سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 27333
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » درمان ایدز با ژن درمانی
Print This Post

پژوهشگران قصد دارند با استفاده از ژن درمانی شیوه نوینی برای درمان بیماری ایدز فراهم کنند.

به گزارش سلام دلفان،‌ دانش پژوهان آمریکایی با استفاده از تغییر سیستم دفاعی بیماران، آنها را در برابر ویروس HIV مقاوم کرده اند.

بر اساس اعلام محققان دانشگاه پنسیلوانیا هرچند مقاومت ایجاد شده موقت بود اما می تواند چشم انداز امیدوار کننده ای برای درمانهای آینده بیماری ایدز باشد.

HIV ویروسی است که با حمله به سلول های بدن خود را به سطح پروتئین های گلبول های سفید قفل می کند. یک نفر از هر صد نفر چنین پروتئین هایی را روی سلول هایش ندارد یعنی به طور طبیعی در برابرHIV  مقاوم است.

پژوهشگران با تغییر DNA سلول های دفاعی بیماران، وضعیت مشابهی را به وجود آوردند تا ویروس نتواند خودش را به سلول وصل کند.

آنها سپس سلول های بیشتری تولید و به 12 بیمار تزریق کردند.

نتایج به دست آمده قابل توجه بود : شش بیمار استفاده از داروها را متوقف کردند، در چهار بیمار سطح HIV کاهش یافت و در یک بیمار به سطح غیر قابل تشخیص رسید.

پروفسور “بروس لیواین” پژوهشگر ارشد دانشگاه پنسیلوانیا گفت: آنچه که شاهد آن هستیم یک روش احتمالی جدید برای درمان HIV است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز نهایی شدن این درمان به زمان نیاز دارد اظهار داشت این اولین بار است که تغییر ژن در انسان ها به کار رفته است.

اگرچه برای استفاده از این روش به عنوان درمانی مطمئن، هنوز راهی طولانی باقی است و هزینه های آن نیز بسیار بالا خواهد بود ولی با آزمایشی که بر روی گروهی کوچک از بیماران انجام شده، شاید راهی برای بررسی های بیشتر پیش رو باشد و بتواند شرایط زندگی را برای کسانی که به این بیماری مبتلا هستند تغییر دهد.

 

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار