سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 27955
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » لغو دیدار سران عرب با اوباما
Print This Post

درپی بروز اختلافات گسترده اخیر بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، دیدار مشترک برنامه ریزی شده رئیس جمهوری آمریکا با سران این شورا لغو شد.

به گزارش سلام دلفان، روزنامه الخلیج امارات نوشت: باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قرار بود در جریان سفر خود در 28 مارس جاری به عربستان دیدار مشترکی با سران کشورهای شورای همکاری داشته باشد.

برخی منابع دیپلماتیک در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به این روزنامه اماراتی گفتند: موضع قطر که خارج از چارچوب شورای همکاری حرکت می‌کند، مانع از برگزاری نشست مشترک سران شورای همکاری با اوباما در جریان سفرش در 28 ماه مارس جاری به ریاض پایتخت عربستان شد.

این منابع افزودند: با توجه به لغو این دیدار، دولت امارات و برادرانش در شورای همکاری، عبدالله بن عبدالعزیز شاه سعودی را نماینده همه کشورهای شورای همکاری در ملاقات با اوباما کردند.

به گفته این منابع، کشورهای شورای همکاری می‌خواستند در این شرایط حساس همراه با حوادث و تغییرات در سطح منطقه‌ای و جهان از موضع واحد و دیدگاه هماهنگی با اوباما سخن بگویند.

این منابع دیپلماتیک گفتند: نتایج سیاست قطر در سال‌های اخیر باعث انزوای این کشور تا این حد شد.

این منابع درباره عواقب تداوم سیاست‌های اشتباه هشدار دادند که می‌تواند باعث شکاف و مهیا شدن بستر فتنه، تندروی و تروریسم شود؛ امری که به امنیت کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خصوصا از منظر امنیت گروهی آسیب می‌رساند.

تنش در روابط قطر با عربستان و امارات و بحرین از زمان فراخوانی سفرای این سه کشور از دوحه شدت گرفت. امارات، عربستان و بحرین دولت قطر را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده‌اند که با واکنش شدید قطری‌ها مواجه شده است. اختلاف اساسی بین دوطرف بر سر حمایت از گروه اخوان المسلمین مصر و سیاست‌های یکجانبه قطر خارج از چارچوب شورای همکاری خلیج فارس است. عربستان و بحرین و امارات از حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین ناراضی هستند و میانجیگری بین آنها برای حل این مسئله نیز تاکنون راه به جایی نبرده است.

در پی تنش در روابط بین عربستان و قطر، جنگ رسانه‌ای نیز بین دو کشور بالا گرفته است و هر یک از آنها دیگری را به فتنه انگیزی و تبلیغات نادرست متهم می‌کند.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار