سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 27960
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تل‌آویو چگونه تاسیس شد +تصاویر
Print This Post

در آوریل 1909، 66 خانواده یهودی در یکی از تپه‌های متروک گرد هم آمدند تا زمین‌ها را طی یک قرعه‌کشی بین خود تقسیم کنند. این گردهم‌آیی، معمولا به عنوان تاریخ رسمی تاسیس شهر تل‌آویو در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مشرق- در 1909، تعدادی از مهاجران یهودی غاصب فلسطین تصمیم گرفتند که شهر جافا را ترک کنند و برای دستیابی به محیطی دلخواه‌تر به بیرون از شهر بروند. آن‌ها با کمپانی «اهوزات-بایت» و مرکز کمک‌های مالی ملت یهودی ارتباط برقرار کردند  و از آن‌ها دوازده هکتار از تپه‌های شنی واقع در شمال جافا را به دست‌ آوردند.

در آوریل 1909، 66 خانواده یهودی در یکی از تپه‌های متروک گرد هم آمدند تا زمین‌ها را طی یک قرعه‌کشی بین خود تقسیم کنند. این گردهم‌آیی، معمولا به عنوان تاریخ رسمی تاسیس شهر تل‌آویو در نظر گرفته می‌شود. قرعه‌کشی به دست «آکیوا آریی‌ویس»،رئیس مجمع ساخت‌وساز یهود سازماندهی شد. وایز، 120 صدف دریایی را از ساحل جمع‌آوری کرد؛ نیمی سفید و نیمی خاکستری. اسامی افراد بر صدف‌های سفید نوشته‌شده بود و نام منطقه‌های تقسیم شده بر صدف‌های خاکستری. یکی از پسرها مامور نوشتن نام افراد شد و دختری هم نام مناطق را بر صدف‌های مخصوص نوشت. به این ترتیب زمین‌های تل‌آویو میان مهاجران صهیونیست تقسیم شد.
عکاسی به نام «آبراهام سوشکین» این رویداد را ثبت و ضبط کرده است.

 

نخستین ساکنان تل‌آویو+تصاویرنخستین خانواده‌های یهودی که تل‌آویو را تاسیس کردند
برای تعیین منطقه سکونت‌شان قرعه‌کشی انجام دادند

 

نام تل‌آویو برگرفته از ترجمه شخصی به نام سوکولو از لقب «آلتنولند» (کهنه سرزمین جدید) -ابداعی هرتزل- است که مبتنی بر نام منطقه‌ای در میان‌دورود ، مذکور در کتاب حزقیال نبی می‌باشد: «… و سپس من آن‌ها را از اسارت در تل آبیب نجات دادم…». آویو، معادل عبری واژه «بهار» است؛ نماد تجدید حیات و «تل» نام تپه‌ای است که از تجمع بقایای دوره‌های تمدنی مختلف ساخته‌شده و هر تمدنی چیزی بر آن افزوده باشد.محل مشخص در عکس، «بلوار روچیلد» -یکی از مناطق اولیه تل‌آویو امروز-  نام دارد. این نامگذاری به افتخار خدمات و خاصه‌خرجی‌های مالی بارون ادموند بنجامین روچیلد، بانکدار فرانسوی برای ایجاد موطن یهود انجام شده است.


نخستین ساکنان تل‌آویو+تصاویر

منطقه‌ای تحت عنوان «اکلکتیک» در بلوار روچیلد- دهه 1920

نخستین ساکنان تل‌آویو+تصاویر

بلوار روچیلد از نمایی دیگر؛ دهه 30 میلادی

نخستین ساکنان تل‌آویو+تصاویر

همان نما از بلوار روچیلد؛ سال‌ها بعد
نخستین ساکنان تل‌آویو+تصاویر

دهه 1910؛ ساخت‌وساز برای احداث تل‌آویو

نخستین ساکنان تل‌آویو+تصاویر

تل‌آویو؛ یکسال پس از تاسیس

نخستین ساکنان تل‌آویو+تصاویر

همان کیوسک در تل‌آویو؛ امروز

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار