سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 27408
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » روایت “گچ کاری” که مجسمه ساز قابلی شد/ چشم مجسمه ها به راه مسئولان خشکید
Print This Post

روایت روح الله بابایی حکایت گچ کاری است که با استعداد و تلاش تبدیل به مجسمه ساز قابلی شد، مجسمه سازی که چشم آثارش برای عرض اندام در میادین شهر به راه مسئولان خشکیده است.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مهر، مجسمه سازي هنري است كه قدمت آن در ايران باستان به 5 هزار سال قبل بر مي گردد و آثار ارزشمند تاريخي به دست آمده در استان لرستان نشان از قدمت اين هنر ارزشمند در تاريخ اين استان دارد.

شهرستان دلفان نيز از ديرباز يكي از مراكز مهم تمدن مفرغ و مجسمه سازي در كشور به شمار مي رود. روح الله بابايي هنرمند 30 ساله دلفاني است كه داراي آثار فاخر در حوزه مجسمه سازي،نقاشي و پيكر تراشي است.

او كه 15 سال است زير نظر استادان بزرگي چون استاد علي لواحي، پروفسور حسين فخيمي و استاد عبدالرضا كوشكي به فعاليت هنري خود ادامه مي دهد در گفتگو با مهر مي گويد زماني که به عنوان يك گچ كار، فعاليت خود را آغاز کرده است با توجه به علاقه به ثبت كار زياد و البته استعدادي كه دارد با هنر گچبري و سپس مجسمه سازي آشنا مي شود.

بابايي مي گويد: رشد و بالندگي و توسعه در هر جامعه ای ممكن نيست مگر با همت مسئولان و به كار گيري دانش و توانايي استعدادهاي خلاق و توانمند آن جامعه.

وي یادآور می شود: در تمام دوران تاريخ بشريت تا به امروز هنرمند پاسدار راه هنر بوده و خالق زيبايي ها و مفاهيم نهفته در خلقت خداوند است پس اگر از انديشه هاي خلاق و ذهن توانمند او استفاده شود شكي نيست كه ما زيبايي را اطراف خود خواهيم ديد.

اين هنرمند دلفاني معتقد است توانايي هايي كه بي شک جامعه را به رشد و توسعه در هر حوزه ای سوق مي دهد توجه ويژه مسئولان را مي طلبد و ادامه می دهد: امروزه در هر نقطه از جهان بي شك هنرمندان تاثيرگذارترين اقشار جوامع خويش هستند كه به وضوع مي توان دريافت كه هر كدام در جوامع خود چقدر ارزشمندانه تاثيرگذار بوده اند، چه اين هنر معماري، نقاشي، موسيقي، بازيگر سينما و يا يك مجسمه ساز باشد هر كدامشان در حيطه حرفه ای خود پايه و اساس رشد و توسعه آن جامعه شده اند.

وي از تاثير شگفت انگيز هنر يك هنرمند خلاق بر سيما و مبلمان شهري سخن مي گويد و از بي توجهي مسئولان به هنر و هنرمند ابرار نارضايتي کرده و معتقد است كه اين امر موجب خاموش شدن و از بين رفتن انگيزه براي ادامه مسير مي شود.

روح الله بابايي اعتقاد دارد بی توجهی به فرهنگ و هنر و توانايي هنرمندان خلاق امروزه فقط کم توجهی به مقام و شخصيت هنرمند نيست و مي گويد: اين امر حاصلی جز درجازدن چرخه توسعه و پيشرفت جامعه ندارد و اين كم توجهي مسئولان در مرحله اول باعث دلزدگي هنرمندان و فاصله گرفتن از تمامي عرصه ها خواهد شد.

وي مي گويد: در حال حاضر 30 طرح زيبا و مناسب براي اجرا در ميادين و مكان هاي مختلف شهري دارم كه اگر مسئولان عزيز به اين مهم توجه كنند پاره اي از مشكلات من حل مي شود و با فراق بال بيشتري مي توانم به فعاليت خود ادامه دهم.

اين هنرمند دلفاني که اكنون بعد از گذشت چندين سال به هنرمندي خلاق و حرفه اي در رشته مجسمه سازي، پيكر تراشي و البته نقاشي تبدیل شده است، در حال حاضر در يك محيط 9 متري و در يك فضايي نامناسب به کار خود ادامه مي دهد.

بابایی تاكنون موفق شده است آثار خود را در قالب نمايشگاههاي گروهي در استانهاي مختلف كشور در معرض نمایش و دید علاقمندان بگذارد.

يكي از آثار فاخر روح الله بابايي مجسمه ظهر عاشورا بوده كه با الهام گرفتن از واقعه جانسوز كربلا محرم امسال با حضور هزاران عاشق دلسوخته سرور و سالار شهيدان حضرت ابا عبدالله حسين(ع) از آن رونمايي شد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار