک خردسال با فتوای امام(ره) عازم جبهه شدم/خاطره ای از ملاقات با سردار احمد متوسلیان/ اولین فرماندار معزول در دوران اصلاحات بودم/ چپ و راست را قبول ندارم؛ بحث خودی و غیر خودی است/ با اصولگرایان بوده و هستم

سلام دلفان: لطفاً خودتان را معرفی کنید (بیوگرافی مختصری از خودتان شامل سوابق علمی، اجرایی و مدیریتی که تا کنون داشته اید).

بسم الله الرحمن الرحیم. من علی رستمیان معروف به “عالی رستمی” فرزند مرحوم دولت مراد رستمیان در سال 1347 در روستای اشرف آباد متولد شدم. تا سال سوم ابتدایی در روستای اشرف آباد تحصیل کردم بعد از آن به شهر نورآباد مهاجرت کردم و تا دیپلم در شهرستان نورآباد ادامه تحصیل دادم.

 زمانی که سال دوم راهنمایی تحصیل می کردم (سال 1359) جنگ تحمیلی شروع شد و به عنوان یک خردسال با فتوای حضرت امام (ره) به جبهه های جنگ شتافتیم و به عنوان اولین کاروان بسیجی استان لرستان وارد شهرستان مریوان شدیم.

 یادم می آیدآن موقع سردار حاج احمد متوسلیان که توسط رژیم صیهونیستی مفقود شده، فرمانده سپاه مریوان و فرمانده عملیات بود. هیکل  من  را گرفت و از زمین بلند کرد یک اسلحه برنو به من داد و با سرنیزه ای که داشت تقریبا چهار انگشت از من بلندتر بود. گفت برای چه به جبهه آمده ای؟ گفتم آمده ام  امام را یاری کنم؛ آمدم انقلاب را یاری کنم؛ آمده ام به مزدورها تو دهنی بزنم… از این صراحت لهجه ما خیلی خوشش آمد… بعد گفت که شما خیلی بچه اید گفتم بیا بدوییم؛ بیا تیرانداری کنیم؛ بیا برویم توی سنگر نگهبانی بدهیم و… با همان لحن بچگانه التماسش کردم تا اینکه اجازه داد به مریوان بروم.

 زمانی که شهید غلامرضا خسروی که از همرزم های ما بود شهید شد و داخل نورآباد شایعه شد که بچه های نورآباد همه شهید شده اند، مرحوم پدرم به مریوان آمده بود که  کومله دمکرات وی را از ماشین پیاده کرده بودند و حسابی کتکش زده بودند و وسایل و پولهایش را برده بودند. آن موقع یک سال عجیب برای ما بود.

بعداً هم تحصیلمان را ادامه می دادیم هم می رفتیم جبهه، تا اینکه سپاه پاسداران نورآباد در راهپیمایی 22 بهمن بنده را به عنوان بسیجی نمونه ی شهرستان نورآباد در دور میدان امام(ره) نورآباد معرفی کرد و یک چرخ خیاطی را هم به ما هدیه دادند.

 سال 1364 دیپلم گرفتم و رفتم سربازی که  سربازی ر ا در جبهه های جنوب و در خط مقدم جنگ گذراندم. در آنجا چند بار هم از ناحیه ریه شیمیایی شدم، هم از ناحیه کمر و شکم مورد اصابت قرار گرفتم و مجروح شدم.

 سپس سال 1366 درآزمون سراسری شرکت کردم و برای کارشناسی تاریخ دانشگاه تهران قبول شدم. بعد از آن با علاقه ای که به کردستان داشتم و با خاطراتی که زمان جنگ با شهدا و رزمندگان داشتم به کردستان رفتم و در استانداری کردستان به عنوان دبیر شورای تامین مشغول شدم. همزمان، با حفظ سمت به عنوان فرماندار شهرستان دیوان دره منصوب شدم که جوانترین فرماندار آن موقع کشور بودم و توسط رئیس جمهور وقت به خاطر تقدیر و تشکر از عملکردی که داشتم برای ما لوح تقدیر فرستادند.

 سپس انتخابات ریاست جمهوری شد و به خاطر دیدگاهی که نسبت به اصول گراها و خط رهبری داشتم اولین فرمانداری که توسط دولت اصلاحات عزل شد بنده بودم که آقای ناطق نوری به من گفت این یک باقی الصالحات است برای شما.

 در سال 76 قائم مقام صدا وسیمای ایلام شدم و  تا سال 78 آنجا بودم. بعد از آنجا به دعوت جناب آقای عسگراولادی نماینده مقام معظم رهبری در کمیته امداد، مدیر کل کمیته امداد استان لرستان شدم و 6 سال به عنوان مدیرکل نمونه کشور معرفی شدم. آقای ناطق مشاور مقام معظم رهبری به لرستان آمدند و اعلام کردند که رستمیان با رکوردی که از خودش به جا گذاشته(رشد 850 درصدی) من را به آینده کشور و کمیته امداد امیدوار کرد.

 بعد از آنجا رفتم مدیر کل کمیته امداد استان هرمزگان شدم. از هرمزگان هم رفتم رئیس سازمان کار و امور اجتماعی کردستان شدم و الان هم مدیر عامل مجمع خیرین سلامت تهران بزرگ هستیم و برای ساخت و ساز و تجهیزات و درمان کسانی که بی سرپرست هستند و در جامعه رها شده اند کار می کنیم. الان هم در خدمت شما هستیم.

سلام دلفان: شما را داوطلب اصولگرا بدانیم یا اصلاح طلب؟

  من خودم را داوطلب هیچ کدام از جریانات نمی دانم. مقام معظم رهبری فرمودند بحث چپ و راست واقعیت ندارد؛ بحث خودی و غیر خودی است و من خودم را پشت سر مقام معظم رهبری می دانم و در مسیر ایشان هستم و به یاد ندارم هنوز یک شبی را به صبح رسانده باشم بدون اینکه شهادت داده باشم به شایستگی  رهبری و اینکه ولایت ایشان ولایت امیر المومنین و استمرار ولایت انبیاء است. و در این راستا تا آخرین نفسی که خدا به ما می دهد هزینه رهبری می کنیم، پشت سر ایشان هستیم؛ هیچ وقت هم خودمان را جلوتر از ایشان نمی دانیم.

 در این مدت چند سال که خداوند به ما توفیق خدمت داده، درنهادها و ارگانهایی کار کرده ایم که زیر مجموعه آقا هستند. امیدواریم خداوند در این مسیر امیرالمومنین شهادت را نصیب ما بکند … بنابراین من هیچ وقت نه خودم را جزء جریان این طرف می دانم و نه آن طرف؛ فقط پشت سر مقام معظم رهبری هستم و مطمئن باشید که به خاطر دفاع ازمنویات ایشان آمدم کاندید شدم و در این راه هم ثابت قدم خواهم بود.

سلام دلفان: بالاخره افکار و اندیشه های کدام یک را به خود نزدیک تر می دانید؟

من اصول گرا هستم جزء جریان اصول گرا بود ه ام، هستم و خواهم بود و جریان اصول گرا را نزدیک به مقام معظم رهبری می دانم. این اتفاقات انحراف و فتنه … از کدام جریان بودند کدام جریان اینها را دامن زدند، کدام جریان خون به دل رهبری کردند، کدام جریان اشک رهبری را در آوردند، کدام جریان امریکا را خنداند، کدام جریان آمریکا را عصبانی کرد، مگر امام نگفت میزان رضایتمندی نظام از افراد، خوشحالی و ناراحتی آمریکاست، خنده آمریکا پشت سر هر کسی باشد آن شخص با نظام نیست. آمریکا  الان به چه کسی(جریانی) لبخند میزند؟ … لذا من در جریان اصول گرا هستم و آقایان ناطق نوری و باهنر با دعوت شخص من به لرستان آمدند. این شورای هماهنگی نیروهای انقلاب را بنده در استان لرستان تشکیل دادم. من خودم را از این جریان می دانم و از اول انقلاب هم الحمدا… از این جریان بودم و با این جریان هم خواهیم بود و هیچکس هم ما را از این جریان جدا نخواهد کرد.

می خواهم نورآباد را از چنگال پنج خانواده رها سازم/ هیچ گاه به دومی قانع نبوده ام؛ همیشه اوّل بوده ام/ تخصص بنده در اشتغال زایی است؛ استان سی ام کشور را از لحاظ اشتغال به رتبه اوّل کشور رساندم/ عسگراولادی، ناطق نوری، لاریجانی و هاشمی را وادار به تحسین کردم

سلام دلفان: چه ارتباطی بین «تخصص و رشته تحصیلی شما» با وظایفی که نمایندگی مجلس به شما محول خواهد نمود وجود دارد؟

 ببینید من در شش هفت استان مدیر کل بوده ام، فرماندار بوده ام، هیچگاه راضی به این نبوده ام که نفر دوم کشور باشم؛ همیشه گفته ام که باید نفر اول کشور باشم. کسی که در چند استان رتبه اول کشور را زد آیا نمی تواند در یک شهر کوچک موفق بشود.

 به یاد دارم زمانی که در کردستان بودم یک خبرنگار از من سوال کرد؛ آقای رستمیان شما رئیس سازمان کار شده اید، استان کردستان از نظر اشتغال استان سی ام کشور است؛ شما چه برنامه ای برای رفع این معضل دارید؟ اعلام کردم اگر ظرف 9 ماه استان کردستان را از سی ام به اول نرساندم، استعفا میدهم و میروم. این ادعا ادعای بزرگی است. استاندار به من زنگ زد گفت آقای رستمیان حرف بزرگی زده اید، چرا اینچنین ادعایی کرده اید، گفتم اگر این کار را انجام ندادم میروم. بعد از 8 ماه استاندار کردستان نوشت آقای رستمیان بر خود واجب می دانم چون استان کردستان را از لحاظ اشتغال از سی ام به اول کشور رساندید از شما تشکر کنم.

 الان چالش کشور چه چیزی است؟ مگر اشتغال نیست؟!  تخصص بنده  اشتغال است؛ بنده در مدت 8 ماه 450 هزارفرصت شغلی را مطالعه و تصویب کردم و  150 هزار فرصت شغلی ایجاد کردم و استاندار را به تحسین وادار کردم. آقای عسگراولادی را به تحسین وادار کردم که از صدا وسیما اعلام کند که شما کمیته امداد لرستان را در کشور نمونه کردید؛آقای لاریجانی را وادار کردم که اعلام کند شما در صدا وسیما مدیر نمونه کشور هستید؛ آقای هاشمی رفسنجانی را وادارکردم که به وزیر کشور بگوید از طرف من از جوانترین فرماندار کشور یا از فرماندار موفق کشور تشکر بکنید. اینها عاشق قد و قیافه من که نشدند! این جوهره ی کاریست و لذا من اعلام میکنم؛ اگر این توانایی را در خودم نمیدیدم که شهر نورآباد را با حضور فعّال در کمیسیونها، با ارائه طرح های ویژه، با کمک به جوانان برای خروج از این بن بست بیکاری، اگر احساس می کردم نمی توانم نورآباد را در مدت 2 سال اندازه 20 سال جلو بیاندازم شما مطمئن باشید من کاندید نمی شدم.

 یک هدف دیگری که من دارم این است که نورآباد را از چنگال پنج خانواده رها کنم، از اسارت بیرونش بیاورم. شما تبعیض ها را نگاه کنید؛ پسر چه کسانی استخدام میشوند؟ استخدام ها مال چه کسانی است؟ مسئولیت ها مال چه کسانی است؟ لذا ما آمدیم که انشاا… عدالتی که مقام معظم رهبری تشنه آن است را اینجا اجرا بکنیم و حق را به حقدار بدهیم. این تقریبا گوشه هایی از توانمندی هایی است که در خودم می بینم. من فوتبال هم که بازی می کردم، دو هم که می رفتم به مقام کمتر از اول راضی نبودم… در اجرا هم همین روحیه و پشتکار وجود دارد. این پشتکار است که آدم را وا می دارد به تحرک؛ ساکن بودن انسان مرگی برای اوست؛ یک رودخانه وقتی که تحرک نداشته باشد به لجن زار و مرداب تبدیل می شود. فکر آدم هم همین طور است اگر مورد استفاده قرار نگیرد می کندد؛ لذا ماآمدیم از فکرمان، از نبوغمان، از مدیریتی که در هفت هشت استان کشور و در جاهای مختلف کشور داشته ام و نفر اول همه اینها هم شده ام اگر این دید را نداشتم که در عرض دو سال نورآباد را انداره 20 سال طراحی و بازسازی کنم،مطمئن باشید نمی آمدم .

در بودجه نویسی تخصص ویژه دارم/ نظام بودجه نویسی کشور پر از ظلم و بی عدالتی است/ عمده ترین مشکلات ما در زیرساخت هاست/ تا زیرساخت ها درست نشود، سرمایه گذار مجاب به سرمایه گذاری نمی شود

سلام دلفان: چه توانایی را در خودتان دیده اید که داوطلب شده اید؟ و فکر می کنید در صورت راه یافتن شما به مجلس چه تحولی در دلفان و سلسله ایجاد خواهد شد؟

 یکی از ویژگی هایی که من در خودم می بینم تخصص ویژه در بودجه نویسی است. شما از این کاندیداهایی که می آیند پنج آیتم بودجه نویسی کشور را بپرسید، ببینیم چندنفرشان می توانند جواب شما را بدهند. بپرسید تفریغ بودجه چیست. اصلا از نظر املائی چطور نوشته می شود. بخصوص آنهای که چندسال     نماینده بوده اند بپرسید بودجه نویسی چی چی هست! اینکه من بروم مجلس و بگویم سه هزار صلوات بفرستید مشکل نورآباد حل می شود؟

من اگر به مجلس بروم طرح ارائه می دهم. میگویم نظام بودجه نویسی کشور پر از ظلم و ستم و بی عدالتی است،دلیلش هم این است که اگر به یک سرمایه گذار بگوییم سرمایه گذاری کن، اصفهان را انتخاب می کند یا  نورآباد را؟ در نورآباد اصلا شهرک صنعتی و زیرساختی وجود ندارد که سرمایه گذار بیاید. در نتیجه این نگاه بودجه ریزی، غنی غنی تر و فقر فقیرتر می شود. ما تا زیر ساخت های نورآباد را فعال نکنیم نمی توانیم سرمایه گذار را مجاب به سرمایه گذاری کنیم. لذا مشکل اصلی نورآباد ایجاد بستر مناسب و تجهیزات زیر ساختی است.

 من طراحی می کنم، مطالبه دارم؛ نمیروم به وزیر بگویم این رئیس آموزش پرورش به من رای نداده عزلش کن،این سرایه دار به من رای نداده از این خانه سازمانی بیرونش کن. می گویم بیا زیر ساخت های شهرستان من را درست کن. نمی روم بگویم چون فلان معلم به من رای نداده، از این روستا به روستای دیگری بیاندازش.

 فرصت ها و اولویت های ما سوخته. من با تخصصی که در بودجه نویسی دارم اولویت بندی می کنم کد بندی میکنم… از آقای وزیر راه سوال میکنم؛ آقای وزیر راه، ده تا جاده مالرو در کشور نام ببر تا من به شما جایزه بدهم. این بودجه نویسی مریض است، رانت خواری و تبعیض شده. به جای شش بانده کردن جاده های اصفهان جاده های مالرو من را درست کن.

 نماینده قدرت عجیبی دارد… من یک مثال بزنم؛ در زمان قاجار یک نماینده رفته بود به نماینده دیگر گفته بود که آقای نماینده تو چکار کردی پول دار شدی چرا من سه دوره نماینده ام ولی مثل تو نیستم. آن شخص گفته بود من از عقل و از بینشم استفاده کرده ام… اگر می خواهی پولدار بشوی فردا برو پنج دقیقه وقت بگیر و پشت تریبون مجلس بگو بودجه نفت را چکار کردید؟ فردای آنروز میرود پشت تریبون قرار میگیرد و می گوید آقای وزیر نفت بودجه نفت را چکار کردی؟ شب دو ساک دلار برایش می برند و می گویند این قسمتی از پول نفت است برای شما آورده ایم.

همین دکتر بروجردی را نگاه بکنید؛ مگر بقیه نماینده ها هم نیستند، شما تفاوت بروجرد را با شهر های دیگر ببینید، این مربوط به چیست؟ مربوط به جایگاه ویژه نماینده است. اولویت دارد برنامه دارد، یک کمیته از متخصصین تشکیل داده و از آنها طرح می گیرد، هر وقت بروجردی پشت تریبون قرار می گیرد ده طرح در آستینش دارد.

… این همه تجربیاتی که با کار در قسمت های مختلف به دست آوردم از من یک شخصیت ذوالوجهین ساخته که میتوانم از این تجربیات برای شهر استفاده کنم. لذا این توانمندی را در خودم می بینم و مطمئن باشید این چالش ها را با ارائه طرح های مختلف در هر زمینه مرتفع می کنیم  و میتوانیم انشاا… یک تکانی به شهر بدهیم.

سلام دلفان: لطفاً تحلیلی را از وضع موجود دلفان و سلسله ارائه بدهید. (ارزیابی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی)

 من میخواهم یک واقعیت را به شما بگویم؛ من چون خودم کاندید هستم این حق را ندارم همه چیز را سیاه جلوه بدهم و همه چیز را تیره و تار ببینم. نظام در نورآباد و الشتر خیلی کار کرده. شما ببینید این دو شهر قبل از انقلاب چی داشتند. واقعا یک زمین خاکی نداشت برویم فوتبال بازی کنیم. الان در بحث ورزش کارهایی شده، در جاده سازی اکثر روستاها کارهایی شده، اکثر روستا ها مدرسه دارند، کارهای زیادی نظام جمهوری اسلامی کرده. دولت های مختلف هم زحمت های زیادی کشیده اند. اینهایی که میخواهند دولت را تیره و تار جلوه بدهند به نظرم اینها به نظام و انقلاب جفا می کنند، لذا ما میگویم علی رغم این همه کار که شده اما نسبت به شهرستانهای دیگر کشور خیلی عقب هستیم. عقب بودنمان را هم با یک دو مصاحبه نمیشود تشریح کرد.

مثلا در همین بخش کشاورزی ما یک سیلوی گندم نداریم شما نگاه کنید کشاورزهای ما گندمشان رو کجا میبرند، میبرند بروجرد و ملایر و خرم آباد. یکی از کارشناسها برای من تعریف کرد گفت با پول این گندمی که سالانه بین راه می ریزد و هدر می رود می توانستیم ده تا سیلو بسازیم.

در زمینه آوردن آب های عمقی به سطح وآبیاری بارانی قطره ای شما همین الشتر را با ما مقایسه بکنید ببینید آنجا چند تا طرح کشاورزی اجرا کردند ما چند تا داریم. در بحث باغداری خب این همه آب که از اینجا میرود مهار نمی شوند… بنابراین خیلی کار ما میتوانیم بکنیم علی رغم اینکه گفتم نعمت جمهوری اسلامی یک نعمتی  است که هرکسی آن را کتمان کند تمام خوبی ها را کتمان کرده اما خیلی مشکل داریم. در بحث اشتغال خیلی عقبیم؛ شهرک های صنعتی ما زیر ساخت هایشان صفر است. دربحث فرهنگی خیلی عقب هستیم، در مسائل ورزشی باز عقبیم، در مسائل جاده ای عمران آبادی روستایی خیلی عقبیم و اگر ما توسعه متوازن و پایدار را به روستاها بکشانیم جلو مهاجرت روستائیان که قشرتولید کننده ما هستند به شهر گرفته می شود، و وقتی این اتفاق بیفتد رونق پیدا می کند…

پیشنهاد می کنم بین نامزدها مناظره برگزار کنید/ فتنه88 ریشه در کل انقلاب دارد/ می خواستند خورشید انقلاب را لکه دار کنند

سلام دلفان: رقیب اصلی خودتان را کدام یک از داوطلبان می دانید؟ فکر می کنید در انتخابات ۱۲ اسفند چه میزان رأی را کسب خواهید کرد؟

 ما نامزدها ها دچار توهم شده ایم؛ هر کدام فکر می کنیم نفر اولیم و لذا اگر ما بگوییم که نفر چندم هستیم از عقلانیت به دور است. چون مردم ما یک مردم سیاسی و هوشمند هستند و تا دقیقه نود همه ما را  بررسی می کنند بعد انتخاب می کنند. وظیفه ای ما این است که بدون تخریب دیگران خودمان را عرضه کنیم به مردم. من با یکی از این کاندیداها برای وحدت مذاکره می کردم که گفت من در نورآباد 75 درصد آرا را دارم و در الشتر هم نفر دوم هستم. این توهم است لذا ما نیاید در این مورد نظر بدهیم، باید بگذاریم مردم تصمیم بگیرند.

یک پیشنهاد هم برای سایت شما دارم؛ تمام کاندیداها را به مناظره دعوت کنید چه آنهایی که از قبل نماینده بوده اند چه آنهایی که الان می خواهند به صحنه بیایند. بعد سوابق افراد رامشخص کنید… اگر مثلاً من در استان یا کشور در یک پست کلیدی مدیریت داشته ام، چطور سه هزار میلیارد از اعتبارات استان برگشت داده شده است؟ پس من آنجا چه کاره بوده ام؟ الان می شود ادعا کنم که آمده ام تا ناجی نورآباد بشوم؟ لذا من توقع دارم که این مباحث را پیگیری کنید.

سلام دلفان: لطفاً تحلیل مختصری هم از فتنه ۸۸ ارائه بدهید.

 فتنه 88 چیزی نبود که یک شبه به وجود آمده باشد؛ ریشه در کل سی سال انقلاب دارد. یک گروه برانداز امریکایی مآب که جیره خودشان را از آمریکا می گرفتند یواش یواش برای براندازی برنامه ریزی کردند. اگر شما کل اتفاقات انقلاب را بیاورید کنار هم بچینید به فتنه 88 می رسید. دست امریکا و اسرائیل و کشورهای بیگانه از آستین خیلی از مدیرها بیرون آمد.

 همین ها بودند شروع کردند بحث اینکه اختیارات رهبری را محدود کنیم رهبری را شورایی کنیم و… اینها میخواستند خورشید انقلاب ما را لکه دار بکنند. حضرت امام با هوشمندی کامل از مقام معظم رهبری تعبیری کرده که آب پاکی ریخته روی دست همه ای اینها؛ حضرت امام گفت مقام معظم رهبری مانند خورشیدیست که در میان ستارگان می درخشد. ستارگان چه کسانی هستند؟ هاشمی رفسنجانی و همه علما هستند که طبق قانون اساسی می توانستند رهبر بشوند. هوشمندی امام را ببینید گفت مقام معظم رهبری خورشیدی درخشان است. همه این فتنه ها برای این بود که خورشید انقلاب را کم فروغ جلوه بدهند.

 در9دی دیدید چه اتفاقی افتاد. 9 دی “نه” بود به تمام این فتنه گرها و …

دیدگاهها بسته شدهاند.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار