سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 31288
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۵۳ نظر
خانه » یادداشت » ریشه های بی اعتمادی مردم به دولت
Print This Post

اشرافیگری و فاصله ی طبقاتی بین عامه ی مردم و دولتیان/ عمل نکردن به وعده های داده شده/ اختلاس های میلیاردی/ پاداش های چند صد میلیونی/ پرداخت دستمزد های چند صد میلیونی به مربی و بازیکنان فوتبال باشگاههای دولتی/ آقا زاده ها/ منازعات سیاسی / گران نمودن کالایی به نام سوخت و انتظار ارزان فروشی مردم

به گزارش سلام دلفان- مرحله ی دوم هدفمندی یارانه ها از ساعت ۲۴ روزچهارم اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ با افزایش قیمت سوخت به مرحله ی اجرا درآمد . درحالی که انتظار دولت این بود که پس از تبلیغات گسترده از طریق رسانه ها ، خصوصاً صدا و سیما ، مردم را متقاعد به انصراف از یارانه نماید ، اما درعمل این خواسته ی دولت با واکنش منفی مردم مواجه شد و لقای یارانه را برعطایش ترجیح دهند .

این نوع واکنش مردم و ثبت نام مجدد بیش از هفتاد میلیون نفربرای دریافت یارانه ، موجب تحلیل های متفاوتی در میان اصحاب رسانه و خود دولت شد، ازجمله ی این تحلیل ها می توان به نحوه ی تبلیغ صدا و سیما ، ترجیح منافع فردی بر منافع ملی ، نا متناسب بودن افزایش قیمت ها با دستمزدها از طرف دولت ، عدم اعتماد مردم به دولت، حق داشتن مردم از درآمدهای ملی، و حتی تحلیل های توهین آمیز از طرف برخی از رسانه ها مانند « شیرین تر بودن پول مفت از عسل » اشاره نمود.

اما آنچه که از میان این تحلیل ها حائز اهمیت است، مسئله ی اعتماد مردم به دولت به معنای عام آن ( مقننه ، مجریه و قضائیه) و عوامل نابودی این اعتماد، می باشد .

در اینجا به برخی از این عوامل که در طول دوره ی حیات همه ی دولت ها موجب تخریب اعتماد اقتصادی مردم به دولت به معنای عام آن شده است اشاره می شود :
۱ – اشرافیگری و فاصله ی طبقاتی بین عامه ی مردم و دولتیان : طبق اصل ۱۴۲ قانون اساسی که به اصل « از کجا آورده اید» معروف است، مسئولان دولتی اعم از رئیس جمهور ، وزرا، معاونان، همسران و فرزندان آنها موظفند میزان داراییهای خود را قبل از تصدی مسئولیت و بعد از آن به رئیس قوه ی قضائیه اعلام کنند تا در طول دوره ی مسئولیت برخلاف قانون افزایش نیافته باشد، اما هنوز این اصل اجرایی نشده است و گویا این اصل راز سر به مُهری است که علیرغم وجود قانون، آن هم در سطح قانون اساسی هنوز مکتوم مانده است .

تنها رئیس جمهوری که در ابتدای دوران ریاست جمهوری اش میزان اموال خود را به صورت مکتوب به قوه ی قضائیه اعلام کرد آقای احمدی نژاد بود؛ که در ۵ قلم خلاصه می شد : یک منزل مسکونی به مساحت ۱۷۵ متر مربع در منطقه ی نارمک ، یک حساب جاری در بانک ملت شعبه ی دانشگاه علم و صنعت ایران برای دریافت حقوق دانشگاه ، یک حساب جاری در بانک ملی مربوط به دوره ی استانداری استان اردبیل فاقد موجودی ، یک دستگاه اتومبیل پژو ۵۰۴ مدل ۱۹۷۷(۱۳۵۶) و دو خط تلفن . بجز این مورد هنوز کسی از میزان واقعی درآمدها ، اموال ، و داراییهای مسئولان اطلاعی ندارد ؛ عامه ی مردم ، مسئولان را ثروتمندانی می دانند که ثروتشان انباشته از همین پولهایی است که اندکی از آن نیز، به نام یارانه نصیب خود مردم شده است .

گاهی درز خبرهایی مبنی بر ثروت های افسانه ای بعضی از دولتی ها که افزون از هزار میلیارد تومان است ، کافی است که بند بند رشته های اعتماد اقتصادی مردم را به دولت پاره کند و هیچ توجیهی را برای چشم پوشی از این نصیب اندک و بخشیدن آن به دولت در ذهن خود جا ندهند .
۲ – عمل نکردن به وعده های داده شده : دومی عامل از عوامل بی اعتمادی اقتصادی مردم به دولت ، عدم تحقق وعده های داده شده است ، وعده هایی که اگرچه در سطح کلان ممکن است نمود عینی داشته باشد اما واقعیت امر این است تا زمانی که مردم نتیجه ی ملموس و قابل درکی را در زندگی شخصی خود از نظر رفاه و آسایش مشاهده نکنند ، همه ی کارها با همه ی وسعتشان بی معنی خواهد بود و به قول مولانا هرگز شیرینی حلوا را با شنیدن حلوا حلوا در ذائقه ی خود احساس نخواهند کرد .
۳ – اختلاس های میلیاردی : یکی از مهمترین دلایلی که مردم را به عدم انصراف از یارانه ها ترغیب و تشویق نمود ؛ برخلاف گلایه بعضی از دولتمردان روش تبلیغ و نوع جهت گیری صدا و سیما نبود ، بلکه انتشار اخبار مربوط به اختلاس های میلیاردی و ویژه خواری هایی است که یا به دولت نسبت داده می شود و یا در کالبد دولت پرورش یافته اند . فارغ از اینکه این دولت چپ است یا راست ، اصلاح طلب است یا اصولگرا ، بلکه از نگاه عامه ی مردم، متهم اصلی، دولت به معنای عام آن است .

اختلاس فاضل خداداد در بانک صادرات در سال ۷۴، اختلاس کرباسچی در سال ۷۷، اختلاس شهرام جزایری در سال ۱۳۸۱ که حتی عالی رتبه ترین مسئولان دولتی وقت را مسحور بذل و بخشش ثروت بادآورده ی خود کرده بود ، اختلاس محمدرضا یوسفی معروف به سلطان شکر ایران در سال ۱۳۸۴، ، اختلاس در شرکت بیمه ی ایران با ۷۸ متهم در سال ۸۹، اختلاس در استانداری تهران ، اختلاس دانشگاه هنر اصفهان، اختلاس میلیاردی در یکی از بانک های استان خوزستان، اختلاس میلیاردی در یکی از شعب بانک ملی استان هرمزگان ، اختلاس ۴۶ میلیاردی بانک تجارت ، اختلاس ۷۳ میلیاردی بانک صادرات ، اختلاس سه هزار میلیاردی و اخیراً ماجرای بابک زنجانی ، ماسک بدبینی اقتصادیی را در برابر دیدگان مردم گذاشته است، که نه انگیزه مشارکت در اجرای یک پروژه ی ملی اقتصادی توان کنارزدن آن را داشت ، نه تطمیع به دریافت کارت همیاری ملی و بیمه ی سلامت توان صیقل آن را داشت و نه تهدید به جریمه ی سه برابری توان شکستن آن را.

مردم وقتی که خبر اینگونه بخوربخورها رامی شنوند ، با خود می گویند حالا که بخور بخور است ، چرا ما نخوریم و چرا حق خود را به کسانی بدهیم که همین اندک حق را نیز برای ما روا ندارند ، حال که این فرصت استثنایی پیش آمده است ، بگذار از آن نهایت استفاده را ببریم . و اعلام شصت درصدی مردم از میزان درآمد خود معادل کمترین رقم داده شده ، دلیل موجهی براین مدعاست که نمی خواهند ویژه خواران را بر سر سفره ی ویژه خواری تنها بگذارند .
۴ – پاداش های چند صد میلیونی : از دیگر عوامل بی اعتمادی اقتصادی مردم به دولت انتشار اخبار مربوط به بده بستانها و پاداش های چند صد میلیونی به بعضی از مدیران ارشد دولتی است .

پاداش صد میلیون تومانی به مدیرعامل سابق شرکت مخابرات ، پاداش سه میلیارد و سیصد میلیون تومانی بنیاد مستضعفان به مدیران بانک سینا ، فیش حقوقی ۹ میلیون تومانی یک مدیر شرکت صنعتی ، پاداش صد میلیونی به مدیر برکنار شده ی یکی از بانک های دولتی ، پاداش پانصد میلیونی به مدیرعامل یکی از بانکها ، پاداش شرکت سرمایه گذاری شرکت شستای تأمین اجتماعی به مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره ی آن ، پاداش ۴۵۰ میلیونی همین شرکت به یکی از کارکنانش ، پاداش ۵۵۰ میلیونی شرکت ملی مس ، پاداش ۴۵۰ میلیونی بانک کار آفرین ، پاداش دو میلیارد و ۸۶۳ میلیونی پانزده شرکت بیمه در پایان سال مالی ۹۰ ، پاداش ۳۵۰ میلیونی برای هیأت مدیره ی مخابرات در سال ۹۱ ، و خبرهای دیگری از این دست ، هنوز زمینه ی نامطلوبی برای عدم انصراف از یارانه و عدم اعتماد اقتصادی مردم به دولت می باشد .
۵ – پرداخت دستمزد های چند صد میلیونی به مربی و بازیکنان فوتبال باشگاههای دولتی : در حالی که در جامعه ی ما بسیاری از مردم درگیر اجاره خانه ، شهریه ی مدرسه ، دانشگاه ، و قبوض آب ، برق ، گاز ، تلفن و دخل و خرج زندگی هستند و به دنبال وام و قرض الحسنه ای برای زدن مرحم به زخم زندگیشان هستند ، در همان جامعه از پول همین مردم برای چند فوتبالیست دستمزدهای چند ده میلیونی و چند صد میلیونی می دهند ؛ و بعد رئیس فدراسیون در تلویزیون هم اعلام می کند که این بندگان خدا آنقدری هم پول نمی گیرند ، پس باید به مردم حق داد از این چند غاز یارانه گذشت نداشته باشند . چرا که با خود فکر می کنند اگر این یارانه امروز از جیب آنها خارج شود فردا در جیب فلان فوتبالیست داخل می شود ، پس بهتر است که در جیب خودشان باشد .
۶ – آقا زاده ها : یکی از واژه هایی که بعد از جنگ وارد ادبیات سیاسی ایران شد، آقازاده بود. اصولا آقازاده ها به فرزندان مسئولان گفته شد که به واسطه ارتباط پدر و فرزندی و با استفاده از نفوذ پدر توانستند به رانت های اقتصادی و دیگر مزیت های اجتماعی دست پیدا کنند. طی سال های اخیر دامنه گسترش حضور این آقازاده ها بیشتر و بیشتر شد و حتی به مسائل ورزشی و فرهنگی نیز کشیده شد و محدود به رانت های اقتصادی نماند.

عروسی های پر از اسراف و تجمل گرایی تا اتومبیل و پنت هاوس های آنچنانی، همه و همه از مواردی هستند روال عادی زندگی آقازاده ها شده است؛ در حالیکه بیکاری و نداشتن درآمد، مهمترین مشغله ای است که بسیاری از جوانان را در پس آرزوهای دور و دراز خود نگاه داشته است و آنگاه انتظار این است که همین جوانان از اندک یارانه خود صرف نظر کنند تا همچنان آقا زاده ها آقایی کنند.
۷ – باید پذیرفت وقتی که ایران از لحاظ شاخص فلاکت رتبه ی دوم را به خود اختصاص داده است ، وضع اقتصادی بسیاری از مردم وابسته به همین پول اندک یارانه شده است که ماهانه به آنها پرداخت می شود و حیات و ممات آنها در گرو همین یارانه ی نقدی می باشد .

درهمین شهر اگر به گاو صندوق فروشگاهها ی خوارو بارفروشی و لوازم خانگی سرکی بکشیم انباشته از کارت هایی است که در گرو کالاهای خوراکی و یا خانگی می باشند که بعد از واریزی هر یارانه اقساط خوارو بار و یا لوازم خانگی از آنها کسر می شود و پرداخت یارانه سر خِرمن بسیاری از خانواده ها شده است .
۸ – منازعات سیاسی : از ابتدای خلقت بین ثروت و قدرت همیشه یک رابطه ی دو جانبه وجود داشته است بدین معنی که قدرت ابزار توسعه ی ثروت و ثروت ابزار حفظ و بقاء قدرت بوده است ، منازعاتی که در سال های اخیر در بین جناح ها و گروه های سیاسی یا در بین قوای کشورمشاهده شده است ، از دیگر عواملی است که موجب بی اعتمادی مردم به دولت شده است زیرا مردم با مشاهده ی این منازعات که بعضاٌ با افشاگری اقتصادی از همدیگر همراه بوده است ، چنین می پندارند که سران مملکت جزدرفکر انباشت ثروت و بقاء قدرت در فکر دیگری نیستند و اگر نزاع بر سرنعمتی به نام ثروت است پس چرا ما سهمی از این ثروت نداشته باشیم ؟!
۹ – گران نمودن کالایی به نام سوخت و انتظار ارزان فروشی مردم : در حالیکه دولت قیمت سوخت را به میزان۴۰ تا ۷۵ درصد گران نموده است و با توجه به تجربه ی سالهای قبل این افزایش قیمت ، با محاسبه ی افزایش سایر کالاها و خدمات ، به طور متوسط صد تا دویست درصد هزینه ی هر خانوار را افزایش می دهد ، انتظار دولت این بود که مردم علاوه بر تحمل سنگینی این هزینه ، ازیاری یارانه نیز صرف نظر نمایند که انتظاری غیرمعقول و غیرممکن جلوه می نمود .

این امر نه تنها برای خانواده های ضعیف بسیار دشوار بود بلکه بسیاری از ثروتمندان نیز نتوانستند از این مبلغ جهت پول تو جیبی نورچشمانشان صرف نظرکنند . البته علل و عوامل دیگری مانند چگونگی مبارزه با مفاسد اقتصادی ، انحصاری بودن واردات و صادرات برخی از کالاها، قاچاق سوخت ، وکالاو برخی تصمیمات منفعت طلبانه ی مسئولان اقتصادی نیز در این امر تآثیر گذار بوده است که شرح و بسط هرکدام از این موارد فرصت دیگری می طلبد.
در پایان حسن ختام این مقال را با جمله ای از مولا علی (ع) مزین می کنیم :
«و به یک چشم به همگان بنگر ، خواه به گوشه چشم نگری و خواه خیره شوی، تا بزرگان در تو طمع ستم بر ناتوانان نبندند و ناتوانان از عدالتت مأیوس نگردند».

به قلم علی ابراهیمی

 1. نویسنده دیدگاه: حاج حسین
  اردیبهشت ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۶:۰۵

  فغان و درد کاین مردم بلا دیده،

  هوشیار نخواهند شد…

  بیدار نخواهند شد… .

  ای کاش این مردم، به جای بها دادن به این نااهلان و نامحرمان انقلاب، به رهبر عزیزشان اعتماد می کردند و چون گذشته و چون کوه، پشت سرش می ایستادند و عزت و شکوه حاصل از این حمایت را به نظاره می نشستند.

  دلم خون است . . .

 2. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اردیبهشت ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۰۱

  جناب قلم به دست عزیز! والا به حضرت عباس انصاف هم خوب چیزیست؛ عجبا و عجبا که تمامی این مواردی که برشمردید در دوران احمدی نژاد هزاران بار بیشتر از وضع کنونی ساری و جاری بود و اصلا تخم نامیمون قانون گریزی و اختلاس تریلیاردی و … در زمان آن مدیر جهانی کاشته شد و در دولت قبلی نهادینه شد و در آن زمان همفکران شما نه تنها دم فرو بستید بلکه دولت احمدی نژاد را همچنان یک ناجی تمام عیار برای بشریت می دانستید به هر اندازه که عقلای قوم فریاد نابودی اقتصاد و زیرساخت ها را سر می دادند شما سرتان را زیر برف کرده بودید و از منافع و مراحم هبه شده از جناب احمدی نژاد لذت می بردید و الان دم از مردم می زنید بدانید که وقتی اینگونه تخریب می کنید باید این پرسش را جواب بدهید که 8 سال گذشته کجا بودید؟ آیا چه نیتی را در تخریب دولت دنبال می کنید؟. البته بدانید اصولگرایان معقولی مانند دکتر احمد توکلی و لاریجانی که آن زمان هم در مقابل فجایع دولت قبل فریاد بر آوردند و به سهم خود از حق مردم دفاع کردن قطعا امروزه هم سهمشان برای انتقاد از دولت محفوظ است و نه نان به نرخ روز خورندگان و کسانی که در 24 خرداد از مردم سیلی خوردند. بدانید که ممکنه که مردم از روحانی ناامید شوند ولی هیچ وقت به سمت کابوس احمدی نژاد هم نخواهند رفت

  • نویسنده دیدگاه: نام شما...
   اردیبهشت ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۱۸

   دمت گرم
   البته مردم خیلی باهوشن تمام رسانه های دولتی و رجا نیوزی 4 سال تمام اصلاح طلبان را کوبیدند و به تبلیغ گروهک پایداری پرداختن ولی جلیلی 4 میلیون رای آورد

   • نویسنده دیدگاه: محسن
    اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۴۸

    اولاً عنوان گروهک، برازنده ی احزاب منحله ی مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب است نه جبهه ی پایداری ، دوماً شما فقط رأی جلیلی را حساب نکنید آراء کسانی که به روحانی رأی ندادند با اختلاف دویست و پنجاه هزاری می توانست به دور دوم کشیده شود.

  • نویسنده دیدگاه: جواد
   اردیبهشت ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۱۰

   معلومه هیچی از سیاست نفهمیدی!!!

  • نویسنده دیدگاه: قلم به دست
   اردیبهشت ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۲:۴۷

   ضمن تشکر از نقدتان باید بعرض برسانم که 1. قصد و غرض نگارنده دفاع از شخص یاگروه خاص و یا به فرموده ی جنابعالی تخریب شخص و یا گروه دیگر نبوده است ، 2. اگر درابتدای متن دقت کرده باشید منظور حقیر از دولت ، معنای عام آن بوده است نه معنای خاص و موکداً ، اشاره نموده ایم که این عوامل مربوط به همه ی دولت ها بوده است نه یک دولت خاص ، 3. هیچگاه مدعی نشده ایم که در دولت احمدی نژاد اتفاقی نیفتاده است و یا قرار است در این دولت اتفاقی از این دست نیفتد ، زیرا لباس قدسی برتن هیچ کس پوشیده نشده است ، بدون شک این عوامل ، عواملی گذرا و منحصر به فرد نبوده اند که قابل تکرار نباشند ، و اولین و آخرین نخواهند بود 4. اگر تاریخچه ی اتفاقات ذکر شده را مرور کنید سابقه ی آنها به بیست سال پیش برمی گردد و ما مدعی این نبوده ایم که این اتفاقات در دوره ی شش ماهه ی دولت فعلی اتفاق افتاده است ، بلکه این عوامل زمینه ساز بی اعتمادی نسبت به دولت فعلی و یا هر دولت دیگر با هر گرایش و سلیقه ای شده اند . 5. ما هم منکر اتفاق افتادن بسیاری از این مفاسد در طول دوره ی ریاست جمهوری احمدی نژاد نیستیم اما کسی هم نمی تواند کوچکترین وصله ای را از این نوع ،به شخص او بچسباند ؛ هرچه بود او« مردی از جنس مردم بود » بقول خودش آهنگر زاده بود نه اشراف زاده .6 .اگر جنابعالی در طول دروه ی حیات ایشان دچار کابوس شده اید دلیل بر این نیست که این کابوس همه گیر بوده است و آرزوی همه این است که دیگر دچار این کابوس نشوند، هرچند اطمینان دارم که رژیم صهیونیستی نیز هنوز از کابوس احمدی نژاد وحشت دارد . 7. اگر بقول جنابعالی قرار بر سیلی خوردن باشد باید نیمی از مردم ایران را سیلی خورده بدانیم چرا که نزدیک به 50 درصد مردم صورت خود را برای خوردن این سیلی سرخ نگه داشته بودند و حتی بعد از خوردن سیلی از جانب حریف متین و سربه راه دم بر نیاوردند . اما ای کاش بعضی ها آنقدر نجابت داشتند که وقتی در خرداد 88 سیلی خوردند پاسخ آن را با دشنه و چاقو و عربده کشی خیابانی نمی دادند و فریاد ناله ی آنان در بلند گوهای همه ی شیاطین عالم شنیده نمی شد .

  • نویسنده دیدگاه: حاج حسین
   اردیبهشت ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۰۷

   من که اول گفتم:
   فغان و درد کاین مردم بلا دیده،

   هوشیار نخواهند شد…

   بیدار نخواهند شد… .

   اولاً هیچ کس حق ندارد بگوید احمدی نژاد، که باید چنین گفت که:

   ” حضرت احمدی نژاد بزرگ “.

   در ثانی، همه که سریال تاریخی برره را به خاطر دارند:

   هااااااااااا، اینا هیچ نوفهمن.

   بندگان خدا،
   تعصب و کینه و بیسوادی و بی ادبی هم حدی دارد. مثل کبک سرتونو تو برف نکنید. واقع بین باشید. یه دستی تو جیب کپک زده خودتون بکنید، مملکت از دست رفت…

   دولت بی تدبیر کلید، همه چیز را برای همیشه قفل کرد. تمام…

  • نویسنده دیدگاه: اصغر
   اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۷:۳۴

   آقای نقاد!
   طرز تفکر افرادی چون شما مملکت مار ا اینچنین به لجن کشیده است. کاش یه کم واقع بینانه و به دور از تعصب و جمودیت نقد خود را بیان می کردی. معلومه که اصلاً متوجه موضوع نشدی . اگه یه کم با دقت و به دور از غرض ورزی یادداشت آقای ابراهیمی راو مطالعه می کردی اون وقت متوجه می شدی که منظور ایشان اصلاً ارتباطی صرفی به عملکرد دولت فعلی نداشته ومنظور شان عملکرد دولت به معنای عام سه قوه (مقننه ، مجریه وقضاییه)و در طول ادوار مختلف بوده است.
   برای طرز تفکر افرادی چون شما متأسفم. یه کم واقع بین باشید!

 3. نویسنده دیدگاه: همشهری
  اردیبهشت ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۴۶

  به نظر بنده نویسنده از احمدی نژاد حمایت نکرده بلکه واقعیت های تلخ بی تدبیری دولت تدبیر را بیان نموده !! خیلی از دوستانی که حامی و طرفدار آقای روحانی بودند از کرده خود پشیمانند چرا که برنامه ای رای بهبود اوضاع معیشتی مردم در این دولت دیده نمی شود 100 روز که گذشت 1000 روز هم بگذرد به این روند امیدی نیست

 4. نویسنده دیدگاه: دلسوز
  اردیبهشت ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۹:۵۶

  رحمت بر شير مادرت آقاي ابراهيمي

 5. نویسنده دیدگاه: امیرعلی
  اردیبهشت ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۲۲

  نگارنده محترم اختلاس های میلیاردی دولت قبل را به این دولت نسبت داده گران شده حامل های انرژی مصوبه مجلس بوده ودولت ناچار از اجرای آن است بهتره که با مطالعه ودقت بیشتری مطلب بنویسید

 6. نویسنده دیدگاه: Alireza
  اردیبهشت ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۷:۲۸

  سلام کلیت متن شما را قبول دارم هر چند بدون شک دارای جهت گیری است و شما نمی توانید با یک کامنت ان را منکر شوید.
  بهتر بود همه ی موارد خلاف قانون را که در متن ارائه شده است را با ذکر تاریخ می اوردید نه فقط برخی از انها را.
  اعتماد صرفا زاییده رفتار دولت مردان نیست بلکه بر امده از تمام ساختار حکومت می باشد که باید در شکل گیری و تقویت ان بکوشند قوه مجریه، قضاییه، مقننه، و سایر نهادها و ارگان های دیگر…..
  بدانید که پیروزی هزاران پدر دارد و شکست یتیم است.

 7. نویسنده دیدگاه: شهروند
  اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۵۲

  جناب آقاب ابراهیمی از مطالبی که عنوان کردید سپاسگذاریم چون به هرحال حرف دل مردم و واقعیات اقتصادی سیاسی و اجتماعی جامعه امروز ایران را بیان کرده اید
  اما شما که قلم متعهدی دارید چرا تا به امروز این آسیب شناسی را انجام نداده اید و چرا سهم هریک از دولت ها را در این بی اعتمادی عنوان نمیکنید
  البته اشاره موکد شما به اختلاس شهرام جزایری و پررنگ کردن آن در مقابل اشاره گذرا به اختلاس های دوران آقای احمدی نژاد
  نشان از سوگیری هوشمندانه شما دارد کانه اختلاس آقای بابک زنجانی و خاوری و…. مبلغ قابل توجهی نبوده و ….
  امیدوارم دوستان اصول گرا انصاف داشته باشند و در این زمان حساس باعث بی اعتمادی بیشتر مردم نشوند
  به هر حال واقعیت ها رو نمیشه مخدوش کرد و پاک ترین دولت (احمدی نژاد) سهم بسزایی در این بی اعتمادی داشته است
  امیدوارم دوستان قلم به دست منافع ملی را بر منافع فردی و جناحی ترجیح ندهند
  وگرنه به قول شاعر:
  گر حکم شود که مست گیرند
  در شهر هرآنچه هست گیرند

 8. نویسنده دیدگاه: کامی
  اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۳۲

  جدیدتری خبر اقتصادی :
  پرونده فساد 400میلیاردی یک شرکت نفتی هم بهش اضافه کن.

 9. نویسنده دیدگاه: شهروند
  اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۸:۴۱

  اقای ابراهیمی ادم منصفی است اشاره ایشون هم به دوران اقای احمدی نژاد و جبهه پایداری است شک نکنید

 10. نویسنده دیدگاه: سیدجواد
  اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۵۹

  باعرض سلام وخسته نباشید به دکتر ابراهیمی.کاملا با سخنان اقای ابراهیمی موافقم ودر صحت انان شکی نیست.امیدواریم با بازتاب مشکلات سیاسی و اقتصادی کشور تلنگری باشد به مسئولین که دراین موقعیت زمانی که تمام دنیا با ما دشمنی دارن دیگر لزومی ندارد خودمان با خودمان درگیر بشیم.

  • نویسنده دیدگاه: ابراهیمی
   اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۳۳

   ضمن تشکر از ابراز محبت جنابعالی ، من یک معلمم با مدرک کارشناسی نه دکتر! هر چند می دانم که به کار بردن این عنوان برای حقیر از سر محبت و موّدت بوده است نه چیز دیگر!

 11. نویسنده دیدگاه: محمدی
  اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۳۷

  سلام میخوام بگم در ایران قوانین سخت گیرانه ای برای مجرمین متخلفین تصویب میشه ولی در اجرا مشکلاتی هست وبازدارنده نیست.اقا بعضی ها میان سه هزار میلیارد پول مردم رو چپاول میکنند و در رسانه ها میان صورتش رو نشون نمیدن .بابا کسی که مرتکب تخلفی میسه باید افشاش کرد .

 12. نویسنده دیدگاه: قدرت
  اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۰۸

  فکر کنم اختلاس سه هزار میلیاردی از همه تأثیر بیشتری داشته است .

 13. نویسنده دیدگاه: شایان
  اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۴۳

  متأسفانه ریشه ی بی اعتمادی در دوران دولت شما اصولگراها زده شد و دم برنیاوردید.

 14. نویسنده دیدگاه: جواد از شهن اباد
  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۰۸

  باسلام ,خواستم در مورد اختلاس نه هزار میلیاردی چند وقت پیش بابک زنجانی بگم,باید مبلغ اختلاس هیچ به خزانه برگرده,اقای زنجانی وکسانی که کمکش کردن کنار میدان ازادی تهران اعدامشون کنن,پس از اعدام اعضای بدنشون رو به سراسر کشور بفرستن تا درس عبرت بشه.

  • نویسنده دیدگاه: نام شما...
   اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۱۰

   لازم به ذکر است این نه هزار میلیارد باهاش میشه سه ماه یارانه کل کشور رو داد.

 15. نویسنده دیدگاه: سبدکالا (ج-ش)
  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۷:۵۵

  باسلام,سبد کالایی که اخیرا توضیح کردن بدون برنامه ریزی و هماهنگی لازم بود,یکی رو میشناسم بالای 20کارخانه ی اسفالت داره,بیش از 500ماشین راه سازی داره سبد کالا بهش تعلق گرفت,ولی کارگرش که روزی 40,000تومان میگره سبد بهش تعلق نگرفت.

 16. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۰۱

  از سیاست و اقتصاد که بگذریم,شرکت نفت در ابتکاری جدید ثبت نام اینترنتی سوخت(تراکتور) رو از سه ماه یکبار به ماهی یک بار تغییر داده,همین تغیرات خسارات سنگینی رو هم به فروشندگان وهم تراکتور داران متحمل کرده,علاوه بر هزینه, وقت رو هم هدر داده.واقعا متاسفی و بس…

 17. نویسنده دیدگاه: نفت فروشششششش
  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۲۹

  اقای ابراهیمی, متانت و فروتنی حضرت عالی قابل ستایش است,عارضم به خدمتت لیسانس قدیم با فوق دکترای الان برابری میکنه ,اون موقع هرکی دیپلم میگرفت هم وزن خودش میتونست کتاب بنویسه, واقعا دکتر های الان (همشون نه)به انداره ی شما سواد,علم,اطلاعت(سیاسی…)ندارن.

 18. نویسنده دیدگاه: کارگر
  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۴۰

  بنده فوق لیسانس کشاورزی رو دارم,از دانشگاه تهران.چرا با وجود نیروهای بومی که از تحصیلات عالی برخوردار هستن ,ولی متاسفانه به علت باند بازی در شهرستان(سلسله ودلفان) تمام ادارات از ,بیمارستان اموزش پرورش, جهاد کشاورزی, منابع طبیعی, ناجا, فرمانداری و… همه کارمند ها شدن از الشتر, پس مسئولین کجان به داد مردم بیکار با سواد برسید.

 19. نویسنده دیدگاه: راننده تاکسی
  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۴۶

  چند روزه که سوخت گران شده, ,ولی کرایه گران نشده, پس وجدان مسئولین کجا رفته.

 20. نویسنده دیدگاه: ماشین
  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۵۵

  سلام,پرایدی که 6میلیون بود در عرض سه سال شد22,500,000تومان واقعا ظلم نیست,به قران ظلم است,پرایدی که میره توجاده با باد یک تریلی چپ میشه,حالا باز محصولا ایران خودرو بهترن.

 21. نویسنده دیدگاه: مصرف کننده
  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۰۶

  به قران دیگه پدرمون دراومد از دست کالاهای بی کیفیت چینی,گوشی 300هزاری رو با هزار بدبختی میخری بعد از دو ماه نابود میشه. پس ساز مان استاندارد کجاست. چرا بازرگانان که از چین کالا وارد میکنن به فکر مردم نیستن.ای هواااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااار

 22. نویسنده دیدگاه: سید
  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۱۶

  با سلام حضور سرور گرامی جناب آقای ابراهیمی
  احسنت به این قلم شیوا ورسا . هر خواننده با انصافی می داند که منظور همه دولتها بوده اما دوستان منتقد قبول کنید که این کلیدی که آقا حسن گفت واقعیتش دروغ بود. به نظر من در بحث روابط خارجی خوب عمل کرد آقا حسن وهمچنین در بحث سلامت یک گام هایی بر می دارد . اما شما نگاه کنید در بقیه جاها دروغ می گویند کجای تورم پایین آمده. بدهی ها واقساطی که به ایران دادند چرا ما تاثیرش را روی بازار نمی بینیم . این همه وقت 100 روزه و200 روزه گذشته هنوز اعتقاد دارد دولت گذشته در هر زمینه ای خوب عمل نکرده . والا بخدا انصاف چیز خوبیست. بیایید نقد دوستان بر نویسنده بجا باشه واقعیت ها را به دور از تعصب بگویید .هر خواننده ای که یک ذره وجدان وانصاف داشته باشد می داند آقای ابراهیمی از 30 سال گذشته نقد کرده و واقعیت های موجود را گفته . پس دوستان لطف کنند کم محبت نباشند. وقدری با دید باز به مسائل نگاه کنند خارج از مسائل حزبی وجناحی . خدا را در نظر بگیرید و وجوان خودتان وبس

 23. نویسنده دیدگاه: پژمان
  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۵:۰۱

  ضمن عرض سلام وخسته باشید محضر اقای ابراهیمی که وقت گرانبهایشان را صرف بازتاب مشکلات کشور میکنند.خدمت شما عارضم هدفمندی یارانه ها به قول احمدی نژاد (جراحی اقتصاد)یک پروژه ی کلان است و خیلی فواید داره اقای ابراهیمی هم به خوبی اشاره کردن,,ولی در شرایط فعلی کشور اصلا جایز اجرا بشه.

 24. نویسنده دیدگاه: خبرفوری
  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۵:۵۴

  اختلاس چندروز پیش سردار رویانیان الان هم دادگاهی شده.گفتن 170میلیاردتومن

 25. نویسنده دیدگاه: شهروند
  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۴۷

  جناب آقای ابراهیمی اطلاعات خوبی درمورد اختلاس ها داری ولی وقت آن نرسیده که بیرق احمدی نزاد رابر زمین بگذاری؟

  • نویسنده دیدگاه: ابراهیمی
   اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۳۲

   باسلام و سپاس از حضورتان :
   ما بیرق هیچ شخصی را در دست نداریم ، بلکه از کسانی که بیرق امام خمینی (ره) را دست گرفته و تداوم دهنده ی راه آن امام هُمام باشند به دیده ی ارادت ، محبت و مودت می نگریم حال هر شخصی که باشد . بیرقی که در سال 42 برافراشته شد و مزین به نام خدا در راه خدا و برای خدا بود . بیرقی که منقّش به ظلم ستیزی، خود باوری، عدم خودباختگی، استقلال ، عدالت، شهادت طلبی، و برپایی جامعه ی توحیدی در مقابل جامعه ی منحط و پست غربی بود .و رکن رکین این بیرق ولایت مطلقه ی فقیه است که منحصراً زاییده ی تفکرو نبوغ آن حضرت است .

 26. نویسنده دیدگاه: نسیم استان
  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۴۶

  باسلام وخسته نباشید خدمت اقای ابراهیمی,چرا بر قیمت کالا و…نظارت نمیشه ,هرکی هرجوری دوست داره رفتار میکنه,اصلا در نوراباد نه تعزیرات هست نه بازرسی, واقعا اخر زمان شده.

 27. نویسنده دیدگاه: شهروند
  اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۰۴

  باسلام .جناب ابراهیمی ما هم مثل شما بیرق امام (ره)راکه الان دردست مقام معظم رهبری هستن رابه دیده ی احترام می نگریم وامیدواریم توسط معظم له به صاحب اصلیش آقا امام زمان سپرده شود آقای ابراهیمی حرف من دیدگا ه شماست که باتوجه به بند اول مبحث جنابعالی هنوز براحمدی نزاد بودنت مصر هستی باتوجه فضای جدید مدرن تر فکر کن.

  • نویسنده دیدگاه: ابراهیمی
   اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۲۰

   با سپاس مجدد
   ما دوسال قبل از انتخابات وقتی که ایشان را در کمند حلقه ی انحرافی گرفتار دیدیم و رابطه ی مرید و مرادی ایشان را با مشایی مشاهده کردیم رهایش کردیم . البته این به معنی چشم پوشی از نقاط قوت ایشان نبوده و نیست . ضمن اینکه نقاط ضعف و اشتباهات ایشان را نمی شود انکارکرد . مستدام باشید.

 28. نویسنده دیدگاه: خوچه
  اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۱:۲۵

  مژده ! مژده !
  طرح رسیدگی به دارایی مقامات تصویب شد تا دیگه گله نکنید کسی از میزان اموال واقعی اونا آگاه نیست ! فردا پس فردا به همه اعلام می کنن چی دارن چی ندارن !

 29. نویسنده دیدگاه: سهام ناعدالت
  اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۴۰

  سال 87 سهام عدالت به همسایه ی ما دادن اونم 2بار ولی ما متاسفانه بهمون ندادن بعد از اون موقع 10بار از رسانه ها گفتن چند روز دیگه سهام به کسانی که نگرفتن میدن ولی ندادن.ولی…ولی…اما… اگر…

 30. نویسنده دیدگاه: راننده
  اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۵۱

  با تشکر از آقای ابراهیمی که حقایق را بیان کردند.خودتان قضاوت کنید ما راننده هستیم و قیمت سوخت 70درصد افزایش یافته بعد به ما تذکر دادن حق افزایش کرایه را ندارید!چطور میشه هرسال قیمت قطعات،دستمزد،عوارض و … افزایش پیدا میکنه بعد نباید کرایه اضافه بشه؟اینجوری میخوان به مردم کمک کنند؟پس کجا آن کلید تدبیر؟بخدا هر سال میگیم دریغ از پارسال.پس این پولی که از دارایی های بلوکه شده میگن گرفتیم کجاست؟چرا یه کمی به فکر مردم ضعیف نیستند؟

 31. نویسنده دیدگاه: جواد از شهن اباد
  اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۴۷

  سلام وخسته نباشید خدمت دست اندر کاران سایت که خبرهاشون به روز هست. بسیار متشکر از اقای ابراهیمی که با سخنانشون مارو به فیض رسوندن.

 32. نویسنده دیدگاه: جواد
  اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۴۸

  سلام وخسته نباشید خدمت دست اندر کاران سایت که خبرهاشون به روز هست. بسیار متشکر از اقای ابراهیمی که با سخنانشون مارو به فیض رسوندن.

 33. نویسنده دیدگاه: گمنام
  اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۰۱

  واقعیتها فراتر از آن چیزی است که از زبان یک اصولگرا با طرز فکرش که به هزاران سال پیش برمی گردد؛ بیان گردد. بهتر است قلمت را طوری بر روان کاغذ بچرخانی که جهت گیری اش اینقدر تابلو نباشد. الان ما به جای رسیدیم که حتی مهروتسبیح نمازم را باید از چین وارد کنند که تمام نمازهایم بر مهر و ذکرهایم بر تسبیح چینی دوران احمدی نژاد بگردد.
  این فقط بابت گذری هر چند کوتاه باشد بر دورانی که شما مدعیان آن ، آن را دوران ناب اسلامی می دانید که هاله نور آن هم نه در ایران بلکه در سازمان ملل باعث زیر سوال بردن اعتبار دینم توسط آن ناجی بود که خود کرده را تدبیر نیست.
  اما برای حرفهایت ارزش قایلم همانطور که همه را بیان کردی اما اتفاقات تازه که باز هم ریشه در دوران آن ناجی(احمدی نژاد) دارد را برجسته کردی و این اصلا برای وجهۀ شخصی که می خواهد قلمش را با انصاف بر گردۀ کاغذ براند،مناسب نیست
  چه خوب بود به جای برخی شعارها که در مطلبتان هست به مشکلات شهر نورآباد اشاره می کردی چقدر باند بازی هست چرا تمام جوانان تحصیل کرده اش در مقطع لیسانس باید جذب سوپرمارکتها شوند . چرا مسکن مهر نورآباد به سرانجام نرسید، چه کسانی پیمانکار جادۀ امامزاده ابراهیم بودند که الان جادۀ آسفالتۀ آن را باران با خود برد و آیا آسفالت یکساله باید چنین شود. و………….. دردهای که بسیارند
  البته چیزی که نباید از قلم بیفتد این است که نقد برای ساختن باشد نه برای مقابل هم دادن دو جناح
  اگر در بالا فقط چند مورد کوچک را برای حضرتعالی ذکر کردم فقط من باب اطلاع بود و گرنه بنده را نه نان آو بود و نه نام این
  و بنظرم تازمانی که طرز فکر و مدیریت چه در سطح کلان و چه در سطح خرد با مشارکت واقعی مردم اتفاق نیفتد هیچ چیز درست نمی شد حتی اگر …..
  چون در قران نیز آمده است خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه آن قوم خود خواهان این تغییر باشد

  • نویسنده دیدگاه: ابراهیمی
   اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۳۴

   ضمن تشکر از انتقادات سازنده ی همه ی کاربران محترم و انتقاد شما همکار محترم ! در خصوص یک نکته ازآنچه افاضه فرمودید و طرز تفکر ما را مربوط به هزاران سال پیش دانسته اید لازم است چند نکته را بیان کنم : باید گفت که عمده ی تقابل من و تو و تقابل دنیای غرب با پدیده ای به نام جمهوری اسلامی ناشی از تفاوت دو دیدگاه است ، دیدگاه و تفکری که به قول جنابعالی نه مربوط به هزاران سال قبل بلکه مربوط به هزار و چهارصد سال پیش است و تفکر و دیدگاهی که مربوط به رهیافت‌های پست مدرن غربی می باشد . شما به استنادهمین رهیافت‌های پست مدرن غربی، همچون رهیافت‌های گفتمانی، ابطال‌پذیری، هرمنونتیک و انتقادی، همواره تلاش نموده اید هدف انقلاب اسلامی در بر‌اندازی نظام سلطنتی را بر‌قراری جمهوری دموکراتیک به سبک غربی بدانید. تصوری که از تصدیق جمهوری و دموکراسی دارید، جهانشمول و عام است و هر‌گونه تلاش برای بومی‌سازی آن را نعل وارونه تفسیر می‌نمایید. شما هر قیدی که دموکراسی عریان را مانع شود برنمی‌تابید. حتی اگر این مانع مسلمات دین (مانند حکم قصاص) باشد با آن به مبارزه می‌پردازیدو در مقابل دنیای غرب به جهت اینکه در ایران شاخص‌‌های مردم‌سالاری با دموکراسی غربی متفاوت است احساس شرمساری می‌نمایید و تلاش می‌کنید شاخص‌‌های زندگی غربی و شاخص‌‌های تعامل مردم و حاکمیت در غرب را به عنوان معیار رفتار حاکمان و مردم در ایران قرار دهید و سپس فاصله‌ای بین دموکراسی مطلوب و موجود ایجاد نمایید. به همین دلیل است هرکسی زبان شمارا نفهمد متعلق به عصر حاضر نمی دانید ، چرا که در بعد معرفتی فرهنگی و زبان شناسی قدرت تعامل و انطباق با شما را ندارند. از دیدگاه شما دین و گفتمان دینی افیونی است که تنها بستر پذیرش بیداد و بردگی را فراهم می سازد . یا دست کم در راه ترقی و تعالی و تأمین سعادت انسان ، مانعی بنیادین به شمار می رود؛ سعادتی که علم، اخلاق، فلسفه و عرفان را درهم نوردیده و عصیانگری و بی بند و باری و لذت پرستی و کامجویی بی حدو مرزرا از هدف غایی و نهایی خود می داند. و ارزش هر اندیشه را توانایی آن در برآوردن نیازهای روز افزون انسان می دانید . هیچ پدیده ای را بدون گذر از فیلتر آزمایشگاه ، در قلمرو وجود نمی پذیرید و اعتقاد به غیب و عالم پس از مرگ را ، نشانه ی آشکاری از عقب ماندگی و ارتجاع تلقی می کنید ! اگر چنین نیست چگونه طرز تفکر ما را مربوط به هزاران سال پیش می دانید؟! .

 34. نویسنده دیدگاه: گمنام
  اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۱:۴۷

  بنده همانطور که در بالا گفتم نه نان او بود مرا و نه نام این . یعنی از اصولگرایان و اصلاح طلبان تندرو بیزارم این من باب اطلاع
  اما آنچه را در کامنت قبلیم گفتم برای این بود که این واژه ها هستند که بار محکومیت دیگران را به دوش می کشند و دیگران را جهت می دهند اما در مورد مطلبت من گفتم مطالبی را که بیان نموده ای را قبول دارم اما چرا ما هر چیز را به غرب زدگی تعبیر می کنیم چرا ما باید از واقعیتهای که واقعا نکات مثبت دین اسلام و مشترک فرهنگ غرب است بیزاریم همانطوری که خدا در قرآن در سورۀ شوری به امر مشارکت و توسعۀ مشورتها اشاره می کند چرا ما نمود واقعیش را هنوز که هنوز است ندیدیم
  اما در مورد کامنتی که برای شما نویسندۀ محترم گذاشته ام از روی عمد بود که بهتون ثابت کنم که مخاطبان در نگاه اول آنچه را می بینند قسمت برجسته مطلب شماست که در پاراگراف 4و5 مطرح کرده اید که خود ، این نگرش را به مخاطب میدهد که تا آخر نه تنها رییس جمهور بلکه دولت او را مبرا بداند از قضایای که اتفاق افتاده است اما من در ادامه کامنتم برای شما گوشزد کرده ام که بهتر است به مسائل شهر خودمون بپردازیم که من فقط چندمورد ملموس آن را بیان کردم . که فکر کنم اصلا به آن توجه نکرده اید
  امیدوارم روزی برسد که هم بتوانیم همدیگر را تحمل کنیم و هم شهر خویش را کنیم آباد
  باز هم ممنون از اینکه حرف هایتان را در لفافۀ از پیش فرضها قرار دادی وگوشزد کردید
  باور کن کسی نه با اصل دینم اسلام و مذهبم شیعه مخالفت ندارد و نه می خواهد آن را دور بزند فقط مهم عملی است که از همۀ دولتها بجای مانده است .
  کجا رفت سخنان حضرت علی (ع) که در نهج البلاغه می فرماید تو رفاه مردم را تأمین کن با خدا بودن را همه یاد می گیرند . حاکمان باید رفاه و اقتصاد معیشتی مردم را درست کنند نه اینکه به آنها گوشزد کنند که فلان کار را انجام بده و فلان کار را نه چون اگر رفاه و اقتصاد درست شود و این درد کم شود نیازی به گفتن انجام فلان کار نیست خود مردم می توانند راه را از چاه تشخیص بدهند.
  موفق و موید باشی
  یا حق

  • نویسنده دیدگاه: کدخدانامدار
   اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۱۸

   ای دانشمند بزرگوار ,بنده اقای ابراهیمی رو نمیشناسم وندیدمش,ولی به خوبی مشکلات و نابسامانی های جامعه رو بازبانی رسا وبدون جهت گیری بیان کرده اند,واقعیات انکار ناپذیری که خودم دیدم.از اقای ابراهیمی واقعا کمال تشکر وقدر دانی دارم.(یه در خواست از اقای ابراهیمی که در جریان خبر ها است , جدایی حوضه انتخابیه سلسله ودلفان چی شد؟یک باره دیگه بگم تا بشه هزار بار از واردات کالا از چین مخالفم.

   • نویسنده دیدگاه: ابراهیمی
    اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۱۵

    با سپاس از حضورتان، حقیر در جایگاهی نیستم که پاسخگوی سوال جنابعالی باشم اما جهت اطلاع طبق آخرین خبری که در بهمن ماه سال گذشته در همین سایت های محلی منتشر شد جدایی حوزه انتخابیه دلفان از سلسله به تصویب وزارت کشور رسیده و قرار بوده جهت تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال گردد . اما اینکه این طرح ارسال گردیده یا نه و تصویب خواهد شد یاخیر باید منتظر خبرهای بعد بود . ضمن اینکه ظاهراً شهرستان سلسله به لحاظ جمعیتی استحقاق داشتن یک نماینده را نداشته و باید به حوزه ی انتخابیه خرم آباد و چگنی الحاق گردد که با مخالفت مردم هردو حوزه مواجه شده است .

 35. نویسنده دیدگاه: الشتر برووووووووووو
  خرداد ۱۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۴۸

  خدا یا به حق ابروی فاطمه زهرا . فرق شکافته سر حضرت علی . گلوی بریده علی اصغر .خون امام حسین . شر الشتری جماعت رو از سر نوراباد کم کن . امین یارب العالمین

 36. نویسنده دیدگاه: دولت تدبیر کجایی . کلیدات کو
  خرداد ۱۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۵۱

  با این امید که به ایندمون بستیم خدا بخیر کنه . احمدی کجایی

 37. نویسنده دیدگاه: از شهن اباد میربگ
  خرداد ۲۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۵۸

  ضمن عرض سلام وخسته نباشید ,در مورد بخشداری شهن اباد که زمین ان که بالغ بر چند هزار متر است که از دولت محترم اقای خاتمی مصادره شده ولی هنوز که هنوزه نه به این زمین وام مسکن جهت ساخت وساز میدن نه از بخشداری خبری هست.مارو از بلاتکلیفی در بیارید.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار