سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 29450
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » برنامه‌های بسیج هنرمندان در سال 93
Print This Post

رئیس سازمان بسیج هنرمندان به تشریح برنامه‌های بسیج هنرمندان در سال 93 و اولویت بسیج هنرمندان در سال جدید پرداخت.

گروه فرهنگی سلام دلفان– حسین قنادیان رئیس مرکز بسیج هنرمندان به تشریح اهداف بسیج هنرمندان پرداخت و گفت: ما در حوزه‌های مختلف در بسیج هنرمندان کارهای زیادی انجام دادیم چون سرمایه‌گذاری در این حوزه کار بسیار بزرگی است.وی افزود: اگر وادی هنر را بررسی کنیم می‌بینیم هنر در خود بسیج و سپاه پاسداران به معنای جنس خودش راه پیدا نخواهیم کرد چرا که استارت کار هنری در این ارگان‌ها از سال 79 زده شد.

قنادیان ادامه داد: تلاش کردیم بسیج هنرمندان را در شهرستان‌ها دنبال کنیم و حدود 6 هزار نفر در کشور را تحت پوشش بسیج هنرمندان قرار دهیم.

وی در بخشی دیگر از این گفت‌وگو به کارهای صورت گرفته در بسیج هنرمندان اشاره کرد و گفت: تا به حال هنرمندان بسیجی کشور را به سه کشور خارجی اعزام و در قالب حلقه‌های صابرین آموزش‌های تخصصی را انجام دادیم.

قنادیان به بسیج هنرمندان در شهرستان اشاره کرد و افزود: ما در استان‌های گوناگون کارها و شاخه‌های تخصصی زیادی را دنبال کردیم.

در ادامه این گفت‌وگو رسولی طی سخنانی عنوان کرد: بازار هنر بازار متنوعی است اگر به بعضی از حوزه‌های دیگر نگاه کنیم مهندسی در عرصه هنر نوعی تکثر است اما در این حوزه ما چیز چشمگیری نمی‌بینیم.

وی افزود: ما مقداری از این موضوعات را هم نهادینه کرده‌ایم که ماهی یکبار جلسه گذاشته می‌شود و مسائل مهم بسیج استان را بررسی می‌کنیم و همچنین این کار را در بسیج وزارت ارشاد هم انجام دادیم.

رسولی ادامه داد: در بحث‌های قانونمندی دچار ضعف هستیم که با جلسات و بررسی‌های فراوان به دنبال راه‌حل این موضوع می‌گردیم.

وی تاکید کرد: فعالیت ما در حوزه بسیج هنرمندان می‌تواند جریان‌ساز باشد و در روز هنر انقلاب اسلامی هم که کماکان در آستانه آن هستیم در کل کشور در حال نصب است.

رسولی به اعزام هنرمندان به اردوی راهیان نور در نوروز امسال اشاره کرد و گفت: تا به حال هیچ دستگاهی این کار را انجام نداده است چرا که اینها کارهای جریان‌ساز و جذابی است که اگر تکثر پیدا کند در این حوزه اتفاقات بسیار خوبی خواهد افتاد.

وی در ادامه به برگزاری جشنواره‌های متنوع بسیج هنرمندان اشاره کرد و افزود: ما در جشنواره عکس بسیج شهید شاهسواری را مورد تجلیل قرار دادیم چون به دنبال کارهای نماد‌ساز هستیم و رسالت ما رسالت بسیج انقلاب است.

رسولی تاکید کرد: باید مدلی را ارائه دهیم که وقتی از هنر صحبت می‌کنیم خانواده‌ها به دلخواه خود فرزندان خود را به جشنواره‌های بسیج بفرستند.

در ادامه این گفت‌وگو قنادیان با اشاره به برنامه‌های بسیج هنرمندان در سال 93 خاطرنشان کرد: ما برنامه‌های سالانه خود را داریم اما در زمینه  فرهنگ‌سازی و عمومی‌سازی کارهایمان آماده نشده است.

وی به سخنان اخیر رهبری درباره فرهنگ اشاره کرد و گفت: هر چیزی را نمی‌توان به نام هنر انقلاب قالب کرد و شاخص ما در کار هنری بیانات مقام معظم رهبری است که باید به همین اساس هنر انقلاب را تعریف کرد.

قنادیان افزود: یکی دیگر از کارهای ما در بسیج هنرمندان راه‌اندازی کارگروه‌های طلاب حوزوی در بحث هنر است که این کارگروه‌ها به سرپرستی آیت‌الله صفایی بوشهری ترتیب داده شده است.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان تاکید کرد: مشرب فکری ما باید از حوزه گرفته شود تا سلامت مسیر ما حفظ شود. البته یک سری ملاحظاتی را هم در این عرصه خواهیم داشت.

قنادیان خاطرنشان کرد: هنر در تمامی مراحل زندگی یک انسان تاثیر دارد به همین خاطر باید میان هنر و فرهنگ شاکله‌ای قرار دهیم.

وی با طرح این سوال که آیا هنر انقلاب اسلامی در حال حاضر تریبونی دارد تاکید کرد: وجه قالب صدا و سیما ناخالصی است که باید از سر دلسوزی مسئولین اصلاح شود.

قنادیان در ادامه با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: احساس ما این است که چون حضرت آقا امسال بحث جهاد فرهنگی را مطرح کردند اینجا هر سرباز ما در عرصه هنرمندان باید یگانه عمل‌کننده باشد و باید دفاع و هجوم را در عرصه فرهنگ یاد بگیریم.

وی افزود: یک سری اتاق‌های فکر از خود هنرمندان در هر استان انتخاب کردیم که می‌تواند در قالب‌های فرهنگی هنری وجود داشته باشد.

قنادیان با اشاره به برگزاری جشنواره‌های بسیج تاکید کرد: جشنواره‌ها برای ما هدف نیست بهانه‌ای است برای تولید آثاری که مردم از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به جشنواره مردمی فیلم آمار خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر در حال آماده کردن محصولات سال آینده برای جشنواره‌های بسیج هستیم و این همان اتفاقی است که در جشنواره آمار در حال رخ دادن است.

قنادیان از ادبیات انقلاب بسیج و هنرهای تجسمی بسیج به عنوان دیگر کارهای در حال انجام بسیج هنرمندان یاد کرد.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان ادامه داد: محصولات هنری بسیج هنرمندان کارهای جدیدی است و می‌خواهیم هنرمند را خلاقانه در میان میدان نگه داریم.

وی افزود: ما در جشنواره گذشته تئاتر بسیج 750 گروه تئاتر را فعال کردیم که هرکدام از این گروه‌ها 3 تا 5 نمایش را در شهرستان‌ها اجرا کردند. آیا جریان تئاتر کشور ما می‌تواند در طول سال این کار را انجام دهد؟

قنادیان ابراز امیدواری کرد: یکی از تمایزات نگاه هنری ما نسبت به سایر نگاه‌ها سلامت کاری است که انجام می‌دهیم که امیدواریم بتوانیم همیشه این پاکی و طهارت را در این حوزه داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به راه‌اندازی مجتمع آموزشی و پژوهشی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: علت راه‌اندازی این مشکلات فعالیت‌هایی است که در عرصه هنر انجام می‌شود و از مبنای علوم اسلامی و ایده ما شکل می‌گیرد.

وی افزود: این موسسه در حال بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است که به امید خدا به ثبت برسد.

قنادیان با اشاره به بحث سینما خاطرنشان کرد: با توجه به آسیب‌شناسی‌هایی که انجام داده‌ایم بحث سینما را در اولویت کارهای ما قرار داده‌ایم و در دو حوزه کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی کارگروه‌هایی را راه‌اندازی کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: ما وقتی درباره هنر انقلاب اسلامی حرف می‌زنیم باید الگو ارائه دهیم چرا که سرفصل این حوزه نامگذاری روز هنر به نام شهید آوینی است.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان ادامه داد: احساس کردیم که برخی شهیدان را از همین جامعه هنرمندان شناسایی کنیم. تمام 20 هزار خانواده شهید هنرمندان زیارت کردیم چرا که ما تنها جامعه‌ای هستیم که با خانواده شهدا دیدار کردیم و قرار است امسال در هر ماه یک بزرگداشت شهید هنرمند در کشور برگزار کنیم.

وی در ادامه از برگزاری نخستین اجلاسیه کنگره شهدای هنرمند در اردیبهشت ماه سال 93 خبر داد.

در ادامه این گفت‌وگو رسولی معاون ارتباطات و امور بین الملل سازمان بسیج هنرمندان درباره اطلاع رسانی در حوزه هنر بسیج گفت: وقتی واژه بسیج را نامگذاری می‌کردند می‌خواستند که این واژه نظامی قلمداد کند و ما زمانی را سپری کردیم تا این فضای نظامی را بشکنیم ولی هنوز فکر می‌کنیم که جای کار دارد.

وی افزود: هنوز رسانه مناسب را برای اطلاع‌رسانی به دست نیاوردیم و تلاشمان را کردیم که اطلاع‌رسانی را از طریق صدا و سیما به درستی انجام دهیم.

رسولی با اشاره به راه‌اندازی سایت سیمرغ خاطرنشان کرد: سایت سیمرغ تریبون رسمی ما است همچنین برای انجمن‌های ما چند سایت را راه ‌اندازی کردیم که استان‌های ما نیز هرکدام سایت‌های جداگانه‌ای دارند.

وی ادامه داد: ما از دو منظر می‌توانیم به مقوله اطلاع‌رسانی رسانه‌ای نگاه کنیم اول منظر داخلی که خیلی وقت‌ها توانسته جریان‌سازی کند که در آن زمان روزنامه‌های کشور نیم صفحه نیم صفحه به نقل از ما مطلب منتشر می‌کردند.

وی از خبرگزاری فارس به عنوان یک رسانه حرفه‌‌ای و تاثیر‌گذار و همسو یاد کرد.

در ادامه این گفت‌وگو سید‌نظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری فارس طی سخنانی عنوان کرد: خود ما زمانی در بسیج دانشجویی مشکلاتی از قبیل بسیج هنرمندان را داشتیم ولی به محض اینکه خواستیم تا کمی اظهار‌نظر کنیم جلوی ما را گرفتند.

وی افزود: جامعه هنری خیلی این محدودیت‌ها را ندارد و می‌تواند حرف‌هایش را بزند. همانطور که ما درباره خودمان صحبت می‌کنیم باید افقی که امام در پیام بسیج ترسیم کرده است را به همان سمت ببریم.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار