سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 30312
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » مزاحمت های خیابانی در شهر واقعیتی است که مسئولین باید چاره اندیشی کنند
Print This Post
امام جمعه با اشاره به حوادث اخیر سطح شهر؛

اهمیت امر به معروف و نهی از منکر به اندازه نماز جمعه مهم است…متاسفانه نسبت به امر به معروف و نهی از منکر بی تفاوت شده ایم…اگر بخواهیم این مساله حل شود همه باید کار کنیم.

به گزارش خبرنگار سلام دلفان، حجّت الاسلام سیّدجعفرهاشمی نژاد در خطبه اول نمازجمعه، 29 فروردین 1393بعد از حمدوستایش پروردگار، خود و همه ی را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند و به آیه 13سوره مبارکه حجرات که موضوع تقوی در آن مطرح شده است اشاره کرد:«یا ایها الناس إنا خلقناکم من ذکر وانثی وجعلناکم شعوباوقبائل لتعارفوا ان اکرمکم عند الله اتقکم ان الله علیم خبیر»

“ای مردم بی تردید ماهمه شمارا از یک مرد و زن آفریدیم و شمارا قبیله های بزرگ وکوچک قراردادیم تاهمدیگر را بشناسید مسلما گرامی ترین شما نزد خدا باتقواترین شماست، همانا خداوند دانا وآگاه است.”و به تفسیر ایه آیه شریفه پرداخت:

 1-دین اسلام یک دین هماهنگی است و مربوط به قبیله خاصی، زمان خاصی یا مکان خاصی نیست. دین اسلام دین جهانی است ومربوط به همه است.

2- اینکه همه انسانها یک ریشه دارند. همه ی انسانها به یک مرد و یک زن به اسم حوا وآدم میرسند وجایی که همه انسانها یک ریشه دارند جایی برای تفاخر نمی ماند و انسانها نباید به یکدیگر تفاخر کنند و فخر فروشی از نظر قرآن نهی شده است.

3- شعبه شعبه بودن است که چرا خداوند انسانها را شعبه شعبه وقبیله قبیله آفریده است؟ هدف در این نکته این است که همدیگر را بشناسیم مانند اسم اشخاص که باعث میشود از همدیگر شناخته شود.

ونکته آخر اینکه میفرماید میخواهید بدانید کدام یک از شما گرامی است؟ حسب و نسب باعث گرامی شدن نمیشود که خدا در قرآن آنها را توبیخ کرده است. مانندآیه« الهکم التکاثر،حتی زرتم المقابر»” شمارا به این زیادیو افزونی (مال وجاه وفرزند) از یاد خدا مشغول داشت. پس تقوا باعث گرامی شدن انسانها نزد خداوند است.

امام جمعه نورآباد در ادامه به بحث سیره زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) پرداخت و به موضوع احترام به والدین اشاره کرد و دونکته نکته از سیره فاطمه زهرا(س) درباره احترام به والدین بیان کرد:

1-احترام به پدر ومادر در کنار بندگی خدا و نام خدا آمده است.

کلید بسیاری از توفقات احترام به پدر ومادر است. پدر و مادر ها هم غفلت نکند در مورد دعا برای فرزندانشان.

2- آق والدین، یعنی فرزند حرفی بزند یا حرکتی انجام بدهد که باعث رنجش یا آزار پدرو مادر شود.

پیامبراکرم(ص) فرمودند: هرکس پدر ومادر خود را بیازارد مثل این است که مرا آزار داده است.

آیه قرآن هست که هر کس آق والدین شود او جبار وستمگر است.

بعضی از پدرو مادر ها تا زنده هستند از فرزندان خود راضی هستند ولی بعد از مرگشان فرزندان را اق میکنند و آنها را نفرین میکنند چرا؟ چونکه فرزندان بعد از مرگ، پدر و مادر خود را فراموش میکنند.

امام جمعه نورآباد در ابتدای خطبه دوم باز خود و مردم را به تقوای الهی دعوت کردند و در ادامه به چند مناسبت این هفته اشاره کرد:

وی روز یکشنبه 20جمادی الثانی مصادف است با ولادت صدیق کبری حضرت فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) و سالروز ولادت حضرت امام خمینی(ره)را تبریک گفت و این روز را به تمام مادران نیز تبریک گفت.

امام جمعه نورآباد به 2 فرمایش حضرت امام خمینی(ره) درباره این روز اشاره کرد که فرموده:

1-اندک روز بزرگی است یک زن به دنیا آمد که مقابل همه مردان است.

2-برای زنان افتخار است که روز تولد حضرت صدیقه را روز زن قرار داده اند. افتخار است ومسئولیت.

وی اظهار داشت: حضرت زهرا سومین شخصیت عالم امکان است فقط پدر وشوهرش در عظمت از اوسبقت گرفته اند و بعد از این بزرگواران هیچ کس به عظمت حضرت زهرا نیامده است، ونخواهد آمد.

هاشمی نژاد حضرت امام خمینی(ره)را به شب قدر تشبیه کردند و ادامه داد: همانطور که کسی نمیتواند شب قدر را درک کند عظمت امام را کسی نمیتواند درک کند.

وی ادامه داد: حضرت آیت الله خامنه ای در مورد امام می فرمایید: گر چه حکمت، دارایت، قدرت عقلانی، بینش و آینده نگری امام(ره) در حد اعلی بود، اما آنچه باعث شد این کار بزرگ انجام شود(انقلاب) اخلاص وصفای امام بین خود وخدایش بود. امام کارها را برای خدا انجام میداد و این آن چیزی بود که ما را عاشق امام کرده بود.

خطیب جمعه نورآباد در فراز دیگری از خطبه های این هفته نماز جمعه به هفته سلامت اشاره کردگفت: سلامت جسم و سلامت روان 2 موضوع بسیار مهم است.

حجّت الاسلام هاشمی نژاد در بخش پایانی سخنان خود به حادثه ایی که در خیابان امام رخ داد اشاره کرد وگفت: دختر خانمی، آقایی که برای او مزاحمت ایجاد کرده بود را باچاقو زد.

وی اصل قضیه را  یک امر قضایی دانست که عزیزان قضایی باید برسی کنند و ادامه داد: به دستگاه های قضاء توصیه میکنیم مو شکافانه قضیه بررسی شود که این دختر خانم چاره ای داشته یا نداشته که این کار را انجام داده است؟

وی ادامه داد: مساله ای که وجود دارد این مزاحمتهای خیابانی است که متاسفانه پررنگ هم هست و این واقعیتی است که باید چاره اندیشی کرد، و بخشی از کار در مورد مسئولین است که باید کارهای در این مورد را انجام دهند.

هاشمی نژادگفت: اگر بخواهیم این مساله حل شود همه باید کار کنیم.

وی اظهار داشت:یکی از دلایلی که موجود هست ترک امر به معرف است و اینکه خیلی ها بی تفاوت شده اند .

هاشمی نژاد افزود:اهمیت امر به معروف و نهی از منکر به اندازه نماز جمعه مهم است.

وی به پدران توصیه کرد: لقمه حلال به زن و بچه یتان بدهند، خروجی لقمه حرام چشم ناپاک ودهن ناپاک است.

وی ادامه داد: شکم اگر آلوده شود به مال حرام چشم را هم آلوده میکند، فکر را هم آلوده میکند، انسان را بی نماز میکند، انسان را بی عفت میکند.

وی افزود: ربا گناه بزرگی است، در قرآن ربا یعنی جنگ با خدا، گناه ربا به اندازه ای است که انسان در خانه خدا با محرم خودش بی عفتی کند.

خطیب جمعه دلفان گفت: تربیت فرزندان موضوعی است که باید از کودکی به آنها رسیدگی کرد.

وی ادامه داد: پدر ومادر رفت وآمد فرزندان خود بخصوص دختران را مدیریت کنند.

وی بیان کرد: ماهواره در خانواده یعنی بلا یعنی بی دینی. در ماهواره بی دینی وبی عفتی ترویج میشود، نتیجه گوش دادن به موسیقی حرام همین چیز هایی است که می بینیم.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار