سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 32396
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » رویای معشوره یک گام دیگر به واقعیت نزدیک شد/ قرارداد سد به زودی ابلاغ می شود
Print This Post

در حالی مردم لرستان چشم به راه ابلاغ قرارداد سد معشوره و استمرار عملیات اجرایی این پروژه هستند که استاندار لرستان از جلسه یک ساعته با وزیر نیرو در این رابطه خبر داد و وعده کرد که ظرف 10 روز آینده قرارداد این پروژه ابلاغ شود.

به گزارش سلام دلفان استاندار لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین خبرها از سد معشوره اظهار داشت: برای رفع مشکلات پیش روی اجرای سد معشوره با وزیر نیرو یک جلسه 1.5 ساعته داشتیم که خوشبختانه این جلسه نتایج خیلی خوبی هم داشت.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه در این جلسه تصمیم گیری شد که اجرای این پروژه بدون هیچ گونه تغییری در بحث انتقال آب کشاورزی آن اجرایی شود عنوان کرد: من خودم استارت این پروژه را سال 85 با توجه به بحث کشاورزی زدم و این موضوع را مورد توجه قرار دادیم چرا که اعتقاد داریم یک استدلال کارشناسی به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه در این جلسه قبول کردند که اجرای این پروژه انجام گیرد تصریح کرد: تا پایان این هفته نیز با وزیر نیرو خواهیم داشت و نهایتا تا 10 روز آینده قرارداد سد معشوره رسما به قرار گاه خاتم الانبیا ابلاغ می شود.

استاندار لرستان یادآور شد: با ابلاغ قرارداد این سد به قرارگاه خاتم الانبیا کار اجرایی آن به صورت جدی ادامه خواهد داشت و هیچ گونه نگرانی نیز در بحث عدم ابلاغ قرارداد و اجرای این سد نمی بینیم.

بنابر این گزارش سد و نیروگاه معشوره استان لرستان مصوب سفر نخست هیئت دولت یعنی هشت سال پیش است و قبل از آن نیز بارها در دولتهای مختلف به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم مطرح و وعده اجرا گرفته است، وعده هایی که سالهاست بین النهرین لرستان را در میان دو رود کشکان و سیمره تشنه نگه داشته است.

این سد قرار است که به صورت بتنی دو قوسی بر روی رودخانه کشکان در 40 کیلومتری جنوب شهر نورآباد و در 45 کیلومتری شمال شهر کوهدشت احداث شود و آب مورد نیاز 36 هزار هکتار از اراضی منطقه که هر ساله شاهد خسارات خشکسالی هستند را تامین کند.

حجم ذخیره آب این سد 1.6 میلیارد مترمکعب است و در صورت بهره برداری خواهد توانست که در بیکارترین استان کشور 12 هزار شغل ایجاد کند.

همچنین برای اجرای آن مجوز تخصیص میزان 271 میلیون متر مکعب آب از رودخانه کشکان ابلاغ شده که از میزان آب علاوه بر بخش کشاورزی، 17 میلیون مترمکعب برای مصارف شرب و 6 میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده است.

جمیع این مزایا از سد معشوره پروژه ای حیاتی برای استان لرستان ساخته است، پروژه ای که امروز با شدت گرفتن تب خشکسالیها در انبار غله لرستان و تشنگی مردمان این دیار به عنوان مطالبه ای جدی از سوی مردم بارها مطرح شده است.

 

منبع: مهر

این در حالیست که اواخر سال گذشته اجرای پروژه سد معشوره در شورای تخصصی آب رد شد تا به همین راحتی پروژه ای که آمال و آرزوهای مردم لرستان به آن گره زده شد روی هوا معلق باقی بماند.

در این مدت رایزنیهای متعددی از سوی مسئولان و رسانه های استان برای رساندن صدای مردم به متولیان امر در وزارت نیرو صورت گرفته تا استاندار لرستان از تغییر نظر وزیر نیرو و شورای عالی آب برای اجرای این پروژه حیاتی خبر دهد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار