سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 29796
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ادامه روند هلاکت سرکردگان تکفیری
Print This Post

سریال هلاکت سرکردگان گروه‌های مسلح تکفیری به دست ارتش سوریه در حالی در این کشور ادامه دارد که هم اکنون برای همه ثابت شده آنها حبابی بیش نیستند که با کوچکترین تلنگر می‌ترکند.

به گزارش سلام دلفان، «ابو عبدالله الشرعی»، سرکرده شرعی گروه تروریستی «جنبش فجر الاسلام» اولین سرکرده گروه تروریستی در سوریه نیست که به هلاکت می‌رسد و بدون تردید آخرین آنها نیز نخواهد بود.

ابو عبدالله که یکی از موسسان گروه تروریستی فجر الاسلام شمرده می‌شود و از ابتدای شکل گیری گروه منصب «امیر شرعی» آن را نیز برعهده داشت، در جریان حمله نیروی هوایی ارتش سوریه به هلاکت رسید تا سریال سرکردگان کشته شده در سوریه که در این اواخر ارتش آنها را هدف قرار داده، ادامه یابد.

بنابر تاکید منابع آگاه میدانی، ارتش سوریه در عملیات‌های خود علیه گروه‌های مسلح بر اطلاعات امنیتی و اطلاعاتی دقیقی استناد می‌کند که از طریق عناصر خود که در پیکره این گروه‌ها نفوذ کرده‌اند، بر آنها دست می‌یابد.

این منابع در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق تصریح کردند که ارتش سوریه این استراتژی را از زمان به هلاکت رساندن «ابو خالد السوری»، سرکرده گروه موسوم به «جنبش آزادگان شام» در 24 فوریه گذشته دنبال می‌کند، به گونه‌ای که در آن زمان دیگر گروه‌های تروریستی فعال در سوریه «داعش» را مسئول این عملیات دانستند، در حالی‌که مجری این عملیات هیچ طرفی جز ارتش سوریه نبود که این عملیات را به صورت کاملا سری و محرمانه به اجرا گذاشت.

در این ارتباط منابع میدانی سوری تاکید می‌کنند که ارتش سوریه علاوه بر استراتژی استفاده از عناصر نفوذی در گروه‌های مسلح، در این اواخر به اطلاعات امنیتی و اطلاعاتی مهمی از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی منطقه‌ای در قالب همکاری سری و محرمانه دستگاه اطلاعات سوریه با دستگاه‌های اطلاعاتی دیگر کشورهای منطقه و غربی در مبارزه علیه گروه‌های افراطی تکفیری در سوریه دست یافته است.

این همکاری و استراتژی ارتش سوریه در این اواخر منتهی به نتایج مهم و بارزی شده که رهاورد آن به قتل رساندن ده‌ها سرکرده تکفیری است که تحت عنوان جهاد پای به سوریه گذاشتند.

بنابراین هلاکت سرکردگان تکفیری گروه‌های مسلح در سوریه همچنان ادامه یافت و موجب شد تا چند روز پیش شاهد هلاکت سرکرده نظامی جبهه النصره ملقب به «ابو اللیل ادلبی» و در پی آن «ابو طلحة البغدادی»، سرکرده  نظامی جبهه النصره در منطقه رنکوس از توابع القلمون باشیم.

دیگر میدان‌های جنگ در سوریه نیز شاهد کشته شدن شمار زیادی از سرکردگان جهاد در سوریه بود، به عنوان مثال در شهرک «ملیحه» در ریف دمشق شاهد کشته شدن «ابو فهد بکریه»، سرکرده گروه مسلح «کتائب فجر الاسلام» بودیم، در حالی‌که در جریان مقابله ارتش سوریه با حملات گروه‌های مسلح مورد حمایت ترکیه در نبرد انفال در ریف شمالی لاذقیه نیز «ابو أحمد المغربی»، سرکرده گروه موسوم به «شام الاسلام» به هلاکت رسید.

مرگ سرکردگان گروه‌های مسلح با هلاکت «احمد مزین» مصری ملقب به «ابو صفیه المصری» و «ابو عبدلله طعوم»، سرکرده «اجناد شام» و شماری دیگر ادامه می‌یابد.

این عملیات‌ها بیانگر جنگی آشکار و علنی علیه سرکردگان گروه‌های تروریستی فعال در سوریه هم زمان با پیروزی‌های ارتش این کشور در جبهه‌های متعدد و بی‌شمار و پاکسازی مناطق مختلف سوریه به شمار می‌آید.

این تحولات در این اواخر موجب کشته شدن گروهی از بارزترین سرکردگان القاعده در سوریه شد که دارای پرونده‌ای قطور و تاریخی طویل در مشارکت در عملیات‌های تروریستی به ویژه در جبهه‌هایی مانند عراق و افغانستان و پاکستان و چچن هستند.

«عماد الدین الخطیب»، تحلیلگر و کارشناس سوری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دمشق تصریح کرد که خط مشی و عملکرد گروه‌های تروریستی وابسته به القاعده پس از مرگ سرکردگانش به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

الخطیب در این خصوص بر این باور است که مهمترین بازتاب‌های کشته شدن سرکردگان گروه‌های مسلح تکفیری در سوریه را می‌توان در موارد زیر ملاحظه کرد:

1.     جدایی عناصر این گروه‌ها و پیوستن آنها به گروه‌های جدید که از حیث نیروی انسانی ضعیف هستند تا به محض پیوستن به این گروه‌ها خود مدعی سرکردگی آنها شوند، حال این سرکردگی ممکن است، آرام و بدون نزاع و خونریزی حاصل شود و ممکن است، با درگیری‌ها و منازعات مسلحانه همراه باشد.

2.     تسلط روحیه یاس و ناامیدی براین عناصر این گروه‌ها، چون عناصر این گروه‌ها به طور کامل به سرکرده خود وفادار بوده و تنها با دستور وی دست به اقدامی‌ می‌زنند، بنابراین مرگ وی آنها را سردر گم می‌کند.

3.    تثبیت این ایده و فکر از سوی ارتش سوریه که وجود نام‌هایی همچون «ابو محمد الجولانی» و «ابو عمر البغدادی» و غیره حباب و طبل تو خالی بیش نیستند.

و سرانجام آنچه مسلم است، اینکه سرکردگانی مانند «ابو عبد الله الشرعی» و «ابو خالد السوری» و «ابو أحمد المغربی» و بسیاری دیگر از سرکردگان گروه‌های تکفیری به هلاکت رسیده در سوریه، هم اکنون پیام روشن و شفافی برای هر تروریست بیگانه‌ای است که خواهان جنگ در سوریه است.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار