سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 32259
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نشست اشتون و رایس با حضور اوباما
Print This Post

«کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اروپا سه‌شنبه با موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران با «سوزان رایس» دیدار کرد. بنا بر اعلام کاخ سفید، اوباما نیز در این نشست حضور یافته است.

به گزارش سلام دلفان، «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به واشنگتن سفر کرده، سه‌شنبه برای رایزنی در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران، با «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی آمریکا دیدار کرد. بنا بر اعلام کاخ سفید، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا نیز در این نشست حضور یافته است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «آن‌ها در مورد ایران توافق داشتند که یک راهکار جامع باید به جامعه بین‌الملل اطمینان دهد که برنامه هسته‌ای ایران منحصرا صلح‌آمیز خواهد بود. رئیس‌جمهور هم بر حمایت خود از مذاکرات در جریان و اهمیت پیشبرد برنامه اقدام مشترک در راستای رسیدن به راهکار جامعی که به جامعه بین‌الملل نسبت به پایبندی ایران به تعهداتش اطمینان دهد، تأکید کرد.»

این بیانیه می‌افزاید: «رئیس‌جمهور بر ضرورت ادامه هماهنگی فشرده میان ایالات متحده و اتحادیه اروپا و همچنین با دیگر اعضای 1+5 در جریان روند مذاکرات، تأکید کرد.»

طرفین در بیانیه همچنین بر «تعهد خود نسبت به پیشبرد مذاکرات جاری با ایران» که دور تازه آن روز 23 اردیبهشت در شهر وین آغاز می‌شود، تأکید کرده‌اند.

رایس قرار است روز چهارشنبه هم ضمن سفر به فلسطین اشغالی، با مقامات اسرائیلی در مورد روند مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کند. در این سفر «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد آمریکا نیز رایس را همراهی خواهد کرد و مستقیما از فلسطین اشغالی راهی محل مذاکرات می‌شود. قرار است طرفین از این دور، بحث بر سر پیش‌نویس توافق جامع را، که باید تا 29 تیر به دست آید، آغاز کنند.

روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست» در گزارشی در رابطه با سفر رایس و شرمن، نوشته است که تیم آمریکا تلاش خواهد کرد تا اسرائیل را نسبت به مفاد احتمالی توافق جامع متقاعد کند.

 

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار