سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 30890
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تکمیل چهارخطه نورآباد–خرم آبادیکی ازخواسته های اساسی مردم منطقه است
Print This Post

تکمیل چهارخطه نورآباد – خرم آباد یکی از خواسته های اساسی و دیرینه مردم منطقه است .

به گزارش سلام دلفان به نقل ازایرنا ، راه زیر ساخت هر پویش و از شاخص های توسعه یافتگی به شمار می رود.

به عقیده کارشناسان این شاخص نقش مهمی در توسعه دارد و خود زمینه ساز توسعه در بخش های مختلف است .

شهرستان دلفان درمسیرهای ارتباطی استانهای غرب و شمال غرب با جنوب کشورقرار گرفته اما تردد در محورهای ارتباطی این شهرستان به صورت یک خطه است .

یکی از محورهای ارتباطی استان لرستان محور خرم آباد – نورآباد است که به سبب قرار گرفتن در مسیر ارتباطی استانهای جنوب کشور با شمال و شمال غرب ، ضمن داشتن تردد بسیار، همواره شاهد تصادفات مرگباری بوده که یکی ازعوامل این تصادفات، عرض کم جاده است.

این در حالی است که به طور متوسط روزانه بیش از 3 هزار وسیله نقلیه از این محور ارتباطی عبور می کنند که این میزان در بعضی روزهای سال به 11 هزار وسیله نقلیه هم رسیده است.

این در حالی است که این پروژه ملی تاثیرات مهمی بر کاهش تصادفات، ترافیک جاده ای و حفظ جان رانندگان و سرنشینان دارد.

برخی از رانندگان وسائط نقیله شهرستان دلفان ، عرض این جاده نور آباد به خرم آباد بسیار کم است و نمی تواند جوابگوی بار ترافیکی آن باشد .

در این محور متاسفانه تصادفات دلخراشی اتفاق می افتد که ترافیک و کم عرض بودن جاده از عوامل آن به شمار می رود .

این جاده دارای پیچ های خطرناکی است که پیچ های گاوکش ، تنگ خیاط از مهمترین آنان به شمار می رود .

بار ترافیک زیاد در این خطوط موجب کلافگی رانندگان شده در حالی که با ایجاد این چهار خطه می توان مسیر را به سهولت و در زمان کمتری طی کرد.

به گفته کارشناسان، این جاده به سبب شرایط توپوگرافی ، شیب های تند و قوس های متعددی که دارد و از طرفی افزایش حجم وسائط نقلیه نمی تواند کشش حجم ترافیک زیاد را داشته باشد .

فرماندار شهرستان دلفان گفت: انبوه تردد از این مسیر و نیز فراوانی حوادث ناگوار جاده ای آن باعث شد تا مجموعه مدیریت استان، طرح چهارخطه کردن محور نورآباد به خرم آباد را برای تصویب سفر دوم هیات دولت به لرستان به تصویب شد .

به گفته علی باقری ، تاکنون 15 کیلومتر از این مسیر آسفالت شده است.

فرماندار شهرستان دلفان مشکل عمده این طرح را مشکل اعتباری عنوان کرد و اظهار داشت :این مشکل موجب کندی پروژه شده است که در صورت تامین اعتبار می توان روند ساخت این چهار خطه را تسریع بخشید.

این مسئول ، مشکل عمده طولانی شدن طرح های عمرانی را کمبود اعتبارات عمرانی عنوان کرد و تصریح کرد : این عامل موجب طولانی شدن ساخت پروژه ها شده است .

وی ادامه داد : تکمیل نشدن به موقع بسیاری از طرح های استان باعث شده تا بخش وسیعی از سرمایه های این جامعه بیهوده در معرض تلف شدن و نابودی قرار گیرد.

مدیر کل راه و شهرسازی لرستان ، طول این جاده را 75 کیلومترعنوان کرد و گفت : این محور ارتباطی برای تسریع در ساخت آن به7 قطعه تقسیم شده و به پیمانکاران واگذار گردید.

شهرام ملکی افزود : قطعه اول این طرح از روستای رباط تا ایوان به طول 5/11 کیلومتر، قطعه دوم از روستای ایوان تا پل کاکارضا یک وهشت دهم کیلومتر، قطعه سوم شامل پل کاکارضا به طول 60 متر، قطعه چهارم از پل کاکارضا تا پلیس راه به طول 5/8 کیلومتر و قطعه پنجم از پلیس راه تا فیروزآباد به طول 22 کیلومتر و قطعه ششم ، از فیروزآباد تا سه راهی زالی به طول 13 کیلومترمی باشد .

وی اظهارداشت : قطعه هفتم این طرح به طول هشت کیلومتراز مسیرنورآباد تا دوراهی زالی تکمیل شده است .

وی بیان داشت : همچنین 5/8 کیلومتر از مسیر خرم آباد – نورآباد در محدوده کاکارضا تا پلیس راه زیر بار ترافیکی قرار گرفته است .

وی تصریح کرد: به رغم اختصاص تنها50 میلیارد ریال به این پروژه با همکاری پیمانکاران مربوطه نزدیک به 250 میلیارد ریال کارکرد داشته ایم.

ملکی با بیان اینکه تاکنون تنها 50میلیارد ریال اعتبار برای اجرای چهارخطه خرم آباد – نورآباد اختصاص داده شده است، افزود: این میزان اعتبار بین 7 قطعه این پروژه تقسیم شده است.

وی بیان کرد: برای تکمیل این پروژه اعتباری بالغ بر 600میلیارد ریال مورد نیاز است تا ظرف مدت زمان دو سال به بهره برداری برسد .

وی ، علت تاخیر در بهره برداری از این طرح را محدودیت های اعتبارات ابلاغی را عنوان کرد .

به هرحال با توجه به افزایش نقش ترانزیتی و بار ترافیکی این محور ، دو برابر شدن سالانه تعداد خودروها و کاهش سوانح رانندگی ضرورت دارد نهادهای متولی استان موانع و تنگناهای سد راه این جاده ارتباطی را بررسی مجدد کند و با تسریع در اجرای کار، یکی از موانع بازدارنده در شکوفایی زیر ساخت توسعه در این دیار را مرتفع نماید.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار