سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 28945
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » حاشیه های نوروزی دولت یازدهم
Print This Post

آغاز سال 93 برای دولت یازدهم و روحانی برخلاف انتظار پرحاشیه بود؛ حاشیه‌هایی از مرز پاکستان تا سواحل کیش.

به گزارش سلام دلفان، دولت یازدهم سال جدیدی را آغاز کرده است؛ سالی که می تواند پس از انتخابات خرداد 92 برای قوه مجریه چالش‌ها، موفقیت‌ها و اقدامات سنگینی را به همراه داشته باشد.

آغاز اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بدون شک یکی از مهمترین دغدغه های دولت در سال 93 است ولی این سال برای قوه مجریه، تنها با تمرکز بر روی هدفمندی یارانه ها آغاز نشد.

پیامک های تبریک نوروزی از سوی رئیس جمهور، ماجرای شهادت مرزبان ایرانی توسط گروهک تروریستی جیش العدل و … جزو حاشیه هایی بود که در کنار دیگر اخبار مربوط به دولت، توانست  در همین ابتدای سال 93 پای روحانی و کابینه اش را به حاشیه باز کند.

پیام نوروزی روحانی؛ کنایه ای که دیده نشد

اولین پیام نوروزی رئیس دولت یازدهم دقایقی پس از تحویل سال نو و بلافاصله پس از پیام رهبر معظم انقلاب از صدا و سیما پخش شد.

روحانی ابتدای پیام خود را اینگونه آغاز کرد: «به آنهایی که به دلیل خدمت به مردم در کنار خانواده شان نیستند، خسته نباشید عرض می‌کنم و برای آنهایی هم که به دلایلی در کنار خانه و خانواده خود نیستند، آرزوی رفع مشکل می‌کنم

آرزوی رفع مشکل برای کسانی که بنا به دلایلی! در کنار خانواده خود نیستند شاید اشاره ای بود به درخواستی که برخی رای دهندگان تندرو به روحانی آن را مطالبه می کردند و رئیس دولت یازدهم می خواست با این اشاره برخی حامیان تندرو را متوجه پیگیری های دولت در این زمینه کند.

روحانی در ادامه پیام نوروزی اش وعده بهبود وضعیت درمان در سال جدید و تداوم روند کاهش نرخ تورم را داد.

رئیس دولت یازدهم از نقد پذیری دولتش، آن‌هم درست در شرایطی که برخی نسبت به «عدم نقد پذیری» دولت انتقاد دارند، سخن گفت و اظهار داشت: «انتقاد حق همه است، اما یادمان باشد که با زبانِ نرم و دلسوزانه با هم سخن بگوییم.

پیامک های تبریک پرحاشیه!

تقریبا تمام دارندگان تلفن همراه در کشور در روز ابتدای تحویل سال این پیامک را بر روی گوشی خود دریافت کردند:‌ «نوروزی سرشار از شادی و امید برایتان آرزومندم؛ حسن روحانی رییس جمهور»؛ پیامکی که تعجب بسیاری از مردم را برانگیخت.

جدای از بی سابقه بودن چنین اقدامی، برخی سوال ها در اذهان عمومی جامعه درباره منبع مالی ارسال این پیامک ها به وجود آمده بود.

برخی منابع نزدیک به دولت، که در ابتدای ایجاد این حاشیه سعی کردند درباره آن سکوت کنند،  اعلام کردند که سامانه های پیامکی در اقدامی خودجوش! پیامک های مورد نظر را برای کاربران تلفن همراه ارسال کرده اند.

این منابع تاکید داشتند که دولت هزینه ای برای ارسال این پیامک ها نداشته و حتی درخواستی هم برای این اقدام انجام نداده است.

اما با وجود توضیحات برخی منابع دولتی درباره پیامک های تبریکی روحانی این سوال بی پاسخ ماند که آیا یک سامانه پیامکی می تواند به صورت سرخود و بدون هماهنگی از سوی رئیس جمهور، آنهم در اقدامی خودجوش! پیامک های میلیونی تبریک ارسال کند؟

شهادت یک مرزبان ایرانی توسط تروریست‌ها و واکنش عجیب دولتی‌ها

روز سوم فروردین خبری فوری جامعه را در بهت فرو برد. درست در شرایطی که مسئولان دولتی و محلی از به نتیجه رسیدن تلاش ها برای آزادی مرزبانان ایران خبر می دادند، گروهک تروریستی جیش العدل در صفحه توئیتر خود از به شهادت رساندن «جمشید دانایی فر» یکی از مرزبانان ربوده شده ایرانی خبر داد.

رسانه های پاکستانی نیز دقایقی بعد این خبر را به نقل از منابع آگاه در این کشور تائید کردند.

در این میان سخنگوی وزارت کشور در گفت‌وگو هایی در این زمینه تاکید داشته که شهادت یک مرزبان ایرانی نه تائید می شود و نه تکذیب.

وی در اظهاراتی قابل تامل از رسانه‌ها خواست با انتشار اخبار غیرموثق در ایام عید، زمینه نگرانی جامعه را فراهم نکنند.

بنابر این گزارش، درست چند ساعت پس از اظهارات سخنگوی وزارت کشور و «عدم تائیدهای مکرر» از سوی وی، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از یک مقام امنیتی در استانداری سیستان و بلوچستان خبر شهادت یک مرزبان ایرانی توسط تروریست ها را تائید کرد.

حتی پس از این تائید نیز برخی مسئولان دولتی مانند معاون امنیتی وزیر کشور تاکید داشتند که خبر شهادت دانایی فر را تائید نمی کنند.

اما بالاخره پس از چندین هفته گروهک تروریستی جیش العدل اعلام کرد که 4 مرزبان ربوده شده را به ایران تحویل داده است.

در همین راستا یک منبع آگاه روز گذشته در گفتگو با فارس گفت: این سرباز‌ان ساعاتی قبل از سوی گروهک تروریستی موسوم به جیش‌العدل تحویل مقامات ایرانی حاضر در پاکستان شدند.

بنابر این گزارش، ماجرای ربودن 5 مرزبان ایرانی با شهادت یک تن از آنان و آزادی 4 تن از آنان به کشور پایان یافت.

سفرهای نوروزی روحانی؛ از سرخه تا ساحل کیش

در روزهای ابتدایی سال 93 برخی منابع از سفر غیر رسمی حسن روحانی به سرخه سمنان، زادگاه رئیس دولت یازدهم خبر دادند.

ظاهرا رئیس جمهور در این سفر به مناسبت ایام عید به دیدار مادرش رفته بود.

البته در این میان برخی اخبار غیررسمی از سفر روحانی به شمال و دیدار وی با وزیر کشور که برای سرکشی به وضعیت امکانات جاده ای و … در این نقطه کشور به سر می برد، منتشر شد.

ولی یکی از پرحاشیه ترین سفرهای نوروزی روحانی سفر وی به جزیره کیش بود؛ سفری که در اوج ماجرای گروگان گیری مرزبانان ایرانی انتقادات بسیاری را برانگیخت.

روحانی روز 11 فروردین وارد جزیره کیش شد، سفری که قرار بود به صورت غیر رسمی و به همراه خانواده صورت گیرد از سوی برخی رسانه ها خبری شد.

البته در ادامه و با انتشار برخی گمانه زنی ها درباره کاملا تفریحی بودن سفر روحانی و خانواده اش به کیش، جلساتی با اعضای دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد برگزار شد تا سفر تفریحی رئیس دولت یازدهم به کیش کمی هم رنگ و بوی کاری به خود بگیرد و از حاشیه ها کاسته شود.

روحانی پس از سفری دو روزه و اقامت در این جزیره به تهران بازگشت.

تلاش برای منصرف کردن مردم از دریافت یارانه؛ از زیر نویس تا سریال های نوروزی!

دولت یازدهم که خود را برای آغاز اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها آماده می‌کند در ایام عید تلاش کرد تبلیغات گسترده ای را در این زمینه از طریق رسانه‌های مختلف و حتی سریال‌های نوروزی تدارک ببیند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جریان سفر خود به کرمان در ایام نوروز و بازدید از بیمارستان شهید باهنر این شهر با اشاره به برنامه ریزی دولت برای اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها، از مردم خواست با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بطور داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند تا دولت بر اساس تکلیف قانونی خود بتواند به افراد نیازمند و متقاضی، کمک بیشتری کند.

جهانگیری گفت: «بر اساس آخرین آمار در بهمن سال گذشته، 77 میلیون و 384 هزار نفر در کشور یارانه دریافت کرده اند که این تعداد بیشتر از جمعیت ایران است و اگر جمع قابل توجهی از این آمار حذف شود، منابع حاصل از این محل می تواند برای کارهای مهم کشور ذخیره شود.»

در کنار تاکید چهره های دولتی بر انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه، زیر نویس های دائمی شبکه های مختلف سیما برای ترغیب مردم به عدم دریافت یارانه با شعارهای مختلف در ایام نوروز با حجم وسیعی آغاز شد.

در این میان توسل به یکی از سریال های نوروزی برای تاکید بر فوائد! عدم دریافت یارانه نقدی، تعجب برخی را برانگیخت.

درست در آخرین قسمت سریال نوروزی پایتخت 3 «چوچانگ» بازیگر چینی این سریال در گفت و گویی با همسر خود (ارسطو) در بیمارستان گفت: من از رئیس جمهور شما شنیدم که اگر افراد ثروتمند از دریافت یارانه خودداری کنند قیمت دارو و درمان کمتر می شود.»

نکته جالب توجه در این‌ باره این است که این قسمت پس از تصویربرداری و با صداگذاری مجدد به فیلم اضافه شده است.

تبلیغات گسترده و همه جانبه دولت برای انصراف مردم از دریافت یارانه در حالی صورت می گیرد که دولت تاکید دارد که کسی را به اجبار از دریافت یارانه محروم نخواهد کرد و در شرایط فعلی این سوال وجود دارد که اگر میزان انصراف دهندگان از دریافت یارانه بسیار کمتر از پیش بینی‌های موجود باشد، دولت چه برنامه ای برای بهبود وضعیت درمان که وعده آنرا در صورت عدم دریافت مردم از یارانه نقدی داده بود، دارد؟

به گزارش فارس، دولت سال 93 را با حاشیه های فراوانی آغاز کرد و با نزدیک شدن به زمان اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها، حاشیه‌های بسیار دیگری قوه مجریه را آزار خواهد داد.

حال باید دید آیا رئیس دولت یازدهم تدبیری برای کاهش حاشیه ها، آنهم در آستانه جدی ترین تحرک اقتصادی دولتش انجام می دهد؟

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار