سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 30036
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » دنیا در توافق ژنو به “حق هسته‌ای” و “غنی‌سازی ایران” اذعان کرد
Print This Post

رئیس جمهور در زاهدان با بیان اینکه نخستین قدم‌ها برای برداشتن تحریم‌ها با تدبیر دولت یازدهم و حمایت مردم اتخاذ شد، گفت: امروز شاهد شکسته‌شدن برخی از تحریم‌ها‌ هستیم، مهمتر آن‌که دنیا در توافق ۱+۵ به حق هسته‌ای و غنی‌سازی ما اذعان کرد.

دنیا در توافق ژنو به به گزارش سلام دلفان، حجت‌الاسلام حسن روحانی دقایقی پیش دراستادیوم 17 شهریور زاهدان حضور و در جمع مردم این شهر به ایراد سخنرانی پرداخت.

همچنین مردم از دیگر نقاط استان سیستان و بلوچستان برای شرکت در این مراسم به زاهدان آمده و در این استادیوم حضور پیدا کرده‌اند.

رئیس جمهور در بخش ابتدایی سخنان خود با بیان اینکه سلام و درود به مردم غیور، قدردان و مردم عزیز سیستان و بلوچستان داریم، اظهار کرد: سیستان سرزمین اسطوره‌های تاریخی و بلوچستان صاحب کهن‌ترین فرهنگ ایرانی است.

وی افزود: سیستان و بلوچستانی را باید از نو شناخت؛ برخی فکر می‌کنند سیستان و بلوچستان یعنی محرومیت، سیستان و بلوچستان یعنی توفان‌های شن، سیستان و بلوچستان یعنی استان ناامن درحالی که این چهره، چهره واقعی این استان بزرگ سرزمین ایران نیست.

سیستان و بلوچستان سرزمین ظرفیت‌های بزرگ معدنی و تجاری است

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان پاره تن ایران است، سیستان و بلوچستان سرزمین ظرفیت‌های بزرگ معدنی، تجاری، ترایزیتی، کشاورزی، آبزیان و سرزمین بسیار مهم برای توسعه‌های پیش رو است.

وی تصریح کرد: سرزمین سیستان و بلوچستان گرچه به ظاهر ترکیبی از دو قوم و از دو آئین از یک دین است اما سرزمین برادری، وحدت، همزیستی، دوستی و محبت در طول تاریخ بوده است، هم اقوام در سیستان و بلوچستان اعم از قوم بلوچ یا سیستانی، در زیر پرچم ایران اسلامی عزیز هستند.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما هم افتخار می‌کنیم که پیرو قرآن مجید و پیروز سنت پیامبر عظیم‌الشان اسلام و دوستدار خاندان رسالت و اهل‌بیت(ع) هستیم.

حجت‌الاسلام روحانی در ادامه با بیان اینکه نخستین نکته امنیت این سرزمین است، گفت: همه مردم و همه کسانی که در این استان زندگی می‌کنند امنیت بر دوش شماست، امنیت برعهده شماست و نیروهای مسلح کمک شما برای ایجاد امنیت پایدار در این سرزمین هستند.

وی افزود: تمام اقوام، طوایف، سنی و شیعه همه باید برای امنیت این سرزمین دست به دست هم دهیم، ما همه تابع قانون اساسی هستیم، ما همه زیر پرچم رهبر معظم انقلاب هستیم.

همه مردم ایران از حقوق شهروندی برابر برخوردار هستند/ شهروند درجه 2 نداریم

رئیس جمهور تصریح کرد: در این قانون اساسی بین اقوام تفاوتی وجود ندارد، در این قانون اساسی بین پیروان مذاهب تفاوتی وجود ندارد تمام مردم زیر لوای قانون اساسی از حقوق شهروندی برابر برخوردارند، ما در این کشور شهروند درجه 2 نداریم؛ بر این کشور شایسته‌سالاری حاکم است.

وی افزود: هرکه شایسته‌تر مقامی برتر باشد مسئولیتی سنگین‌تر خواهد داشت، فرقی نمی‌کند، بنده بسیار خرسندم که در این استان هم معاون استاندار شیعه و سنی وجود داشته و هم فرماندار از تمامی طیف‌ها به‌ویژه بانوان وجود دارد.

هیچ تفاوتی بین پیروان مذاهب، اقوام و جنسیت قائل نیستیم

حجت‌الاسلام روحانی اضافه کرد: ما براساس قانون اساسی تفاوتی بین پیروان مذاهب، اقوام و جنسیت قائل نیستیم؛ همچنان که دیدیم شما مردم غیور این استان زمانی که چند نفر از مرزداران و مرزبانان به ناروا و ظالمانه توسط گروهک تروریستی به گروگان برده شدند همه یکصدا و با ندایی واحد و با استقامت و وحدتی مثال‌زدنی حرف زور را نپذیرفتید.

وی با بیان اینکه بنده سپاس مردم ایران اسلامی را به شیعه و سنی، علما، ریش‌سفیدان و همه آنهایی که برای آزادی مرزبانان تلاش کردند، تقدیم می‌کنم، گفت: استان سیستان و بلوچستان به غیر از امنیت و مسائل امنیتی باید توسعه یابد، این مسئله قدم به قدم سایه خود را در سراسر استان پهن می‌کند.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش اظهار کرد: انشاءالله به‌حول قوه الهی از شروع این سفر برای کشف و شناسایی معادن ذی‌قیمت مس، روی، قلع، طلا و آهن اقداماتی آغاز و اقدام می‌شود، دولت به همین منظور در منطقه شرق استان بودجه‌ای را مقرر می‌کند.

وی افزود: درحال حاضر 8 گروه جهت شناسایی فعالیت دارند که این گروه‌ها در راستای شناسایی و استخراج معادن ذی‌قیمت تلاش می‌کنند تا در این راستا  شاهد تحرک در زمینه معادن و صنایع معدنی باشیم.

ایجاد مناطق ویژه پتروشیمی در ایرانشهر  

حجت‌الاسلام روحانی اضافه کرد: ایجاد مجتمع‌های پتروشیمی در ایرانشهر با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی و ایجاد مناطق ویژه پتروشیمی در ایرانشهر در دستور کار دولت است.

وی با بیان اینکه برای پروژه‌های آب‌های تحت فشار استان برنامه‌های ویژه‌ای داریم، خاطرنشان کرد: مجموعا حدود یکصد هزار هکتار در این دولت که سال به سال قابل ارتقاست آبیاری تحت فشار اجرایی می‌شود تا شاهد توسعه، رشد و شکوفایی کشاورزی در استان باشیم.

توسعه بندر چابهار جزو برنامه‌های این دولت است

رئیس جمهور افزود: استان سیستان و بلوچستان استانی است که باید از محل ترانزیت شاید یک تحول بزرگ باشد چراکه منطقه دریای عمان و اقیانوس هند را نه تنها به شمال کشور که به سایر کشورهای همجوار و شمالی متصل می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه توسعه بندر چابهار جزو برنامه‌های این دولت است، اظهار کرد: مرحله اول و دوم توسعه این استان در دولت یازدهم اجرایی می‌شود و آن‌هم با اجرای راه‌آهن چابهار- زاهدان- فرهج و اتصال آن به راه‌آهن سراسری و افغانستان و آسیای مرکزی؛ قطعا با انجام این طرح شاهد توسعه و تحول در سیستان و بلوچستان خواهیم بود.

دنیا در توافق ژنو به حق هسته‌ای و غنی‌سازی ایران اسلامی اذعان کرد

حجت‌الاسلام روحانی گفت: کشور ما در سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌های ظالمانه و بی‌تدبیری‌های مدیریتی شاهد مشکلات فراوانی بود که این امر با کمک شما و با هدایتی که کشور از سوی مقام معظم رهبری و قانونی اساسی خواهد داشت تا در ماه‌های آینده شاهد شکسته شدن تحریم‌ها باشیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نخستین قدم‌ها برای برداشتن تحریم‌ها با تدبیر دولت یازدهم و حمایت مردم اتخاذ شد، امروز شاهد شکسته شدن برخی از آنها هستیم، مهمتر آن‌که دنیا در توافق 1+5 به حق هسته‌ای و غنی‌سازی ما اذعان کرد.

ایران به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیست ولی توسعه فناوری را ادامه می‌دهد

وی خاطرنشان کرد:‌ در این مذاکرات به دنیا اثبات خواهیم کرد آنچه که به ایران در گذشته گفته شده دروغ بوده است، ایران در پی سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود، اما توسعه فناوری را به حول و قوه الهی ادامه می‌دهد.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه تحریم ضد حقوق بشرانه را قدم به قدم خواهیم شکست، تاکید کرد: کشورمان در سال‌‌های آینده شاهد توسعه و شکوفایی در سراسر کشور از جمله سیستان و بلوچستان خواهد بود، اینجا یعنی سرزمین سیستان و بلوچستان مرز جغرافیایی ایران است اما مرز فرهنگی نیست، اینجا سرزمینی است که فرهنگ اعتدال اسلام به شبه‌جزیره هندوستان و بنگال در طول قرن‌ها صادر شده است.

مردم سیستان و بلوچستان، بزرگترین صادر کننده فرهنگ اسلام و اعتدال هستند

رئیس جمهور تصریح کرد: قند پارسی توسط سیستان و بلوچستان به بنگال رسیده شما نه تنها مرزبانان خوب جغرافیایی هستید بلکه بزرگترین صادر کننده فرهنگ اسلام و اعتدال بوده و صادرکننده فرهنگ ایرانی به منطقه بوده‌اید.

وی افزود: من از تمام شما مردم غیور سیستان و بلوچستان می‌خواهم واسطه فرهنگی و اتصال قوی بین ملت ایران شرقی و حتی شمالی این سرزمین باشیم، ما به قوه الهی شاهد همبستگی و برابری در این سرزمین هستیم و تفاوتی بین اقوام و پیروان مذاهب در این سرزمین وجود نداشته و ندارد.

اگر یک رای هم از سیستان و بلوچستان نداشتم، توسعه این استان را وظیفه دولت می‌دانستم

حجت‌الاسلام روحانی اظهار کرد: در دولت یازدهم شاهد تحولی بزرگ در زمینه گاز، آب، بنادر، راه‌آهن، مسیر ترانزیت و صادرات استان خواهیم بود؛ من وظیفه دارم به توسعه این استان کمک کنم نه تنها به خاطر بیشترین رای شما مردم در انتخابات که خط اعتدال بوده است البته آرای شما برای من افتخار است اما حتی اگر یک رای هم از این استان نداشتم توسعه سیستان و بلوچستان را وظیفه دولت یازدهم می‌دانستم.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه انشاالله در زمینه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی شاهد تحول در استان سیستان و بلوچستان خواهیم بود، خاطرنشان کرد: در سفرهایی که به کشورهای اطراف از جمله افغانستان و عمان که همسایگان این استان هم هستند، داشتم، یکی از اهداف ما توسعه این استان بوده است.

تاکید بر حق‌آبه مردم سیستان و بلوچستان از رودخانه هیرمند در سفر روحانی به افغانستان

وی تصریح کرد: همچنین در سفر به افغانستان حق‌آبه مردم استان از رودخانه هیرمند مورد تاکید قرار گرفت و از این رو شاهد آبادانی هامون، جازموریان، تالاب‌ها و رودخانه‌ها خواهیم بود، امیدواریم روز به روز شاهد تعالی و توسعه بیشتر در این استان باشیم.

رئیس جمهور گفت: زنده باد ایران، زنده باد اسلام، زنده باد ایمان، زنده باد اتحاد، زنده باد اعتدال؛ شاد و موفق و پیروز باشید.

 

 

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار