سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 31820
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » شجاعی: وزارت ارشاد از یارانه کاغذ سواستفاده می‌کند
Print This Post

سیدمهدی شجاعی درباره مهمترین دغدغه‌اش در حوزه فرهنگ و نشر گفت: مهمترین دغدغه‌ام دغدغه شدن فرهنگ برای آقایان است.

گروه فرهنگی سلام دلفان– سیدمهدی شجاعی نویسنده و مدیر انتشارات کتاب نیستان درباره وضعیت فعلی فرهنگ کشور و اینکه او در هشت سال گذشته منتقد جدی دولت نهم و دهم بوده است، چه دیدگاهی درباره وضعیت فرهنگ در دولت جدید دارد، گفت: بحث تغییر و تحول فرهنگی در عرض یک سال و دو سال انجام نمی‌شود، البته گاهی از وقت‌ها تخریب بسیار زودتر از ساختن نتیجه می‌دهد و ساخت خیلی طول می‌کشد و سال گذشته نیز گفتم حداقل 40 سال طول می‌کشد فجایع رخ داده در هشت سال گذشته جبران شود. الان رایحه‌های مثبتی به مشام می‌خورد از اینکه بعضی‌ از آدمها در پست‌های مناسب در بخش فرهنگ نشسته‌اند. البته هنوز با نقطه ایده‌آل خیلی فاصله داریم.وی افزود: این نشان می‌دهد وقتی آدم کاردان مسئول اوضاع باشد، مسیر را درست می‌رود و کاستی‌ها جبران می‌شود. الان ما نه توقع داریم نه شدنی است که شاهد یک تحول جدی باشیم. همین که مسیر، مسیر درستی است، امیدآفرین است. امیدوارم برای سال‌های آینده اتفاقاتی بیفتد. بعضی از موارد هم چون سنت غلطی شده است، بازگشت به سنت صحیح قبل عملی نیست، به عنوان مثال؛ با توجه به اینکه در نمایشگاه کتاب هستیم، بحث برداشتن یارانه کاغذ ناشران و لطمه‌ای که به بازار کتاب زده خیلی وحشتناک است و قیمت کتاب 5، 6 برابر شده است یا قصه بن دادن کتاب که خود شما می‌دانید چقدر قانونمند و منطقی است. ظاهر قصه این است که ما بن را به دست مصرف‌کننده داده‌ایم، اما واقعاً این اتفاق نمی‌افتد و جالب است که در مصاحبه یکی از مسئولان فرهنگی جدید دیدم که این اتفاق را تأیید می‌کند.

سیدمهدی شجاعی گفت: در مطبوعات می‌بینید که یارانه کاغذ داده می‌شود، اما فرق مطبوعات و کتاب چیست که این اتفاق برای ناشران نمی‌افتد، در مجموع می‌خواهم بگویم بعضی اتفاق‌ها می‌افتد که بازگشت به روند قبل بسیار دشوار است.

وی اظهار داشت: اینکه چرا تصمیم به قطع یارانه کاغذ گرفته شد، برمی‌گردد به سوءاستفاده عده‌ای از ناشران از این یارانه،‌ اما به راحتی می‌توانستند جلوی این سوءاستفاده را بگیرند چون سوءاستفاده بدون عوامل داخلی وزارت ارشاد غیرممکن است. این عوامل همچنان هستند و در این بخش سوءاستفاده می‌کنند.

بعضی چیزها خیلی عقلانی است و می‌توان با یک حرکت‌های درست مسیرهای درستی نیز انتخاب شود، البته اگر واقعاً دغدغه کتاب و فرهنگ باشد. در مجموع امیدوار هستم و بشر به امید زنده است.

سیدمهدی شجاعی در پاسخ به این سؤال خبرنگار کتاب و ادبیات فارس مبنی بر اینکه شما به عنوان یکی از فعالان عرصه فرهنگ، کتاب و ادبیات اکنون بزرگترین دغدغه‌تان چه چیزی است که حداقل در کوتاه‌مدت به نتیجه برسد، گفت: مهمترین دغدغه من این است که بحث فرهنگ دغدغه آقایان شود.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار