سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 29627
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » قدرت حزب الله چند برابر شده ؛ سرزمین‌های اشغالی در تیررس موشک‌های مقاومت
Print This Post

برخی از تحلیلگران و کارشناسان نظامی سخنان دبیر کل حزب الله لبنان درباره افزایش توان مقاومت را مورد تایید قرار دادند.

به گزارش سلام دلفان، روزنامه البناء لبنان به بیان دیدگاه برخی کارشناسان درباره سخنان اخیر سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان پرداخته است.

این روزنامه می نویسد: سخنان اخیر سید حسن نصرالله با گذشت چند روز همچنان مورد توجه کارشناسان و تحلیلگران نظامی است زیرا سخنان وی حامی پیام های امنیتی و سیاسی به مسئولان امنیتی و سیاسی رژیم اسرائیل بود.در این میان بخش هایی از سخنان وی درباره عملیات حزب الله علیه اسرائیلی ها در مزارع شبعا در پاسخ به حمله رژیم اسرائیل به مرکز حزب الله در مرز لبنان با سوریه،اینکه مقاومت قوی تر از سال 2006 است و  مرحله خطر سقوط نظام سوریه به پایان رسیده است بیش از دیگر بخش ها مورد توجه قرار گرفته است.

البناء بیان کرد: سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله اعلام کرد که بمب کارگذاشته شده در مزارع شبعا ضد گشتی اسرائیلی در نیمه دوم مارس گذشته کار حزب الله بوده است اما دلایل اینکه حزب الله در این مدت سکوت کرده است چیست؟

امین حطیط کارشناس نظامی و استراتژیک لبنانی در این باره گفت: هدف حزب الله از رسانه ای کردن عملیات در مزارع شبعا به شکل خیلی دیر با هدف در مخمصه قرار اسرائیل بود.کمین اللبونه و کمین مزارع شبعا کار حزب الله بود و کارشناسان و تحلیگران امور استراتژیک آن را مورد تایید قرار داده اند.غیر از مقاومت لبنان کسی توان این کار را نداشت.حزب الله هدفش وادار کردن اسرائیل به پذیرش حقیقت و دیگری معادله توازن بازدارندگی بود که در هر دو زمینه پیروز شد در صورتی که رسانه ای کردن سریع و بیانیه زودهنگام به زیان حزب الله بود.

این رسانه لبنانی می نویسد: سید حسن نصرالله قدرت مقاومت را به مراتب بیشتر از سال2006 عنوان کرد و این مبالغه نیست بلکه واقعیتی انکار ناپذیر به لحاظ توان بشری،تعداد،توان رزمی و جنبه آموزشی است.آیا مفهوم این سخنان نصرالله این است که حزب الله توان نظامی خود را بالا برده است؟چگونه بر توازن استراتژیک با اسرائیل تاثیر خواهد گذاشت؟ آیا توازن جدید بازدارندگی در برابر اسرائیل است؟

هشام جابر تحلیلگر نظامی و کارشناس امور استراتژیک در این باره می گوید: اسرائیل در برهه کنونی که از واکنش مقاومت می هراسد دست به جنگ نمی زند اگر در غیر این صورت بود اسرائیل تجاوز سال2006 را تکرار می کرد.قدرت مقاومت در حال حاضر سه الی چهار برابر بیشتر از سال 2006 است.رژیم اسرائیل موشک های حزب الله را در آن زمان بیست هزار موشک می دانست اما در حال حاضر این تعداد به حدود 60 هزار موشک رسیده است به ویژه اسرائیل از موشک های زمین به هوا و زمین به دریا حزب الله می ترسد.

امین حطیط کارشناس نظامی نیز در این باره معتقد است: در سال2006 موشک های حزب الله تا عمق 120 کیلومتری فلسطین اشغالی را تحت پوشش قرار می دادند اما هم اکنون تمام فلسطین اشغالی در تیر رس موشک های حزب الله است.این مربوط به توان آتش حزب الله است اما از نظر اداره عملیات نظامی سال 2006 حزب الله عملیات دفاعی متحرک داشت و دست به عملیات هجومی نزد اما هم اکنون حزب الله توان نظامی هجومی دارد که به مناطق مسکونی نفوذ خواهد کرد و اسرائیل از این موضوع به خوبی آگاه است زیرا دستاوردهای حزب الله را در القلمون در کنار ارتش سوریه دیده است.توان نظامی حزب الله از حیث بشری و خط آتش به مراتب قوی تر از سال 2006 است و طرح این موضوع از جانب سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله با هدف افزایش رعب اسرائیلی هاست.

روزنامه البناء در ادامه می نویسد: سید حسن نصرالله نگرانی خود را در قبال تحولات سوریه از ابتدای بحران مخفی نمی کرد اما هم اکنون از وضع نظامی و سیاسی در سوریه کاملا آسودگی خاطر پیدا کرده است و از همین رو اعلام کرد که مرحله سقوط نظام سوریه به پایان رسیده است.اما سید حسن نصرالله بر اساس چه مدارک و اسنادی اوضاع سوریه را مورد ارزیابی قرار داده است؟چگونه با توجه به ادامه درگیری ها در منطقه کسب سوریه و حضور بسیاری از تروریست ها در این منطقه این خطر پایان یافته است به ویژه ترکیه راس جنگ علیه سوریه در شمال است؟

حطیط در پاسخ می گوید: تعبیری که سید حسن نصرالله درباره از بین رفتن خطر سقوط نظام سوریه به کار برده است تعبیری لطیف و توصیفی استراتژیک و نظامی است.منظور این بود که جنگ ضد سوریه با هدف سرنگونی نظام آن شکست خورده است زیرا از نظر مفاهیم نظامی مدافع هنگامی که اهداف مهاجم را با شکست روبرو می کند در واقع پیروز است.

وی افزود: این شکست برای اسرائیل تبعاتی به دنبال دارد زیرا این رژیم به موفقیت این جنگ دلخوش کرده بود.از تبعات این شکست وادار شدن آن به روند جدیدی است که هرگز تصور نمی کرد به آن وارد شود.

جابر نیز در این باره گفت: نزدیکی ایران با آمریکا ضربه قوی به اسرائیل که به حمله نظامی به ایران و سوریه دلخوش کرده بود زد.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار