سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 28891
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » دست اندازی در بیت المال به چه قیمتی؟
Print This Post
به قیمت گرم نمودن خانه های دنیایی مان، خانه ی ابدی مان را برای همیشه با تنورجهنم گرم نکنیم؛

این بار روی سخن ما با گروهی از خود مردم است که بنا به دلایلی از جمله ضعف فرهنگی و ندرتاً ضعف اقتصادی، در زمستانی که گذشت با دستکاری کنتورهای گاز، سعی نمودند ضمن کاهش ظاهری هزینه ی مصرفی خود به نحوی آن را به دوش سایر مصرف کنندگان منتقل کنند .

گروه فرهنگی سلام دلفان ــ وقتی که در دوران خلافت حضرت علی (ع ) برادرش عقیل برای پرداخت بدهی صد هزار درهمی خود بواسطه ی قرابت نسبی با آن حضرت ، تقاضای کمک بیشتری از بیت المال نمود، پس از شنیدن پاسخ های منطقی اما منفی حضرت علی (ع)، باز هم بر تقاضا و خواسته ی خود اصرار نمود؛ آن حضرت پیشنهاد شکستن قفل صندوقچه ی بازاریان و یا غارت انبار بازرگانان حیره را داد؛ زیرا استدلال آن حضرت برای نوع برخوردش با عقیل این بود که اگر در دنیا قرار بر این باشد که حق کسی را پایمال کنی، پس دادن حساب در آن دنیا به یک نفر، بسی آسان تر از پس دادن حساب به دهها یا هزاران نفر خواهد بود؛ زیرا جبران حق پایمال شده درجهان پس از مرگ با درهم و دینار و کدخدا منشی و یا اتصال به فلان شخص میّسر نخواهد بود، بلکه پای اعمال نیک و بد خود انسان به میان کشیده می شود و معیار ترازوی عدالت الهی چیزی جز اعمال نیک و بد انسان نخواهد بود .

بدین معنی که جبران اعمال بد متشاکی ، با برداشت از اعمال نیک وی و واریز به حساب شخص شاکی و در صورت نداشتن اعمال نیک ، با برداشت اعمال بد شاکی و واریز به حساب شخص متشاکی خواهد بود .

در این گفتار ضمن تذکر به همه ی کسانی که به نحوی دستی در بیت المال دارند ، و همه ی کسانی که مسئول حفظ و حراست از اموال عمومی مردم هستند ؛ روی سخن ما با گروهی از خود مردم است که بنا به دلایلی از جمله ضعف فرهنگی ، انتقامجویی از دولت ، و ندرتاً ضعف اقتصادی، در زمستانی که گذشت اقدام به نوعی سرقت زیرکانه از بیت المال نمودند ، گروهی که با دستکاری کنتورهای گاز ، سعی نمودند ضمن کاهش ظاهری هزینه ی مصرفی خود به نحوی آن را به دوش سایر مصرف کنندگان منتقل کنند .

این گروه به زعم همه ی پندارهای غلط انداز خود و همه ی بافته های ذهنی خود ، در توجیه این عمل زشت ، مبنی بر کسب منفعت ظاهری و دنیوی ؛ در واقع روح آلوده و کج اندیش خود را به بهایی بسیار ارزان معامله نمودند ، که نتیجه این معامله چیزی جز زیان و خسران اخروی نخواهد بود .

نمود این زیان ابدی گرفتاری روح آنان در عذابی خواهد بود که به تعبیر قرآن شریف نه پایانی برآن خواهد بود و نه مرگی که آنها را از این عذاب برهاند .

وقتی که پای حق الناس در میان کشیده می شود ، نه خبر سرقت فلان مدیر، فلان وزیر و فلان وکیل آن را توجیه می کند ، نه فقر و گرسنگی و کینه توزی با حاکمیت ؛ سند برات از حسابرسی در یوم الحساب می شود .

البته مسئولان شرکت گاز نیز باید از راهکارهایی که چندان دشوار نیست برای شناسایی و مجازات قانونی این افراد ، استفاده کند و از هرگونه سهل انگاری در برخورد با مشترکین متخلف که متأسفانه از هرقشری دربین آنها دیده می شود خودداری نمایند؛ چرا که اگر عمداً قصور و مماشاتی در این زمینه صورت گیرد ، قطعاً در جرم و گناه آنان شریک خواهند بود .

عدالت و انصاف نیست که فردی با حداکثر مصرف ، به علت تقلب و خیانتی که در چگونگی مصرف این سرمایه ی ملی نموده است ، با دریافت قبضی با حداقل مبلغ مواجه شود و بر عکس فردی که نهایت دقت را در صرفه جویی نموده است با دریافت قبضی با حداکثر مبلغ مواجه شود .

در پایان ضمن آرزوی کمال عقل و اندیشه برای نابخردانی که به هر نحو در صدد پایمال نمودن حق دیگران هستند؛ امیدواریم به درجه ای از رشد عقلانی و فرهنگی برسیم که دیگر شاهد این گونه تخلفات نباشیم. و به قیمت گرم نمودن خانه های دنیایی مان ، خانه ی ابدی مان را برای همیشه با تنورجهنم گرم نکنیم .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار