سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 3261
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
خانه » اخبار برتر » مطهري خواند،‌ احمدي‌نژاد پاسخ داد/ سؤال و جواب‌هاي بي‌فايده‌اي كه مسئله مردم نبود
Print This Post
+ فايل صداي سؤال و جواب؛
طرح سؤال از رئيس‌جمهور سرانجام پس از سه سال كشمكش و بازي برخي از نمايندگان با اين كارت، صبح امروز (چهارشنبه) در صحن علني مجلس مطرح شد و رئيس‌جمهور نيز ...

طرح سؤال از رئيس‌جمهور سرانجام پس از سه سال كشمكش و بازي برخي از نمايندگان با اين كارت، صبح امروز (چهارشنبه) در صحن علني مجلس مطرح شد و رئيس‌جمهور نيز به همراه جمعي از اعضاي هيئت دولت براي پاسخ‌گويي به اين سؤال‌ها در صحن مجلس حاضر شد.

به گزارش سلام دلفان به نقل از رجا نیوز، در اين جلسه، مطهري ابتدا سؤال‌هاي سؤال كنندگان از رئيس‌جمهور را از روي يك متن قرائت كرد، اما نتيجه‌ي اين جلسه، تقريباً براي مردم در روزهاي پاياني سال بي‌فايده بود، چرا كه عمده‌ي سؤال‌ها، مسئله مردم نبود و نمايندگان سؤال كننده‌اي كه به‌عنوان نماينده مردم، اين سؤال‌ها را مطرح كرده بودند، گويا بيشتر سؤال‌هاي خود را عنوان كردند تا سؤال‌هاي مردم را. همچنين پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور نيز متقابلاً به‌نحوي بود كه نوعي تسويه حساب سياسي و كنايه زدن از تريبون مجلس از آن برداشت مي‌شد.

علي مطهري براي قرائت سؤال از رئيس‌جمهور پشت تريبون قرار گرفت و با تشكر از رئيس‌جمهور به‌دليل حضور در مجلس به‌منظور پاسخ به سؤال 79 نماينده مجلس، گفت كه قصد سؤال كنندگان تخريب از رئيس‌جمهور نيست، آن‌هم رئيس‌جمهوري كه خدمات زيادي به كشور داشته است، سؤال ما اين است كه چرا در مواردي بر خلاف قانون عمل شده است، و طرح سؤال هم براي اين است كه دولت و مجلس از رسانه‌ها با هم سخن نگويند.

براي دانلود فايل صدا اينجا را كليك كنيد

وي با بيان اينكه در برخي موارد خلاف قانون عمل شده است، طرح سؤال‌هاي خود را آغاز كرد.

مطهري، با يادآوري عدم پرداخت اعتبارات مترو، عنوان كرد كه دولت بايد قانون را اجرا كند، اما رئيس‌جمهور گفته است كه اعتبارات دو ميليارد دلاري مصوب براي متروي تهران را به‌دليل در برداشتن بار مالي و مخالفت با اصل 75 قانون اساسي اجرا نمي‌كند.

وي در خصوص بندهاي بعدي سؤال‌ها، به موضوع محقق نشدن آمارها در خصوص اشتغال و پرداخت سهميه بخش توليد از هدفمندي يارانه‌ها و همچنين تورم ناشي از آن، اشاره كرد.

مطهري در ادامه، به طرح سؤال از رئيس‌جمهور در مورد ماجراي عزل وزير اطلاعات و تأخير در اعلام حكم ابقاي او به‌دنبال دستور رهبر معظم انقلاب و سپس خانه نشيني پرداخت.

وي در توضيح سؤال بعد، به اظهارات رئيس‌جمهور در مورد در رأس امور نبودن مجلس اشاره كرد. مطهري سپس از رئيس‌جمهور خواست كه مقداري از وقتش را براي طرح همه سؤالات به او بدهد كه رئيس‌جمهور با مطايبه گفت، همه وقت ما مال شماست اما رئيس مجلس تأكيد كرد كه آقاي مطهري بر اساس قانون، شما فقط 15 دقيقه وقت داريد.

مطهري، سؤال بعد خود را در مورد محل مصرف بودجه‌هاي فرهنگي عنوان كرد و در توضيح سؤال بعدي، به اظهارات دكتر احمدي‌نژاد در تلويزيون در مورد پوشش اسلامي اشاره كرد و دولت، دولت ليبرالي خواند كه افراد بي بند و بار پيام رضايت دولت را از اظهارات رئيس‌جمهور در مورد پوشش دريافت كرده‌اند.

وي، سؤال هشتم خود را به اظهارات رئيس دفتر رئيس‌جمهور در مورد احياي مكتب ايراني و تأييد آن از سوي رئيس‌جمهور بر خلاف مخالفت مراجع و علما اختصاص داد.

علي مطهري، به‌رغم پايان يافتن وقت قانوني خود پس از طرح اين سؤال به‌مدت حدود سه دقيقه با وجود تذكرات منشي و رئيس جلسه به طرح اظهارات خود ادامه داد.

پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور

در ادامه اين جلسه، رئيس‌جمهور براي پاسخ به سؤال‌ها پشت تريبون قرار گرفت و با عنوان اينكه سؤال حق مجلس است و پاسخ‌گويي نيز حق رئيس‌جمهور و هيئت وزيران، اضافه كرد كه من آماده بودم قبل از انتخابات مجلس براي پاسخ به سؤال‌ها در مجلس حاضر شوم اما به‌دليل اينكه بر نتيجه انتخابات تأثير منفي نگذارد و برخي بخواهند آن را تقصير دولت بيندازند، هيئت رئيسه مجلس صلاح ديد كه در زمان فعلي در مجلس حاضر شويم.

براي دانلود فايل صدا اينجا را كليك كنيد

وي همچنين به اين مسئله كه مطهري 20 دقيقه صحبت كرده و اين يعني 30 درصد بيش از وقت خود صحبت كرده است، گفت كه بنابراين ما هم بايد 30 درصد بيش از وقت خود، يعني يك ساعت و 20 دقيقه وقت پاسخ‌گويي داشته باشيم.

دكتر احمدي‌نژاد سپس به ترتيب سؤال‌هاي مكتوب از موضوع مترو شروع كرد و با يادآوري مجدد خلاف اصل 75 بودن مصوبه مجلس در مورد مترو، تأكيد كرد كه بر اساس نص قانون اساسي، چنين طرحي اساساً قابل طرح در مجلس نبوده است. مجلس به دولت گفته است كه به مترو وام بده، اما محل آن را مشخص نكرده است، در شوراي نگهبان هم رد شده و به مجمع تشخيص مصلحت هم كه رفته است، رئيس كل بانك مركزي نامه رسمي نوشته است كه بودجه‌اي براي اين مسئله وجود ندارد، آنجا هم دبير مجمع اين مسئله را مطرح كرده است و بعد يكي از اعضاي مجمع گفته است كه اين را مصوب مي‌كنيم كه اتفاقاً اجرا نشود.

رئيس‌جمهور خاطرنشان كرد كه كمك دولت به مترو، ده‌ها برابر شده است، هشت برابر دولت‌هاي قبل، اتوبوس در اختيار شهرداري تهران قرار گرفته و پنج برابر به متروي تهران كمك شده است. مجلس برود نحوه هزينه‌كرد كمك‌ها را بررسي كند.

وي سپس با بيان اينكه دولت و مجلس دغدغه كلان‌شهرها را دارند، به پرداخت اعتبارات مترو در ساير كلان‌شهرها اشاره و سپس بيان كرد كه بارها بدهي شهرداري تهران به بانك‌ها امهال شده است، آيا بهتر نبود كه به‌جاي اين‌همه فشار به دولت، سري مي‌زديد و مي‌ديديد كه اعتبارات پرداخت شده چگونه و كجا هزينه شده است؟

رئيس‌جمهور در پاسخ به سؤال مربوط به آمارهاي اشتغال، با آمارهاي بانك مركزي و مركز آمار ايران استناد كرد.

وي در پاسخ به سؤال در مورد هدفمندي يارانه‌ها، به رشد اقتصادي سال 90 اشاره كرد و گفت كه به اعتراف دوست و دشمن، دولت بهترين عملكرد را در اجراي قانون هدف‌مندي يارانه‌ها در سخت‌ترين شرايط و فشارهاي خارجي داشته است.

احمدي‌نژاد ادامه داد: دولت بيشترين كمك را به بنگاه‌ها كرده است و بر اساس قانون مصوب مجلس، دولت به بنگاه‌ها كمك ترجيحي كرده است.

وي سپس گفت: شما در قانوني كه تصويب كرديد، براي سازمان هدفمندي مجمع عمومي تعيين كرديد كه اسم رئيس‌جمهور در آن نيست، حالا سؤالش را از رئيس‌جمهور مي‌پرسيد. موضوع ارز هم ربطي به هدف‌مندي نداشت كه در آينده، آن را با مردم در ميان خواهم گذاشت.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سؤال طراحان سؤال در مورد خانه‌نشيني، با خنده گفت كه اين وصله‌ها به دولت نمي‌چسبد اما زندگي من نشان مي‌دهد كه با عمل، بيان درست و منطقي از ولايت دفاع كنم و نشان دهم كه اين نظام، نظام مهرباني، تلاش و همبستگي است. در تمام دولت، حتي يك روز هم كار تعطيل نشده است.

وي، در پاسخ به سؤال پنجم گفت كه ما با استدلال مطلبي را مطرح كرديم، شما هم با استدلال پاسخ دهيد. آيا براي رئيس‌جمهور اين مقدار هم آزادي بيان قائل نبايد قائل شد؟

رئيس‌جمهور در پاسخ به سؤال در مورد تشكيل ديرهنگام وزارت ورزش، اظهار داشت: من آنچه را كه شما تصويب كردم، مي‌خوانم، نوشته‌ايد از تاريخ تصويب قانون، وزارت ورزش و جوانان تشكيل مي‌شود. وي ادامه داد كه 30/10/89 اين قانون به ما در حالي ابلاغ شده است كه 10 روز قبل ادغام شده است. يك‌جا شما مي‌گوييد كه اول شرح وظايف را بدهيد، بعد ادغام كنيد، يك‌جا مي‌گوييد كه اول ادغام كن، بعد شرح وظايف بده. همچنين شما نوشته‌ايد كه ادغام شود، آيا ما جلوي قانون را گرفتيم؟ پرسيده‌ايد كه چرا نامه غير معمول زديد، آيا رئيس‌جمهور نمي‌تواند چند ابهام اين قانون پر از ابهام را مطرح كند. شما از زمين و زمان انتقاد مي‌كنيد، كسي چيزي نمي‌گويد، حالا ما يك سؤال مي‌پرسيم، اين‌گونه مي‌شود.

وي در پاسخ به سؤال در مورد محل مصرف بودجه‌هاي فرهنگي كشور گفت: اولا تخصيص نيافتن كامل بودجه‌هاي فرهنگي به‌دليل تحقق نيافتن درآمدها بوده است، ثانيا مگر من در شوراي عالي استان‌ها هستم كه جواب بدهم، بودجه‌هاي فرهنگي كجا خرج شده است؟ شما ديوان محاسبات را داريد، بايد من از شما بپرسم كه با وجود اين ديوان و حضور شما در شوراهاي برنامه‌ريزي استان‌ها كجا خرج شده است. متولي هزينه بودجه‌هاي فرهنگي، شوراي برنامه‌ريزي استان‌هاست كه رئيس‌جمهور در آن، حضور و نقشي ندارد.

رئيس‌جمهور در پاسخ به سؤال در مورد نحوه عزل وزير اطلاعات در زمان مأموريت سنگال گفت: چه كسي به وي اين مأموريت را داده بود؟ شما داده بوديد؟ اصل 136 قانون اساسي اختيارات رئيس‌جمهور است، آيا رئيس‌جمهور براي اختياراتش بايد بازخواست شود؟

وي در پاسخ به سؤالي در مورد اظهاراتش در مورد پوشش گفت: آقاي مطهري نظراتش را مبسوط مطرح كرد، اما بگذاريد خودماني صحبت كنيم. چرا هر مشكلي پيش مي‌آيد، گردن مردمي مي‌اندازيم كه من و شما را سر و كار آوردند. ما مي‌گوييم به مردم سخت نگيريم و توهين نكنيم، البته اگر كسي به‌طور سازمان يافته مي‌خواهد اخلال كند، دستگاه قضايي برود كار امنيتي و قضايي كند. اما كار فرهنگي با بگير و ببند نمي‌شود.

احمدي‌نژاد گفت: بگذاريد يك شوخي كنيم، چرا وقت انتخابات و 22 بهمن سراغ برخي تيپ‌ها و افراد برويم و آن‌ها را در رسانه‌ها و جلوي دوربين مي‌آوريم ولي تا تمام مي‌شود، آن‌ها را محكوم كنيم، يك تناقض است. نبايد اين‌قدر به دختر و پسرها گير بدهيم. همچنين، آيا خود شما و بنده، گناه نكرده‌ايم؟ كاري نكنيم كه مردم بگويند واعظان كاين جلوه در محراب و منبر مي‌كنند، چون به خلوت مي‌روند آن كار ديگر مي‌كنند. در عين حال، آخرش اين است كه آيا رئيس‌جمهور حق اظهارنظر هم ندارد؟ اگر اين‌طور باشد، مي‌شود به خود شما هم گفت كه چرا اظهارنظر مي‌كنيد. مگر با يك اظهارنظر قرار است، كشور به‌هم بريزد؟

رئيس‌جمهور در پاسخ به سؤال آخر اظهار داشت: ما را متهم به تحريك تعصبات قومي عليه ايران كرده‌اند، لابد جنگ هشت ساله، فتواي قتل‌ها، دريغ كردن پول نفت از ملت فلسطين و… هم به‌خاطر حرف‌هاي ماست.

احمدي‌نژاد اضافه كرد: وقتي مي‌گوييم ايران، منظور يك قوم و نژاد خاص نيست، ايران يعني شيعه علوي و اسلام ناب محمدي.

وي ايران را يك گلستان از اقوام متنوع دانست و با برشمردن برخي از خدمات دولت در بخش‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي گفت: به نظر شما پاك بودن، خدمت‌گزاري، دفاع از ملت، مبارزه با فساد، ايستادگي بر عدالت، هسته‌اي كردن ايران، پيشرفت علمي و… انحراف است؟ اگر اين‌طور باشد، اكثريت ملت ايران و اكثر اعضاي حاضر در اين جلسه هم در اين خط هستند.

احمدي‌نژاد با يادآوري تعاريف بي‌نظير پيامبر اسلام در مورد ايرانيان، بيان داشت: لابد مي‌خواهيد بگوييد كه نعوذ بالله اين تعاريف هم تحريك قوميتي بوده است.

وي ادامه ادامه داد: ما از اول گفته‌ايم كه براي عدالت آمده‌ايم و مقام معظم رهبري نيز تأييد كردند كه دولت قطار را به ريل بازگرداند. چرا به‌عنوان يك اظهارنظر كه گفته‌ايم “ايران” بايد بازخواست شويم، پس چه بگوييم، بگوييم “انگليس”؟ شما هم ايران را دوست داريد و دوست داشتن ايران، عين انقلابي و حزب اللهي بودن است. ايران را كنار بگذاريم، كجا را بچسبيم. خدا هم ايران را دوست دارد، مردم ايران مقابل دنيا ايستاده و حرف ولايت را مي‌زنند. اگر در مقابل اتهامات سكوت مي‌كنيم، به معناي تأييد آن‌ها نيست. اگر سكوت مي‌كنيم، به معناي تأييد اتهامات نيست، بلكه براي حفظ مصالح است.

رئيس‌جمهور در ادامه با يادآوري اصل 88 قانون اساسي كه به استناد آن، اين سؤال مطرح شده است، گفت: سؤال بايد در مورد وظايف باشد، بين خود و خدا، كدام‌يك از اين سؤال‌ها در مورد وظايف بود، يا در مورد اختيارات بود، يا اظهارنظرهاي رئيس‌جمهور و برخي هم بدون ربط.

وي همچنين گفت: شب عيد است، مي‌شود از مجلس هم انتقاد كرد يا خير، آقاي رئيس مي‌توانيم بگوييم يا خير.

رئيس‌جمهور ادامه داد: چه كسي قانون خدمات كشوري را تغيير داد كه ديوان محاسبات و مجلس و برخي دستگاه‌هاي ديگر را از شمول آن خارج كرد؟ آيا مي‌شود با قانون عادي، قانون اساسي را دور زد؟ نمي‌شود مصوبات دولت را يك‌طرفه لغو كرد. مي‌شود با فشار دادن يك دكمه، فوق ليسانس شد؟ آيين‌نامه داخلي مجلس براي اداره داخلي مجلس است، مي‌شود در اين آيين‌نامه براي ساير قوا تعيين تكليف كرد؟

وي افزود: در همين مجلس، ما متهم به تخلف يك ميلياردي در زمان انتخابات شديم و رئيس ديوان محاسبات در روز پنج‌شنبه ممنوعيت تبليغات انتخابات اعلام كرد كه دولت تخلف كرده است، بعد معلوم شد كه اين‌چنين نبوده است.

احمدي‌نژاد با اشاره به اظهارات يك نماينده كه بايد تابوي سؤال از رئيس‌جمهور شكسته شود، گفت: رئيس‌جمهو ركه كف خيابان است و توهين به او هيچ مدال شجاعت نمي‌خواهد، اگر كسي جرأت دارد، يك كلمه يه ديگران بگويد، تا ببيند، آقاي جوانفكر چه مي‌كشد؟

وي با طرح اين مطايبه كه در گذشته يك نفر ارباب بود و بقيه رعيت، اما اكنون، ظاهرا همه ارباب و ظاهرا دولت رعيت شده است.

رئيس‌جمهور همچنين گفت كه ظاهرا براي شكايت از شما بايد به خود شما شكايت كنيم، در حالي‌كه مسئوليت‌ها فرصت خدمت است و چهار سال به سرعت مي‌گذرد، دسته بازي و گروه بازي تا وقتي بازي است، خوب است اما اگر قرار شد كه بر مسائل كشور اثر بگذارد، خوب نيست.

وي تصريح كرد كه روزها خواهد گذشت، مبادا فرصت خدمت براي تثبيت قدرت استفاده شود.

او ادامه داد: اين دولت حتي ضعيف‌ترين قوانين را به‌خوبي و با كمترين آسيب مديريت كرده است، مجلس از همه ظرفيت‌هاي قانوني و فراقانوني براي كنترل دولت استفاده كرده ولي آيا با دستگاه‌هاي ديگر هم همين رفتار شده است؟

احمدي‌نژاد اظهار داشت: سؤال‌هاي امتحاني كه براي ما مطرح كرديد، خيلي سخت نبود و به نظرم طراح سوال از همان‌ها بود كه با دكمه فوق ليسانس شد، ما همه سؤال‌ها را نوشتيم و اضافه‌تر هم نوشتيم، حالا كه مي‌خواهيد نمره بدهيد، كمتر از 20 بدهيد، بي‌معرفتي است.

رئيس مجلس در ادامه با تشكر از رئيس‌جمهور گفت كه در زدن اصل 138 حرف دقيقي نيست. در مورد اصل 75 هم قانوني كه فرآيند تصويب را طي مي‌كند، بايد اجرا شود.

 1. نویسنده دیدگاه: کورش کبیر
  اسفند ۲۴, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۹:۴۹

  با سلام وخسته نباشید بنده خواستم سکوت کنم ولی فکرکردم این خبروتحلیل شما نه از طرف خودتان که بیان شهرستان است ب ناچار باید به عرض برسانم شما درکجای کارهستید که مینویسید :سوال وجوابهایی که بیفایده بود”اولا”این گفته یکی از شهروندان تهرانی بود که درسایت خبرآنلاین درج شده است ثانیا”چرااینقدرسطحی فکرمیکنیم که بیفایده بوده منظور آقایان متروو…که نبوده بلکه قانون گریزی های آقای احمدی نژاد بوده که باعث هرج ومرج درکشورشده تا قیمت میوه روز باشب فرق داشته باشد آقای محترم بنده متاسفم که اهل قلم شهرستان به نام دلفان حرفی می زند که اگرسوال کننده تهران بشنود خدا میدانددرمورد این مردم چی فکر میکند حداقل یک “به نظرمن”به اول تیتر خبرت اضافه می کردی تا فکر نکنند همه مردم شریف دلفان مثل شما فکرمی کنندیا این خبرت رااصلاح کنید.خلاف رفتن از اصل ولایت فقیه جرم نیست یاکم اهمیت است که اینقدرساده لوحانه نظرمی دهید؟

  • نویسنده دیدگاه: حسن
   اسفند ۲۶, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۷:۱۳

   سلام. من با نظر سایت موافقم که سوال و جوابها بی فایده بود. البته یک فایده داشت و آن هم این بود که ما فهمیدیم مجلس دغدغه سوال نداردٰ دغدغه رئیس جمهور را کشاندن به مجلس دارد حالا با هر سوال قانونی و غیر قانونی.
   در ضمن این اقا در هر جایی زندگی میکند بداند که به ما ربطی ندارد که تهرانی در مورد ما چه فکر میکند. انگار تهرانی اخر فهم است. فهم دست خداست اقا!

 2. نویسنده دیدگاه: ر - رضايي
  اسفند ۲۸, ۱۳۹۰ در تاریخ ۰۸:۱۱

  من هم فكر ميكنم بيشتر سئوالات به زندگي روزمره مردم مربوط نميشد و اكثرا به منافع ملي – سياست خارجي و اصل ولايت فقيه مربوط ميشد كه اهميت آن كمتر از مسائل روزمره مردم نيست مخصوصا تمرد از ولي فقيه و قانون گريزي رئيس جمهور
  بايد هم از نمايندگان و هم از رئيس جمهور تشكر كرد به هر حال اينگونه امور تمرين دموكراسي است و بايد به فال نيك گرفت

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار