سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 29659
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » احتمال تقسیم عربستان بخاطر قدرت‌طلبی
Print This Post

تحلیلگران معتقدند که جنگ احتمالی نوادگان آل سعود بر سر تصاحب قدرت عربستان را به سمت تقسیم خاک این کشور پیش می برد.

به گزارش سلام دلفان، تسنیم به نقل از رسانه های معارض سعودی نوشت: در حالی که گمانه زنی ها درباره تصمیم تعیین جانشین برای ولی عهد در عربستان شروع می شود، تحلیل گران تاکید می کنند که عربستان سعودی به سوی جنگ بین نوادگان نسل سوم ملک عبد العزیز بنیانگذار عربستان سعودی بر سر تصاحب قدرت پیش می رود.«عدنان هاشم» تحلیل گر مسائل خلیج فارس نگرانی خود را از اینکه عربستان سعودی به سوی مجموعه ای از بخش ها و تقسیم بندی های جغرافیایی بین نوادگان آل سعود پیش برود، در این زمینه اعلام می کند.

این تحلیلگر مسائل عربستان با اشاره به اینکه تعیین جانشین برای ولی عهد در تاریخ عربستان بی سابقه است می گوید که عربستان سعودی به سمت درگیری بین نسل دوم شاهزاده ها بر سر قدرت پیش می رود.

وی تصریح می کند که خاندان  حاکم در عربستان شاهد درگیری و جنگ نفوذ بین شاهزاده متعب بن عبد الله فرزند پادشاه این کشور با محمد بن نایف وزیر کشور عربستان است.

در همین رابطه دفتر پادشاهی عربستان اعلام کرده بود که هیئت بیعت با اکثریت آراء «مقرن بن عبد العزیز» را به عنوان ولی عهد انتخاب کرده است بر اساس این بیانیه یک سوم از اعضای هیئت بیعت که تعداد آنه به 35 نفر می رسد،با این تصمیم موافقت نکرده اند.

عدنان هاشم بر روابط گرم بین متعب بن عبد الله و التویجری رئیس دفتر پادشاهی عربستان تاکید و تصریح می کند: دلیل اینکه ملک عبدالله نتوانست قدرت را به فرزند خود برساند قانون و عرف های خلافت در عربستان است که قدرت از بین برادران به ترتیب به بزرگترین آنها انتقال داده می شود نه به فرزندان پادشاه.

ولی حمزه الحسن کارشناس مسائل عربستان معتقد است که انتخاب مقرن بن عبد العزیز برای جانشین ولیعهد به عنوان راه حلی در قالب یک سناریو اتخاذ و در آن منصب ولی‌عهدی برای متعب بن عبد الله تضمین شده است. ولی عهدی متعب بن عبد الله در شرایطی است که محمد بن نایف وزیر کشور عربستان و مرد شماره یک آمریکا در این کشور منصب جانشینی ولی‌عهد را بعد از به قدرت رسیدن مقرن بن عبد العزیز در اختیار بگیرد. این سناریو منافع ملک عبد الله و آمریکا را همزمان تامین می‌کند.

هاشم در پایان تاکید می کند که ملک عبد الله 90 ساله به دلیل کهولت سن و بیماری امکان ادامه حکومت را ندارد ولی هنوز از لحاظ عقلی در سلامت به سر می برد.در مقابل سلمان بن عبد العزیز 77 ساله که با بیماری الزایمر دست و پنجه نرم می کند در برخی از مواقع از عدم قدرت وی برای حکومت سخن به میان می آید و سفر اخیر وی به ژاپن در همین زمینه و برای مداوا صورت گرفته است.

در همین رابطه مقرن بن عبد العزیز 68 ساله بیشتر عمر خود را به عنوان متخصص پرواز های نظامی سپری کرده است و از فارغ التحصیلان علوم پروازی در انگلستان است و بعد از اخذ مدرک خود در نیروی هوایی پادشاهی عربستان تا سال 1980 که به عنوان امیرمنطقه حائل انتخاب شد کار می کرد. وی به مدت 19 سال امیر منطقه حائل بوده است.

اوضاع جسمانی سلمان بن عبد العزیز راه را به روی محمد بن نایف وزیر کشور عربستان و متعب بن عبد الله فرزند پادشاه باز کرد همچنان که برخی‌ها معتقدند محمد بن نایف وزیر کشور حال حاضر عربستان مرد اول آمریکا است.

پیشتر “سایمون هندرسون” مدیر برنامه خلیج فارس و سیاست انرژی در آکادمی واشنگتن طی مقاله‌ای در پاسخ به این سؤال که بعد از ملک عبدالله چه کسی پادشاه خواهد شد چند سناریو را مطرح و می‌گوید: حرکت احتمالی بعدی در بازی شطرنج خاندان حاکم این است که پزشکان مخصوص ملک عبد الله اعلام کنند شاهزاده سلمان بن عبد العزیز از لحاظ جسمانی شایستگی لازم برای پادشاهی را ندارد و به دنبال این اعلام شاهزاده مقرن بن عبد العزیز می‌تواند به منصب پادشاهی برسد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار