سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 32923
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » شرایط فروش برق رایگان به مشترکان
Print This Post

وزارت نیرو با تشریح تعرفه‌های تشویقی فروش برق به مشترکان خانگی و تجاری، شرایط فروش برق رایگان به مشترکان کشاورزی برای دوره تابستانی سال جاری را اعلام کرد.

 به گزارش سلام دلفان، با افزایش تدریجی دمای هوا در اکثر استان‌های کشور مصرف برق هم توسط مشترکان خانگی، تجاری و دولتی با افزایش قابل توجه ای همراه شده است.آمارهای رسمی وزارت نیرو نشان می دهد که در طول هفته جاری پیک مصرف برق بهاری به مرز 38 هزار مگاوات افزایش یافته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 2500 تا 3000 مگاواتی را تجربه می کند.

همزمان با جهش مصرف برق، ذخیره برق نیروگاه های کشور هم روندی رو به کاهش یافته است به طوری که ذخیره برق نیروگاهی به کمتر از یکهزار مگاوات رسیده است.

بر اساس اظهار نظر مسئولان وزارت نیرو برای تابستان سال جاری در صورت راه اندازی 10 واحد جدید ینریوگاهی با ظرفیت تولید 1300 مگاوات برق بازهم صنعت برق با کسری حدود 2000 مگاواتی تولید برق روبرو خواهد شد و این در حالی است که پیش بینی ها از افزایش پیک مصرف برق تابستانی به مرز 50 هزار مگاوات حکایت دارد.

یکی از مهمترین دلالی رشد خیره‌کننده مصرف برق در بهار سال جاری استفاده مشترکان از دستگاه‌های سرمایشی همچون کولرهای آبی، گازی و اسپیلت است که وزارت نیرو به منظور مدیریت پیک مصرف برق تابستانی اعمال تعرفه‌های تشویقی برای مصرف برق در ساعات غیر پیک را در دستور کار قرار داده است.

با اصلاح تعرفه‌های برق مشترکان خانگی با دستور شخص رئیس جمهوری متوسط قیمت فروش برق به مشترکان خانگی برای تابستان سال جاری حدود 50 تومان به ازای هر کیلو وات ساعت تعیین شده است.

در حال حاضر به طور متوسط هر مشترک برق ماهانه بیش از 300 کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند که در صورت روشن شدن برخی دستگاه‌های سرمایشی پر مصرف و سایر لوازم برقی خانگی متوسط مصرف برق این دسته از مشترکان خانگی به 400 تا 500 کیلووات ساعت در هر ماه افزایش می یابد.

از سوی دیگر در صورتی که نیمی از این برق در ساعات پیک 11 تا 14 روز و 19 تا 23 شب مصرف شود علاوه بر تعرفه معمول مشترکان باید 37 تومان هزینه بیشتری برای پرداخت قبوض مصرف کنند.

این افزایش پرداخت در نهایت منجر به صدور قبوض نجومی و چندین هزار تومانی برای مشترکان برق خانگی خواهد شد و این در حالی است که در صورت خاموش کردن لوازم پرمصرف برق در ساعات پیک نه تنها بار مالی قبوض کاهش یافته بلکه به ازای هر کیلوات برق 18.6 تومان مشترک می تواند پول کمتری پرداخت کند.

جزئیات تخفیف 55 تومانی فروش برق تابستانی

محمدجواد شريفي معاون هماهنگي و نظارت بر خدمات مشتركين توانير با اشاره به ضرورت خاموش کردن برخي از لوازم پرمصرف همچون ماشين لباسشويي، ظرفشويي، اتو، پلوپز و لامپ‌هاي غير ضروری توسط مشتركان خانگي در ساعات پيك مصرف، گفت: با خامش کردن این لوازم برقی تعرفه برق به جای محاسبه در ساعات پر باری به صورت کم باری و بسیار ارزان قیمت محاسبه خواهد شد.

بر این اساس با رونمایی از این تعرفه های جدید هزينه هر كيلووات ساعت برق مصرف خانگي در ساعات كم باري به ميزان 18.6 تومان مشمول تخفيف نسبت به ساعات ميان باري خواهند شد.

به عبارت دیگر با مصرف برق در ساعات پيك به ميزان 37.2 تومان به ازای هر كيلووات ساعت بر مصرف ساعات پيك افزوده خواهد شد كه در صورت كاهش مصرف در ساعات پيك هزینه مصرف هر کیلوات ساعت برق به جای افزایش 37 تومانی با کاهشی حدود 55 تومانی محاسبه خواهد شد.

در همین حال اگر مشتركي به مقدار 50 كيلووات ساعت برق مصرفي ساعات پيك را به ساعات كم باري منتقل نمايد تقريباً نرخ  50 كيلووات ساعت مصرف انتقالي را به يك چهارم ساعات پيك تبديل خواهد کرد.

برق مشترکان چگونه رایگان محاسبه می‌شود؟

علاوه بر مشترکان خانگی براي مشترکان كشاورزي هم مشوق‌هايی مالی در صورت کاهش در مصرف برق به ویژه در ساعات پیک تابستانی تعریف شده است.

این تعرفه تشویقی از 15 خرداد تا 15 شهريور ماه پيش بيني شده و در صورت مراجعه مشترکان دارای چاه آب كشاورزي به شركت‌هاي برق و آمادگی برای کاهش مصرف برق در ساعات پیک به این مشترکان تعرفه تشویقی اختصاص می یابد.

در ساعات پيك مصرف و خاموش نگه داشتن چاه‌هاي آب در ساعات پيك از پرداخت هزينه برق مصرفي در آن ماه معاف خواهند شد، اگر مشترکان کشاورزی در ساعات پیک اقدام به صرفه جویی کنند از 20 ساعت مصرف برق به صورت رایگانی و مجانی برای روشن کردن چاه آب و آبياري مزارع خود در ساعات غیر پیک برخوردار خواهند شد.

این در حالی است که تمام مشترکان صنعتي با قدرت بيش از يك مگاوات در يك طرح جديد به نام طرح ذخيره عملياتي علاوه بر همكاري در طرح تعطيلات تابستاني اين امكان را خواهند داشت كه با اعلام همكاري و امضای موافقتنامه با شركت‌هاي برق از تخفيف‌هاي بي‌سابقه‌اي براي كاهش بهاي برق مصرفي صنعت خود برخوردار شوند.

در صورت كاهش نرخ ساعت پيك (اوج مصرف) به نرخ ميان باري در صورت اعلام آمادگي به همكاري در ماه‌هاي تير و مرداد و همچنين برخورداري از نرخ كم باري براي تمامی ساعات مصرف روزهاي همكاري براي آن دسته از  مشترکان صنعتی كه با اعلام نياز شركت برق به كاهش برق مصرفي خود در ساعات پيك‌بار اقدام کنند.

 

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار